• <

Wynik wyszukiwania - "Litwa" - Wiadomości

Fiasko drugiej aukcji morskiej energetyki wiatrowej na Litwie. Zabrakło oferentów

Ogłoszony w styczniu przez litewskie władze na budowę swojej drugiej elektrowni wiatrowej na Bałtyku o mocy 700 MW nie przyciągnął wystarczającej liczby oferentów. Zainteresowanie inwestycją wyraziła tylko krajowa firma Ignitis, a żeby aukcja się odbyła potrzeba było jeszcze chociaż jednego podmiotu. Termin składania ofert trwał do 15 kwietnia tego roku.
17.04.2024

Pierwsza operacja bunkrowania LNG przeprowadzona w litewskim porcie Kłajpeda

Pierwsza operacja bunkrowania LNG między statkami została pomyślnie przeprowadzona w porcie w Kłajpedzie. 9 kwietnia tankowiec LNG Avenir Aspiration zabunkrował 326 m3 skroplonego gazu ziemnego na 170-metrowym kontenerowcu CMA CGM Aurora. To znaczący kamień milowy dla usług morskich w głównym litewskim węźle transportowym.
11.04.2024

Prezydent Duda udaje się do Wilna na szczyt Inicjatywy Trójmorza

Prezydent Andrzej Duda w środę wieczorem udaje się do Wilna, gdzie weźmie udział w szczycie przywódców państw Inicjatywy Trójmorza, a także w Forum Biznesu, na którym spotykają się przedsiębiorcy z państw tworzących Trójmorze.
10.04.2024

Kraje regionu Morza Bałtyckiego wycofują się z paliw kopalnych. Deklarują dalszy rozwój morskiej energetyki wiatrowej

Osiem krajów regionu Morza Bałtyckiego zobowiązało się do stopniowego wycofania się z paliw kopalnych, zwłaszcza pochodzących z Rosji, i do dalszego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Stosowną deklarację w środę w Wilnie podpisali przedstawiciele resortów energii Litwy, Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii i Łotwy.
10.04.2024

Litewska inicjatywa "Save the Batlic Sea" w murach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

„Save the Batlic Sea” to litewska inicjatywa mająca na celu rozpowszechnienie idei czystego Morza Bałtyckiego. Jej uczestnicy przybyli do gdyńskiej uczelni, aby podzielić się swoimi doświadczeniami i propagować ekologię morską. Była to okazja do wymiany doświadczeń oraz opinii.
27.03.2024

Pięć krajów apeluje do UE o zakaz importu rosyjskich i białoruskich zbóż

Litwa, Łotwa, Estonia, Polska i Czechy zaapelowały do Komisji Europejskiej o wprowadzenie zakazu importu zbóż z Rosji i Białorusi do państw unijnych – poinformował w środę litewski resort rolnictwa, inicjator apelu. Powyższa inicjatywa zostanie rozpatrzona przez Radę UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa 26 marca.
20.03.2024

Litwa zaostrza kontrolę zboża z Rosji i Białorusi

Litwa od poniedziałku zaostrzyła kontrolę zboża wwożonego z Rosji i Białorusi oraz innych terytoriów wysokiego ryzyka. Jest to reakcja m.in. na informację, że Rosja przez porty Morza Bałtyckiego eksportuje zboże z terytoriów okupowanych na Ukrainie.
18.03.2024

Premier: partnerstwo z Litwą - nasz najwyższy polityczny i geopolityczny priorytet

Z polskiego punktu widzenia nasze partnerstwo z Litwą, przyjaźń, współpraca, szczególnie w dobie rosyjskiej agresji na Ukrainę, to najwyższy polityczny i geopolityczny priorytet - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk po spotkaniu z premier Litwy Ingridą Szimonyte.
04.03.2024

Wyciek ropy naftowej do Bałtyku. Orlen Lietuva zapewnia, że sytuacja w Butyndze została opanowana

ORLEN Lietuva poinformował, ze prowadzi działania mające na celu przywrócenie pełnego funkcjonowania infrastruktury w Butyndze, gdzie nastąpił niewielki wyciek ropy. Jednocześnie, pomimo trudnych warunków atmosferycznych, mają miejsce intensywne prace, których celem jest zminimalizowanie wpływu sytuacji na środowisko.
09.02.2024

Orlen Lietuva. 1,8 ton ropy wyciekło do Bałtyku

Litewskie służby zostały poinformowane przez spółkę Orlen Lietuva, że podczas załadunku tankowca w środę doszło do wycieku ropy.
09.02.2024

Wyjątkowe znalezisko nad Bałtykiem. Spacerowicz znalazł rosyjski sonar

Na litewskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego dokonano 3 lutego zaskakującego odkrycia. Odnaleziono sonar hydroakustyczny produkcji rosyjskiej. Znalazca natychmiast poinformował o swoim odkryciu armię.
07.02.2024

Uruchomiono przetarg na drugą morską farmę wiatrową na Litwie

Litwa ogłosiła wczoraj przetarg na budowę swojej drugiej elektrowni wiatrowej na Bałtyku o mocy 700 MW. Firmy, które są zainteresowane udziałem w konkursie, mają 90 dni na zarejestrowanie się i przekazanie wymaganych dokumentów. Termin składania ofert ubiega 15 kwietnia o godz. 17.00.
16.01.2024

Terminal LNG w Kłajpedzie z dostępnymi zdolnościami regazyfikacyjnymi

Litewski operator terminalu LNG w Kłajpedzie, KN Energies (dawniej Klaipedos Nafta), ogłosił, że jest dostępna niewykorzystana przepustowość terminalu FSRU do rezerwacji. Jednocześnie ma ona wskazywać na duży popyt na usługi infrastruktury gazowej, przy czym dotychczasowe zainteresowanie nawet dwukrotnie przekraczało możliwości oferowane przez firmę.
16.01.2024

Estonia. Ekspert: Zełenski chciał podziękować krajom bałtyckim za pomoc dla Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chciał podczas wizyt na Litwie, Łotwie i w Estonii podziękować tym krajom za pomoc i zaznaczyć swą obecność na arenie międzynarodowej - ocenił w rozmowie z PAP Tony Lawrence z estońskiego think tanku International Centre for Defence and Security (ICDS).
13.01.2024

Kabel naziemny połączy Litwę i Polskę. Pierwotnie miał zostać poprowadzony pod Bałtykiem

Budowa naziemnego kabla elektroenergetycznego pomiędzy Litwą i Polską przyspieszy odłączenie się Estonii od rosyjskiej sieci - podaje w środę telewizja ERR, komentując wtorkową decyzję podjętą na szczeblu unijnym pomiędzy stolicami bałtyckimi i Warszawą.
21.12.2023

Litwa. Nieznany wrak odkryty podczas badań dna na potrzeby MEW

Podczas sonarowego badania dna morskiego u wybrzeży Litwy odkryto nieznany wcześniej wrak statku.
07.12.2023

Litwa. Władze wzmacniają podwodną kontrolę terminalu LNG

Po uszkodzeniu gazociągu Balticconnector, Litwa wzmacnia podwodną kontrolę swego terminalu LNG. Laurynas Kaszcziunas, szef sejmowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony poinformował, że rozpoczęto proces zakupu systemu, który „wzmocni zdolność do kontrolowania zagrożeń pod wodą".
21.10.2023

Litewskie władze ogłaszają kolejną aukcję morskiej farmy wiatrowej

Litwa przygotowuje się do drugiej już aukcji w związku z planowaną morską farmą wiatrową. Jak podało tamtejsze Ministerstwo Energii, zostały przeprowadzone konsultacje z przedstawicielami branży offhsore oraz zainteresowanymi, innymi organizacjami i firmami, podczas których omówiono przygotowania do aukcji, jej warunki oraz planowany termin przetargu.
18.10.2023

Szybka akcja we Francji. Działający z polskiego okrętu litewscy nurkowie-minerzy zneutralizowali niewybuch o wadze 1000 kg

Na wodach terytorialnych Francji nieopodal wybrzeża międzynarodowy zespół okrętowy pod polskim dowództwem zajmuje się neutralizacją niebezpiecznych obiektów, w tym pozostałości z czasów II wojny światowej. Dziś jedną ze spektakularnych okazji dokonali specjaliści z Marynarki Wojennej Litwy (Lietuvos karinės jūrų pajėgos), operujący z ORP Kadm. Xawery Czernicki.
13.10.2023

Telus: od środy Litwa ma kontrolować tranzytowane zboże z Ukrainy

Dogadaliśmy ważną sprawę; od środy kontrole ukraińskiego zboża, które jedzie w tranzycie przez Litwę, zostają przeniesione z granicy ukraińsko-polskiej na teren Litwy, do portu litewskiego w Kłajpedzie - poinformował we wtorek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
03.10.2023

Litwa ogłasza wyniki aukcji na morskie farmy wiatrowe o mocy 700 MW

Rząd Litwy ogłosił wyniki swojej pierwszej aukcji offshore wind. Zwycięzcą jest konsorcjum Ignitis Group i OceanWinds, które jest gotowe zapłacić 20 mln euro na rozwój projektu. Zostanie on uruchomiony najprawdopodobniej do 2030 roku. Konsorcjum otrzymało pozwolenie na eksploatację obiektu na 41 lat.
08.08.2023

Premierzy państw bałtyckich: synchronizacja sieci elektroenergetycznych z Europą Zachodnią do lutego 2025 roku

Premierzy Litwy, Łotwy i Estonii podpisali deklarację zobowiązującą te trzy kraje do synchronizacji swych sieci elektroenergetycznych z Europą Zachodnią do lutego 2025 roku, czyli prawie rok wcześniej niż dotychczas planowano - poinformował w czwartek litewski rząd.
03.08.2023

Do portu w Kłajpedzie dotarł reaktor dla instalacji hydrokrakingu w Orlen Lietuva

Do portu w Kłajpedzie na Litwie dotarł kluczowy element budowanej w rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach instalacji hydrokrakingu, która służyć będzie do pogłębionego przerobu ropy. Ważący ok. 1500 t reaktor w ciągu dwóch tygodni zostanie przetransportowany na plac budowy - podał Orlen w czwartek.
03.08.2023

Polenergia zakończyła przygotowania do aukcji offshore na Litwie

Polenergia poinformowała o zakończeniu prac nad przygotowaniem do aukcji projektu farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim w regionie litewskiego morza terytorialnego lub wyłącznej strefy ekonomicznej Republiki Litewskiej. Decyzja została podjęta po dogłębnej analizie opłacalności ekonomicznej oraz w porozumieniu z lokalnym partnerem, spółką Modus Energy AB (Green Genius).
29.07.2023

Litwa proponuje Komisji Europejskiej eksport ukraińskiego zboża przez porty bałtyckie

Ministrowie spraw zagranicznych, transportu i rolnictwa Litwy przekazali Komisji Europejskiej propozycję wzmocnienia szlaku transportowego między Ukrainą, a krajami bałtyckimi w celu zapewnienia alternatywnych tras eksportu ukraińskiego zboża i innych produktów.
24.07.2023

Digital Baltic: Nowa przestrzeń odstraszania - perspektywy bezpieczeństwa Morza Bałtyckiego

Pierwszy panel konferencji "Digital Baltic - Towards common security" poruszał temat zmian w geopolityce regionu wraz z akcesem Finlandii i Szwecji do NATO. Zmiana oznacza, że choć z jednej strony Bałtyk stanie się niejako morzem wewnętrznym sojuszu nie będzie to jednocześnie oznaczało, że znikną wszelkie niebezpieczeństwa. Tym samym potrzeby jego ochrony oraz utrzymywania na nim sił morskich nie znikną.
27.06.2023

W związku z lipcowym szczytem NATO w Wilnie Litwa przywróci kontrole graniczne, w tym w portach morskich

Litwa na czas szczytu NATO w Wilnie przywróci kontrole na wewnętrznych granicach strefy Schengen. Zgodnie z projektem uchwały rządu zgłoszonym we środę kontrola będzie obowiązywała na granicy z Polską i Łotwą oraz na lotniskach i w portach morskich od 7 lipca do 13 lipca.
31.05.2023

Kraje bałtyckie zwiększą koszty utrzymania misji NATO Baltic Air Policing

Ministrowie obrony Litwy, Łotwy i Estonii porozumieli się w sprawie zwiększenia kosztów przyjęcia personelu sojuszniczego w ramach misji NATO Baltic Air Policing. W Rydze w środę ministrowie podpisali zaktualizowane wzajemne porozumienie, które zawiera odpowiednie zobowiązania trzech państw bałtyckich.
17.05.2023

Litwa. Resort obrony: USA zwiększą aktywność marynarki wojennej na Morzu Bałtyckim

Stany Zjednoczone zwiększą aktywność marynarki wojennej na Morzu Bałtyckim - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony Litwy. Potwierdził to Carlos Del Toro, sekretarz marynarki wojennej w departamencie obrony USA podczas spotkania z litewskim ministrem Arvydasem Anuszauskasem w Waszyngtonie.
04.05.2023

Dla Litwy eksport ukraińskiego zboża przez Kłajpedę to wielka szansa

W środę minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis oświadczył, że Litwa powinna wykorzystać okazję i po dokonaniu pewnych inwestycji eksportować więcej ukraińskiego zboża przez Kłajpedę. Szef resortu nazwał eksport ukraińskiego zboża przez Kłajpedę "wielką szansą".
19.04.2023

Litwa przygotowuje się do kluczowego postępowania dla pierwszej morskiej farmy wiatrowej

Ministerstwo energetyki Litwy poinformowało, że przekazało do konsultacji publicznych projekt regulacji w sprawie lokalizacji na Morzu Bałtyckim morskiej farmy wiatrowej o mocy 700 MW. Zapisy zawierają wymagania stawiane przyszłym oferentom w postępowaniu dotyczącym pozwolenia na budowę wiatraków na Bałtyku.
07.03.2023

Nadchodzi przełom dla litewskiego offshore wind. W tym roku odbędzie się pierwsza aukcja

Litwa przygotowuje się na pierwszą aukcję dotyczącą morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Ta odbędzie się we wrześniu i będzie dotyczyła pierwszego projektu farmy wiatrowej o mocy 700 MW. Instalacja ma zostać uruchomiona w 2028 roku.
12.01.2023

Gintaras Žagunis będzie patrolował granicę morską Litwy

Estońska stocznia Baltic Workboats dostarczyła litewskiej Państwowej Straży Granicznej statek patrolowy Gintaras Žagunis.
09.01.2023

Koleje Litewskie rozpoczęły transportowanie węgla do Polski z portu w Kłajpedzie

LTG Cargo, spółka transportu towarowego Grupy Kolei Litewskich (LTG), rozpoczęła transportowanie węgla do Polski z portu w Kłajpedzie. Pierwszy pociąg już wyruszył – informuje w poniedziałek LTG. Zakłada się, że miesięcznie do Polski nową trasą będzie przewożone około 5 tys. ton węgla.
09.01.2023

65 milionów euro na ekologię dla Portu Kłajpeda

65 milionów euro – na tyle opiewać będzie pożyczka, którą zarząd litewskiego portu w Kłajpedzie otrzyma na rozwijanie zielonych rozwiązań. Europejski Bank Inwestycyjny udzielił jej Litwie w ramach rozwijania głównego portu morskiego w tym kraju.
19.12.2022

Zatwierdzenie kolejnych sankcji opóźniane przez dyskusję o portach

W czwartek Unia Europejska uzgodniła dziewiąty pakiet sankcji wobec Rosji. Jego zatwierdzenie było kilkukrotnie opóźniane przez spory o to, czy UE powinna ułatwiać eksport rosyjskich nawozów przez europejskie porty, mimo że firmy nawozowe są własnością objętych sankcjami oligarchów.
16.12.2022

RWE będzie uczyć studentów na Litwie w zakresie morskiej energetyki wiatrowej

Niemiecki deweloper projektów offshore wind podpisał listy intencyjne z Uniwersytetem w Kłajpedzie, Litewską Akademią Morską, Państwowym Uniwersytetem Nauk Stosowanych w Kłajpedzie oraz Centrum Szkoleniowym Kłajpeda Paulius Lindenau w Kłajpedzie. Inwestor będzie wspierał Litwę w szkoleniu kadr potrzebnych do projektów offshore wind.
10.12.2022

ONZ: Białoruś gotowa pozwolić na tranzyt ukraińskiego zboża do litewskich portów

Władze Białorusi przekazały w piątek, że zgodzą się, bez żadnych wstępnych warunków, na tranzyt przez jej terytorium przeznaczonego na eksport ukraińskiego zboża do portów na Litwie - powiadomił rzecznik ONZ Stephane Dujarric.
09.12.2022

Litwa coraz bliżej aukcji dla pierwszej farmy offshore wind. W planie kolejny projekt

Litewski rząd zatwierdził zmiany w ustawach o OZE i energii elektrycznej określające warunki aukcji związanej z budową kolejnej morskiej farmy wiatrowej o mocy do 700 MW.
20.11.2022

Litewski rząd planuje uruchomienie drugiej, wolnej od dotacji morskiej farmy wiatrowej do 2028 r.

Litewskie Ministerstwo Energii przekazało do konsultacji społecznych pakiet zmian do ustaw o energii odnawialnej i elektrycznej, który ma na celu stworzenie środowiska regulacyjnego dla szybszego wdrażania morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim.
05.11.2022

Szef MSZ Litwy: ósmy pakiet sankcji wobec Rosji jest słaby

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis w środę ocenił omawiany obecnie ósmy pakiet sankcji UE wobec Rosji jako słaby, ale lepszy od braku porozumienia.
05.10.2022

PGNiG zarezerwowało regazyfikację 0,5 mld m sześc. gazu rocznie w Kłajpedzie

PGNiG zarezerwowało w terminalu LNG w Kłajpedzie na Litwie zdolności regazyfikacyjne w wysokości 0,5 mld m sześc. gazu rocznie przez 10 lat. Operator litewskiego terminala Klaipedos Nafta rozstrzygnął procedurę przydziału mocy regazyfikacyjnych.
30.09.2022

Litwa zwiększa bezpieczeństwo terminalu LNG po uszkodzeniu Nord Streamu

Po uszkodzeniu rurociągów Nord Stream Litwa podejmuje dodatkowe kroki w celu zwiększenia bezpieczeństwa w swoim terminalu importu skroplonego gazu ziemnego (LNG) – powiedział w czwartek prezydent Gitanas Nauseda.
29.09.2022

Szwecja transferuje energię po bardzo wysokich cenach "do swoich o wiele mniej zamożnych sąsiadów litewskich przez Morze Bałtyckie"

Musimy mieć odwagę nazywać zło złem, Rosja jest dzisiaj imperium zła i imperium kłamstwa; kiedy w ukraińskim mieście Izium odkopywane są masowe groby, nikt w Europie nie ma prawa spać spokojnie - mówił w poniedziałek w Bratysławie premier Mateusz Morawiecki.
19.09.2022

Litwa i Tajwan mogą wymienić się doświadczeniami przy budowie morskich farm wiatrowych

Zwiększenie przepływu ładunków między portami w Kłajpedzie i na Tajwanie, a także zacieśnienie współpracy między nimi, były jednym z głównych tematów ubiegłotygodniowej wizyty przedstawicieli litewskiego ministerstwa transportu i komunikacji oraz przemysłu w Tajwanie. Litwini chcą również wymieniać doświadczenia z Tajwanem przy budowie morskich farm wiatrowych.
23.08.2022

Do portu w Kłajpedzie wpłynął amerykański okręt desantowy USS Kearsarge

Do portu w Kłajpedzie wpłynął okręt desantowy Stanów Zjednoczonych typu Wasp - USS Kearsarge. Minister obrony Arvydas Anuszauskas oświadczył, że ta wizyta największego w historii amerykańskiego okrętu wojennego na Litwie świadczy o przywództwie USA w zapewnianiu bezpieczeństwa w regionie bałtyckim.
22.08.2022

Litwa ocenia zwiększenie przepustowości terminala LNG

Klaipedos Nafta, operator terminali skroplonego gazu ziemnego (LNG) i ropy naftowej w Kłajpedzie, rozpoczyna badania infrastruktury technicznej w celu oceny możliwości zwiększenia rocznej zdolności rozładunkowej terminalu LNG.
15.07.2022

Problemy z dostawami do Kaliningradu. Statki załadowane po brzegi

Po wprowadzeniu wynikających z unijnych sankcji obostrzeń w rosyjskim transporcie przez terytorium Litwy pojawiły się problemy z dostawami do Obwodu Kaliningradzkiego. Jak donoszą media, statki pływające do Bałtyjska z Ust Ługi są załadowane po brzegi, ale nie zaspokaja to potrzeb.
08.07.2022

Gaz-System: ruszyła pierwsza aukcja przepustowości gazociągów do Danii oraz na Litwę i Słowację

W poniedziałek ruszyła pierwsza w historii aukcja przepustowości połączeń gazociągowych z Danią, Litwą i Słowacją, które umożliwiają sprowadzanie do Polski gazu z różnych kierunków - poinformował w poniedziałek krajowy operator przesyłowy Gaz-System.
04.07.2022

Ekspert OSW: napięcie rośnie wzdłuż całej linii styku Rosja-NATO; incydenty z udziałem rosyjskich samolotów i okrętów w rejonie Bałtyku

Incydenty z udziałem rosyjskich samolotów i okrętów w rejonie Bałtyku należy oceniać jako presję Rosji na Zachód, by przestał wspierać Ukrainę; napięcie rośnie na całej linii styku Rosja-NATO - mówi PAP Witold Rodkiewicz, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
29.06.2022

Litwa odcina Kaliningrad, Rosja odpowiada manewrami na Bałtyku

Litwa wprowadziła zakaz tranzytu przez swoje terytorium objętych sankcjami towarów z Rosji do Kaliningradu. Moskwa chce ją przestraszyć manewrami wojskowymi na Bałtyku.
21.06.2022

Szef MSZ Litwy: żeby otworzyć porty czarnomorskie, potrzebny jest sprzęt wojskowy

Do odblokowania ukraińskich portów nad Morzem Czarnym i umożliwienia eksportu ukraińskiego zboża niezbędny jest sprzęt wojskowy - ocenił szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis w poniedziałek przed posiedzeniem unijnych ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu.
20.06.2022

Powstanie korytarz do portów bałtyckich dla towarów z Ukrainy?

Podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza oraz Forum Gospodarczego, które odbyło się w Lublinie w dniach 6-7 czerwca, dyskutowano o rozwoju korytarzy transportowych w nowym kontekście geopolitycznym. Pojawiła się opcja rozszerzenia korytarza o terytorium Ukrainy. Polska i Bułgaria nawiążą współpracę na rzecz rozwoju Europejskich Korytarzy Transportowych „Bałtyk – Morze Czarne/Egejskie” i „Bałkany Zachodnie”.
20.06.2022

Litwa: kupimy od Finlandii dwa okręty patrolowe klasy Jehu

Litwa kupi od Finlandii dwa okręty patrolowe klasy Jehu – poinformował litewski resort obrony. List intencyjny w tej sprawie podpisali w środę w Brukseli szefowie resortów obrony obu krajów, Arvydas Anuszauskas i Antti Kaikkonen.
15.06.2022

Polski okręt wykrył 168 obiektów minopodobnych

13 okrętów i 8 zespołów nurków dzień i noc przeczesywały litewskie wody terytorialne w poszukiwaniu min. Wśród jednostek znalazł się najnowszy polski niszczyciel min, ORP Kormoran.
23.05.2022

800 km ze sztuczną inteligencją na mostku w Zatoce Tokijskiej. Polska raczkuje w Gdyni [ZDJĘCIA]

Japończycy dokładnie wyliczyli, że 790-kilometrowy rejs statek sterowany jedynie sztuczną inteligencją odbył bez żadnych zagrożeń. Rejs przebiegał na jednym z najbardziej ruchliwych szlaków żeglugowych na świecie. Zaczął się od Zatoki Tokijskiej i przebiegał do awanportu portu Tsumatsusaka w zatoce Ise.
16.05.2022

Embargo na rosyjską ropę? Jeden kraj się sprzeciwia

W kwestii embarga na rosyjską ropę naftową UE jest „zakładnikiem jednego kraju” – powiedział w poniedziałek w Brukseli dziennikarzom litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis.
16.05.2022

Porty Hamburg i Kłajpeda wzmacniają współpracę

Niemiecki port w Hamburgu i litewski port w Kłajpedzie podpisały porozumienie o współpracy m.in. w ramach wymiany danych.
10.05.2022

Pierwszy transport LNG dla PGNiG dotarł do Kłajpedy

Do terminala LNG w Kłajpedzie na Litwie dotarł pierwszy ładunek skroplonego gazu, kupionego przez PGNiG w USA. Jak poinformowała w piątek spółka, to 65 tys. ton LNG - co odpowiada 90 mln m sześc. gazu - z Freeport w Teksasie. Gaz trafi częściowo do Polski.
06.05.2022

PGNiG zarezerwowało przepustowość terminalu LNG w Kłajpedzie dla sześciu statków

PGNiG zarezerwowało przepustowość terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w litewskiej Kłajpedzie dla sześciu statków – poinformował w czwartek w wywiadzie dla nadawcy publicznego LRT litewski minister energii Dainius Kreivys.
05.05.2022

Otwarcie interkonektora gazowego Polska-Litwa. Komentarze

W czwartek prezydenci Polski, Litwy i Łotwy oraz unijna komisarz ds. energii w miejscowości Jauniunai na Litwie uroczyście otworzyli interkonektor gazowy Polska-Litwa. Inwestycja jest gotową odpowiedzią na kolejną rosyjską próbę szantażu gazowego – mówił polski prezydent Andrzej Duda.
05.05.2022

Prezydent Duda otworzył dziś nowe połączenie gazowe między Litwą a Polską

Dzięki nowemu połączeniu gazowemu z Litwą Polska zyskuje dostęp do terminala w Kłajpedzie, co wzmacnia poziom bezpieczeństwa dostaw gazu do polskich odbiorców - stwierdził pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, cytowany w czwartkowym komunikacie Gaz-Systemu.
05.05.2022

Litewskie wojsko rozpoczyna nowe działania. Ćwiczenia obejmą Morze Bałtyckie

W litewskiej przestrzeni powietrznej, na lądzie i morzu rozpoczyna się cykl międzynarodowych ćwiczeń wojskowych mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie – poinformowały w środę Litewskie Siły Zbrojne.
04.05.2022

Gazociąg GIPL już działa. Od dzisiaj gaz z Litwy płynie do Polski

W niedzielę, zgodnie z zapowiedziami, został uruchomiony polsko-litewski gazociąg GIPL. "Zgodnie z planem od dzisiaj gaz z Litwy płynie do Polski" - napisała na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
01.05.2022

W maju z Litwy do Polski może popłynąć 2 mln m sześc. gazu dziennie

W maju gazociągiem GIPL może z Litwy do Polski popłynąć do 2 mln m sześc. gazu dziennie - wynika z rezultatów aukcji przepustowości dla punktu połączenia polskiego i litewskiego systemów przesyłowych gazu.
28.04.2022

LNG, solidarność z Polską i czekanie na Baltic Pipe. Takie jest stanowisko Litwy

„Jeżeli Polska będzie potrzebowała gazu, to do Polski on popłynie”, oznajmił w środę litewski minister energetyki Dainius Kreivys w reakcji na działania rosyjskiego Gazpromu, który całkowicie wstrzymał dostawy gazu dla Polski i Bułgarii.
28.04.2022

Będzie intermodalne połączenie między DCT i Kownem

Litewska firma LTG Cargo uruchamia nowe połączenie intermodalne między Kownem a DCT w Gdańsku.
14.04.2022

Armator Avenir LNG współpracuje z PGNiG przy transporcie gazu

Armator Avenir LNG rozpoczął współpracę z litewską firmą handlową w zakresie transportu surowca na niewielkie odległości. Nabywcą gazu jest PGNiG.
13.04.2022

Kraje bałtyckie zrezygnowały z importu rosyjskiego gazu

Kraje bałtyckie nie będą już importować rosyjskiego gazu ziemnego – poinformował w niedzielę szef łotewskiego operatora magazynów gazu ziemnego prezes Zarządu Conexus Baltic Grid Uldis Baris.
03.04.2022

Terminal LNG w Kłajpedzie całkowicie zaopatruje Litwę w gaz. Koniec z importem z Rosji

W odpowiedzi na szantaż energetyczny Rosji wobec Europy i wojnę na Ukrainie oraz w celu osiągnięcia całkowitej niezależności energetycznej Litwa całkowicie zrezygnowała z rosyjskiego gazu - poinformowało w sobotę ministerstwo energetyki w Wilnie.
02.04.2022

Kraje bałtyckie i Polska wzywają UE do wprowadzenia zakazu rosyjskich przewozów drogowych

Ministrowie transportu państw bałtyckich i Polski wezwali we wtorek UE do wprowadzenia zakazu transportu drogowego towarów z i do Rosji oraz Białorusi, a także zakazu wstępu statkom rosyjskim i białoruskim do portów w całej UE - poinformował litewski minister transportu Marius Skuodis.
22.03.2022

Litwa. Sejm wezwał rząd do wycofywania się z importu ropy i gazu z Rosji

Sejm Litwy wezwał we wtorek rząd swego kraju do jak najszybszego wycofywania się z importu ropy naftowej i gazu ziemnego z Rosji.
22.03.2022

Polenergia i Modus Energy partnerami przy morskich farmach wiatrowych na Litwie

Polenergia poinformowała, że 21 marca podpisana została umowa inwestycyjna z litewską spółką Modus Energy AB działającą pod marką Green Genius. Będzie ona lokalnym partnerem przy projektach morskich farm wiatrowych na litewskim Bałtyku.
21.03.2022

Reuters: Litwa przygotowuje się do całkowitego uniezależnienia się od rosyjskich surowców energetycznych

Prezydent Gitanas Nauseda powiedział, że Litwa przygotowuje się do całkowitego uniezależnienia się od rosyjskich zasobów energetycznych - przekazał w poniedziałek Reuters.
21.03.2022

Prezes PGNiG: planujemy udział w aukcjach na przepustowość gazociągu GIPL

PGNiG planuje start w aukcjach na przepustowość gazociągu GIPL, łączącego systemy gazowe Polski i Litwy - poinformował we wtorek prezes PGNiG Paweł Majewski. Przesył gazu przez GIPL ma ruszyć 1 maja, pierwsze aukcje są planowane na kwiecień.
15.03.2022

Polenergia wchodzi na litewski Bałtyk

Polenergia i litewska spółka Modus Energy utworzyły joint venture w celu rozwoju elektrowni wiatrowych na litewskim Morzu Bałtyckim.
05.01.2022

Chińskie porty odmawiają przyjęcia litewskich towarów

Spór dyplomatyczny między Litwą i Chinami przeniósł się do portów. Litewskie media podały, że Chińczycy odmówili przyjęcia produktów litewskich firm.
06.12.2021

Morskie połączenie elektroenergetyczne między Polską a Litwą wkracza w kolejną fazę realizacji

Rozpoczęte w lutym 2021 roku badania dna Morza Bałtyckiego na całej długości Harmony Link (ok. 300 km) zostały zakończone. Jest to kamień milowy przy realizacji nowego połączenia elektroenergetycznego pomiędzy Polską a Litwą – jednej z największych inwestycji w infrastrukturę przesyłową w naszej części Europy. Ze względu na możliwe nieprzewidziane trudności (np. sztormy) w wykonaniu badań na morzu, był to newralgiczny element harmonogramu realizacji projektu. Co oznacza zakończenie tej części dla całej inwestycji?
08.09.2021

Prezydent: wierzę, że współpraca w ramach Trójmorza przyniesie dobre owoce

Trójmorze, to najbardziej dynamicznie rozwijająca się część UE, w której mieszka 120 mln obywateli. Głęboko wierzę, że nasza współpraca w ramach 3SI przyniesie dobre owoce naszym społeczeństwom, państwom, a także całej UE - napisał w niedzielę na Twitterze prezydent Andrzej Duda.
11.07.2021

Już 500 cystern z LNG od PGNiG wyjechało z Kłajpedy

Pięćsetna autocysterna ze skroplonym gazem ziemnym załadowanym przez PGNiG w stacji przeładunkowej LNG w Kłajpedzie na Litwie wyruszyła do odbiorcy. Wyraźnie rośnie tempo sprzedaży gazu ziemnego z tamtego kierunku.
08.07.2021

Sankcje na Białoruś zmniejszą eksport potażu z tego kraju przez Kłajpedę

Nałożone przez Unię Europejską na Białoruś sankcje gospodarcze zmniejszą o 20 proc. eksport potażu z tego kraju przez Litwę - powiedział w piątek prezes litewskich kolei Mantas Bartuszka. Potaż z Białorusi jest eksportowany głównie przez port w litewskiej Kłajpedzie.
25.06.2021

LOTOS Kolej rozpoczyna przewozy na Litwę

Na mocy umowy o współpracy z LTG Cargo, spółka LOTOS Kolej pod koniec maja br. po raz pierwszy wykonała transport do przejścia Trakiszki-Mockava na granicy polsko-litewskiej.
28.05.2021

Piąta dostawa LNG dla PGNiG do Kłajpedy

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało piąty ładunek skroplonego gazu ziemnego w stacji przeładunkowej LNG w Kłajpedzie. W ciągu pierwszego pełnego roku jej użytkowania PGNiG załadowało tam 327 autocystern o łącznym wolumenie 5856 ton LNG do sprzedaży.
06.04.2021

Viasea zdobywa rynek

Chcąc zwiększyć swój rozwój, Viasea otwiera nowe oddziały w Gdyni i Kłajpedzie i będzie od 18 marca obsługiwać rejsy z krajów bałtyckich i Polski do Norwegii.
17.03.2021

Synchronizacja i offshore tematami rozmów ministrów z Polski i Litwy

Synchronizacja systemów elektroenergetycznych, morska energetyka wiatrowa, współpraca w obszarze gazu - były tematami rozmów ministra klimatu Michała Kurtyki z ministrem energii Litwy Dainiusem Kreivysem.
15.03.2021

Litwa rozpocznie dostawę gazu ziemnego do Polski

W przyszłym roku litewska państwowa spółka energetyczna Ignitis Group, ma rozpocząć dostawy ciekłego gazu ziemnego do Polski. Informacja została podana w poniedziałek (1 marca) przez prezesa zarządu Dariusa Maikštėnas.
03.03.2021

PKN Orlen: zdarzenie na terminalu w Butyndze w pełni zneutralizowane

Zdarzenie na terminalu w Butyndze zostało w pełni zneutralizowane - poinformował we wtorek PKN Orlen. Chodzi o wyciek ropy z należącego do Orlenu terminala do Bałtyku, o którym władze Litwy poinformowały w poniedziałek.
29.12.2020

Ratownictwo morskie: plama ropy na Morzu Bałtyckim zniknęła samoistnie

Litewskie Centrum Koordynacji Ratownictwa Morskiego poinformowało we wtorek, że plama zanieczyszczeń na Morzu Bałtyckim, spowodowana wyciekiem ropy z terminalu w Butyndze, zniknęła samoistnie „w wyniku warunków atmosferycznych – wiatru, fal i zimnego powietrza”.
29.12.2020

Z terminalu w Butyndze wyciekła co najmniej tona ropy naftowej

Z należącego do koncernu Orlen Lietuva terminalu w Butyndze na północnym zachodzie Litwy w poniedziałek odnotowano wyciek ropy naftowej – potwierdził minister środowiska Litwy Simonas Gentvilas. Według Orlenu wyciekło około 1-2 ton surowca.
28.12.2020

Litewski rząd przygotowuje port w Kłajpedzie do obsługi morskich farm wiatrowych

2 grudnia litewski rząd przyjął projekt ustawy, który doprowadzi do rozbudowy Portu Kłajpeda, tak by ten mógł wspierać projekty związane z morskimi farmami wiatrowymi.
04.12.2020

Litwa liczy na większą uwagę USA ws. bezpieczeństwa państw bałtyckich

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda liczy na to, że Joe Biden jako prezydent USA zwróci większą uwagę na bezpieczeństwo państw bałtyckich, a jego przywództwo sprawi, że relacje transatlantyckie między UE i Stanami Zjednoczonymi będą "jeszcze bardziej szczere".
09.11.2020

Rusza niewiążące badanie zainteresowania rynku gazociągiem Polska-Litwa

Operatorzy przesyłowi gazu z Polski i Litwy - Gaz-System i Amber Grid, rozpoczęli niewiążącą procedurę badania rynku pod kątem uruchomienia gazociągu GIPL, który połączy systemy gazowe Polski i krajów bałtyckich.
04.11.2020

Rail Baltica ma być gotowe do 2026 roku

Ministrowie Polski i Litwy Andrzej Adamczyk oraz Jarosław Narkiewicz zadeklarowali dziś w Wilnie, że ukończenie budowy szlaku Rail Baltica nastąpi w 2026 roku.
24.09.2020

Litewska stocznia rozpoczęła budowę promu dla rodzimej firmy

Stocznia Western Baltija Shipbuilding rozpoczęła realizację projektu o dużym znaczeniu dla Grupy Kapitałowej Western Shipyard (WSY), miasta portowego i całej Litwy. Pod koniec sierpnia odbyła się ceremonia cięcia stali promu pasażersko-towarowego KLAIPĖDA, która rozpoczyna proces budowy statku. W pamiętnym wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele klienta projektu - Smiltynės perkėla, AB.
11.09.2020

Litwa zaprosiła Polskę do udziału w bałtyckim rynku energii elektrycznej i gazu

Litwa zaprosiła Polskę do aktywnego uczestnictwa w bałtyckim rynku energii elektrycznej i gazu - poinformował w środę w komunikacie szef litewskiego resortu energetyki Żygimantas Vaicziunas.
15.07.2020

EBI pożycza 65 mln euro na projekt połączenia gazowego między Polską i Litwą

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisał umowę pożyczki w wysokości 65 mln euro z litewskim operatorem systemu przesyłowego gazu AB Amber Grid na sfinansowanie budowy litewskiego odcinka planowanego połączenia gazowego między Polską i Litwą.
01.07.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.