• <
escort_980x120_gif_2020

Morze Martwe umiera. Zobacz niezwykły film nakręcony z lotu ptaka

Strona główna Rybołówstwo, ekologia Morze Martwe umiera. Zobacz niezwykły film nakręcony z lotu ptaka
28.07.2015 Źródło: własne
Morze Martwe umiera. Zobacz niezwykły film nakręcony z lotu ptaka - GospodarkaMorska.pl

Powierzchnia wody Morza Martwego kurczy się około 1 m rocznie. Co roku w okolicy powstaje około 400 nowych wyrw w ziemi. Film nagrany z lotu ptaka, i opublikowany kilka dni temu, pokazuje tragiczną sytuację, jaka zaistniała w związku z wysychaniem morza. 

Od 1980 roku poziom wody w Morzu Martwym spadł o około 30 metrów. W jego bezpośrednim sąsiedztwie pojawiło się około pięć tysięcy dziur, z których niektóre mają ponad 25 metrów średnicy. Zdarzało się, że leje krasowe pochłaniały drogi czy budynki. Morze kurczy się m.in. w związku z przekierowaniem wody z rzeki Jordan (który żeruje na Morzu Martwym), odparowaniem i wydobywaniem minerałów z jego wód na południu.

Morze Martwe jest znane z ekstremalnego zasolenia - 34 procent soli, prawie 10 razy więcej niż w oceanie. Na powierzchni zasolenie wynosi ok. 22%, a na głębokości 50 m – 36%. Lustro wody znajduje się w najniższym punkcie Ziemi, 418 m p.p.m. (i ciągle się obniża). Powierzchnia jeziora wynosi 1027 km², a maksymalna głębokość – 377 m. W jego wodach występuje 26 minerałów, z których ponad połowa nie występuje w żadnym innym słonym akwenie, a ich stężenie wynosi aż 28 % (podczas gdy w Bałtyku wartość ta jest równa 0,7%).  Morze Martwe jest uważane za największe naturalne spa na świecie. Kąpiel w nim pomaga w usuwaniu zmęczenia, bezsenności, bólów mięśni i stawów, łagodzi stres, zwiększa aktywność oraz  stabilizuje procesy życiowe.
 

Źródło:
własne

Dziękujemy za wysłane grafiki.