• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Dzisiaj Światowy Dzień Środowiska

Partnerzy portalu

Dzisiaj Światowy Dzień Środowiska - GospodarkaMorska.pl

Czy nasze codzienne decyzje mogą mieć wpływ na stan środowiska naturalnego? Tak, a na początek wystarczą niewielkie zmiany w nawykach, takie jak segregowanie odpadów czy korzystanie ze sztućców wielorazowego użytku. To ważne w obliczu narastającego problemu zanieczyszczenia plastikiem.
 
Ekologiczne zobowiązania to jeden z elementów właśnie zainaugurowanej kampanii „Zielona Wstążka #DlaPlanety”. Dzisiaj, 5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Środowiska. Odbywa się pod hasłem #BeatPlasticPollution, a w Polsce także #DlaPlanety. W ramach akcji dziś wieczorem gdyński InfoBox zostanie podświetlony na zielono.

W Polsce recyklingowi poddawane jest mniej niż 30% plastikowych odpadów, a 40% z nich trafia na wysypiska. Tymczasem to, w jaki sposób obchodzimy się z plastikiem po jego zużyciu, ma wpływ na środowisko naturalne, gospodarkę i na nas samych. Najlepszym dowodem na konieczność zmian jest odkrycie ponad 3 tysięcy sztuk odpadów – w tym plastikowych torebek jednorazowych – na dnie najgłębiej położonego obszaru oceanu, Rowu Mariańskiego. Problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi wymaga natychmiastowej odpowiedzi. Każdy może się włączyć w te działania.


Co można zrobić #DlaPlanety?


Od 5 czerwca każdy będzie mógł podjąć ekologiczne zobowiązanie na stronie internetowej DlaPlanety.pl. Pojawią się tam propozycje prostych, konkretnych działań na rzecz ograniczenia naszej presji na środowisko, takich jak wybieranie naczyń wielorazowego użytku zamiast jednorazowych talerzy i kubków. W Światowy Dzień Środowiska deklaracje podjęcia ekopostanowień będą również zbierać animatorzy rozdający zielone wstążki w wybranych miejscach, m. in. w Warszawie. Przypięcie takiej wstążki to znak zaangażowania w akcję i będzie można to zrobić także wirtualnie, w mediach społecznościowych.

Z okazji Światowego Dnia Środowiska zielone podświetlenie zyskają budynki wielu polskich miast, m.in. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, ratusze Bielsku-Białej, Olsztynie, gminie Łuków, Rzeszowie, budynek Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki, wiadukty w Gdańsku, Teatr Muzyczny Capitol i stadion we Wrocławiu, ratusz oraz most Jordana i Plaża na Wildzie w Poznaniu, katowicki Spodek oraz nasz gdyński InfoBox.


Światowy Dzień Środowiska


Światowy Dzień Środowiska jest obchodzony w ponad 100 krajach i łączy miliony ludzi, którzy troszczą się o losy naszej planety. Tegoroczny motyw przewodni #BeatPlasticPollution zwraca uwagę na problem zanieczyszczenia środowiska odpadami z tworzyw sztucznych i sposoby, by temu przeciwdziałać. Każda osoba, która w codziennym życiu stara się ograniczyć zanieczyszczenie plastikiem, wspiera zmiany na poziomie globalnym i przyczynia się do realizacji postulatów zawartych w 17 Celach Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) przyjętych przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
 
Kampania „Zielona Wstążka #DlaPlanety” jest organizowana przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa, realizujące w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska, we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy.

Źródło:
gdynia.pl
escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.