• <

Stoltenberg: Decyzja ws. lokalizacji dwóch dowództw NATO w czwartek

pc

08.06.2018 04:19 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Stoltenberg: Decyzja ws. lokalizacji dwóch dowództw NATO w czwartek

Partnerzy portalu

Stoltenberg: Decyzja ws. lokalizacji dwóch dowództw NATO w czwartek - GospodarkaMorska.pl

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że jeszcze tego dnia Sojusz podejmie decyzję o lokalizacji dwóch nowych dowództw NATO. Jedno ma się znaleźć w USA, a drugie w Niemczech.

Dowództwo atlantyckie, odpowiedzialne za ochronę szlaków komunikacyjnych między Europą i Ameryką Płn., ma się znaleźć w amerykańskim Norfolk w stanie Wirginia, największej bazie marynarki wojennej USA.

Natomiast dowództwo odpowiedzialne za logistykę zostanie ulokowane w Ulm w południowych Niemczech (Badenia-Wirtembergia), gdzie funkcjonuje już wielonarodowe, połączone dowództwo NATO. Zadaniem nowego będzie usprawnienie możliwości logistycznych Sojuszu, a zwłaszcza przemieszczania sprzętu oraz wojska po jego europejskim terytorium.

W czwartek w Brukseli rozpoczęło się dwudniowe spotkania ministrów obrony państw NATO. Polskę reprezentuje minister Mariusz Błaszczak.

Stoltenberg podkreślił na konferencji przed spotkaniem, że oczekuje również, iż w czwartek ministrowie obrony zatwierdzą inicjatywę gotowości bojowej o kryptonimie "4 x 30". "Chcemy zapewnić, że do 2020 r. siły sojusznicze będą dysponowały 30 batalionami zmechanizowanymi, 30 dywizjonami lotniczymi i 30 okrętami gotowymi do podjęcia działań w ciągu 30 dni lub mniej. W coraz bardziej nieprzewidywalnym świecie musimy mieć pewność, że mamy właściwe siły we właściwym miejscu i we odpowiednim czasie" - zaznaczył.

Dodał, że ministrowie maja omówić również postępy m.in., w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa na morzu. "Podejmiemy również wysiłki na rzecz zwiększenia wydatków na obronę i lepszego podziału obciążenia między sojuszników" - zaznaczył.

Również w czwartek - jak mówił Stoltenberg - ministrowie mają omówić wysiłki Sojuszu w kwestii stabilizacji i walki z terroryzmem m.in. w Iraku. "NATO jest członkiem globalnej koalicji, utworzonej po to, by pokonać ISIS (Państwo Islamskie) z samolotami nadzoru AWACS i szkoleniami dla sił irackich. Na naszym szczycie w przyszłym miesiącu zdecydujemy o uruchomieniu nowej misji szkoleniowej w Iraku" - zaznaczył.

Dodał, że szefowie resortów obrony mają też ocenić wsparcie Sojuszu dla Jordanii i Tunezji.

W piątek - jak powiedział szef NATO - ma dojść do spotkania ministrów z szefową unijnej dyplomacji Federicą Mogherini. Rozmowa ma dotyczyć współpracy między NATO i UE w dziedzinie obronności.

"Mobilność wojskowa może również stać się ważną cechą współpracy NATO-UE. Pracujemy razem, aby zidentyfikować i usunąć przeszkody w szybkim rozmieszczeniu sił w Europie" - powiedział szef Sojuszu.

Spotkanie w Brukseli - jak dodał - ma zakończyć się omówieniem NATO-wskiej misji w Afganistanie. Stoltenberg spodziewa się, że w przyszłym miesiącu sojusznicy zgodzą się na zwiększenie finansowania sił afgańskich do 2024 roku. "Nasza obecność w Afganistanie pomaga Afgańczykom w stabilizacji ich kraju, w walce z międzynarodowym terroryzmem i w stworzeniu warunków pokojowego rozwiązania" - powiedział.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34350,00 $ tona 1,48% 13 maj
 Cynk 3499,00 $ tona -1,16% 13 maj
 Aluminium 2722,00 $ tona 1,30% 13 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.