• <
urząd_morski_gdynia_2021

Konferencja OBWE: trzeba przekształcić wyzwania migracji we wzajemne korzyści

pc

25.10.2017 15:25 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Konferencja OBWE: trzeba przekształcić wyzwania migracji we wzajemne korzyści
Konferencja OBWE: trzeba przekształcić wyzwania migracji we wzajemne korzyści - GospodarkaMorska.pl

Należy przekształcić wyzwania wynikające z zarządzania falami migracyjnymi we wzajemne korzyści - podkreślano na zakończonej w środę w Palermo Konferencji Śródziemnomorskiej OBWE. Jednym z głównych tematów obrad było bezpieczeństwo.

W dwudniowej konferencji pod hasłem "Wielkie ruchy migrantów i uchodźców w rejonie Morza Śródziemnego; wyzwania i szanse" uczestniczyło ponad 30 ministrów i wiceministrów spraw zagranicznych oraz ok. 200 reprezentantów państw członkowskich OBWE, krajów partnerskich - Algierii, Egiptu, Izraela, Jordanii, Maroka i Tunezji - oraz międzynarodowych organizacji.

Polskę reprezentował szef dyplomacji Witold Waszczykowski, który mówił w pierwszym dniu obrad dziennikarzom: "Jednym z dominujących tematów był problem legalnej i nielegalnej imigracji. I tutaj jesteśmy podzieleni, bo dla niektórych migracja jest darem Bożym, a dla niektórych jest niestety problemem".

"Jeśli mówimy o kwestiach migracyjnych, to musimy mieć całościowy obraz" - zaznaczył szef polskiego MSZ. "Polska, chociaż nie leży nad Morzem Śródziemnym, jest krajem granicznym Unii Europejskiej i również jesteśmy narażeni na wielką masę migracyjną" - wskazał.

Reprezentant Austrii, przewodniczącej w tym roku OBWE, wiceminister spraw zagranicznych Michael Linhart zauważył, że "w ciągu ostatnich kilku lat Europa stanęła w obliczu bezprecedensowych fal migracyjnych".

Jak podkreślił, "poprawione regulacje dotyczące napływu migrantów i zapobieganie nielegalnej imigracji przyczynią się do położenia kresu zjawisku przemytu ludzi". Walka z tym procederem musi być prowadzona w wymiarze dwustronnym: regionalnym i międzynarodowym - wskazał.

Włoscy organizatorzy spotkania podkreślali, że na jego miejsce wybrali Palermo, jedno z największych miast w basenie Morza Śródziemnego, symbol jego cywilizacji oraz dialogu między kulturami.

"Dzisiaj dialog ten ma fundamentalne znaczenie dla stabilizacji, pokoju i bezpieczeństwa" - mówił szef włoskiego MSZ Angelino Alfano.

W czasie obrad na Sycylii położono nacisk na potrzebę współpracy regionalnej w rejonie Morza Śródziemnego, bo - jak zaznaczył Alfano - "światowe bezpieczeństwo i dobrobyt materialny w dużej części" zależą od tego obszaru.

Dlatego, podkreślali przedstawiciele OBWE, na wielkie ruchy migracyjne na Morzu Śródziemnym należy patrzeć z globalnej perspektywy.

Minister Alfano oświadczył, że kluczowe słowa w podejściu do zjawiska migracji to "odpowiedzialność i solidarność".

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39925,00 $ tona -0,79% 1 gru
 Cynk 3295,00 $ tona -1,58% 1 gru
 Aluminium 2669,00 $ tona 1,33% 1 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.