• <

Wynik wyszukiwania - "emisje" - Wiadomości

Ember: rekordowe spadki emisji i produkcji prądu z węgla w UE w 2023 r.

Wytwarzanie energii elektrycznej z paliw kopalnych spadło w UE w 2023 r. o 19 proc., emisje z sektora energii także o 19 proc., a udział prądu ze słońca i wiatru przekroczył po raz pierwszy 25 proc. - wynika z opublikowanych w środę danych think-tanku Ember.
07.02.2024

Badanie sprawdziło emisje generowane przez statek w całym cyklu jego życia

Dzięki przeprowadzonemu przez kilka spółek branży morskiej badaniu, można było prześledzić dokładnie emisje gazów cieplarnianych na każdym etapie życia statku – od wydobycia surowców potrzebnych do jego budowy aż do jego rozbiórki.
02.02.2024

Znana sieć sklepów będzie korzystać z ekologicznego serwisu Maerska

A.P. Moller-Maersk ogłosił, że do grona klientów korzystających z rozwiązania ECO Delivery w transporcie morskim dołącza duńska sieć sklepów Flying Tiger Copenhagen.
22.01.2024

Tankowiec do transportu soku zyska żagle

Kolejnym statkiem handlowym, na którym zastosowanie znajdą specjalistyczne żagle, które będą wspomagać klasyczny napęd, będzie tankowiec do transportu soku owocowego Atlantic Orchard.
20.12.2023

Pierwszy na świecie holownik na wodór już pracuje

Hydrotug 1, pierwszy na świecie holownik napędzany wodorem, wszedł do eksploatacji w porcie w Antwerpii.
13.12.2023

Z inicjatywy Niderlandów powstała koalicja dwunastu krajów na rzecz stopniowego wycofywania dotacji na paliwa kopalne

Podczas konferencji klimatycznej w Dubaju dwanaście krajów utworzyło międzynarodową koalicję na rzecz stopniowego wycofywania dotacji na paliwa kopalne. Inicjatorem jej powstania był holenderski minister ds. klimatu Rob Jetten, a w jej skład weszły m.in. Belgia i Francja.
10.12.2023

Pierwszy duży kontenerowiec na metanol bliski ukończenia. Będzie pływać z Azji do Europy

Maersk ogłosił, że pierwszy duży kontenerowiec napędzany metanolem zostanie zwodowany jeszcze tej zimy i obsługiwać będzie trasę między Azją a Europą.
08.12.2023

UNCTAD wzywa do dekarbonizacji żeglugi. Ponad 100 tys. statków do wymiany i modernizacji

Dekarbonizacja to najważniejszy cel operatorów i uczestników transportu morskiego – wzywają eksperci UNCTAD w najnowszym „Review of Maritime Transport 2023”. Mimo wymiany statków lub modernizacji ich systemów napędowych, emisje substancji szkodliwych wzrosły o 20% w ciągu ostatnich dziesięciu lat.
01.10.2023

Norwegia – kurs na zieloną żeglugę. Polska już trochę uczestniczy w programie

Program Zielonej Żeglugi (GSP – Grønt Skipfartsprogram) powstał w Norwegii niespełna 10 lat temu. Obecnie rozwija kolejną, finalną fazę działania. Polska wspiera program uczestnictwem w projekcie ZEVInnovation – partnerstwa w wykorzystaniu najnowszych technologii w budowie statków zeroemisyjnych. CRIST, Grupa Technologiczna ASE i Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny wspierają nasze firmy w rozwinięciu partnerstwa z firmami z Norwegii.
01.10.2023

Arktyka na bocznym kursie po MEPC 80. IMO prokrastynatorem

Sojusz Na Rzecz Czystej Arktyki wyraził zdziwienie, że Komitet Ochrony Środowiska Morskiego MEPC 80 nie podjął zdecydowanych działań aby ocalić Arktykę przed wpływem globalnej żeglugi. Żeglugowcy zdają się nie dostrzegać w pełni zagrożenia jakie płynie z coraz intensywniejszego wykorzystania w handlu i turystyce północnych szlaków morskich.
13.07.2023

Kosztowna emisja CO2 dla zbiornikowców i kontenerowców. 8,4 mld EUR do 2026 r. wydadzą operatorzy flot handlowych

W 2024 r. rachunek za regulacje EU ETS będzie kosztował operatorów transportu morskiego ze statkami powyżej 500 tys. GT około 3 mld EUR. Do 2026 r. operatorzy zajmujący się transportem morskim będą musieli wydać 8,4 mld EUR na unijną opłatę uprawnień do emisji CO2 – informuje portal Trade Winds Benjamin Gibson z Hecla Emissions Management. Szczególnie kosztowna będzie emisja CO2 dla operatorów zbiornikowców i kontenerowców.
07.07.2023

Baltic Hub na drodze do ograniczenia emisji

Przedsiębiorstwa gospodarki morskiej na całym świecie zwielokrotniają wysiłki prowadzące do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, jakie powodowane są przez ich operacje. Największy terminal kontenerowy na Bałtyku, gdański Baltic Hub, również nie zasypia gruszek w popiele.
14.06.2023

Grupa Orlen ogłosiła politykę klimatyczną - celem osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 r.

Naszym celem jest osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 r. - przypomina m.in. dokument Polityka klimatyczna Grupy Orlen, który w czwartek opublikował koncern. Wskazano w nim, że motywem przewodnim zaktualizowanej strategii Grupy Orlen do 2030 r. jest transformacja energetyczna.
01.06.2023

Francja chce zredukować emisję gazów cieplarnianych o 50 proc. do 2030 r. Na celowniku transport

Premier Elisabeth Borne przedstawiła w poniedziałek rozszerzony plan redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. Do tej pory Francja dążyła do 40 proc. redukcji emisji do 2030 r, teraz będzie to redukcja o 50 proc. zgodnie z nowym celem ustalonym przez Unię Europejską.
22.05.2023

Minister Moskwa: PE poparł kompromis ws. rozporządzenia metanowego

Parlament Europejski poparł kompromis ws. rozporządzenia metanowego - napisała we wtorek na Twitterze minister klimatu Anna Moskwa. Stosunkiem głosów 499 za wobec 73 przeciw PE podniósł limity emisji metanu z kopalń do 5 ton na 1000 ton węgla.
09.05.2023

Nowy wymiar konkurencji. Porty i operatorzy pasażerów w regionie Morza Bałtyckiego stawiają na zasilanie z lądu

W nowej strategii Cruse Baltic preferencje będą miały porty z przyłączami energetycznymi, które zapewnią zasilanie statku pasażerskiego z nabrzeża. Przed rokiem dziewiętnastu wiodących operatorów wycieczkowców działających w regionie Morza Bałtyckiego zobowiązali się do wykorzystania w czasie postoju w porcie zasilania energią z lądu. To wyzwanie dla zarządów portów bałtyckich, również Gdańska, Gdyni i Szczecina.
23.04.2023

Japonia. Pierwszy transport niskoemisyjnego amoniaku

Do Japonii dotarła pierwsza dostawa certyfikowanego niskoemisyjnego amoniaku. Na potrzeby Fuji Oil Company zrealizowały ją linie Mitsui O.S.K.
22.04.2023

Indie nie chcą statków starszych niż 25 lat

Indie wycofały licencje handlowe dla tankowców i masowców starszych niż 25 lat. Wszystko dlatego, że kraj celuje w znaczne ograniczenie emisji i znaczną modernizację floty.
28.02.2023

Drony ograniczą przestoje i emisje CO2 na MFW

W ramach projektu realizowanego w Danii opracowywana jest koncepcja inspekcji i naprawy turbin wiatrowych, w której wykorzystywane są w pełni autonomiczne drony operujące ze statków serwisowych (SOV), wyposażonych w ich stacje ładowania. Jeśli takie rozwiązanie zostanie wdrożone na szeroką skalę, może znacząco zmniejszyć czas przestojów, emisję CO2 oraz koszty eksploatacji i utrzymania (O&M)
22.02.2023

European Energy i HMM łączą siły w dekarbonizacji żeglugi e-metanolem

Ekologiczna żegluga staje się coraz bardziej powszechna, a European Energy podpisała właśnie MoU z HMM w celu zabezpieczenia dostaw metanolu dla swojej nowo zamówionej floty ekologicznych jednostek.
17.02.2023

Morze Śródziemne będzie kontrolowane pod względem emisji tlenków siarki

Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) osiągnęła porozumienie w sprawie zwiększenia ochrony Morza Śródziemnego poprzez znaczne zaostrzenie przepisów dotyczących spalin pochodzących ze statków. Nowe normy dotyczące paliw żeglugowych mają zmniejszyć emisję tlenków siarki na Morzu Śródziemnym o 80 proc.
23.12.2022

Emisje z żeglugi wejdą w zakres systemu EU ETS

Rada Europy i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie propozycji pakietu Fit for 55. Tym samym od 2025 emisje ze statków różnego typu będą włączane w zakres systemu EU ETS.
21.12.2022

Więcej zeroemisyjnych promów na Bałtyku. Kolejny buduje Scandlines

Duński przewoźnik Scandlines świętował ostatnio położenie stępki pod nowy zeroemisyjny prom towarowy, który będzie kursował z Niemiec do Danii.
05.09.2022

Dekarbonizacja w transporcie morskim. Frachty mogą wzrosnąć nawet o 30%. Zapłaci klient

Wszyscy zgadzają się, że trzeba zmniejszyć emisję szkodliwych substancji w wyniku aktywności człowieka. Po ponad dekadzie sporów i oporów, w maju większość państw zgodziła się co do potrzeby ustalenia ceny emisji dwutlenku węgla na emisje ze statków. Działacze kampanii okrzyknęli to „poważnym przełomem”. Klienci otrzymają ten „przełom” w fakturach za frachty.
23.08.2022

Transport wodny staje się coraz bardziej ekologiczny. To nie tylko kwestia napędów i zielonych paliw

Gdyńska Stocznia Crist, która za swój pierwszy w Unii Europejskiej hybrydowy prom Elektra zdobyła w 2018 roku nagrodę Ship of the Year, niedawno zwodowała drugi tego typu statek. Spodziewa się więcej zamówień na niskoemisyjne jednostki, ponieważ regulacje związane z ograniczeniem emisyjności transportu morskiego zmuszają operatorów żeglugi do inwestowania w takie rozwiązania. Na rynku od lat sprawdza się gaz LNG, ale inną niskoemisyjną alternatywą jest też metanol. Rośnie także zainteresowanie wodorem.
18.08.2022

Monitorowanie wydajności statków – przewaga nad konkurencją!

Podobnie jak wiele innych branż, żegluga stoi obecnie w obliczu znaczących wyzwań, ale ostatni raport z badań przeprowadzonych na zlecenie DTN ujawnił długoterminowe priorytety sektora. Według uczestników badania to emisje dwutlenku węgla niewynikające z regulacji, przepisy dotyczące dekarbonizacji i digitalizacja znalazły się na szczycie listy najbardziej znaczących presji.
16.07.2022

ARP: w czerwcu historycznie wysoki poziom indeksów węglowych w zachodnioeuropejskich portach

W czerwcu indeksy obrazujące ceny węgla energetycznego w zachodnioeuropejskich portach osiągnęły historycznie wysoki poziom 424,18 dolarów za tonę - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu. Na międzynarodowym rynku czerwiec był kolejnym miesiącem szukania alternatywy dla surowców z Rosji.
12.07.2022

Parlament Europejski poparł reformę systemu handlu emisjami, która ma przyspieszyć ograniczenie emisji

Parlament Europejski przyjął w środę stanowisko w sprawie trzech projektów wchodzących w skład pakietu Gotowi na 55 (Fit for 55), mającego przeciwdziałać zmianom klimatu poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych. Stanowisko zakłada m.in. szybsze ograniczenie emisji i stopniowe wycofywanie darmowych uprawnień w ramach systemu handlu emisjami ETS.
23.06.2022

Puda: Upowszechnienie wodoru może zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polsce

Upowszechnienie wodoru może pozwolić uniezależnić się od importu paliw kopalnych i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polsce - mówił w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
27.05.2022

P2X Solutions poszuka sposobu na ekologiczną żeglugę na Morzu Bałtyckim

P2X Solutions, pionier w dziedzinie zielonego wodoru i technologii Power-to-X, otrzymał od Bank of Åland dofinansowanie w wysokości 75 tys. euro na badanie SH2ORE, które ma na celu wsparcie znacznej redukcji emisji w transporcie morskim na Morzu Bałtyckim. Badania będą realizowane w ramach w ramach ,,Baltic Sea Project”.
25.04.2022

Już za kilka dni drony będą monitorować emisje ze statków na Morzu Bałtyckim

Flota zaawansowanych technologicznie, wyspecjalizowanych dronów zostanie wykorzystana do monitorowania emisji ze statków handlowych na Morzu Bałtyckim.
18.04.2022

Polska sprzedała uprawnienia do emisji CO2 za ponad 250 mln euro

Wczoraj, 16 marca, na niemieckiej giełdzie European Energy Exchange odbyła się kolejna w tym roku aukcja uprawnień do emisji CO2. Polska sprzedała uprawnienia za łączną kwotę ponad 25 mln euro.
17.03.2022

Dekarbonizacja produkcji stali zwiększy znacznie popyt na energię elektryczną

Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA) bada obecnie wpływ przyśpieszonego wdrażania niskoemisyjnej produkcji stali na sektor energetyczny. Rozwój „ekologicznej” stali zwiększy znacznie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dekarbonizacja tego sektora wymaga przyspieszenia rozwoju OZE oraz technologii produkcji zielonego wodoru.
13.03.2022

Maersk stawia na statki napędzane metanolem

Gigant żeglugi światowej – Maersk - stawia na bardziej ekologiczne paliwo stosowanej w transporcie towarowym. Najkorzystniejszym rozwiązaniem wydaje się być metanol.
12.03.2022

Fit For 55 w Gdyni. Refleksje po konferencji. Nie zapomnijmy o efektywności ekonomicznej

Na konferencji PRS i Uniwersytetu Morskiego dotyczącej Fit For 55, w ostatnim panelu zwrócono uwagę na efektywność układów napędowych, a także efektywność energetyczną. Problem dotyczy praktycznie całej branży transportu morskiego, na co zwraca uwagę w najnowszym opracowaniu Joey Daly, analityk Vessel Value.
11.02.2022

Raport: port w Rotterdamie jest najbardziej zanieczyszczającym portem morskim w Europie

Jak wynika z raportu organizacji Transport & Environment (T&E) opublikowanego w środę, rotterdamski port jest najbardziej zanieczyszczającym portem morskim w Europie i odpowiada za roczną emisję dwutlenku węgla na poziomie 13,7 mln ton.
02.02.2022

Hybryda z żaglami wyrusza na Morze Północne. Polskie stocznie są gotowe do realizacji takich zleceń

Na morze wyruszył kolejny statek, w którym napęd tradycyjny wspomagany jest przez siłę wiatru. Przebudowę jednostki wykonano w stoczni pod Rotterdamem. W polskich stoczniach bez problemów można by również zrealizować taki projekt.
30.01.2022

Ładowanie statków na morzu – Maersk i Ørsted uruchamiają pierwszą instalację

Maersk Supply Service we współpracy z Ørsted przymierzają się do uruchomienia pierwszej pełnoskalowej instalacji służącej do ładowania akumulatorów statków offshore. Przyczyni się to do zmniejszenia emisji podczas cumowania w porcie.
26.01.2022

Niemcy testują holownik napędzany wodorem

Po prawie dwóch latach od rozpoczęcia budowy elektryczny holownik Elektra, wykorzystujący ogniwa wodorowe, trafił do Westhafen, największego śródlądowego portu Berlina, gdzie wkrótce rozpoczną się jego testy.
07.01.2022

Ro-pax na wodór. Pierwszy na świecie morski układ napędowy już działa. Polska ma wodorowy potencjał. Czy go wykorzysta?

Pełnowymiarowy test HySeas III został rozpoczęty w zakładzie Kongsberg w Ågotnes, koło Bergen w Norwegii w grudniu 2021 r. Przez cztery miesiące zespół Kongsberga będzie testował w działaniu pierwszy na świecie zeroemisyjny układ napędowy zasilany wodorowymi ogniwami paliwowymi przeznaczony dla statków.
02.01.2022

COSCO w ramach rozbudowy portu Tianjin uruchamia pierwszy terminal o zerowej emisji

COSCO Shipping Ports, duży chiński globalny operator portowy, podkreślił uruchomienie w północnym porcie Tianjin, swojego nowego terminalu o zerowej emisji dwutlenku węgla. Według firmy terminal stał się samowystarczalny, wykorzystując czystą energię do swoich operacji. Jest to część ogólnych wysiłków firmy w celu rozszerzenia działalności w Tianjin i swojego zrównoważonego rozwoju.
31.12.2021

W Porcie w Göteborgu zielone ciężarówki ominą kolejki

Od 1 stycznia zielone ciężarówki będą traktowane w Porcie w Göteborgu priorytetowo i ominą kolejki.
29.12.2021

Oceanbird – bezemisyjny statek z żaglami nowej generacji

Oceanbird to koncepcja tradycyjnych statków napędzanych wiatrem, które są w stanie zredukować emisję zanieczyszczeń jednostek pływających nawet o 90 proc.
14.12.2021

GEFCO: Ekologiczne rozwiązania w transporcie i paliwa alternatywne to rzeczywistość

Instytucje publiczne oraz firmy w ostatnich latach podjęły wiele inicjatyw na rzecz rozwoju strategii paliw alternatywnych, których celem jest zastąpienie niektórych lub wszystkich paliw kopalnych. Takie zmiany umożliwiają spedytorom korzystanie z transportu bardziej przyjaznego dla środowiska i obniżenie wydatków na paliwa, co sprzyja poprawie rentowność firm z branży TSL. Zmiany wymagają jednak znacznych inwestycji w modernizację tradycyjnych systemów transportowych. Starania w tym zakresie opisuje raport „Jak zwiększyć efektyw
30.11.2021

Krytyczne spotkanie IMO nie przyspieszyło dekarbonizacji żeglugi

Dalsze rozmowy dotyczące żeglugi zaplanowano na przyszły rok po tym, jak delegaci na spotkaniu Międzynarodowej Organizacji Morskiej, które miało na celu przyspieszenie dekarbonizacji sektora, nie poczynili postępów.
29.11.2021

MSC i Wärtsilä przetestują konwersję paliw alternatywnych do silników dwusuwowych

Fińska firma Wärtsilä zajmująca się technologiami morskimi ma zamiar wprowadzić platformę konwersji dwusuwowych paliw przyszłości w pierwszym kwartale 2022 roku. Program rozwoju we współpracy z MSC Shipmanagement został niedawno zakończony pomyślnymi wstępnymi testami silników w laboratorium silników dwusuwowych Wärtsilä w Trieście.
22.11.2021

Porty w sercu rewolucji wodorowej

Wodór ma być jednym z filarów transformacji gospodarczej. Na rynku międzynarodowym trwa wyścig technologiczny o jak najbardziej ekologiczną i efektywną metodę produkcji tego paliwa. Zastosowanie wodoru pozwoli na dekarbonizację obszarów, gdzie elektryfikacja może nie być ekonomiczna. Coraz istotniejszą rolę w wodorowej układance odgrywają porty.
16.11.2021

NYK i partnerzy opracują statki napędzane amoniakiem

Japońska firma Nippon Yusen KK (NYK) i jej partnerzy poinformowali we wtorek, że przeprowadzą projekt demonstracyjny, aby opracować statki komercyjne wyposażone w silniki napędzane amoniakiem, by pomóc zmniejszyć emisje dwutlenku węgla w celu przeciwdziałania zmianom klimatu.
27.10.2021

UE: żegluga to 13,5 proc. gazów cieplarnianych z transportu

Europejska Agencja Środowiska i Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa na Morzu opublikowały raport, z którego wynika, że żegluga morska i śródlądowa odpowiada za 13,5 proc. emisji gazów cieplarnianych z transportu w UE.
02.09.2021

CMA CGM obniżyło emisje o 4 procent

Francuski gigant żeglugowy, CMA CGM, zmniejszył ogólne emisje pochodzące ze swojej floty o 4 procent w 2020 roku.
21.03.2021

Raport: Zeroemisyjne paliwa muszą stanowić 5 procent miksu paliw do 2030 roku

By osiągnąć cele dekarbonizacyjne porozumienia paryskiego, zeroemisyne paliwa muszą stanowić 5 procent globalnego miksu paliw do 2030 roku – stwierdziła koalicja „Getting to Zero”.
12.03.2021

Globalna emisja CO2 z żeglugi spadła o 1 procent

Światowe emisje CO2 z żeglugi zmniejszyły się o 1 procent w zeszłym roku, jedną z przyczyn pandemia koronawirusa, która zmniejszyła aktywność morską na całym świecie – stwierdził dostawca danych morskich, Marine Benchmark.
07.03.2021

Sektor żeglugi masowej musi zmniejszyć emisję CO2

Rozpoczynająca się dekada będzie stać pod znakiem ogromnych inwestycji w wymianę i modernizację floty, w celu spełnienia coraz ostrzejszych celów redukcji emisji zanieczyszczeń. Warto się przyjrzeć jak te zmiany przebiegają na rynku masowców.
05.03.2021

Valenciaport dołączył do Portowego Światowego Programu Działań na Rzecz Klimatu

Hiszpański Valenciaport debiutuje w 2021 roku dołączając do grona dwunastu międzynarodowych portów zaangażowanych w projekty dekarbonizacji i redukcji emisji.
11.01.2021

Szwajcarska firma dostarczy technologię na kontenerowce

Burckhardt Compression zdobył zamówienie na sprężarki do gazu LNG dla dwóch kontenerowców o ładowności 14 tys. TEU. Kontrakt zakłada dostawę ośmiu niskociśnieniowych systemów sprężających dla gazów odparowujących.
07.12.2020

PE poparł podniesienie celu redukcji emisji gazów na 2030 rok do 60 proc.

Parlament Europejski poparł w głosowaniu podniesienie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2030 rok do 60 proc. w porównaniu do emisji z roku 1990. To więcej, niż proponuje Komisja Europejska, która wyznaczyła cel na poziomie 55 proc.
08.10.2020

Raport: Norweski projekt magazynowania dwutlenku węgla może zakończyć się finansową katastrofą

Norweski plan pełnego projektu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla może zakończyć się katastrofą finansową. Tak wynika z nowego raportu, który zawiera szacunkowe koszty przedsięwzięcia.
28.06.2020

Strategia partnerstwa dla offshore wind. RWE w Polsce

Pilna potrzeba dekarbonizacji sektora energetycznego kieruje uwagę wszystkich na rosnącą rolę energii odnawialnej. RWE, jako doświadczony deweloper branży OZE, dostrzega olbrzymi potencjał i znaczenie polskiego rynku offshore wind dla przyszłości energetycznej kraju. Między innymi o tym mieliśmy okazje porozmawiać z Pålem Coldevinem, wiceprezesem wykonawczym RWE Offshore Wind ds. rozwoju offshore w krajach nordyckich, Polsce i krajach bałtyckich, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
21.08.2023

Baltic Hub na drodze do ograniczenia emisji

Przedsiębiorstwa gospodarki morskiej na całym świecie zwielokrotniają wysiłki prowadzące do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, jakie powodowane są przez ich operacje. Największy terminal kontenerowy na Bałtyku, gdański Baltic Hub, również nie zasypia gruszek w popiele.
14.06.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.