• <

Wynik wyszukiwania - ". LNG" - Wiadomości

Minister energetyki Hiszpanii: w UE potrzebne wspólne stanowisko ws. rezygnacji z rosyjskiego LNG

Unia Europejska powinna uzgodnić wspólne stanowisko w sprawie sposobu, w jaki państwa członkowskie mogą zmniejszyć import rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) lub z niego zrezygnować - oceniła w poniedziałek hiszpańska minister energetyki Teresa Ribera w Brukseli, gdzie tego dnia odbywa się posiedzenie unijnych ministrów ds. klimatu i energetyki.
04.03.2024

Bando: Koszt pływającego terminala LNG to ok. 4,7 mld zł

Koszt budowy pływającego terminala LNG (FSRU) w Zatoce Gdańskiej to ok. 4,7 mld zł - poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. infrastruktury krytycznej.
22.02.2024

Należąca do EIG spółka MidOcean Energy ma nabyć 20% udziałów SK Earthon w spółce Peru LNG

MidOcean Energy („MidOcean”), spółka działająca w branży LNG, założona i zarządzana przez EIG, czołowy instytucjonalny podmiot inwestujący w ogólnoświatowy sektor energii i infrastruktury, podała dziś informację o zawarciu ostatecznej umowy z SK Earthon („SK”) w sprawie objęcia 20% udziałów SK w spółce Peru LNG („PLNG”).
09.02.2024

Terminal LNG w Świnoujściu przyjął w 2023 4,66 mln ton gazu

Do terminala LNG w Świnoujściu w 2023 r. dotarły 62 dostawy skroplonego gazu, to o cztery więcej niż w 2022 - podał we wtorek Orlen, który jest jedynym użytkownikiem terminala, należącego do operatora przesyłowego gazu Gaz-Systemu. Dodał, że łącznie w ubiegłym roku dostawy LNG drogą morską wyniosły ok. 4,66 mln ton.
02.01.2024

Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG. Na jakim etapie jesteśmy?

Polska Platforma LNG i bioLNG po raz kolejny stanęła na wysokości zadania, oferując tym, którzy wybrali się na jej tegoroczną konferencję, dwa dni konkretnych, niezwykle merytorycznych prezentacji i dyskusji.
05.12.2023

Adam Niklewski, Polska Platforma LNG i bioLNG: duże zmiany na rynku już zaszły, jeszcze większe przed nami

Transformacja energetyczna Polski nabiera rozpędu. W tym samym czasie łańcuchy dostaw na całym świecie również przechodzą przemianę i sięgają po nowe paliwa, w tym LNG i bioLNG. Rynek ten staje się kluczowy dla gospodarki światowej. O najważniejszych zmianach na nim, tuż przed tegoroczną edycją konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG, rozmawiamy z prezesem jej zarządu, Adamem Niklewskim.
23.11.2023

VII Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG. O przyszłości LNG i bioLNG w kontekście ESG i nie tylko

W Gdyni, w dniach 29-30 listopada br., odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona tematyce LNG i bioLNG. W salach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego eksperci dyskutować będą m.in. o przewagach wynikających z zastosowania tych paliw w przemyśle, transporcie oraz w kontekście raportowania ESG.
25.10.2023

Do gazoportu w Świnoujściu dotarła kolejna dostawa LNG

Praca w terminalu LNG w Świnoujściu się nie zatrzymuje. Ostatnio informowaliśmy o jubileuszowej dostawie nr 250, tymczasem wczoraj gazoport odwiedził kolejny gazowiec, notując 252. dostawę LNG.
07.10.2023

W portach rośnie popyt na paliwa alternatywne. LNG wraca do łask. Czas na polską bunkierkę LNG

Niższe ceny LNG spowodowały większy popyt na gaz w portach. W Rotterdamie sprzedaż LNG wzrosła o prawie 109% kwartał do kwartału, osiągając w drugim kwartale poziom 266 tys. m³. W Singapurze armatorzy w czerwcu zabunkrowali 17,9 tys. m³, a w lipcu 18,3 tys. m³ LNG. Prognozuje się, że będzie również popyt na metanol, który może stać się paliwem przyszłości.
04.09.2023

Polskie porty na wzrostowej fali. Analiza osiągnięć pierwszej połowy 2023 roku

Wyniki działalności polskich portów morskich w pierwszej połowie 2023 roku okazują się obiecujące – tak wynika z raportu opracowanego przez firmę Actia Forum. Prezentowane dane, oparte na precyzyjnej analizie przeładunków, ilustrują wzrosty, które istotnie kształtują krajobraz portowy.
28.08.2023

Gaz-System: rok 2023 będzie rekordowy, jeśli chodzi o dostawy LNG

Rok 2023 będzie rekordowy, jeśli chodzi o dostawy LNG - zapowiada operator systemu przesyłu gazu Gaz-System. Dodano, że od początku funkcjonowania terminala w Świnoujściu przyjęto w nim 243 dostawy LNG i przetłoczono do Krajowego Systemu Przesyłowego - 24,2 mld m sześc. gazu.
10.08.2023

Gazowiec Lech Kaczyński z kolejną dostawą w Świnoujściu

To już czwarta dostawa błękitnego paliwa, która dotarła do gazoportu w Świnoujściu. Dzięki regularnym dostawom gazowca Lecha Kaczyńskiego, na ten moment krajowe magazyny gazu są już zapełnione w 85%. Tym samym mamy zagwarantowane bezpieczeństwo w nadchodzącym sezonie grzewczym.
01.08.2023

Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro

Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest tematem, który od początku istnienia Forum Wizja Rozwoju zajmuje szczególne miejsce wśród bloków tematycznych. Nie inaczej było w tym roku, gdzie o kwestiach zagrożeń i wzywań, z jakimi w tym sektorze musi mierzyć się polski rząd i biznes oraz perspektywach, jakie czekają nas w następnych latach dyskutowali czołowi eksperci z branży.
19.06.2023

LNG ma nie tylko zwolenników. Ruszyła kampania "Say No to LNG"

W Ameryce Północnej, Europie oraz Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, czyli regionach najbardziej korzystających z żeglugi, ruszyła oficjalnie kampania „Say No to LNG”, której celem jest przedstawienie LNG jako paliwa, które nie powinno być wykorzystywane jako przejściowe w żegludze.
11.04.2023

Pierwszy polski gazowiec dotarł do Świnoujścia [WIDEO]

W miniony piątek do terminalu LNG w Świnoujściu zawinął Lech Kaczyński – pierwszy metanowiec z planowanej na 8 jednostek floty Orlenu. Na jego pokładzie przypłynęło z USA 70 tys. ton skroplonego gazu ziemnego. To tyle, ile przez 7 dni zużywają wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce.
13.03.2023

Chorwackie FSRU otrzymało pierwszą dostawę z Mozambiku

Pierwsza dostawa LNG dotarła do nowego pływającego terminalu Krk w Chorwacji. Skroplony gaz z Mozambiku przypłynęła brytyjskim tankowcem 23 stycznia.
30.01.2023

Orlen zamówił kolejne dostawy LNG z USA

PKN Orlen i Sempra Infrastructure zawarły 20-letni kontrakt na dostawy 1 miliona ton metrycznych skroplonego gazu ziemnego rocznie. LNG ma być dostarczone przez terminal w Świnoujściu, Kłajpedzie lub planowany FSRU w Gdańsku.
25.01.2023

Finlandia uruchamia pływający terminal LNG. Czy gaz trafi również do Polski?

Pływający terminal LNG znajdujący się na południowym wybrzeżu Finlandii w porcie Inkoo jest gotowy do odbioru gazu – poinformowała spółka Gasgrid Finland, która podkreśla, że pozwoli to na ,,trwałe porzucenie zależności Finlandii od gazu rosyjskiego”.
24.01.2023

W tym roku gazoport w Świnoujściu odebrał już dwie dostawy LNG

Od początku 2023 roku do Świnoujścia dotarły już dwie dostawy skroplonego gazu ziemnego.
12.01.2023

Do portu w Inkoo przybył pływający terminal LNG. Pozwoli na zastąpienie gazu z Rosji

Do portu w Inkoo nad Zatoką Fińską dotarł w środę mobilny gazoport. LNG dostarczany tankowcami do statku-terminala ma zastąpić import gazu ziemnego z Rosji. Po regazyfikacji, surowiec może być przesyłany rurociągiem Baltic Connector do krajów bałtyckich, a także do Polski – poinformował operator Gasgrid.
28.12.2022

Obajtek: w koreańskim Ulsan odebraliśmy dwa z ośmiu gazowców zamówionych przez Grupę Orlen

W koreańskim Ulsan odebraliśmy dwa z ośmiu gazowców zamówionych przez Grupę Orlen. Własna flota umożliwi nam efektywny import LNG przede wszystkim z USA - poinformował w środę we wpisie na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
14.12.2022

Uroczystość nadania imion wyczarterowanym przez PGNiG statkom do przewozu LNG

Imiona „Lech Kaczyński” oraz „Grażyna Gęsicka” uroczyście nadano w środę dwóm wyczarterowanym przez PGNiG metanowcom - statkom do transportu skroplonego gazu ziemnego, budowanym w stoczni Hyundai Heavy Industries w Ulsan w Korei Południowej.
14.12.2022

Corsica Linea otrzymała swój pierwszy prom pasażerski RoPax, zasilany LNG

Ogłoszenie informacji nastąpiło zgodnie ze strategią transformacji energetycznej firmy, aby wejść do ligi firm celujących w zrównoważony, niskoemisyjny transport morski, przyspieszając też realizację celów zeroemisyjnych. LNG jako paliwo morskie zostało wybrane przez firmę ze względu na jego cechy przyjazne dla środowiska.
07.12.2022

"FT": Europa importuje drogą morską rekordową ilość rosyjskiego LNG

Europa importuje rekordową ilość rosyjskiego gazu drogą morską, co pokazuje, że nie pozbyła się ona całkowicie zależności od niego, nawet jeśli transport rurociągami został znacząco wstrzymany - zauważa we wtorek "Financial Times".
29.11.2022

Bio-LNG nową ścieżką do dekarbonizacji żeglugi. LNG drożeje. Tradycyjne paliwa trzymają się mocno

Na około 110 tys. statków handlowych w połowie 2022 r. w eksploatacji było ponad 300 statków z silnikami zasilanymi gazem i systemami LNG. Rynek zbiornikowców LNG wzrósł w ciągu 20 lat do 600 statków. Większość z nich również wykorzystuje gaz do napędu głównego. Ponad 400 statków z silnikami głównymi zasilanymi gazem znajduje się w portfelach zamówień, głownie stoczni Republiki Korei i ChRL.
16.10.2022

Rumunia. Premier: osiągnęliśmy rekordowy poziom krajowego gazu w magazynach

Rumunia osiągnęła rekordowy odsetek krajowego gazu ziemnego w łącznych zapasach tego surowca, ogłosił we wtorek premier kraju Nicolae Ciuca na swoim profilu na Facebooku. Dodał, że udział ten sięga już 70 proc.
12.07.2022

Terminal LNG w Świnoujściu zwiększa usługę załadunku LNG na cysterny o ponad 40 procent

Gaz-System podjął decyzję o zwiększeniu od lipca 2022 r. rocznych możliwości załadunku na cysterny skroplonego gazu ziemnego w terminalu LNG w Świnoujściu o dodatkowe 55 tysięcy ton.
08.07.2022

Bureau Veritas kończy nowe badania nad amoniakiem jako paliwem

Bureau Veritas, światowy lider w dziedzinie badań, inspekcji i certyfikacji, przeprowadził badanie mające na celu zmniejszenie ryzyka stosowania amoniaku jako paliwa żeglugowego, ze szczególnym uwzględnieniem mitygacji ryzyka i reagowaniu na wycieki, we współpracy z globalnym koncernem multienergetycznym TotalEnergies.
27.06.2022

Wyczarterowany przez PGNiG tankowiec w Świnoujściu

Do terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu przypłynął tankowiec Maran Gas Apollonia z ładunkiem ponad 65 tys. ton skroplonego gazu ziemnego. To pierwsza dostawa zrealizowana statkiem wyczarterowanym przez GK PGNiG, a zarazem pierwszy ładunek, jaki Grupa odebrała od amerykańskiego Venture Global LNG, z którym ma podpisane wieloletnie umowy na zakup skroplonego gazu ziemnego.
14.05.2022

Świnoujście. Dotarł setny transport LNG dla PGNiG z Kataru

PGNiG odebrało setną dostawę LNG od Qatargas - podało w sobotę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Gazowiec Al Shamal dostarczył do gazoportu w Świnoujściu ok. 120 mln m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji w ramach długoterminowego kontraktu - dodano.
07.05.2022

Nowoczesny i ekologiczny prom TT-Line z napędem LNG rozpoczyna rejsy ze Świnoujścia do Szwecji

Od 1 maja 2022 będzie zawijał do Świnoujścia „Nils Holgersson”, prom VII generacji, który jest najbardziej ekologicznym, przyjaznym dla środowiska i zaawansowanym technicznie promem typu ro-pax na Bałtyku. Pierwsze wyjście ze Świnoujścia jest planowane dnia 02.05.2022 o godz. 01.00, a pierwsze dzienne zawinięcie do Świnoujścia dnia 02.05.2022 w godz.14.00–16.00.
01.05.2022

Świnoujście. Do terminala LNG zawinął statek ze 162. dostawą paliwa

W czwartek do gazoportu w Świnoujściu zawinął statek ze 162. dostawą LNG - poinformował Gaz-System na Twitterze.
28.04.2022

Kolejne gazowce wzmocnią flotę PGNiG

PGNiG Supply & Trading zawarło umowę czarteru kolejnych zbiornikowców do przewozu skroplonego gazu ziemnego. Cztery nowe jednostki, zbudowane na potrzeby Grupy Kapitałowej PGNiG, wejdą do użytku w 2025 roku.
07.04.2022

PGNiG czarteruje metanowce i będzie wykorzystywać gazoport w Kłajpedzie

PGNiG wyczarterowało na 2022 r. trzy metanowce do transportu LNG, zamierza maksymalnie wykorzystać przepustowość terminala w Świnoujściu, ale także używać gazoportu w litewskiej Kłajpedzie - poinformował w czwartek prezes spółki Paweł Majewski.
24.03.2022

PGNiG wyczarterowało na 2022 r. trzy metanowce do przewozu LNG

PGNiG wyczarterowało na 2022 r. trzy metanowce do przewozu LNG - poinformował w czwartek na konferencji wynikowej prezes spółki Paweł Majewski. Dwie z tych jednostek będą dostępne dla spółki już w I półroczu.
24.03.2022

Odwrót gazowy Europy od Rosji może doprowadzić do hossy na rynku LNG w USA

W miarę jak Europa Zachodnia stara się uniezależnić od rosyjskiego gazu ziemnego, zwrot w kierunku dostaw z USA może zwiastować hossę na rynku krajowym – wskazuje S&PGlobal Platts.
05.03.2022

Od Ever Given do Omicrona. Podsumowanie 2021 roku w sektorze morskim

Zeszłoroczny rok był kolejnym rokiem sektora morskiego naznaczonego pandemią Covid-19. Globalny łańcuch dostaw był zaplątany niczym pajęczyna; kryzys kontenerowy, zatory portowe, restrykcje koronawirusowe sprawiły, że na brak problemów branża nie mogła narzekać.
16.01.2022

PGNiG : W połowie stycznia spółka spodziewa się dostawy 95 mln m sześc. LNG

W połowie stycznia do świonoujskiego terminala LNG przypłynie kolejny gazowiec z dostawą 95 mln m sześc. paliwa - poinformowało PAP PGNiG. Spółka podkreśliła, że od tego roku w terminalu będzie można zregazyfikować już 6,2 mld m. sześc gazu.
06.01.2022

PGNiG: ze Świnoujścia wyjechało już 15 tysięcy autocystern z LNG

Od początku tego roku w terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego załadowano już 5454 autocysterny przewożące skroplony gaz ziemny. W porównaniu z całym 2020 r. to wzrost o ponad 60 procent.
16.12.2021

Korea Południowa bada transport kontenerowy na rosyjskim szlaku Morza Północnego

Inwestorzy z Korei Południowej badają możliwość transportu kontenerowego wzdłuż rosyjskiego Szlaku Morza Północnego (NSR). Rozbudowa arktycznego szlaku żeglugowego pozostaje dla Rosji priorytetem, przy czym coraz większy nacisk kładzie się na rozwój żeglugi kontenerowej.
15.11.2021

Seatech Engineering stawia na ludzi. „Projektowanie statków to coś więcej niż linia produkcyjna”

Firma Seatech Engineering powstała w 2003 roku w Gdańsku i od samego początku stawia na sukcesywny i stabilny rozwój, którego jednym z kluczowych filarów jest zespół zaangażowanych i wykwalifikowanych ludzi, gdyż projektowanie statków, to coś więcej niż linia produkcyjna.
03.11.2021

Gaz w cenie - grecki armator wpasowuje się w rynek i odbiera nowoczesne statki do przewozu LNG

W ramach nowej serii naszych analiz dotyczących rynku żeglugowego przedstawiamy informacje na temat kolejnych nowych ciekawych konstrukcji okrętowych i budów jednostek pływających. Tym razem opiszemy jednostki stosowane do przewozu ładunku skroplonego gazu ziemnego, w ciekłym stanie skupienia, tzw. LNG (ang. liquefied natural gas), które niedawno zostały odebrane przez greckiego armatora z azjatyckiej stoczni i weszły do bieżącej eksploatacji.
25.10.2021

Europa - kryzys energetyczny na własne życzenie. Gra z Katarem i Rosją w ruletkę

Europa zafundowała sobie kryzys energetyczny. Ale czy tylko sobie? Niektórzy eksperci twierdzą, że cały świat odczuwa to co dzieje się w Europie. Polscy przedsiębiorcy i konsumenci widzą to obserwując ceny towarów i usług już dzisiaj.
21.10.2021

Światowe niedobory energii powodują wzrost cen węgla, gazu i ropy

Rekordowe ceny gazu i energii elektrycznej w Europie, rekordowe ceny węgla w Chinach, wieloletnie wysokie ceny gazu w Stanach Zjednoczonych oraz ceny ropy znacznie powyżej ich realnej długoterminowej średniej to przejawy tego samego światowego niedoboru energii.
26.09.2021

Raport klimatyczny IPCC. Metan z LNG wpływa na ocieplenie, poziom mórz jeszcze urośnie

Opublikowany przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC) raport szczegółowo opisuje zmiany klimatyczne i ich możliwy przebieg. Dokument został upubliczniony na trzy miesiące przed konferencją klimatyczną ONZ, na której państwa członkowskie mogą się zobowiąza do działań na rzecz ochrony klimatu i przeznaczenia na ten cel konkretnych funduszy.
11.08.2021

Kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju: TT-Line świętuje udane wodowanie drugiego promu Green Ship

W 2018 roku TT-Line złożyło zamówienie na budowę nowego promu Green Ship (Zielony Statek), który dołączy do floty TT-Line w 2022 roku i będzie operowany, jako nowy „Nils Holgersson” na Morzu Bałtyckim. Od tego czasu z ogromną ekscytacją przygląda się, jak postępują prace nad budową statku najnowszej generacji.
12.07.2021

Już 500 cystern z LNG od PGNiG wyjechało z Kłajpedy

Pięćsetna autocysterna ze skroplonym gazem ziemnym załadowanym przez PGNiG w stacji przeładunkowej LNG w Kłajpedzie na Litwie wyruszyła do odbiorcy. Wyraźnie rośnie tempo sprzedaży gazu ziemnego z tamtego kierunku.
08.07.2021

Mardi Gras pierwszym statkiem wycieczkowym bunkrującym LNG w Ameryce Północnej

MS Mardi Gras stał się pierwszym statkiem wycieczkowym, który bunkrował skroplony gaz ziemny w Ameryce Północnej, gdzie statek przygotowuje się do powrotu do żeglugi.
11.06.2021

LNG Croatia kończy pierwszy przeładunek skroplonego gazu ziemnego na chorwackiej wyspie Krk

Chorwacki terminal importowy skroplonego gazu ziemnego (LNG), znajdujący się na wyspie Krk, zakończył pierwszą operację przeładunku na małą skalę.
25.05.2021

Piąta dostawa LNG dla PGNiG do Kłajpedy

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało piąty ładunek skroplonego gazu ziemnego w stacji przeładunkowej LNG w Kłajpedzie. W ciągu pierwszego pełnego roku jej użytkowania PGNiG załadowało tam 327 autocystern o łącznym wolumenie 5856 ton LNG do sprzedaży.
06.04.2021

Total otrzymał licencję na bunkrowanie w Singapurze

Zarząd Portu Morskiego Singapur (MPA) przyznał trzecią licencję na dostawy paliwa LNG dla Total Marine Fuels. Licencja obejmie okres pięciu lat, począwszy od 1 stycznia 2022 roku.
02.03.2021

TSL stawia na LNG

Rosnąca liczba przewoźników decyduje się na inwestycję w paliwa alternatywne. Jest to spowodowane koniecznością przestrzegania coraz bardziej restrykcyjnych norm emisyjności i zapisami, które we Wspólnocie wprowadza European Green Deal. Przedsiębiorcy transportowi mają do wyboru elektryki i gaz. Rzeczywistość pokazuje, że ten drugi napęd jest popularniejszy. Czy LNG wkrótce stanie się wiodącym paliwem w ciężarówkach? O możliwych kierunkach rozwoju paliw alternatywnych w transporcie ciężarowym mówi Marta Staniszewska, ekspert GBox
11.02.2021

PGNiG: sprzedaż małego LNG bije rekordy

Aż o 50 proc. wzrósł w 2020 roku wolumen skroplonego gazu ziemnego, który PGNiG sprzedało w terminalu w Świnoujściu. Od początku funkcjonowania gazoportu wyjechało z niego już 10 tysięcy cystern z ładunkiem LNG.
28.01.2021

Kolejny wycieczkowiec Costa Cruises zwodowany w Finlandii

Costa Toscana, wycieczkowiec zasilany LNG o tonażu 185 tys. GT budowany dla włoskiej linii Costa Cruises, został 15 stycznia zwodowany w fińskiej stoczni Meyer Turku.
19.01.2021

PGNiG odebrało czwartą dostawę LNG w Kłajpedzie

Ładunek o wielkości ok. 3000 m sześc. LNG dotarł do stacji przeładunkowej Klaipedos Nafta, której wyłącznym użytkownikiem od kwietnia 2020 roku jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Od tego czasu wyjechało stamtąd już do odbiorców ponad 4 tys. ton LNG w cysternach samochodowych.
13.01.2021

Strona rosyjska pracuje nad opcjami ukończenia NS2 bez udziału zachodnich firm

Myślę, że od początku ogłoszenia przez amerykańskich senatorów zamiaru poszerzenia zakresu stosowania sankcji strona rosyjska pracuje nad opcjami ukończenia NS2 bez udziału zachodnich firm - powiedziała ekspertka OSW Agata Łoskot-Strachota. Według niemieckich mediów budowa gazociągu ma być wznowiona dziś.
05.12.2020

Nowy system Alfa Laval PureCool

Z uwagi na fakt, że celem IMO jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 50% do 2050, LNG staje się naturalnym wyborem dla armatorów na drodze do dekarbonizacji spalin. Problemem silników pracujących na LNG jest niespalony metan. Należy się spodziewać, że w najbliższej przyszłości pojawiają się przepisy ograniczające to niepożądane dla środowiska zjawisko.
15.10.2020

Karpowership wystartował z pierwszym projektem pływającego terminalu LNG w Indonezji

Turecka pływająca elektrownia Karpower International (Karpowership) rozpoczęła swój pierwszy projekt zasilania LNG na morzu w Indonezji.
29.09.2020

PGNiG odebrało drugą dostawę LNG w Kłajpedzie

Ładunek o wielkości ok. 3000 m sześc. LNG dotarł do stacji przeładunkowej Klaipedos Nafta, której wyłącznym użytkownikiem od kwietnia tego roku jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Od tego czasu wyjechało stamtąd już ponad 100 cystern załadowanych skroplonym gazem ziemnym.
26.08.2020

HHI zakończyło budowę pierwszego megakontenerowca napędzanego LNG

Hyundai Heavy Industries zakończyła budowę napędzanego LNG megakontenerowca o ładowności 14,8 tys. LNG.
25.08.2020

Wodór może podążyć drogą gazu ziemnego i stać się ważnym surowcem dla całego świata

Aby rzucić okiem w przyszłość świata napędzanego wodorem, wystarczy spojrzeć na to, jak gaz ziemny w przeszłości przekształcił się w globalny surowiec
31.07.2020

Unia wesprze unikatowy projekt holenderskiej firmy

Titan LNG, holenderski dostawca LNG na rynki morskie i przemysłowe w Europie, uzyskał finansowanie na swój projekt bio-LNG.
19.07.2020

Kwieciński: setna dostawa LNG do gazoportu w Świnoujściu to symboliczny dzień dla Polski

Setna dostawa skroplonego gazu do terminalu LNG w Świnoujściu to symboliczny dzień dla PGNiG i Polski - ocenił w piątek prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Jak dodał, dzięki LNG Polska dywersyfikuje dostawy gazu. W jego ocenie za parę lat LNG z USA będzie dominował w imporcie do naszego kraju.
03.07.2020

Setna dostawa LNG do gazoportu w Świnoujściu

W piątek do terminalu LNG w Świnoujściu dotrze jubileuszowa, setna dostawa skroplonego gazu. Komercyjne dostawy gazu tą drogą ruszyły niemal dokładnie cztery lata temu. W trakcie 99 transportów metanowce dostarczy niemal 11 mld m sześc. gazu po regazyfikacji.
03.07.2020

PGNiG podpisało umowę na rezerwację dodatkowych mocy regazyfikacyjnych terminala LNG w Świnoujściu

Spółka Polskie LNG (Grupa GAZ-SYSTEM) podpisała z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem SA umowę na usługi regazyfikacji, które dostępne będą po zakończeniu rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.
29.05.2020

PGNiG przez terminal w Świnoujściu będzie mógł sprowadzać więcej gazu niż dotychczas

PGNiG zarezerwowało więcej mocy regazyfikacyjnych w terminalu w Świnoujściu - poinformowała w piątek spółka. Dodano, że od 2024 r. firma będzie mogła sprowadzać 8,3 mld m sześc. LNG po regazyfikacji rocznie. Obecnie PGNiG rezerwuje 5 mld m sześc. mocy terminala.
22.05.2020

Kolejna dostawa gazu do terminalu LNG w Świnoujściu

Świnoujski Terminal LNG przyjął 94 dostawę gazu. Ładunek przypłynął do Polski z Freeport w USA na pokładzie statku Cool Runner.
17.05.2020

Terminal LNG w Świnoujściu z planowymi dostawami gazu (foto)

Świnoujski port opuścił właśnie gazowiec Al Hamla, który wyładował na terminalu LNG 93 tys. ton skroplonego gazu z Kataru.
06.05.2020

PGNiG sprzedało pierwsze ładunki LNG z instalacji w Kłajpedzie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało w środę o sprzedaży pierwszych dwóch ładunków LNG z instalacji w Kłajpedzie na Litwie. Od kwietnia tego roku koncern jest wyłącznym użytkownikiem tej instalacji „małego LNG”.
08.04.2020

Najnowszy napędzany LNG wycieczkowiec Costa Cruises ochrzczony w Savonie

Costa Smeralda, najnowszy wycieczkowiec napędzany LNG we flocie włoskiego Costa Cruises, został ochrzczony 22 lutego we włoskiej Savonie.
25.02.2020

Jak wygląda rynek LNG w światowej żegludze i portach? (raport)

Według najnowszych danych koalicji SEA/LNG na świecie eksploatuje się obecnie 175 jednostek napędzanych na LNG. Armatorzy zamówili 203 jednostki, a 141 oczekuje na zamówienia.
18.02.2020

Meyer Turku rozpoczął montaż kadłuba wycieczkowca Costa Toscana

Fińska stocznia Meyer Turku rozpoczęła pracę nad wycieczkowcem Costa Toscana, statkiem wycieczkowym napędzanym LNG o tonażu brutto 185 000 t.
12.02.2020

80. dostawa LNG dotarła do Świnoujścia

Jak poinformowała za pośrednictwem Twittera spółka PGNiG, do Świnoujścia dotarła wczoraj 80. dostawa skroplonego gazu ziemnego. Ładunek pochodzi z Norwegii.
15.01.2020

Wycieczkowiec Costa Smeralda po raz pierwszy zatankował LNG w Barcelonie

Barcelona jest pierwszym portem, który powitał wycieczkowiec Costa Smeralda po tym, jak jednostka opuściła 6 grudnia stocznię Meyer Turku w Finlandii.
19.12.2019

Zasilany LNG wycieczkowiec Costa Smeralda w końcu dostarczony

Costa Cruises odebrał Costa Smeralda, pierwszy statek wycieczkowy marki napędzany skroplonym gazem ziemnym. Costa Cruises to włoska marka rejsowa Carnival Corporation, największej na świecie firmy wycieczkowej.
05.12.2019

Costa Smeralda pomyślnie zakończyła testy napędu LNG

Wycieczkowiec Costa Smeralda przeszedł techniczne próby morskie przeprowadzone ze skroplonym gazem ziemnym. To pierwsza jednostka we flocie Costa Cruises z zainstalowanym napędem LNG.
01.12.2019

Polish LNG Conference z udziałem przedstawicieli Portu Gdynia

Port Gdynia jako aktywny działacz na rzecz rozwoju LNG w polskich portach śledzi nowości w tej branży uczestnicząc na spotkaniach z ekspertami. Podczas konferencji "Polish LNG Conference" organizowanej przez Polską Platformę LNG przedstawiciele portu wzięli udział w panelu dyskusyjnym "Droga do zeroemisyjnego transportu".
29.11.2019

Dostawa Costa Smeralda ponownie przełożona

Fińska stocznia Meyer Turku po raz kolejny przełożyła dostawę pierwszego napędzanego LNG wycieczkowca Costa Cruises. Powodem opóźnienia jest „duża złożoność i rozmiar projektu statku”.
29.10.2019

Zezwolenie eksportowe dla terminala LNG w USA, z którego gaz kupi PGNiG

Departament Energii USA (DoE) wydał w środę zezwolenie firmie Venture Global Plaquemines LNG na eksport skroplonego gazu z terminala Plaquemines. LNG z tego terminala ma od 2023 r. kupować PGNiG.
16.10.2019

70. dostawa LNG dotarła do Świnoujścia

Jak poinformowało za pośrednictwem Twittera Polskie LNG, operator terminalu importowego LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, do Świnoujścia dotarła właśnie 70. dostawa skroplonego gazu ziemnego. Ładunek pochodzi z katarskiego kompleksu Ras Laffan.
08.10.2019

Meyer Turku przekłada na listopad dostawę wycieczkowca Costa Smeralda

Fińska stocznia Meyer Turku przełożyła dostawę Costa Smeralda - pierwszego wycieczkowca napędzanego LNG we flocie Costa Cruises.
16.09.2019

Import LNG do Europy będzie rosnąć

Import LNG do Europy będzie rosnąć z powodu wyczerpywania się miejscowych złóż - zgodnie oceniali eksperci na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Jak podkreślano, gazoporty na zachodzie Europy wykorzystują obecnie niewielką część swoich zdolności.
05.09.2019

PŻM chce uczestniczyć w dostawach do Terminalu LNG w Świnoujściu

Polska Żegluga Morska chce uczestniczyć w dostawach LNG do Świnoujścia – powiedział Radiu Szczecin Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Zapewnił, że polski armator jest gotowy, by pozyskać gazowce w ramach czarterowania. Obecnie trwają analizy rynku oraz zawierane są umowy na transport skroplonego gazu ziemnego.
13.08.2019

Rozpoczęła się budowa drugiego wycieczkowca napędzanego LNG dla Costa Cruises

Fińska stocznia, Meyer Turku, przeprowadziła ceremonię cięcia blach pod nowy wycieczkowiec Costa Cruises. Jednostka o nazwie Costa Toscana zostanie oddana armatorowi w 2021 roku.
30.07.2019

Pierwsza dostawa amerykańskiego LNG z kontraktu z Cheniere Energy [foto, wideo]

PGNiG uroczyście odebrało w piątek w gazoporcie w Świnoujściu pierwszy transport amerykańskiego LNG z kontraktu długoterminowego w ramach wieloletniej umowy z koncernem Cheniere. Polskie władze podkreślają, że LNG z USA to kolejny etap budowy polskiej suwerenności energetycznej.
26.07.2019

Woźniak: jeszcze w lipcu akwizycja związana z pozyskiwaniem gazu z Norwegii

W lipcu PGNiG zamierza zrealizować kolejną akwizycję związaną z pozyskiwaniem gazu ze złóż norweskich – poinformował w piątek prezes spółki Piotr Woźniak. Przypomniał, że docelowo PGNiG chce pozyskiwać z tych złóż ok. 2,5 mld m sześc. gazu rocznie.
06.07.2019

Eesti Gaas rozpoczął bunkrowanie LNG w Porcie Helsinki

Elenger, należący do estońskiej firmy energetycznej Eesti Gaas, rozpoczął usługę bunkrowania w fińskim Porcie Helsinki.
13.06.2019

Prezydent USA: Energetyczna niezależność podstawą bezpieczeństwa kraju

Prezydent USA Donald Trump, podczas wizyty w gazoporcie Cameron LNG firmy Sempra Energy w stanie Luizjana, podkreślił we wtorek, że "energetyczna niezależność", jaką Ameryka osiągnęła w okresie jego rządów w Białym Domu jest "podstawą bezpieczeństwa kraju".
15.05.2019

Wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny: Obecnie w budowie jest ponad 100 statków na LNG

Obecnie w budowie jest ponad 100 statków na LNG; świat zaczyna stawiać na to paliwo – powiedział we wtorek w Międzyzdrojach wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny Marcin Szczudło.
08.05.2019

Kolejne bunkrowanie LNG w Porcie Gdynia

Kolejne bunkrowanie LNG w Porcie Gdynia. W nocy z 4/5 kwietnia bunkrowany był statek Greenland należący do skandynawskiego armatora. To pierwsza w historii jednostka przeznaczona do przewozu ładunków suchych zasilana LNG. Do Gdyni ze Świnoujścia dostarczono 2 cysterny skroplonego gazu ziemnego.
08.04.2019

Pierwsze bunkrowanie LNG w polskich portach (wideo)

W trójmiejskich portach przeprowadzono operację komercyjnego bunkrowania ekologicznym paliwem LNG. W ciągu ostatniego tygodnia do Gdyni i Gdańska zawinęły jednostki z „paliwem przyszłości”. To pierwsze tego typu operacje w Polsce.
19.03.2019

Meyer Turku zwodował pierwszy wycieczkowiec Costa Cruises napędzany LNG

Fińska stocznia Meyer Turku zwodowała Costa Smeralda - pierwszy wycieczkowiec napędzany LNG we flocie Costa Cruises.
17.03.2019

Korea Południowa inwestuje w nowatorską technologię bunkrowania LNG

Korea Południowa wystartowała z projektem stworzenia nowatorskiej technologii bunkrowania LNG, przewidując wzrost popularności tego paliwa wynikający z wejścia ostrych norm środowiskowych w 2020 roku.
28.01.2019

PGNiG: ze Świnoujścia wyjechało już 4000 autocystern ze skroplonym gazem LNG

Spółka umacnia pozycję na rynku LNG małej skali – w 2018 roku sprzedała o 18 proc. więcej gazu skroplonego LNG niż w roku 2017.
24.01.2019

PGNiG: 50. dostawa skroplonego gazu ziemnego LNG do Polski

W najbliższą niedzielę, 27 stycznia 2019 roku, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprowadzi kolejny ładunek skroplonego gazu ziemnego LNG do Polski. Będzie to już pięćdziesiąta dostawa do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu zakupiona przez PGNiG. Łączny wolumen sprowadzonego gazu skroplonego wyniesie wraz z nią ok. 5,7 mld m³ po regazyfikacji.
23.01.2019

Novatek przedstawił pierwsze wyniki za 2018 rok

Według wstępnych wyników rosyjski Novatek w zeszłym roku wyprodukował 548,4 mln boe (baryłki przeliczeniowej ropy) węglowodorów. W tym znalazło się 68,81 mld m3 gazu ziemnego i 11,8 tysięcy ton płynnych węglowodorów. Ogółem produkcja rosyjskiego koncernu wzrosła o 6,8 proc.
16.01.2019

Popyt na LNG mniejszy poza dużymi portami

Chociaż skroplony gaz LNG jest interesującym paliwem o globalnym potencjale wzrostu, popyt na niego jest niski w małych i średnich portach.
30.12.2018

Litwa: Sejm zezwolił na wykupienie dzierżawionego terminalu LNG

Sejm Litwy wyraził we wtorek zgodę na wykupienie od norweskiej spółki Hoegh LNG dzierżawionego obecnie pływającego terminala LNG „Independence”. Terminal miał być wykupiony do końca 2024 r., gdy wygaśnie umowa dzierżawy.
18.12.2018

Kolejna dostawa spotowa amerykańskiego LNG do Świnoujścia

PGNiG odbiera w Świnoujściu dostawę gazu skroplonego od Centrica LNG Company Limited. Jest to trzecia dostawa spotowa sprowadzona w tym roku do Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
13.12.2018

Eskpert OSW: incydent w Cieśninie Kerczeńskiej nie zatrzyma Nord Steam 2

Incydent w Cieśninie Kerczeńskiej raczej nie doprowadzi do zablokowania budowy gazociągu Nord Stream 2 - mówi w rozmowie z PAP Agata Łoskot-Strachota, ekspertka OSW specjalizująca się sprawach energetyki.
29.11.2018

Korea Południowa inwestuje w nowoczesne bunkrowanie LNG

Korea Południowa wystartowała z projektem stworzenia nowatorskiej technologii bunkrowania LNG, przewidując wzrost popularności tego paliwa wynikający z wejścia ostrych norm środowiskowych w 2020 roku.
08.11.2018

W Kolumbii Brytyjskiej powstanie terminal LNG za 40 mld dolarów kanadyjskich

Na zachodnim wybrzeżu Kanady w prowincji Kolumbia Brytyjska powstanie terminal LNG za 40 mld dolarów kanadyjskich (CAD), który umożliwi krajowi eksport gazu do Azji. Premier Justin Trudeau nazwał projekt największą prywatną inwestycją w historii Kanady.
02.10.2018

LNG to ich pasja - o błękitnym paliwie z założycielem Exerters (wywiad)

LNG może odegrać bardzo istotną rolę w transformacji energetycznej. Jego znaczenie dla gospodarki rośnie, podobnie jak liczba zamówień na gazowce do transportu skroplonego gazu. I mimo że świadomość tego tematu w Polsce jest jeszcze niewielka - sukcesywnie rośnie a wraz z nią potrzeba profesjonalnych szkoleń w tym zakresie. O LNG, przełomowych wydarzeniach w tej dziedzinie w Polsce oraz o tym, jak powinno wygladać dobre szkolenie opowiedział nam Wojciech Legieć, założyciel Exerters.
19.09.2018

PGNiG chce przyciągać najlepsze start-upowe pomysły z uczelni i rynków Europy Zachodniej

700 mln zł – taką kwotę Grupa Kapitałowa Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza przeznaczyć na innowacje do 2022 roku. Plany w tym zakresie obejmują m.in. współpracę ze start-upami na jak najwcześniejszym etapie. Koncern już prowadzi 18 projektów pilotażowych, a będzie ich znacznie więcej – poszukiwania innowacyjnych pomysłów obejmą bowiem również szkoły ponadpodstawowe i uczelnie. PGNiG zależy na nowoczesnych rozwiązaniach praktycznie w każdym aspekcie działalności, a to – w końcowym efekcie – ma się przełożyć n
10.09.2018

Pierwsza amerykańska jednostka do bunkrowania LNG już na wodzie (wideo)

Pierwsza amerykańska jednostka do bunkrowania LNG w Ameryce Północnej została dostarczone przez Conrad Industries armatorowi TOTE Maritime Puerto Rico.
22.08.2018

Polskie LNG nawiązało współpracę z Uniwersytetem Australii Zachodniej

Spółka Polskie LNG, zarządzająca terminalem w Świnoujściu, podpisała we wtorek w Sydney porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Australii Zachodniej. Uroczystość odbyła się podczas Polsko - Australijskiego Forum Energetycznego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.
21.08.2018

Popyt na LNG ograniczony poza dużymi portami

Chociaż skroplony gaz LNG jest interesującym paliwem o globalnym potencjale wzrostu, popyt na niego jest niski w małych i średnich portach.
07.08.2018

Statek Future of the Fjords – ekologicznie po fiordach

Katamaran Future of the Fjords to pierwsza pływająca po wodach Sognefjordu jednostka, napędzana wyłącznie energią elektryczną. Ten cud techniki został oddany do użytku pod koniec maja tego roku. Zbudowany z włókna szklanego, napędzany dwoma silnikami elektrycznymi o mocy 585 KM każdy, nawiązuje kształtem do ostrych ścian skalnych otaczających fiord. Jednorazowo może przewieźć 400 pasażerów, poruszając się z prędkością 16 węzłów. Podróż z Flåm do Gudvangen przez Nærøyfjord i Aurlandsfjord – odnogi Sogne – zajmuje mu 1,5 godziny.
04.07.2018

Korzystne dla PGNiG orzeczenie Trybunału Arbitrażowego w sporze z Gazpromem

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie orzekł w wyroku częściowym, że spełniona została przesłanka kontraktowa uprawniająca PGNiG do żądania zmiany ceny za gaz dostarczany do Polski w ramach Kontraktu Jamalskiego - poinformowała w sobotę spółka.
30.06.2018

Światowa żegluga coraz częściej korzysta z paliwa LNG

Wraz z pojawieniem się nowych globalnych norm emisji, morski przemysł żeglugowy w coraz większym stopniu kieruje swój wzrok ku skroplonemu gazowi ziemnemu jako alternatywy dla paliwa o wysokiej zawartości siarki.
28.06.2018

Chorwacja otworzyła drugi przetarg pod budowę terminalu LNG

LNG Croatia otworzyła drugi przetarg na wybór inwestora do budowy pierwszego terminalu LNG w Chorwacji. Parę dni temu propozycja budowy tego obiektu została zaaprobowana przez tamtejszy parlament.
24.06.2018

Popyt na LNG ograniczony w małych i średnich portach

Chociaż skroplony gaz LNG jest interesującym paliwem o globalnym potencjale wzrostu, popyt na niego jest niski w małych i średnich portach.
17.06.2018

Kolejny kraj buduje terminal LNG

Chorwacja już rozpoczęłą budowę nowego terminala LNG. Inwestycja ma częściowo być opłacona z funduszy unijnych.
29.05.2018

Liczba statków do bunkrowania LNG wzrośnie dwukrotnie do 2020 roku

Od początku 2017 roku do 1 kwartału 2018 roku liczba statków do bunkrowania LNG wzrosła do sześciu, a ta liczba ma się dwukrotnie zwiększyć do 2020 roku. Po kolejnych 5 latach ta liczba może wzrosnąć nawet do 30.
24.05.2018

Duży wzrost eksportu LNG z USA

Stany Zjednoczone mocno wzmocniły swój eksport LNG, który w zeszłym roku wzrósł aż o 400 proc. w stosunku do roku wcześniej.
20.05.2018

Chorwacji zależy na szybkim wykonaniu terminalu LNG

Chorwacki rząd uchwalił specjalną ustawę, która ma przyśpieszyć konstrukcję terminala LNG w Krk. Jak podkreśliła chorwacka minister gospodarki, Martina Dalić, ustawa ma zmienić decyzję z 2015 r., nadając projektowi strategiczne znaczenie na wszystkich jego etapach. Celem jest jak najszybsze rozpoczęcie realizacji projektu, aby dotrzymać terminu jego ukończenia, który został ustalony na 2019 rok.
31.03.2018

Eksport LNG z USA wzrósł czterokrotnie w 2017 roku

Stany Zjednoczone mocno wzmocniły swój eksport LNG, który w zeszłym roku wzrósł aż o 400 proc. w stosunku do roku wcześniej.
28.03.2018

Optymistyczna przyszłość paliwa LNG

Pomimo niższej ceny ropy i zmniejszenia popytu ze strony Chin i Japonii, szef Shell LNG patrzy optymistycznie w przyszłość. Wzrost będzie napędzało zwiększone zapotrzebowanie na bardziej ekologiczne paliwa - mówi wiceprezes Shell Global LNG.
19.03.2018

PGNiG: rynek „LNG małej skali” wzrośnie dzięki mniejszym odbiorcom

Mobilne stanowisko do odmierzania skroplonego gazu ziemnego zaprojektowane przez specjalistów z PGNiG może zrewolucjonizować rynek tzw. LNG małej skali w Polsce. Mniejsi odbiorcy gazu będą mieli możliwość skorzystania tylko z części ładunku gazu przewożonego przez standardowej wielkości cysterny.
16.02.2018

Chorwacja przyśpiesza konstrukcję swojego terminalu LNG

Chorwacki rząd uchwalił specjalną ustawę, która ma przyśpieszyć konstrukcję terminala LNG w Krk. Do uchwalenia przepisu doszło 1 lutego.
01.02.2018

LNG nadal paliwem przyszłości

Pomimo niższej ceny ropy i zmniejszenia popytu ze strony Chin i Japonii, szef Shell LNG patrzy optymistycznie w przyszłość. Wzrost będzie napędzało zwiększone zapotrzebowanie na bardziej ekologiczne paliwa - mówi wiceprezes Shell Global LNG.
29.12.2017

W stoczni Meyer Werft trwa budowa wycieczkowca napędzanego LNG

W stoczni Meyer Werft w Turku trwa budowa wycieczkowca Costa Smeralda dla armatora Costa Cruises. Jednostka ma zadebiutować w październiku 2019 roku.
21.12.2017

Przedstawiciele PRS wśród uczestników polskiej misji biznesowej w Atenach

W związku z oficjalną wizytą Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Grecji, Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), Grecka Agencja Inwestycji i Handlu „Enterprise Greece”, Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Atenach oraz Ministerstwo Rozwoju RP zorganizowali w dniach 20-22 listopada 2017 r. misję biznesową polskich przedsiębiorców z sektorów gospodarki morskiej i zielonych technologii. Towarzyszące wizycie Prezydenta spotkania biznesowe odbywały się w Stavros Niarchos Foundation Cultural Center – im
15.12.2017

PISM: Do końca dekady Australia będzie największym eksporterem LNG

Do końca dekady Australia będzie największym eksporterem LNG. Z punktu widzenia importerów LNG - w tym Polski - powodzenie tych starań doprowadzi do wzmocnienia sprzyjających tendencji rynkowych - wynika z analizy PISM.
15.11.2017

PGNiG pozwoli obniżyć samorządom emisje dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 80 proc i zmniejszyć koszty ciepła

PGNiG chce współpracować z samorządami przy budowie lokalnych sieci gazowych w oparciu o stacje regazyfikacyjne, do których docierać będzie skroplony gaz ziemny (LNG). Spółka zawarła właśnie kontrakt na pierwszą taką inwestycję w Skórczu na Pomorzu. Zasilenie miasta w surowiec sprowadzany poprzez terminal w Świnoujściu przełoży się na niższe koszty ciepła dla mieszkańców oraz zmniejszenie rocznej emisji dwutlenku węgla do atmosfery o blisko 80 proc. PGNiG zamierza rozwijać tę linię biznesową i szuka kolejnych klientów, któ
31.10.2017

Świnoujście: Od 1 stycznia 2018 r. zostanie wykorzystanych 100 proc. mocy terminalu LNG

Od 1 stycznia 2018 r. zostanie wykorzystanych 100 proc. mocy terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu – poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy spółki Gaz-System Tomasz Pietrasieński. Jak dodał, można się spodziewać, że co miesiąc do terminalu będą przypływać średnio dwa metanowce.
23.10.2017

Meyer Werft rozpoczął budowę wycieczkowca napędzanego LNG

W środę w stoczni Meyer Werft w Turku odbyła się uroczystość cięcia blach pod budowę wycieczkowca Costa Smeralda dla armatora Costa Cruises. Jednostka ma zadebiutować w październiku 2019 roku.
14.09.2017

W 2021 r. skończy się rozbudowa gazportu w Świnoujściu?

Rozbudowa gazoportu w Świnoujściu może zakończyć się do 2021 roku. Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień powiedział w czasie XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy, że spółka zyska dzięki temu dodatkowe możliwości odbioru i przesyłu gazu – poinformowało Radio Szczecin.
07.09.2017

PGNiG kupi LNG z Norwegii; dostawa spotowa przypłynie do Polski 9 września

PGNiG kupi LNG z Norwegii, a dostawa gazu w ramach kontraktu jednorazowego typu spot wyniesie ok. 140 tys. m sześc. LNG, co po regazyfikacji daje ok. 84 mln m sześc. gazu ziemnego. Dostawa przypłynie do Polski 9 września - poinformowała spółka w komunikacie.
04.09.2017

Bobiński: w terminalu LNG nie ma miejsca na rutynę

Najbardziej newralgiczny moment to ten, gdy skroplony gaz przez tzw. kołnierze kolektorów zaczyna płynąć z ładowni metanowca do ramion rozładowczych terminala LNG - mówi PAP dyrektor pionu eksploatacji świnoujskiego gazoportu, Zbigniew Bobiński. W terminalu nie ma miejsca na rutynę - podkreśla.
31.08.2017

BALTEXPO 2017: Seminarium nt. norwesko-polskiego partnerstwa w rozwiązaniach LNG na małą skalę

Kwestie ochrony środowiska wymagają zmniejszonego udziału elektrowni opalanych węglem, a w żegludze strefa kontroli emisji (ECA) na Bałtyku i Morzu Północnym/Kanale La Manche wymaga paliw będących alternatywą dla oleju ciężkiego i oleju napędowego, w celu zmniejszenia emisji NOx i SOx. Lokalne zanieczyszczenia, w tym NOx, SOx i pyły, są rosnącym problemem wielu dużych miast. Potwierdza to unijna strategia ds. LNG oraz wdrażanie terminali importowych i stacji bunkrowania w portach oraz przy głównych trasach transportu drogowego. L
27.07.2017

Naimski: Polska może sprowadzać z USA realne ilości LNG

Polska może sprowadzać ze Stanów Zjednoczonych "realne" ilości gazu LNG. Pozwoli na to rozbudowywany terminal regazyfikacyjny w Świnoujściu – ocenił pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
15.07.2017

Do Polski dotarło już 3 mln m sześc. LNG

W poniedziałek zakończył się rozładunek zbiornikowca LNG, który w niedzielę przypłynął do terminala im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. To już 15. dostawa surowca drogą morską do Polski. W ten sposób dotarło już 3 mln m sześc. błękitnego paliwa - poinformował PAP rzecznik Gaz-Systemu.
22.05.2017

Rośnie zapotrzebowanie na gaz ze Świnoujścia

Wciąż rosną odbiory indywidualne gazu w terminalu LNG w Świnoujściu. W lipcu zeszłego roku było ich tylko pięć, a obecnie liczba cystern zwiększyła się do 200 miesięcznie.
18.05.2017

Uczestnicy Euro Power: gaz z Norwegii to dywersyfikacja i argument w negocjacjach z Rosją

Korytarz Norweski dałby Polsce nie tylko realną dywersyfikację dostaw gazu, ale mógłby stanowić argument w ewentualnych negocjacjach z Rosjanami – uznali w czwartek uczestnicy panelu poświęconego rynkowi gazu podczas konferencji Euro Power.
08.04.2017

Do polskiego terminalu LNG trafiło już 2,5 mln m3 gazu

W środę, 22 marca br. do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przypłynął kolejny statek ze skroplonym gazem ziemnym. W sumie do kraju – drogą morską – od pierwszej dostawy w grudniu 2015 roku trafiło już ponad 2,5 mln metrów sześciennych LNG.
23.03.2017

Rozpoczęła się budowa pierwszego na świecie wycieczkowca napędzanego LNG

Rewolucyjny wycieczkowiec w budowie. W niemieckiej stoczni Meyer Werft w Papenburgu powstaje pierwszy na świecie statek wycieczkowy w całości napędzany LNG. Jednostka ma wejść do eksploatacji jesienią 2018 r.
10.03.2017

Kolejna dostawa gazu w terminalu LNG w Świnoujściu

W poniedziałek w świnoujskim terminalu LNG rozpoczął się rozładunek ósmego, licząc od grudnia ubiegłego roku, metanowca. Do końca tego roku planowane jest przyjęcie w gazoporcie jeszcze dwóch statków ze skroplonym gazem.
17.10.2016

Wpływy podatkowe z terminalu LNG dla Świnoujścia nie są zagrożone

Wpływy do budżetu Świnoujścia (Zachodniopomorskie) z podatku od nieruchomości za terminal LNG nie są zagrożone – przekonywali w czwartek przedstawiciele rządu i Gaz-Systemu. Pieniądze z tego podatku mają być wkładem miasta w budowę tunelu między wyspami Wolin i Uznam.
29.09.2016

Polskie LNG chce obniżenia podatku od nieruchomości dla terminalu LNG

Polskie LNG chce od władz Świnoujścia czasowego obniżenia o 50 proc. podatku od nieruchomości dla działającego tam terminalu LNG.
15.09.2016

Do końca roku decyzja o powiększeniu terminalu LNG

Jeszcze w tym roku zapadnie decyzja dotycząca powiększenia mocy regazyfikacyjnej terminalu LNG w Świnoujściu - powiedział PAP prezes Gaz Systemu Tomasz Stępień. Być może będzie to powiększenie nawet do 10 mld m sześć gazu rocznie.
07.09.2016

195 mln zł dla firm budujących terminal gazowy w Świnoujściu?

Firmy - m.in. Saipem i PBG S.A - złożyły wniosek do Sądu Arbitrażowego w Warszawie. Chodzi o zapłatę dodatkowego wynagrodzenia związanego z realizacją umowy budowy terminalu gazowego w Świnoujściu – czytamy na stronie Radia Szczecin.
19.07.2016

Ponad milion metrów sześciennych gazu przyjął terminal LNG

Ponad 1 mln metrów sześciennych gazu skroplonego gazu przyjął już terminal LNG im. Lecha Kaczyńskiego - poinformował w piątek prezes Gaz Systemu Tomasz Stępień.
17.07.2016

Pierwszy spotowy ładunek LNG odebrany

Norweski metanowiec „Arctic Princess” dostarczył do Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu około 140 000 metrów sześc. skroplonego gazu ziemnego. Rozładunek tej ponad 280 metrowej jednostki trwał zaledwie 21 godzin.
28.06.2016

Metanowiec wszedł do terminala LNG w Świnoujściu

Pierwszy statek z komercyjnym ładunkiem gazu skroplonego do terminala LNG w Świnoujściu wszedł do portu - poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy operatora polskiego systemu przesyłu gazu Gaz-System Tomasz Pietrasieński.
19.06.2016

Metanowiec otrzymał zgodę na wejście do terminala LNG w Świnoujściu (aktl.)

Pierwszy statek z komercyjnym ładunkiem gazu skroplonego do terminala LNG w Świnoujściu uzyskał zgodę na wejście do portu - podał operator polskiego systemu przesyłu gazu Gaz-System. Operator szacuje, że statek "Al-Nuaman" powinien wejść do portu w Świnoujściu po godz. 15.
17.06.2016

Pogoda wstrzymała wpłynięcie metanowca do terminala LNG w Świnoujściu

Niski stan wody i silny wiatr opóźniły w piątek wpłynięcie do terminala LNG w Świnoujściu pierwszego statku z komercyjnym ładunkiem gazu skroplonego – poinformowało PGNiG.
17.06.2016

W piątek w terminalu LNG pierwsza dostawa komercyjnego gazu skroplonego

W najbliższy piątek do terminala LNG w Świnoujściu ma wpłynąć pierwszy statek z komercyjnym ładunkiem gazu skroplonego. Statek "Al-Nuaman" dostarczy w ramach długoterminowej umowy z Qatargas 206 tys. metrów sześciennych LNG - poinformowało PGNiG.
16.06.2016

Terminal LNG odebrany od wykonawcy

Przedstawiciele Polskiego i Generalnego Realizatora Inwestycji (GRI) podpisali protokół odbioru do użytkowania terminalu LNG w Świnoujściu - poinformował w środę operator polskiego systemu przesyłu gazu Gaz System.
01.06.2016

Pierwsza komercyjna dostawa do polskiego gazoportu już w czerwcu?

W PGNiG rozpoczęto przetarg na pięć dostaw LNG do terminalu LNG w Świnoujściu – wynika z informacji ośrodka ICIS.
04.05.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.