• <

Wynik wyszukiwania - "Baltic Pipe" - Wiadomości

Orlen: w 2023 r. import gazu do Polski wyniósł 14,1 mld m sześc.

W 2023 r. import gazu do Polski wyniósł 14,1 mld m sześc., podczas gdy krajowe zużycie wyniosło 17 mld m sześc. - poinformował w piątek Orlen. Wskazał, że 46 proc. tego wolumenu to dostawy LNG, a 44 proc. błękitnego paliwa trafiło na krajowy rynek przez rurociąg Baltic Pipe.
01.03.2024

Za duży na Bałtyk? Czy "Miecznik" jest rzeczywiście Polsce potrzebny? (opinia)

Od czasu położenia stępki pod przyszły ORP Wicher minęły niemal trzy tygodnie. Stale trwa budowa nowoczesnej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. Choć teraz kolejne etapy budowy cieszą oko i wywołują entuzjazm wśród miłośników tematyki okrętowej i ogólnie militarnej, nie zawsze tak było. Przypomnijmy, jakie zarzuty się pojawiały oraz jak je kontrargumentowano.
19.02.2024

Gaz-System: wniosek w sprawie rozwoju sieci gazowej między Polską i Ukrainą trafił do regulatorów

W styczniu br. wniosek o zatwierdzenie projektu rozwoju systemu przesyłu gazu między Polską i Ukrainą trafił do regulatorów rynku energii w obu państwach - poinformował PAP Gaz-System. Dodał, że w najbliższym czasie spodziewa się uzgodnień regulatorów w tej sprawie.
25.01.2024

Orlen sfinalizował przejęcie KUFPEC Norway za pół miliarda dolarów

Grupa Orlen sfinalizowała przejęcie spółki wydobywczej KUFPEC Norway, która zapewni Polsce dodatkowy miliard gazu rocznie. Dzięki tej transakcji wydobycie w Norwegii ma wzrosnąć w tym roku do ponad 4 mld m3. Surowiec trafi do Polski poprzez Baltic Pipe, planowo też zwiększając bezpieczeństwo energetyczne kraju
07.01.2024

Unijne wsparcie finansowe projektu Baltic Pipe ostatecznie rozliczone przez CINEA

Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) zatwierdziła ostateczne rozliczenie umowy grantowej na dofinansowanie prac budowlanych w projekcie Baltic Pipe.
21.12.2023

PGNiG: Polska zwiększy o 1/3 wydobycie gazu ziemnego ze złóż w Norwegii

PGNiG Upstream Norway z Grupy ORLEN przejął spółkę wydobywczą KUFPEC Norway. W efekcie tej transakcji polskie wydobycie gazu ziemnego w Norwegii wzrośnie o 1/3 i przekroczy 4 mld metrów sześciennych rocznie.
30.11.2023

Strategiczna transakcja Grupy Orlen w Norwegii

PGNiG Upstream Norway z Grupy ORLEN przejmuje kontrolę nad całą działalnością spółki wydobywczej KUFPEC Norway. W efekcie transakcji, wydobycie gazu ziemnego Grupy ORLEN w Norwegii wzrośnie o jedną trzecią i przekroczy 4 mld m sześc. rocznie. Z kolei dzienna produkcja węglowodorów już w 2024 r. przewyższy 100 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.
20.11.2023

Prezydent: Będę bronił ambitnych projektów takich jak CPK i budowa polskich elektrowni atomowych

Dzisiaj o godzinie 12 rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Na jego początku prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie, podczas którego zaznaczył, jak ważne dla bezpieczeństwa i rozwoju Polski są planowane projekty takie jak budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, budowa polskich elektrowni atomowych, a także rozbudowa polskich portów.
13.11.2023

Nowe zdolności ORP Mewa. Okręt będzie ochraniał Baltic Pipe

Siły przeciwminowe polskiej Marynarki Wojennej stale się rozwijają, co dotyczy także jej okrętów wszystkich typów. W związku z rosnącym zagrożeniem dla bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, jak i stałego rozwoju, jeden z niszczycieli min 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża z Gdyni zostanie przeznaczony do istotnych zadań.
06.11.2023

Orlen rusza z wydobyciem złoża Tommeliten A na pół roku przed zakładanym terminem

Grupa Orlen rozpoczęła eksploatację złoża Tommeliten A na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Zapewni to koncernowi dodatkowe 500 mln metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie, który będzie dostarczany do kraju za pomocą gazociągu Baltic Pipe. Eksploatację Tommeliten A uruchomiono pół roku wcześniej niż przewidywał harmonogram, dzięki czemu wydobywany ze złoża gaz wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju jeszcze w tym sezonie grzewczym.
13.10.2023

Nowe ustalenia w sprawie uszkodzenia rurociągu w Zatoce Fińskiej. Przed wypadkiem w jego pobliżu stał rosyjski statek towarowy

Pojawiają się kolejne elementy układanki dotyczące nocnego incydentu w związku z uszkodzeniem i wyciekiem z gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię z Finlandią. Obserwując strony internetowe pokazujące rzeczywisty ruch statków można było zauważyć, że przez cały weekend w pobliżu miejsca uszkodzenia rurociągu przebywał statek pływający pod rosyjską banderą.
11.10.2023

NBP: Arabia Saudyjska zastąpiła Rosję jako główny dostawca ropy naftowej do Polski

Arabia Saudyjska zastąpiła Rosję jako główny dostawca ropy naftowej do Polski - podaje NBP w raporcie poświęconym bilansowi płatniczemu w II kwartale.
10.10.2023

Pierwsza rocznica uruchomienia Baltic Pipe

1 października 2023 roku minęła pierwsza rocznica uruchomienia gazociągu podmorskiego Baltic Pipe, który zapewnia dostawy gazu z Szelfu Norweskiego przez Danię do Polski. Ten interkonektor jest kluczowym filarem bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ umożliwia zaspokojenie ponad 50% rocznego zapotrzebowania na gaz w naszym kraju. Ma też znaczenie symboliczne, gdyż w obliczu trwającej od lutego ubr. wojny na Ukrainie jest dowodem na zachowanie bezpieczeństwa energetycznego państwa.
06.10.2023

Equinor liderem zielonej energii

Equinor aktywnie bierze udział w transformacji energetycznej Polski rozwijając morską i lądową energetykę odnawialną. Firma jest również jednym z głównych dostawców gazu ziemnego do Polski poprzez Baltic Pipe, zapewniając tym samym bezpieczeństwo energetyczne kraju. Działania firmy i jej wkład w rozwój energetyki opartej o zeroemisyjne źródła w Polsce zostały docenione przez kapitułę Konkursu organizowanego przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych, która uhonorowała Equinor tytułem Lidera Zielonej Energii.
28.09.2023

Gaz-System oddaje do użytku gazociąg przyłączeniowy Przywodzie – Dolna Odra

Uroczyste przekazanie do eksploatacji gazociągu przyłączeniowego Przywodzie – Dolna Odra odbyło się 26 września 2023 r. na terenie węzła przyłączeniowego do elektrowni PGE Gryfino 2050. Dzięki inwestycji Gaz-System dwa bloki gazowo-parowe będą zasilane gazem ziemnym, zapewniając niskoemisyjną produkcję energii elektrycznej mieszkańcom województwa zachodniopomorskiego.
26.09.2023

Equinor dołączył do porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej

Jako firma biorąca aktywny udział w transformacji energetycznej Polski poprzez rozwijanie morskiej i lądowej energetyki odnawialnej, a także będąca jednym z głównych dostawców gazu do kraju poprzez Baltic Pipe, Equinor dołączył do grona sygnatariuszy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej. Celem inicjatywy jest włączenie się w dialog i rozwój rynku związanego z technologiami, które norweski koncern traktuje jako kluczowe narzędzie zmniejszania emisyjności trudnych do dekarbonizacji sektorów przemysłu.
19.09.2023

Prezydent Duda na Forum Biznesu w Bukareszcie: Inicjatywa Trójmorza silnikiem napędowym tej części Europy

W ciągu ostatnich lat Trójmorze odnotowało najbardziej dynamiczny rozwój gospodarczy w Europie, zostaliśmy uznani za jej silnik napędowy, a dzięki projektom jak Baltic Pipe byliśmy w stanie przetrwać kryzys energetyczny spowodowany przez Rosję, mówił w czwartek w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda.
07.09.2023

MON: Formoza będzie miała nowy Zespół Bojowy do ochrony Baltic Pipe i gazoportu

W Dziwnowie rozpocznie funkcjonowanie nowy zespół bojowy Jednostki Wojskowej Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego. Zespół ma zająć się ochroną m.in. gazoportu w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe.
22.08.2023

Szef MON: Formoza jest w stanie ochronić infrastrukturę krytyczną

Musimy liczyć się z różnymi prowokacjami ze strony Rosji, w związku z tym infrastruktura krytyczna musi być silnie chroniona. Najlepiej mogą ochronić ją wojska specjalne w tym Formoza - powiedział we wtorek w Dziwnowie (woj. zachodniopomorskie) szef MON Mariusz Błaszczak.
22.08.2023

Gaz-System: rok 2023 będzie rekordowy, jeśli chodzi o dostawy LNG

Rok 2023 będzie rekordowy, jeśli chodzi o dostawy LNG - zapowiada operator systemu przesyłu gazu Gaz-System. Dodano, że od początku funkcjonowania terminala w Świnoujściu przyjęto w nim 243 dostawy LNG i przetłoczono do Krajowego Systemu Przesyłowego - 24,2 mld m sześc. gazu.
10.08.2023

Sejm poparł poprawki Senatu do noweli ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

W piątek Sejm głosował nad uchwałą Senatu do noweli ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich. Posłowie poparli poprawki zgłoszone przez Izbę Wyższą.
07.07.2023

Kongres 590: sprawiedliwa transformacja energetyczna nie uda się bez gazu ziemnego

12 mld m3 gazu ziemnego rocznie z własnego wydobycia w 2030 r. jest możliwe, pod warunkiem zaangażowania nowych technologii i milionów zł na inwestycje - ocenili eksperci podczas dyskusji o strategii Orlenu, dotyczącej wydobycia gazu, która odbyła się podczas Kongresu 590 w Warszawie.
23.06.2023

Senat za poprawkami do noweli ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

Ograniczenie kompetencji ministra obrony narodowej w kwestii zatopienia statku do sytuacji gdy taki obiekt jest wykorzystywany jako środek ataku terrorystycznego - przewiduje jedna z poprawek przyjętych w czwartek przez Senat do noweli ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich.
23.06.2023

Senat: nowela ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich wraca do komisji

Senat skierował w czwartek ponownie do komisji obrony i praw człowieka nowelę ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich. Senatorowie nie zaproponowali podczas obrad plenarnych nowych poprawek, ale komisje mają się zebrać, by ujednolicić sprawozdanie dotyczące tej ustawy.
22.06.2023

Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro

Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest tematem, który od początku istnienia Forum Wizja Rozwoju zajmuje szczególne miejsce wśród bloków tematycznych. Nie inaczej było w tym roku, gdzie o kwestiach zagrożeń i wzywań, z jakimi w tym sektorze musi mierzyć się polski rząd i biznes oraz perspektywach, jakie czekają nas w następnych latach dyskutowali czołowi eksperci z branży.
19.06.2023

Equinor sponsorem młodzieżowego klubu żeglarskiego w Łebie

Napędzani wiatrem oraz blisko związani z morzem i Łebą – Equinor oraz Łebski Klub Żeglarski podpisali umowę o współpracy. Zaangażowana w polską zieloną transformację firma energetyczna, będzie wspierać dziecięcą i młodzieżową grupę windsurferów w ramach globalnego projektu “Hereos of Tomorrow”. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa Equinor w Polsce.
13.06.2023

Gaz-System podpisał umowę z SEA Global na eksploatację Baltic Pipe

Spółka podpisała z firmą SEA Global umowę na nadzór i wsparcie techniczne działań eksploatacyjnych prowadzonych na gazociągu podmorskim łączącym systemy gazowe Polski i Danii. Utrzymanie tej infrastruktury w odpowiednim stanie technicznym zapewnia ciągłość dostaw gazu do Polski ze źródeł norweskich.
08.06.2023

Premier: w ciągu ostatnich lat zrealizowano wiele inwestycji w gospodarce morskiej

W ciągu ostatnich lat udało się zrealizować wiele inwestycji w gospodarce morskiej - powiedział w poniedziałek podczas otwarcia Konwentu Morskiego w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki. Wymienił m.in. rozbudowę portów w Gdańsku i Gdyni, czy pogłębienie toru wodnego do Szczecina.
22.05.2023

Rząd chce skuteczniejszej ochrony m.in. Baltic Pipe przed terroryzmem

Rząd przyjął w czwartek projekt nowelizacji, umożlwiający polskiemu wojsku reagowanie na ataki terrorystyczne wobec gazociągu bałtyckiego Baltic Pipe i innej infrastruktury energetycznej na morzu.
04.05.2023

Gaz-System i Energinet podpisały umowę o współpracy

Podczas uroczystej gali Baltic Pipe zorganizowanej przez spółkę Energinet w Danii między polskimi a duńskimi operatorami gazowych systemów przesyłowych zostało podpisane Memorandum of Cooperation. Porozumienie ustanawia ramy współpracy pomiędzy Gaz-System i Energinet w celu przyspieszenia transformacji energetycznej i wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa energetycznego w Europie.
27.04.2023

Gaz-System rozbudowuje tłocznię gazu w Kędzierzynie-Koźlu

Spółka Gaz-System otrzymała od Wojewody Opolskiego pozwolenie na budowę czwartego przenośnego agregatu sprężającego na tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu. Dzięki temu moce sprężania obiektu zwiększą się o ponad 50 %.
06.04.2023

Analitycy: od strony infrastruktury Polska jest przygotowana na kryzys gazowy w 2023 r.

Od strony infrastruktury przesyłowej i regazyfikacyjnej Polska jest "całkiem dobrze przygotowana" na kryzys gazowy w 2023 r. - ocenili we wtorek analitycy banku Pekao. Problemem może być niedostateczna podaż LNG, a to oznacza, że ceny gazu wiele nie spadną.
07.02.2023

Europa importuje rekordowe wolumeny norweskiego gazu

W ubiegłym roku Europa zaimportowała rekordowe wolumeny gazu z Norwegii. Jak informuje Gassco, norweski operator sieci gazowej, do odbiorców na Starym Kontynencie trafiło 116,9 mld m3 błękitnego paliwa. Dzięki temu Norwegia stała się największym dostawcą gazu do Europy. Z surowca może skorzystać również Polska.
28.01.2023

Siemoniak: Zachodniopomorskie jest miejscem szczególnym, jeśli chodzi o infrastrukturę krytyczną

Zachodniopomorskie jest miejscem szczególnym, jeśli chodzi o infrastrukturę krytyczną; gazoport, dojście Baltic Pipe, Elektrownia Dolna Odra i Zakłady Chemiczne w Policach wymagają bardzo szczególnego podejścia – podkreślił w poniedziałek wiceszef Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak.
23.01.2023

Zakończono certyfikację duńskiego odcinka Baltic Pipe

Duński operator systemu przesyłowego Energinet otrzymał od niezależnej firmy akredytacyjnej DNV certyfikaty zgodności (CoC) dla gazociągu Baltic Pipe, który przebiega przez terytorium Danii.
18.01.2023

W Japonii jest zainteresowanie tematem kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej

W papierowym wydaniu japońskiego dziennika Asahi Shimbun (trzecia gazeta świata pod względem nakładu) pojawił się artykuł poświęcony tematowi kanału prowadzącego przez Mierzeję Wiślaną. W jego powstanie był zaangażowany m.in. wykładowca z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni kmdr dr hab. Dariusz R. Bugajski.
18.01.2023

Stabilny początek roku gazowego systemu przesyłowego

Utrzymane szybkie tempo obsługi statków i cystern w Terminalu LNG w Świnoujściu, przesył gazu przez interkonektory z Litwą i Słowacją, pracujący na pełnej przepustowości Baltic Pipe – to główne cele spełnione przez GAZ-SYSTEM w minionym roku. Mimo braku dostaw z Rosji oraz trwającej na wschodzie wojny polska sieć przesyłowa pracuje stabilnie, a gaz jest dostarczany do odbiorców zgodnie z zamówieniami.
16.01.2023

Grupa Orlen zwiększy wydobycie w Norwegii

Zwiększamy wydobycie ropy i gazu w Norwegii. W Ministerstwie Ropy i Energii złożyliśmy plany zagospodarowania kolejnych złóż morskich - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Gaz dotrze do Polski przez Baltic Pipe - dodał.
16.12.2022

UE. Komisarz Simson: Europa Środkowo-Wschodnia bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki Baltic Pipe

Europa Środkowo-Wschodnia jest dziś bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe i interkonektorów Polska-Litwa, Polska-Słowacja i Grecja-Bułgaria. W regionie powstają terminale LNG, istniejące są rozbudowywane, a UE jest gotowa wesprzeć te wysiłki - przekonywała unijna komisarz ds. energii Kadri Simson na konferencji zorganizowanej w Brukseli przez Central Europe Energy Partners (CEEP).
09.12.2022

Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

30 listopada gazociąg podmorski uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m3 rocznie. Energinet, duński operator systemu przesyłowego zakończył proces podłączenia tłoczni w Zealand do infrastruktury Baltic Pipe.
30.11.2022

Energinet: od poniedziałku przepływ gazu Baltic Pipe czasowo wstrzymany za względów technicznych

Przepływ gazu Baltic Pipe zostanie w poniedziałek czasowo wstrzymany za względów technicznych. We wtorek 29 listopada br. zostanie oddana do użytku tłocznia w Południowej Zelandii, a przepływ gazu będzie sukcesywnie zwiększany do pełnej wydajności 30 listopada br. - poinformował w piątek Energinet.
25.11.2022

Wiceszef MSZ: Szwecja i Finlandia w NATO to bezpieczniejsze Morze Bałtyckie i Polska

Zapowiedź ratyfikacji przyjęcia Finlandii i Szwecji do NATO przez Węgry to wynik zabiegów dyplomatycznych premiera Mateusza Morawieckiego; dla nas to dobra informacja, bo Szwecja i Finlandia w NATO to bezpieczniejsze Morze Bałtyckie i Polska - podkreślił wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
24.11.2022

Odznaczenia za Baltic Pipe i inne strategiczne inwestycje Gaz-System

Minister Klimatu i Środowiska oraz Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, 16 listopada 2022 r. wręczyli odznaczenia państwowe 48 pracownikom i współpracownikom spółki za zaangażowanie i wkład pracy w realizację inwestycji zwiększających bezpieczeństwo energetyczne Polski
17.11.2022

Uruchomiono terminal odbiorczy Baltic Pipe w Danii. Norweski gaz płynie do Polski

W miejscowości Nybro w zachodniej Danii z początkiem listopada uruchomiono terminal odbiorczy Baltic Pipe - poinformował duński operator sieci gazowej Energinet. Dzięki inwestycji norweski gaz zaczął płynąć do Polski.
03.11.2022

Gaz-System: przepływy gazu Baltic Pipe utrzymują się na poziomie powyżej 60 mln kWh na dobę

Przepływy gazu Baltic Pipe to powyżej 60 mln kWh na dobę - poinformował Gaz-System w czwartek. Zgodnie z informacjami Energinetu, duńskiego operatora sieci gazowej, po uruchomieniu we wtorek terminala w Nybro, do Baltic Pipe może wpłynąć norweski gaz.
03.11.2022

Szef MON: technologie podwodne istotne dla bezpieczeństwa infrastruktury

Ośrodki akademickie rozwijające technologie podwodne odgrywają kluczowa rolę przy zapewnieniu bezpieczeństwa infrastruktury przesyłowej takiej jak gazociąg Baltic Pipe – powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
21.10.2022

Hiszpania. La Vanguardia: Baltic Pipe - nowy strategiczny gazociąg przeciwko uzależnieniu energetycznemu od Rosji

Balitic Pipe od początku miał być instrumentem geostrategicznym w celu energetycznego uniezależnienia się Polski od Rosji - napisał w poniedziałek hiszpański dziennik La Vanguardia.
18.10.2022

Ochrona infrastruktury krytycznej. Security Forum Szczecin

Jak chronić strategiczne dla bezpieczeństwa energetycznego Polski obiekty, takie jak niedawno otwarty gazociąg Baltic Pipe? Te pytania zadaje sobie coraz więcej z nas. Już 20 października w Szczecinie omówione zostaną najważniejsze zagadnienia ochrony infrastruktury krytycznej, w tym instalacji energetycznych na Bałtyku.
11.10.2022

Prezes Gaz-Systemu w "Pulsie Biznesu": Baltic Pipe ma ochronę w stylu norweskim

Baltic Pipe ma dziś taki sam poziom bezpieczeństwa jak np. infrastruktura morska w Norwegii, czyli w kraju z najdłuższą w Europie historią eksploatacji podwodnych sieci przesyłowych - podkreśla w "Pulsie Biznesu" prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
11.10.2022

Wiceszef MSWiA: Baltic Pipe może stać się celem różnego typu działań rosyjskich

Baltic Pipe, tak jak wiele innych elementów infrastruktury, może stać się kolejnym celem różnego typu działań rosyjskich, ale robimy wszystko, aby zapobiec takim zdarzeniom - podkreślił w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.
10.10.2022

PSE: usterka w Szwecji zatrzymała pracę kabla energetycznego Polska-Szwecja

Kabel energetyczny, łączący Polskę i Szwecję nie działa z powodu usterki technicznej w Szwecji - poinformował w poniedziałek PAP polski operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE. W niedzielę kabel wznowił pracę po zakończeniu planowej przerwy eksploatacyjnej.
10.10.2022

Gazociągi na linii ognia. Nord Stream a sprawa polska

Podejrzenie sabotażu w uszkodzonych gazociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2 po raz kolejny wskazuje na konieczność dywersyfikacji źródeł energetycznych. Jak w kontekście uszkodzonych gazociągów prezentuje się Polska, z nowo oddanym Baltic Pipe i Terminalem LNG w Świnoujściu?
09.10.2022

Wąsik: atak na Nord Stream może być przygrywką do ataku na Baltic Pipe

Widzimy, że atak na Nord Stream 1 czy Nord Stream 2, to może być przygrywka do ataku na Baltic Pipe – powiedział w piątek w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.
07.10.2022

Morawiecki: otwarcie Baltic Pipe przejdzie do historii

Otwarcie gazociągu Baltic Pipe jest jednym z wydarzeń, które nie tylko przejdą do historii, a nawet historię będą kształtować - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w niedzielnym podcaście opublikowanym w mediach społecznościowych.
02.10.2022

Sasin: Baltic Pipe pełną przepustowość osiągnie w I kwartale przyszłego roku

Baltic Pipe pełną przepustowość osiągnie w I kwartale przyszłego roku – poinformował w sobotę wicepremier Jacek Sasin. Potwierdził, że realizowany jest przesył gazu tym rurociągiem.
01.10.2022

Gaz-System: ruszył przesył gazu do Polski przez BalticPipe - nominacja dobowa wynosi 62,4 mln kWh

W sobotę o godz. 6:10 ruszył do Polski przesył gazu gazociągiem BalticPipe - poinformowała spółka Gaz-System. Jak podkreślono nominacja dobowa na 1 października 2022 wynosi 62,4 mln kWh/doba.
01.10.2022

Gazociągiem Baltic Pipe płynie już gaz do Polski

Rusza przesył gazu gazociągiem Baltic Pipe - poinformowała w sobotę spółka Gaz-System. Gazociągiem Baltic Pipe płynie już gaz do Polski - dodał na Twitterze Baltic Pipe Project. Przez około dwa miesiące gazociąg będzie działał z ograniczoną mocą.
01.10.2022

Prezydent Zełenski w rozmowie z prezydentem Dudą: projekt Baltic Pipe wzmocni niezależność energetyczną całego regionu

Otwarcie gazociągu Baltic Pipe to ważny krok na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej całego regionu - ocenił w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Przywódcy omówili też zagadnienia dotyczące rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj.
29.09.2022

Polska 2050 apeluje o zwołanie przez prezydenta RBN ws. ochrony m.in. Baltic Pipe

Bezpieczeństwo energetyczne Polski w obliczu uszkodzenia Nord Stream 1 i 2 może być zagrożone; gazoport w Świnoujściu, a zwłaszcza Baltic Pipe, należy chronić w wymiarze koalicyjnych i sojuszniczym - uważają politycy Polski 2050 Szymona Hołowni i wnioskują o zwołanie przez prezydenta Andrzeja Dudę RBN.
29.09.2022

Suski: wdrożyliśmy plan ochrony polskiej infrastruktury krytycznej

Jeżeli mamy obok kraj bandycki, to musimy pilnować naszych dóbr. W tej chwili został już wdrożony plan ochrony naszej infrastruktury krytycznej - poinformował w czwartek poseł PiS Marek Suski, szef Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.
29.09.2022

Prezydent: wśród trudnych elementów wynikających z wojny na Ukrainie, są też jasne, jak otwarcie Baltic Pipe

Wśród trudnych elementów, o których wszyscy wiemy - wojny wywołanej przez Rosję na Ukrainie, wynikającego z tego kryzysu energetycznego, ograniczeń w dostawach gazu na Zachód Europy - są też jasne promyki, takie jak otwarcie gazociągu Baltic Pipe - podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda.
28.09.2022

Norweska policja wzmocniła środki bezpieczeństwa wokół instalacji gazowych i naftowych

Norweska policja wzmocniła środki bezpieczeństwa wokół instalacji gazowych i naftowych po możliwym sabotażu gazociągów na Bałtyku - przekazała w środę komenda główna norweskiej policji. Tego samego dnia wzmocnienie środków bezpieczeństwa ogłosił norweski koncern Equinor - największy dostawca gazu do Europy.
28.09.2022

Belgijski „De Standaard”: otwarcie Baltic Pipe kończy wiek rosyjskiej dominacji gazowej

Otwarcie gazociągu Baltic Pipe zmniejszy zależność Polski i krajów bałtyckich od rosyjskiego gazu - ocenia belgijski dziennik „De Standaard". „Kończy się era dominacji rosyjskiej w sferze gazu” – cytuje gazeta premiera Mateusza Morawieckiego.
28.09.2022

Duński "Politiken" o Baltic Pipe: dla Polaków ważna jest niezależność od Rosji

Dla Polaków ważna jest niezależność od Rosji - pisze w środę duński dziennik "Politiken" w relacji z otwarcia duńsko-polskiego gazociągu Baltic Pipe. "To było polskie marzenie. Chcieliśmy zamienić gaz ze wschodu na gaz z zachodu" - cytuje gazeta prezydenta RP Andrzeja Dudę.
28.09.2022

Budowa Baltic Pipe: podwodne konstrukcje, przewierty, setki kilometrów rur na dnie morza

Budowa Baltic Pipe wymagała m.in. zatopienia na dnie morza 200-tonowej konstrukcji, przewiercania się pod morskimi brzegami, przekroczenia cieśniny Mały Bełt. Gazociąg oficjalnie otwarto we wtorek, w sobotę 1 października ma się zacząć planowe tłoczenie gazu.
27.09.2022

Żaryn: Narracja Greenpeace o zagrożeniach ekologicznych ze strony Baltic Pipe jest fałszywa

Narracja Greenpeace o zagrożeniach ekologicznych ze strony Baltic Pipe jest fałszywa - powiedział we wtorek PAP pełnomocnik rzędu ds. rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP minister w KPRM Stanisław Żaryn.
27.09.2022

Niemieckie media: Baltic Pipe to 900 kilometrów niezależności dla Polski

Baltic Pipe to znacznie więcej niż tylko nowy projekt infrastrukturalny dla Polski. 900 kilometrów rury, w tym jedna trzecia na dnie Bałtyku, to dla Polski 900 kilometrów niezależności - ocenia we wtorek portal niemieckiej telewizji ARD.
27.09.2022

Komisja Europejska: Baltic Pipe wzmocni dywersyfikację dostaw gazu w UE

Baltic Pipie zwiększy dywersyfikację importu gazu w Europie Środkowo-Wschodniej i krajach bałtyckich poprzez otwarcie nowego szlaku z Morza Północnego do UE - poinformowała we wtorek Komisja Europejska.
27.09.2022

Uroczyste otwarcie Baltic Pipe

Na uroczystym otwarciu Baltic Pipe w Goleniowie obecni są: prezydent RP Andrzej Duda, premier RP Mateusz Morawiecki, premier Królestwa Danii , minister ropy naftowej Norwegii Terje Aasland, minister klimatu RP Anna Moskwa, Diette Jul Jorgensen, prezes Gaz-System Tomasz Stępień i prezes Energinet Thomas Egebo.
27.09.2022

Otwarcie Baltic Pipe. Jak uruchomienie gazociągu komentują politycy?

Już dzisiaj (27 września) symbolicznie uruchomiono przesył w gazociągu Baltic Pipe w Budnie k. Goleniowa (Zachodniopomorskie). Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki. Co o gazociągu Baltic Pipe mówili politycy z kraju i ze świata?
27.09.2022

PGNiG zapewnia: prawie 80 proc. przepustowości Baltic Pipe w 2023 roku

6,5 miliarda metrów sześciennych gazu ma popłynąć w 2023 roku gazociągiem Baltic Pipe. To prawie 80% całkowitej przepustowości – informuje w dzisiejszym oświadczeniu PGNiG. Mająca za chwilę połączyć się z Orlenem i stworzyć „multinenergetyczny koncern” spółka informuje dziś, że na źródła gazu składają się zarówno kontrakty, jak i polskie źródła w Norwegii.
27.09.2022

Baltic Pipe: 30 lat prób sięgnięcia po norweski gaz

Koncepcja importu gazu z norweskich złóż pojawiła się już w 1991 r., a w czasach rządu Jerzego Buzka podpisano kontrakty, które później zostały anulowane. Pomysł powracał kilkakrotnie na przestrzeni lat, a prace nad dzisiejszym kształtem Baltic Pipe ruszyły w 2016 r.
27.09.2022

System Baltic Pipe ma ruszyć 1 października

Baltic Pipe to liczący ok. 900 km cały system gazociągów, zaczynający się na Morzu Północnym. Biegnie przez Danię, Bałtyk, a jego ostatnią częścią jest lądowa odnoga na terytorium Polski. 1 października 2022 r. ruszyć ma przesył gazu w kierunku Polski.
27.09.2022

Symboliczne uruchomienie przesyłu w gazociągu Baltic Pipe - we wtorek

Uroczystą konferencję prasową i symboliczne uruchomienie przesyłu w gazociągu Baltic Pipe zaplanowano na wtorek przy tłoczni gazu w Goleniowie (Zachodniopomorskie). Przesył gazu w kierunku Polski ma ruszyć 1 października.
27.09.2022

Premier Morawiecki we wtorek weźmie udział w uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe; wśród gości m.in. premier Danii

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek weźmie udział w uroczystości uruchomienia gazociągu Baltic Pipe w Goleniowie - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Oprócz szefa polskiego rządu w wydarzeniu będzie uczestniczyć m.in. premier Danii Mette Frederiksen.
26.09.2022

PGNiG i Grupa Equinor podpisały pakiet kontraktów na dostawy gazu do Baltic Pipe

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz spółki z grupy Equinor ASA zawarły umowy kupna-sprzedaży gazu ziemnego wydobywanego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Łączny wolumen podpisanych kontraktów to 2,4 mld m sześc. gazu rocznie przez 10 lat. Dostawy gazu trafią do Polski dzięki gazociągowi Baltic Pipe.
26.09.2022

PGNiG jedynym użytkownikiem Baltic Pipe

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będzie na razie jedynym użytkownikiem uruchamianego 1 października systemu Baltic Pipe. Spółka wykupiła większość ze zdolności przesyłowej gazociągu, która docelowo ma wynieść 10 mln m sześc. rocznie.
25.09.2022

System Baltic Pipe: od Morza Północnego po gazociąg Jamalski

Baltic Pipe to liczący ok. 900 km cały system gazociągów, zaczynający się na Morzu Północnym. Biegnie przez Danię, Bałtyk, a jego ostatnią częścią jest lądowa odnoga na terytorium Polski. 1 października 2022 r. ruszyć ma przesył gazu w kierunku Polski.
25.09.2022

Berger: możliwe podwojenie przesłanego gazu przez Baltic Pipe w ostatnim kw. tego roku

Wcześniejsze osiągnięcie pełnej przepustowości gazociągu Paltic Pipe po stronie duńskiej powinno umożliwić podwojenie ilości gazu przesłanego do Polski w ostatnim kwartale tego roku - poinformował PAP w sobotę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger.
24.09.2022

Equinor i PGNiG z długoterminowym kontraktem gazowym

Equinor i PGNiG z długoterminowym kontraktem gazowym 23 września 2022 r. Equinor zawarł z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem długoterminowy kontrakt na sprzedaż gazu. Umowa podpisana została na 10 lat, a wolumen dostarczanego gazu wyniesie ok. 2,4 miliardów metrów sześciennych rocznie. Gaz eksportowany będzie nowym gazociągiem Baltic Pipe.
24.09.2022

Moskwa: Baltic Pipe symbolem polskiej suwerenności energetycznej

Gazowe połączenie Baltic Pipe jest symbolem polskiej suwerenności energetycznej; jest najważniejszą, choć nie ostatnią, z szeregu inwestycji w infrastrukturę dywersyfikacyjną gazu - powiedziała PAP minister klimatu Anna Moskwa. Gazociąg ruszy 1 października 2022 r.
24.09.2022

Baltic Pipe - system przesyłowy za ponad 1,6 mld euro

Liczący ok. 900 km system przesyłowy Baltic Pipe kosztował co najmniej 1,6 mld euro, które wyłożyli inwestorzy - polski operator przesyłowy gazu Gaz-System i jego duński odpowiednik Energinet. Projekt dostał m.in. ponad 250 mln euro dofinansowania z UE.
24.09.2022

Premier: wypełnimy Baltic Pipe w zakresie niezbędnym, by w Polsce gazu było dosyć

Gazociąg Baltic Pipe, który ma ruszyć 1 października tego roku, zostanie wypełniony w takim zakresie, aby w Polsce gazu było dosyć - wynika z środowej wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu dodał, że gazociąg ten daje nam pełną niezależność od gazu z Rosji.
21.09.2022

Rzecznik PiS: w czasach rządu PO były daleko zaawansowane plany współpracy w sektorze naftowym z Rosją

W czasach rządów PO były daleko zaawansowane plany współpracy w sektorze naftowym z Rosją, wpuszczenia Łukoila i Rosnieftu do Polski, sprzedania im Lotosu. Gdyby te plany zostały zrealizowane, stryczek energetyczny zacieśniałby się na naszej szyi - powiedział we wtorek rzecznik PiS Radosław Fogiel.
20.09.2022

Jest decyzja na realizację kolejnego etapu Baltic Pipe

WWINB wydał decyzję na pozwolenie użytkowania obiektów w ramach etapu I rozbudowy węzła przesyłowego i połączenia gazociągu Baltic Pipe z istniejącą infrastrukturą – poinformował w czwartek Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.
15.09.2022

Minister obrony Danii: w najbliższych latach zwiększy się rosyjska aktywność na Morzu Bałtyckim

Konflikt w Ukrainie na pewno będzie trwał lata, a rosyjska aktywność w basenie Morza Bałtyckiego na pewno się zwiększy; dlatego Polska i Dania muszą wzmocnić i zacieśnić swoją współpracę - powiedział w poniedziałek minister obrony Danii Morten Bodskov.
12.09.2022

Szef MON: doceniamy współpracę z Danią w Korpusie Północny Wschód w Szczecinie

Doceniamy współpracę z Danią, jeżeli chodzi o Korpus Północny Wschód w Szczecinie. Jesteśmy też wdzięczni za możliwość współpracy przy dywersyfikacji dostaw źródeł energetycznych - oświadczył wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z ministrem obrony Danii Mortenem Bodskovem.
12.09.2022

Minister spraw zagranicznych odwiedzi Danię w sprawie Baltic Pipe

Współpraca w zakresie obrony i bezpieczeństwa, sytuacja na Ukrainie oraz stosunki dwustronne, w tym współpraca energetyczna i zielona transformacja - będą wśród tematów odbywających się w poniedziałek i wtorek na Bornholmie konsultacji szefów MSZ: Danii - Jeppe Kofoda i Polski - Zbigniewa Raua.
11.09.2022

Minister klimatu optymistyczna: "nie cała przepustowość Baltic Pipe może okazać się potrzebna"

Popyt na gaz w całej Europie spada, może się okazać, że nie cała przepustowość gazociągu Baltic Pipe będzie potrzebna Polsce - oceniła w piątek w Strachocinie minister klimatu Anna Moskwa.
26.08.2022

Premier: mamy kontrakty na tyle gazu z Norwegii, ile trzeba

Mamy tyle zakontraktowanego gazu z Norwegii, ile trzeba; rząd nie ma wpływu na ceny tego surowca, ponieważ kształtuje je rynek światowy – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
25.08.2022

PGNiG w 2022 r. zamierza przesłać przez Baltic Pipe ok. 800 mln m sześc. gazu

PGNiG planuje w tym roku przesłać przez gazociąg Baltic Pipe do Polski ok. 800 mln m sześc. gazu z szelfu norweskiego - poinformowali w czwartek przedstawiciele zarządu spółki. PGNiG negocjuje dostawy gazu od innych producentów na szelfie.
18.08.2022

Wszystkie trzy tłocznie Baltic Pipe w Polsce po odbiorach technicznych

Gaz-System dokonał odbioru technicznego wszystkich trzech tłoczni gazu rozbudowywanych i budowanych w ramach projektu Baltic Pipe. Ich głównym zadaniem będzie rozprowadzenie po Polsce gazu sprowadzanego z Szelfu Norweskiego.
05.08.2022

Minister Moskwa: Rozmawiamy ze stroną czeską i słowacką o współpracy w ramach terminala FRSU

Analizujemy ostateczną przepustowość terminala FSRU. Rozmawiamy ze stroną czeską i słowacką na poziomie operatorów systemu gazowego, by wypracować wspólny model i wtedy zwiększyć przepustowość tego terminala - poinformowała w czwartek w Senacie minister klimatu Anna Moskwa.
04.08.2022

Moskwa: PGNiG intensywnie działa w sprawie kontraktów dla Baltic Pipe

Wydobycie PGNiG na Szelfie Norweskim - 3 mld m sześc. plus kontrakt z duńskim Oerstedem na ponad 6 mld m sześc. to jest Baltic Pipe. Nie ma pozostałych kontraktów, są prowadzone rozmowy biznesowe, większość jest bardzo zaawansowana - poinformowała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa.
04.08.2022

"Puls Biznesu": Norweski gaz za morskie wiatraki

Na uroczyste uruchomienie Baltic Pipe, czyli pod koniec września, rząd chce mieć rurę wypełnioną kontraktami. Na razie jest w połowie pusta, a norweskie ceny gazu są kolosalne, wiec Polska włącza do oferty wiatr – informuje w środę "Puls Biznesu".
03.08.2022

Gaz-System: gazociąg podmorski Baltic Pipe połączony z systemami przesyłowymi Polski i Danii

Gazociąg podmorski Baltic Pipe został połączony z systemami przesyłowymi Polski i Danii - poinformował w czwartek Gaz-System. Jak zaznaczył prezes spółki Tomasz Stępień, gazociąg podmorski Baltic Pipe jest pod względem technicznym elementem krajowego systemu przesyłowego.
22.07.2022

Premier: jesienią tego roku otworzymy Baltic Pipe, zgodnie z planem, zgodnie z budżetem

Gazociąg bałtycki Baltic Pipe zaplanowaliśmy do otwarcia jesienią tego roku, i jesienią ten gazociąg otworzymy zgodnie z planem, zgodnie z budżetem – powiedział w poniedziałek w Radiu Koszalin premier Mateusz Morawiecki. Jeszcze w tym roku popłynie do Polski norweski gaz – zapewnił.
18.07.2022

Baltic Pipe zakontraktowany na przesył 5 mld m sześciennych gazu

Gazociąg Baltic Pipe jest zakontraktowany na przesył gazu w tym roku wysokości 5 mld metrów sześciennych - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że na przyszły rok zakontraktowano 10 mld metrów sześciennych.
14.07.2022

Kolejny lądowy odcinek Baltic Pipe po odbiorze technicznym

Gaz-System dokonał odbioru technicznego 41 km gazociągu relacji Niechorze-Płoty, czyli głównej części odcinka łączącego gazociąg podmorski z krajowym systemem przesyłowym. Decyzję dopuszczającą do eksploatacji wydał Urząd Dozoru Technicznego.
11.07.2022

MKiŚ: minister Moskwa spotkała się z ministrem przemysłu naftowego i energii Norwegii

W środę w Oslo odbyło się spotkanie minister Anny Moskwy z norweskim ministrem przemysłu naftowego i energii Terje Aaslandem - podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rozmawiano o roli norweskiego gazu w bezpieczeństwie energetycznym Europy Środkowo-Wschodniej.
06.07.2022

Gaz-System: ruszyła pierwsza aukcja przepustowości gazociągów do Danii oraz na Litwę i Słowację

W poniedziałek ruszyła pierwsza w historii aukcja przepustowości połączeń gazociągowych z Danią, Litwą i Słowacją, które umożliwiają sprowadzanie do Polski gazu z różnych kierunków - poinformował w poniedziałek krajowy operator przesyłowy Gaz-System.
04.07.2022

Dania chce odbierać 20 proc. gazu płynącego przez Baltic Pipe; reszta surowca trafi do Polski

Spodziewamy się, że do Danii od października będzie trafiać 20 proc. surowca płynącego nowym gazociągiem - przekazał we wtorek dyrektor generalny Duńskiej Agencji Energetycznej, odnosząc się do powstającego Baltic Pipe. Pozostałe 80 proc. gazu ma trafiać do Polski.
28.06.2022

Prezes PGNiG: dostawy gazu do Baltic Pipe będą zabezpieczone miksem własnej produkcji i gazu zakontraktowanego

Dostawy gazu do Baltic Pipe będą zabezpieczone w postaci miksu własnej produkcji ze złóż w Norwegii oraz gazu zakontraktowanego od producentów surowca na Norweskim i Duńskim Szelfie Kontynentalnym - poinformowała w poniedziałek prezes PGNiG Iwona Waksmundzka Olejniczak.
27.06.2022

Sasin: Baltic Pipe będzie przesyłać gaz kupiony również na giełdzie europejskiej

Baltic Pipe będzie przesyłać gaz kupiony również na giełdzie europejskiej. Jeszcze w tym roku w pewnej części przepustowości ten projekt zostanie uruchomiony - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
27.06.2022

Najdłuższy lądowy odcinek Baltic Pipe w Polsce jest gotowy do nagazowania

Gaz System ponad 30 dni przed planowanym terminem dokonał odbioru technicznego gazociągu Goleniów – Ciecierzyce. Tym samym kluczowy odcinek lądowy Baltic Pipe biegnący na trasie Goleniów – Lwówek i mający 191 km jest gotowy do rozruchu i nagazowania.
22.06.2022

22 tysiące rur na dnie Bałtyku. Jak wyglądało układnie gazociągu podmorskiego Baltic Pipe? [WIDEO]

Gazociąg Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Umożliwi on transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. Równocześnie Baltic Pipe pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii. Jak wyglądało układanie podmorskiego odcinka Baltic Pipe?
11.06.2022

Gaz-System: pierwszy lądowy odcinek Baltic Pipe z odbiorem technicznym

Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System poinformował w środę o odbiorze technicznym pierwszego lądowego odcinka Baltic Pipe w Polsce - gazociągu Ciecierzyce–Lwówek. Odbioru dokonano 15 dni przed terminem założonym w umowie - zaznaczył operator.
08.06.2022

Gaz-System: mamy kontrakty na 80 proc. mocy przesyłowych Baltic Pipe

Gaz-System ma kontrakty na 80 proc. mocy przesyłowych gazociągu Baltic Pipe, który zostanie uruchomiony w październiku - przekazał w piątek prezes krajowego operatora systemu przesyłu gazu Tomasz Stępień. Na pozostałe 20 proc. przeprowadzimy aukcje w tym roku - dodał.
03.06.2022

Jak konflikt rosyjsko-ukraiński zmienia rynek surowców

Konflikt rosyjsko-ukraiński zmienił krajobraz na globalnym rynku surowców. Zniszczone huty na Ukrainie, embargo na rosyjską ropę, wzrost znaczenia LNG, to wybrane przykłady globalnej układanki będące skutkiem rosyjskiej agresji.
23.05.2022

PGNiG: gaz w Baltic Pipe z własnego wydobycia i od producentów z szelfu

Dostawy gazu do Baltic Pipe zabezpieczone będą przez PGNiG z własnej produkcji ze złóż w Norwegii oraz gazu zakontraktowanego od producentów na Norweskim i Duńskim Szelfie Kontynentalnym - poinformowała PAP spółka.
12.05.2022

Szwajcarskie media: Polska jest świetnie przygotowana na odcięcie gazu z Rosji

To był szok dla wielu krajów, ale nie dla Polski. Rząd polski od lat ostrzegał, że Putin może wykorzystać dostawy gazu do Europy jako broń – komentuje w piątek szwajcarski dziennik „Die Weltwoche” wyłączenie przez Gazprom dostaw gazu do Polski.
29.04.2022

Polacy na razie nie odczują skutków przykręcenia kurka przez Gazprom. PGNiG nie wyklucza dochodzenia roszczeń wobec rosyjskiej spółki

Polskie gospodarstwa domowe w krótkiej perspektywie nie muszą się obawiać skutków przykręcenia kurka z gazem przez rosyjski Gazprom. Polska od dawna przygotowywała się bowiem na taki scenariusz, prowadząc politykę dywersyfikacji. Uruchomienie 1 października gazociągu Baltic Pipe ma umożliwić pełne uniezależnienie się od błękitnego surowca z Rosji, choć analitycy Banku Pekao zauważają, że nie mamy jeszcze zakontraktowanych dostaw
29.04.2022

Sasin: gazociąg Baltic Pipe zostanie oddany w terminie

Balic Pipe zostanie oddany w terminie – zapewnił w czwartek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że pełna przepustowość tego gazociągu będzie dostępna dopiero w przyszłym roku.
28.04.2022

LNG, solidarność z Polską i czekanie na Baltic Pipe. Takie jest stanowisko Litwy

„Jeżeli Polska będzie potrzebowała gazu, to do Polski on popłynie”, oznajmił w środę litewski minister energetyki Dainius Kreivys w reakcji na działania rosyjskiego Gazpromu, który całkowicie wstrzymał dostawy gazu dla Polski i Bułgarii.
28.04.2022

Polsko-duńsko-szwedzkie seminarium o Baltic Pipe: agresja Rosji dowiodła, że jest projektem kluczowym dla Europy

Atak Rosji na Ukrainę oraz konsekwencje wojny, w tym wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu, pokazały, że Baltic Pipe jest projektem kluczowym dla osiągnięcia przez Europę niezależności - zgodzili się paneliści polsko-duńsko-szwedzkiego seminarium o gazociągu Baltic Pipe.
27.04.2022

PGE: Polska pod względem infrastruktury gazowej jest bezpieczna

Pod względem infrastruktury gazowej jesteśmy bezpieczni, przygotowani do tego, by przez najbliższe lata dostarczać klientom gaz w ilości, jaka będzie potrzebna - wskazał we wtorek w Katowicach prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
26.04.2022

Baltic Pipe połączony z norweskim gazociągiem

Prace przy budowie rurociągu Baltic Pipe na Morzu Północnym zostały zakończone. Polsko-duński gazociąg został połączony z norweskim gazociągiem Europipe II.
26.04.2022

Gaz-System: od stycznia 2023 r. Baltic Pipe będzie mógł tłoczyć 1,1 mln m sześc. gazu na godz.

We wrześniu br. Gaz-System planuje otwarcie gazociągu Baltic Pipe. Od stycznia 2023 r. będzie on tłoczyć 1,1 mln m sześc. gazu na godzinę – poinformował w poniedziałek prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
25.04.2022

Gaz-System: Polska już dziś zyskała niezależność od dostaw gazu z Rosji

Dzięki rozbudowie sytemu przesyłu gazu i oddanej w poniedziałek tłoczni w Kędzierzynie – Koźlu Polska zyskała już dziś niezależność od dostaw gazu z Rosji – poinformował w poniedziałek prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
25.04.2022

Naimski: jest zamiar wypowiedzenia kontraktów naftowych zawartych z Rosją

Jest zamiar wypowiedzenia kontraktów naftowych zawartych z Rosją - powiedział w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Potwierdził też, że gazociąg Baltic Pipe zostanie oddany do użytku w październiku br. i popłynie nim pierwszy gaz z szelfu norweskiego.
22.04.2022

Forum Wizja Rozwoju: Baltic Pipe oznacza niezależność od rosyjskiego gazu

Jednym z najważniejszych tematów podejmowanych na Forum Wizja Rozwoju jest Baltic Pipe, czyli gazociąg bałtycki. W czerwcu odbędzie się piąta, jubileuszowa edycja tej konferencji. Uniezależnienie od rosyjskiego gazu będzie jednym z kluczowych punktów agendy. – Baltic Pipe daje nam szansę pozyskiwania dużego potencjału energetycznego z Morza Północnego – komentuje dr Andrzej Michalak, prezes fundacji Wizja Rozwoju.
21.04.2022

Wiceminister klimatu: Derusyfikacja unijnej energetyki jest naszym priorytetem

– Nasze cele klimatyczne są absolutnie spójne z odejściem od paliw kopalnych z Rosji. Jeżeli chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku na poziomie unijnym, musimy przecież odchodzić od paliw kopalnych w energetyce – mówi Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska. Zastąpienie paliw kopalnych odnawialnymi źródłami to jednak proces zakrojony na lata, a równolegle w krótkiej perspektywie trzeba szukać dywersyfikacji dostaw tych surowców, na których w dużej mierze opiera się unijna gospodarka.
08.04.2022

Kary pozbawienia wolności za łamanie embarga na węgiel z Rosji. Ratunkiem Baltic Pipe?

Za łamanie zakazu importu węgla mogą grozić kary pozbawienia wolności – przewiduje projekt ustawy przeciwdziałającej agresji na Ukrainę, którego pierwsze czytanie miało miejsce w środę. W Sejmie trwają dyskusje o rekompensatach dla firm, które poniosą straty w wyniku embarga.
06.04.2022

Minister Moskwa: jesteśmy w 100 proc. gotowi na pełną niezależność od rosyjskiego gazu, pomaga OZE

Polska realizuje i realizowała konsekwentny plan uniezależniania się od surowców rosyjskich; infrastruktura gazowa i magazynowania pozwala nam dzisiaj powiedzieć, że jesteśmy w 100 proc. gotowi na pełną niezależność od rosyjskiego gazu - powiedziała minister środowiska Anna Moskwa. Minister podała także, że rozwija się energetyka odnawialna, a do 2030 roku w planowanych aukcjach jest ponad 30 GW.
30.03.2022

NextGeo: polski rynek to obszar wzrostu

Wraz z rozwojem branży offshore w Polsce, na naszym rynku pojawia się coraz więcej wiodących światowych firm sektora. Jedną z nich jest włoska Next Geosolutions, która uczestniczy już w projekcie Baltic Pipe, ale chce zakotwiczyć nad Bałtykiem na dłużej. O planach dotyczących naszego rynku i dotychczasowych doświadczeniach opowiada nam CEO NextGeo, Giovanni Ranieri.
21.03.2022

Naimski: już dzisiaj możemy sobie dać radę bez rosyjskich surowców

Już dzisiaj Polska może sobie dać radę bez dostaw rosyjskich surowców - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Wydaje się, że tylko embargo na rosyjską ropę i gaz mogłoby powstrzymać wojnę na Ukrainie - dodał.
14.03.2022

Müller: terminal LNG i Baltic Pipe pozwolą uniezależnić nas od rosyjskiego gazu

Terminal LNG i Baltic Pipe to dwa filary, które pozwolą uniezależnić nas od rosyjskiego gazu - mówił rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że szef rządu kontynuuje działania zarówno na poziomie europejskim jak i w innych krajach, by zwiększać naszą niezależność, jeśli chodzi o dostawy paliw i gazu.
12.03.2022

Morawiecki wizytuje Baltic Pipe. "Jesteśmy już niezależni od Rosji"

Gazociąg bałtycki szedł i idzie w poprzek Nord Stream 1 i Nord Stream 2, idzie w poprzek rosyjskim interesom, dlatego starano się, aby ten projekt nie został zrealizowany; ale się udało – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Goleniowie.
12.03.2022

Konfederacja Lewiatan: Import surowców naturalnych z Rosji można znacząco ograniczyć w ciągu najbliższych kilku lat

Kilka lat wystarczy, aby znacząco zmniejszyć import surowców z Rosji. Najskuteczniejszym sposobem, aby osiągnąć ten cel, jest zmniejszenie zużycia energii poprzez działania proefektywnościowe w przemyśle i w gospodarstwach domowych. Należy wzmocnić inwestycje w ramach OZE - twierdzą analitycy Konfederacji Lewiatan.
11.03.2022

Morawiecki: Baltic Pipe i terminal LNG dają nam niezależność od rosyjskiego gazu

W tym roku zostanie ukończony gazociąg bałtycki i da on Polsce wraz z terminalem LNG niezależność od rosyjskiego gazu – powiedział w czwartek w Paryżu premier Mateusz Morawiecki. Nie wszyscy są skłonni, aby jak najszybciej odciąć rosyjski gaz - ocenił.
11.03.2022

Morawiecki: za pół roku będziemy niezależni od rosyjskiego gazu

W ciągu ostatnich pięciu lat zbudowaliśmy gazociąg bałtycki do Norwegii i za pół roku będziemy niezależni, po raz pierwszy od dziesięcioleci, od rosyjskiego gazu - powiedział w środę w Wiedniu premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem.
09.03.2022

W Danii wznowiono prace budowlane na wstrzymanych odcinkach lądowej części gazociągu Baltic Pipe

Duńska Agencja Ochrony Środowiska (DEPA) wydała nowe pozwolenie środowiskowe dla budowy gazociągu Baltic Pipe na wstrzymanych w zeszłym roku lądowych odcinkach trasy.
01.03.2022

Tłocznia Gazu Odolanów będzie wspomagać Baltic Pipe

Gaz-System poinformował, że ku końcowi zbliżają się prace technologiczne przy rozbudowie Tłoczni Gazu Odolanów, ważnej z perspektywy gazociągu Baltic Pipe.
22.02.2022

Prezes PGNiG: Baltic Pipe popłynie gaz wydobywany na szelfie norweskim przez PGNiG i innych producentów

Gazociągiem Baltic Pipe popłynie gaz z własnego wydobycia i od innych producentów, dzisiejsze ceny gazu dla odbiorców wynikają wyłącznie z sytuacji rynkowej - mówi PAP prezes PGNiG Paweł Majewski. Jak dodaje, dla PGNiG najważniejsze jest bezpieczeństwo energetyczne Polski.
26.01.2022

Trwa najdłuższy przewiert pod Wartą w części lądowej gazociągu Baltic Pipe

W województwie lubuskim prowadzone są prace przy przewiercie pod rzeką Warta. To najdłuższe w Polsce przekroczenie bezwykopowe realizowane w technologii Direct Pipe na trasie gazociągu o średnicy 1000 mm. Łącznie przewiert będzie miał długość 1400 m., a jego budowa zakończy się w styczniu 2022 r.
09.12.2021

Naimski: Baltic Pipe to krok w kierunku różnicowania produkcji energii

Baltic Pipe to krok w kierunku różnicowania produkcji energii elektrycznej - powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jako kolejne wymienił morskie elektrownie wiatrowe i atom.
20.11.2021

Naimski: Baltic Pipe ma wymiar gospodarczy, ale i polityczny

Gazociąg Baltic Pipe w wymiarze gospodarczym zapewnia dostawy gazu na następne 20-30 lat, a w politycznym - uwalnia Polskę od monopolu i presji politycznej - powiedział PAP pełnomocnik rząd ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
19.11.2021

Gaz-System zakończył układanie podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe

Gaz-System zakończył układanie podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe - poinformowała w czwartek spółka. Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej ocenił, że "ten dzień znacząco zbliża nas do osiągnięcia pożądanego bezpiecznego zróżnicowania źródeł dostaw do Polski w 2022 r.".
18.11.2021

Gazociąg Baltic Pipe wciągnięty na duński brzeg

Na duńskiej wyspie Zelandia zakończyła się w operacja wciągania podmorskiej części Baltic Pipe na ląd - podano w czwartek na koncie projektu na Twitterze.
21.10.2021

Local Content: Baltic Pipe przestrogą dla Morskich Farm Wiatrowych?

W niniejszej publikacji autorzy przybliżą czytelnikowi regulacje prawne oraz samą inwestycję służącą do dywersyfikacji źródła energii pochodzącego z gazu, czyli Baltic Pipe. Przedstawimy również udział polskiego local content w tej inwestycji, skupiając się tylko na części ww. gazociągu biegnącej po dnie Morza Bałtyckiego. Powyższe ma na celu pokazanie pewnych bardzo niepokojących analogii dotyczących Baltic Pipe w odniesieniu do planowanych inwestycji na polskich obszarach morskich, związanych z energetyką wiatrową.
14.10.2021

Baltic Pipe. Gazociąg już w większości położony na dnie Bałtyku [WIDEO]

Projekt Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Zobacz jak wyglądała praca statku Castorone.
07.10.2021

Baltic Pipe. Duńska część droższa niż zakładano

Duńska część podwodnego gazociągu Baltic Pipe, który łączy Polskę i Danię, będzie droższa – poinformowała spółka Energinet.
04.10.2021

Baltic Pipe: podmorski gazociąg dotarł na ląd w Polsce

Podmorska część gazociągu Baltic Pipe dotarła na ląd w Polsce - poinformował w poniedziałek operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System. Gazociąg był przeciągany tunelem ze statku do układania rur Castoro Sei.
13.09.2021

Naimski: nie będziemy przedłużali kontraktu na gaz z rosyjskim Gazpromem

Wszystko wskazuje na to, że 1 października w przyszłym roku do Polski będzie przesyłany gaz gazociągiem Baltic Pipe - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Nie będziemy przedłużali kontraktu z rosyjskim Gazpromem - dodał.
13.09.2021

Baltic Pipe. Statki budujące gazociąg 8 km od polskiego brzegu

Statek Castoro Sei, układający na dnie Bałtyku gazociąg Baltic Pipe znajduje się ok. 8 km od polskich brzegów. Budowę spowalnia zła pogoda, ale w ciągu kilku dni powinna rozpocząć się operacja wciągania gazociągu na brzeg.
31.08.2021

Naimski: Gazociąg Baltic Pipe do końca 2022 roku uzyska pełną przepustowość

Gazociąg Baltic Pipe ruszy w terminie, na początku z przepustowością odpowiadającą 2-3 mld m sześc. rocznie, pełną przepustowość uzyska do końca 2022 roku - oświadczył w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
30.08.2021

PGNiG: fuzja z Orlenem i Lotosem zapewni bezpieczeństwo energetyczne Polski

Staramy się zapewnić szeroki i konkurencyjny dostęp do gazu poprzez działania inwestycyjne i handlowe, a także walcząc w sądzie o objęcie Nord Stream 2 prawem unijnym – powiedział Artur Cieślik, wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. strategii i regulacji w trakcie Forum Wizja Rozwoju, które odbywa się w dniach 26-27 sierpnia w Gdyni.
27.08.2021

Niewybuchy na trasie Baltic Pipe unieszkodliwione

W piątek saperzy unieszkodliwili dwa niewybuchy leżące na dnie Bałtyku na trasie budowanego gazociągu Baltic Pipe.
21.08.2021

Pola skończyła swoją pracę przy Baltic Pipe [ZDJĘCIA]

Gaz-System poinformował, że maszyna drążąca Pola zakończyła ostatecznie swoją pracę przy drążeniu 600-metrowego odcinka na polskim wybrzeżu.
17.08.2021

Baltic Pipe. Castorone zakończył pracę nad projektem: 150 km w 35 dni

Statek Castorone, który był odpowiedzialny za ułożenie gazociągu podmorskiego między Polską a Danią zakończył prace nad projektem BalticPipe. Kolos w ciągu 35 dni zainstalował około. 150 km rurociągu podmorskiego.
12.08.2021

Baltic Pipe. 70 procent odcinka na dnie morza gotowe

Na oficjalnym polskim koncie projektu Baltic Pipe na Twitterze poinformowano, że 70 procent podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe jest już ułożone.
06.08.2021

Gaz-System: najdłuższy element Baltic Pipe wkroczył w zaawansowany etap

Najdłuższy element projektu Baltic Pipe w Polsce, gazociąg Goleniów-Lwówek, wkroczył w zaawansowany etap budowlany – poinformował w środę Gaz-System. Trwa spawanie i zasypywanie gazociągu w wykopie, a na trasie powstanie 98 bezwykopowych przejść pod przeszkodami terenowymi.
14.07.2021

Gaz-System rozpoczął układanie gazociągu Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim

W dniu 27 czerwca Castorone – jeden ze statków morskich odpowiedzialnych za ułożenie gazociągu podmorskiego między Polską, a Danią, rozpoczął układanie Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim.
28.06.2021

Naimski: gaz z Baltic Pipe popłynie jesienią przyszłego roku

Chodzi o to, by gaz Baltic Pipe popłynął jesienią przyszłego roku i tak będzie. To nie jest zagrożone, zaś fizyczne układanie gazociągu na dnie Bałtyku powinno zakończyć się jesienią tego roku - powiedział we wtorek dziennikarzom pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.
22.06.2021

Gaz-System potwierdza, że Energinet ma zgodę na wznowienie prac na większości trasy Balic Pipe

Gaz-System potwierdził w poniedziałkowym komunikacie, że Energinet uzyskał zgodę Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska (DEPA) na wznowienie prac budowlanych na większości 211 kilometrowej trasy gazociągu Baltic Pipe na lądzie w Danii.
21.06.2021

Gaz-System: w polskiej części projektu Baltic Pipe prace bez zakłóceń

W polskiej części projektu Baltic Pipe, zarówno morskiej, jak i lądowej, prace przebiegają bez zakłóceń - powiedziała rzeczniczka firmy Gaz-System Iwona Dominiak, operatora systemu przesyłowego w Polsce, odnosząc się do opublikowanego w sobotę komunikatu duńskiej spółki Energinet.
21.06.2021

Kurtyka: dobre wiadomości z Danii; prace na większości odcinków Baltic Pipe zostają przywrócone

Dobra wiadomość od naszych duńskich partnerów w sprawie Baltic Pipe. Prace na większości odcinków gazociągu zostają przywrócone - poinformował w sobotę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
19.06.2021

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej: zmiana trasy Baltic Pipe bardzo mało prawdopodobna

Zmiana trasy rurociągu Baltic Pipe jest bardzo mało prawdopodobna, gazociąg na terenie Danii jest już w dużej mierze zbudowany. Możliwe są środki zaradcze względem zagrożonych gatunków - powiedział w czwartek Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.
17.06.2021

MKiŚ: decyzja uchylająca ws. Baltic Pipe dotyczy jednego z pięciu odcinków gazociągu

Uchylona decyzja ws. Baltic Pipe dotyczy tylko jednej z pięciu części gazociągu, prace na pozostałych są kontynuowane - podkreślił w środę w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Zapewnił, że po stronie duńskiej jest duża wola zakończenia tego projektu.
17.06.2021

Naimski: jesteśmy w ciągłym kontakcie ze stroną duńską w sprawie Baltic Pipe

W sprawie Baltic Pipe jesteśmy w ciągłym kontakcie ze stroną duńską i z partnerami w Danii - zapewnił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jak do tej pory nikt nie kwestionuje ostatecznego terminu zdania duńskiego odcinka i całego Baltic Pipe - dodał.
15.06.2021

Prezydent po szczycie NATO: rozmowy bilateralne m.in. o współpracy militarnej i Baltic Pipe

Współpraca gospodarcza, militarna i energetyczna, zagadnienia dotyczące budowy gazociągu Baltic Pipe oraz kwestia wspierania Ukrainy - znalazły się wśród tematów bilateralnych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w czasie szczytu NATO w w Brukseli.
14.06.2021

Szczerski: prezydent Duda rozmawiał z premier Danii o dokończeniu Baltic Pipe

W kuluarach szczytu NATO prezydent Andrzej Duda rozmawiał z premier Danii Mette Frederiksen o dokończeniu budowy gazociągu Baltic Pipe; wcześniej o tej strategicznej inwestycji prezydent rozmawiał z premier Norwegii - poinformował w poniedziałek szef Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.
14.06.2021

Prezes PGNiG: wstępne analizy wskazują, że Baltic Pipe może nie być opóźnione

Wstępne analizy wskazują, iż oddanie do użytku gazociągu Baltic Pipe może się nie opóźnić - ocenił w poniedziałek prezes PGNiG Paweł Majewski. Planowana dana uruchomienia systemu to 1 października 2022 r.
14.06.2021

Ekspert: bezpieczeństwo energetyczne Polski celem szerokiej akcji dezinformacyjnej

Niewątpliwie Polska jest celem zaplanowanej i szeroko zakrojonej akcji dezinformacyjnej ze strony Rosji dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego – ocenił w rozmowie Grzegorz Kuczyński, publicysta i ekspert ds. wschodnich.
11.06.2021

Premier: projekt Baltic Pipe w dłuższej perspektywie nie jest zagrożony

W dłuższej perspektywie projekt Baltic Pipe nie jest zagrożony – ocenił premier Mateusz Morawiecki. Zadeklarował szacunek dla chronionych gatunków zwierząt żyjących na terenach, przez które ma przechodzić gazociąg, ale podkreślił, że jest to inwestycja istotna dla suwerenności energetycznej nie tylko Polski.
11.06.2021

Naimski: nikt na razie nie podważył terminu uruchomienia Baltic Pipe

Termin uruchomienia gazociągu Baltic Pipe nie został na razie podważony przez nikogo - oświadczył w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jak przypomniał, termin ten to 1 października 2022 r.
10.06.2021

Obsługa rur pod gazociąg Baltic Pipe w porcie w Szczecinie

Gazociąg Baltic Pipe, którego temat poruszany był już wielokrotnie na łamach naszego serwisu jest jedną z kluczowych inwestycji, która ma połączyć duński oraz polski system przesyłowy gazu poprzez rozbudowę gazociągów pod Morzem Północnym i Bałtyckim oraz na terenie Polski i Danii. Jest to strategiczne przedsięwzięcie, którego efektem będzie utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku.
10.06.2021

Baltic Pipe – zakończono wiercenie tunelu w miejscu lądowania gazociągu podmorskiego w Polsce

W dniu 8 czerwca br. maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) zakończyła drążenie tunelu dla gazociągu Baltic Pipe w miejscowości Pogorzelica na polskim wybrzeżu Bałtyku.
10.06.2021

Energinet: za wcześnie na nowy harmonogram dla Baltic Pipe

Jest za wcześnie, by ocenić wpływ cofnięcia decyzji środowiskowej dla lądowej części Baltic Pipe na harmonogram całej budowy - podał duński operator przesyłowy gazu i inwestor projektu Energinet.
08.06.2021

Miljostyrelsen: nowe pozwolenie środowiskowe dla lądowego odcinka Baltic Pipe to 7-8 miesięcy

Duńska Agencja Ochrony Środowiska (Miljostyrelsen) szacuje, że zdobycie nowej decyzji środowiskowej dla lądowego odcinka Baltic Pipe w Danii zajmie 7-8 miesięcy - poinformował PAP Niels Bjorkbom z Agencji.
07.06.2021

Przydacz: jestem przekonany, że Baltic Pipe w zasadniczy zrębach powstanie w przewidywanym terminie

Jestem przekonany, że ten projekt w swoich zasadniczych zrębach zostanie wykonany w przewidywanym terminie - tak o budowie Baltic Pipe mówił w poniedziałek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Pozytywnie odniósł się do możliwości zaangażowania się KE w znalezienie rozwiązania po decyzji Danii dotyczącej rurociągu.
07.06.2021

KE: Baltic Pipe to ważny projekt. Komisja gotowa zaangażować się w znalezienie rozwiązania

Baltic Pipe to ważny projekt dla regionu, Komisja Europejska jest gotowa zaangażować się w znalezienie rozwiązania po decyzji Danii w sprawie cofnięcia pozwolenia środowiskowego dla lądowego odcinka gazociągu – przekazało źródło w KE.
07.06.2021

Energinet szykuje plan wstrzymania prac nad odcinkiem Baltic Pipe

Duński operator przesyłowy Energinet poinformował w sobotę, że przygotowuje plan wstrzymania prac nad budową lądowego odcinka gazociągu Baltic Pipe po tym, jak cofnięto pozwolenie środowiskowe. Jednocześnie Energinet stara się poznać warunki kontynuowania prac.
05.06.2021

Prace przy Baltic Pipe za które odpowiada Gaz-System przebiegają bez zakłóceń

Prace nad Baltic Pipe, w części za którą odpowiada Gaz-System, przebiegają bez zakłóceń - poinformował w piątek polski operator. Jak podkreślił, został poinformowany przez duński Energinet o cofnięciu decyzji środowiskowej dotyczącą budowy na terenie Danii.
04.06.2021

Przydacz: dokończenie Baltic Pipe leży w interesie całej Europy środkowej; liczymy na przychylność duńskiego rządu

Jak najszybsze dokończenie projektu Baltic Pipe leży w interesie Polski i całej Europy środkowej; liczymy tu na przychylność duńskiego rządu - stwierdził wiceszef MSZ Marcin Przydacz odnosząc się do decyzji o cofnięciu pozwolenia środowiskowego dla części tego rurociągu przebiegającej przez Danię.
04.06.2021

Dworczyk o cofnięciu decyzji środowiskowej dla Batic Pipe: analizujemy sytuację, aby zaplanować dalsze działania

Szef KPRM Michał Dworczyk, odnosząc się w piątek do cofnięcia decyzji środowiskowej na jeden z odcinków rurociągu Baltic Pipe podkreślił, że sprawa jest przez Polskę analizowana. "Analizujemy sytuację, aby móc zaplanować dalsze działania" - podkreślił.
04.06.2021

Dania. Cofnięto pozwolenie środowiskowe dla Baltic Pipe, projekt ma zostać wstrzymany

Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski - poinformował w czwartek duński operator systemu przesyłowego Energinet. Polskie MSZ poinformowało, że skutki tej decyzji są analizowane.
04.06.2021

Gaz-System: na budowie gazociągu Polska-Litwa pod Czarną Hańczą wykonywany jest przewiert Direct Pipe

Na odcinku północnym gazociągu Polska-Litwa, pod rzeką Czarna Hańcza, wykonywany jest po raz pierwszy w Polsce przewiert podziemny metodą Direct Pipe o średnicy DN 700 - poinformowała we wtorek spółka Gaz-System. Głębokość przejścia pod dnem rzeki będzie wynosić co najmniej 7,7 m - dodano.
01.06.2021

GAZ-SYSTEM porozumiał się z armatorami i organizacjami rybackimi w sprawie gazociągu podmorskiego Baltic Pipe

GAZ-SYSTEM zawarł porozumienia o współpracy z organizacjami rybackimi oraz armatorami jednostek rybackich, w związku z budową i eksploatacją gazociągu podmorskiego Baltic Pipe.
31.05.2021

Gazociąg Baltic Pipe. Budowa wchodzi w podmorską fazę

Już w czerwcu jeden z największych statków do układania podmorskich rurociągów rozpocznie prace przy budowie morskiego odcinka Baltic Pipe na dnie Morza Bałtyckiego. Zadaniem wykonawcy, którym jest Saipem będzie położenie w morzu 270 kilometrów rur. Będą one przebiegać przez wyłączne wody terytorialne Polski i Danii oraz wyłączną strefę ekonomiczną Szwecji.
24.05.2021

Gaz-System o zadaniach dla statków układających Baltic Pipe

Gazociąg Baltic Pipe na Bałtyku będą jednocześnie układać dwie lub jedna z trzech zaangażowanych w operację jednostek - poinformował operator przesyłowy gazu Gaz-System. Wiadomo już, jakie zadania przypadną poszczególnym statkom koncernu Saipem.
20.05.2021

Prezes Gaz-System: Mamy w planie 30 dużych projektów

W perspektywie 2023 r. priorytetem jest dokończenie strategicznych projektów dywersyfikacyjnych, zakładających budowę nowych lub rozbudowę istniejących punktów wejścia gazu do Polski – mówi w piątkowej "Rzeczpospolitej" prezes Gaz–System Tomasz Stępień.
14.05.2021

Przygotowania na trzech statkach Saipemu, które ułożą Baltic Pipe na Bałtyku

Na trzech statkach włoskiego koncernu Saipem, które ułożą bałtycki odcinek gazociągu Baltic Pipe, rozpoczęły się przygotowania do wyruszenia na Bałtyk - poinformował operator przesyłowy gazu Gaz-System. Spółka odpowiada za budowę tej części gazociągu.
08.05.2021

GAZ SYSTEM rozpoczyna proces układania gazociągu podmorskiego Baltic Pipe

Na pokładach trzech statków odpowiedzialnych za budowę Baltic Pipe trwają ostatnie przygotowania przed ich wypłynięciem i rozpoczęciem układania gazociągu na Morzu Bałtyckim.
06.05.2021

Naimski: podmorski odcinek Baltic Pipe w tym roku, jeśli pozwoli pogoda

Jeśli nie będzie przeszkód pogodowych, podmorski odcinek gazociągu Baltic Pipe może być ukończony w tym roku - powiedział w czwartek w Senacie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Poinformował, że 5 maja br. z portu w Rotterdamie wypłynie statek, który zacznie układać rury na dnie Bałtyku.
15.04.2021

GAZ-SYSTEM opracował Krajowy Dziesięcioletni Plan Rozwoju systemu przesyłowego na lata 2022 – 2031

31 marca br. GAZ-SYSTEM przekazał do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki projekt Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju (KDPR) systemu przesyłowego na lata 2022 – 2031. Konsultacje rynkowe tego dokumentu rozpoczną się 12 kwietnia br.
09.04.2021

Gaz-System: trwają prace przy lądowej części projektu Baltic Pipe

Sześć przekroczeń bezwykopowych zrealizowano na trasie gazociągu Goleniów-Lwówek w ramach lądowej części projektu Baltic Pipe – poinformowała rzeczniczka Gaz-Systemu. Prowadzone są też prace m.in. przy rozbudowie i budowie tłoczni gazu.
07.04.2021

Wiceszef MSZ: Baltic Pipe ma duże znaczenie nie tylko dla Polski, ale całej Europy Środkowej

Projekt Baltic Pipe ma duże znaczenie gospodarcze nie tylko dla Polski, ale całej Europy Środkowej. Jest przykładem jak oba kraje współpracują na rzecz zielonej transformacji sektora energetycznego - podkreślił cytowany na Twitterze MSZ wiceszef resortu Paweł Jabłoński na spotkaniu z ambasadorem Danii Ole Toftem.
19.03.2021

Gaz-System: mimo pandemii projekt Baltic Pipe idzie zgodnie z planem

Realizacja projektu Baltic Pipe pomimo pandemii przebiega zgodnie z harmonogramem. Obydwie części – podmorska i lądowa - tego złożonego programu inwestycyjnego obecnie są w fazie budowlanej - powiedział PAP prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
18.03.2021

Wszystkie rury dla podmorskiej części Baltic Pipe wyprodukowane

Wyprodukowano już wszystkie rury do budowy podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe - poinformowano w środę na oficjalnym profilu na Twitterze polskiej części projektu.
03.02.2021

Naimski: mimo epidemii budowa Baltic Pipe przebiega zgodnie z harmonogramem

Mimo epidemii i ograniczeń z nią związanych budowa gazociągu Baltic Pipe przebiega zgodnie z harmonogramem i zostanie zakończona tak, jak jest to przewidziane, w październiku 2022 r. - powiedział PAP pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
20.01.2021

Gaz-System ma wszystkie umowy z budowniczymi gazociągu Baltic Pipe

Gaz-System podpisał wszystkie umowy z wykonawcami prac budowlanych w części lądowej i morskiej projektu Baltic Pipe - poinformował dzisiaj operator przesyłowy gazu. Dodał, że ma już komplet decyzji administracyjnych i pozwoleń dla tego projektu.
01.12.2020

Gaz-System przeprowadzi nowe postępowanie ws. wyboru wykonawcy tłoczni Odolanów

Gaz-System przeprowadzi nowe postępowanie dotyczące wyboru wykonawcy tłoczni Odolanów - poinformowała spółka we wtorek w komunikacie. Dodała, że nie wpłynie to harmonogram realizacji tej inwestycji.
17.11.2020

Projekt Baltic Pipe zgodnie z harmonogramem

Projekt Baltic Pipe toczy się zgodnie z harmonogramem i bez opóźnień - poinformował w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jak podkreślił, Gaz-System od 2017 r. wydał już na Baltic Pipe prawie 5 mld zł.
22.10.2020

GAZ-SYSTEM wybrał wykonawców budowy wszystkich elementów lądowych Baltic Pipe w Polsce

Spółka zakończyła postępowania zakupowe na wybór wykonawców prac budowlanych na gazociągu Goleniów – Lwówek, gazociągu łączącym Niechorze-Płoty oraz tłoczni gazu Goleniów, Odolanów i Gustorzyn.
21.10.2020

Baltic Pipe kontra Nord Stream 2. Przepychanki w gazie

Prawie nie ma dnia aby w mediach polskich, europejskich ale też amerykańskich nie ukazywały się jakieś enuncjacje na temat potężnej inwestycji, jaką jest układanie gazociągu Nord Stream 2 na dnie Bałtyku. Ogólnie rzecz biorąc ścierają się dwie frakcje: jedni są za drudzy przeciw.
11.09.2020

Baltic Pipe - wykonawca wchodzi na teren budowy

We wrześniu br. GAZ-SYSTEM przekazał wykonawcy tereny pod budowę miejsc lądowania gazociągu podmorskiego w Polsce oraz w Danii. W obu krajach nastąpiło to zgodnie z zakładanym harmonogramem.
09.09.2020

Kolejne firmy do nadzorowania budowy gazociągu podmorskiego Baltic Pipe wybrane

Następni eksperci dołączają do prac przy budowie podmorskiego odcinka Baltic Pipe. Spółka podpisała umowy z firmami, które zapewnią usługi nadzoru inwestorskiego oraz środowiskowego podczas prac budowlano-montażowych na dnie morza oraz w miejscach tzw. lądowania gazociągu w Polsce i w Danii.
07.08.2020

Wojewoda zachodniopomorski: w czasie prezydentury Dudy bardzo dynamiczny rozwój regionu

Pięć lat prezydentury Andrzeja Dudy to bardzo dynamiczny rozwój Pomorza Zachodniego - powiedział w środę wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc. Według niego, region podczas prezydentury Dudy stał się istotnym miejscem w kraju pod względem inwestycji.
08.07.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.