• <
smartre_2023

65 milionów euro na ekologię dla Portu Kłajpeda

19.12.2022 16:00
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski 65 milionów euro na ekologię dla Portu Kłajpeda

Partnerzy portalu

65 milionów euro na ekologię dla Portu Kłajpeda - GospodarkaMorska.pl
FSRU Independence w Porcie Kłajpeda / Fot. AB Klaipėdos Nafta

65 milionów euro – na tyle opiewać będzie pożyczka, którą zarząd litewskiego portu w Kłajpedzie otrzyma na rozwijanie zielonych rozwiązań. Europejski Bank Inwestycyjny udzielił jej Litwie w ramach rozwijania głównego portu morskiego w tym kraju.

Cała kwota będzie przeznaczona na odbudowę, rozwój i pogłębienie nabrzeża, które umożliwi wpływanie do portu większych jednostek.

Uroczyste podpisanie dokumentów nastąpiło dziś, 19 grudnia, w Wilnie.

„Ten projekt ma dla strategiczne znaczenie dla litewskiej gospodarki i rozwoju transportu morskiego w Europie, jako że oferuje on zmianę z transportu drogowego na morski. Przyspieszenie zielonej transpormacji to jeden z najwyższych priorytetów Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a nie wydarzy się ona bez firm i instytucji finansowych planujących i implementujących bieżące projekty inwestycyjne” – mówił Thomas Östros, wicedyrektor EBI.

Pożyczka z EBI zostanie dodana do środków, jakie Port Kłajpeda otrzymała z innych instytucji – 77 milionów w ramach grantu z UE oraz 68 milionów euro z Nordyckiego Banku Inwestycyjnego.

Europejski Bank Inwestycyjny ogłosił niedawno inną formę dofinansowania dla dekarbonizacji przemysłu stoczniowego na Litwie. Dotyczy ono żeglugi śródlądowej i połączeń rzecznych między Kłajpedą a Kownem.

Port Kłajpeda jest największym portem morskim na Litwie i jednym z największych na Bałyku. Jest częścią międzynarodowego korytarza TEN-T, łączącego Morze Północne z Bałtyckim. 

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.