• <
escort_980x120_gif_2020

Emisje z żeglugi wejdą w zakres systemu EU ETS

gm

21.12.2022 10:35
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Emisje z żeglugi wejdą w zakres systemu EU ETS

Partnerzy portalu

Emisje z żeglugi wejdą w zakres systemu EU ETS - GospodarkaMorska.pl

Rada Europy i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie propozycji pakietu Fit for 55. Tym samym od 2025 emisje ze statków różnego typu będą włączane w zakres systemu EU ETS.

Od 2025 roku duże przybrzeżne jednostki pływające o tonażu brutto przekraczającym 5 tys. ton oraz drobnicowce i statki offshore o tonażu między 400 a 5 tys. ton zostaną włączone do „rozporządzenia MRV” w sprawie monitorowania, raportowania i weryfikacji emisji dwutlenku węgla. Dwa lata później do systemu EU ETS zostaną włączone przybrzeżne statki do 5 tys. ton, zaś o kwestiach dotyczących pozostałych jednostek instytucje unijne będą rozmawiać w innym terminie.

W porozumieniu nie zabrakło pewnych wyjątków wynikających ze specyfiki geograficznej i przeznaczenia statków. Uwzględniono przepisy przejściowe dla małych wysp, a także statków z klasą lodową, przypadków żeglugi do rejonów najbardziej oddalonych i zobowiązań z tytułu świadczenia usług publicznych.

Co ważne, Rada i Parlament zwiększyły także ambicje redukcji emisji w sektorach objętych EU ETS do 62% do 2030 roku. Poprzednio było to 43%, jednak pośród organizacji środowiskowych panowało przekonanie, że jest to poziom zbyt niski, by utrzymać wzrost temperatur na planecie w ryzach.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.