• <

80. dostawa LNG dotarła do Świnoujścia

ew

15.01.2020 14:43 Źródło: własne

Partnerzy portalu

80. dostawa LNG dotarła do Świnoujścia - GospodarkaMorska.pl

Jak poinformowała za pośrednictwem Twittera spółka PGNiG,  do Świnoujścia dotarła wczoraj 80. dostawa skroplonego gazu ziemnego. Ładunek pochodzi z Norwegii.

Gaz został dostarczony do Polski na pokładzie tankowca Arctic Princess pływającego pod banderą Norwegii. Jednostka przybyła do świnoujskiego terminalu 14 stycznia. 

W sumie do Świnoujścia zostało przywiezionych już ponad 8,8 mld m3 LNG (po regazyfikacji). Pochodzi on głównie z Kataru, USA i Norwegii. Uruchomienie gazoportu to jedna z kluczowych decyzji związananych z bezpieczeństwem energetycznym kraju. Dzięki niej, oraz planowanej budowie gazociągu do Norwegii, Polska ma stać się niezależna od gazu z Rosji.

W marcu ubiegłego roku KE zatwierdziła, zgodnie z zasadami UE dotyczącymi pomocy państwa, polskie plany zwiększenia zdolności regazyfikacyjnych terminalu LNG w Świnoujściu z 5 do 7,5 mld metrów sześciennych rocznie, a także rozwój dodatkowych funkcji gazoportu. Spółka Polskie LNG otrzyma 553 mln zł (128 mln euro) z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020, którego jednym z priorytetów jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego.

Pod koniec lipca ubiegłego roku PGNiG odebrało w terminalu w Świnoujściu pierwszy transport amerykańskiego LNG z kontraktu długoterminowego w ramach wieloletniej umowy z koncernem Cheniere. Metanowiec Oak Spirit przywiózł 65 tys. m sześc. LNG, co po regazyfikacji dało 95 mln m sześc. gazu.

Jak informowało PGNiG w komunikacie, umowa z Cheniere Energy Inc. na dostawy do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu została zawarta na 24 lata. Dostawy LNG będą w ilości: w latach 2019-2022 ok. 0,73 mld m sześc. gazu po regazyfikacji łącznie w całym okresie; w latach 2023-2042 ok. 39 mld m sześc. gazu po regazyfikacji łącznie w całym okresie, tj. ok. 1,95 mld m sześc. gazu po regazyfikacji rocznie.

Dostawy będą realizowane w formule Delivery Ex-Ship. Podstawowymi terminalami załadunkowymi dla dostaw od Cheniere będą terminale skraplające Sabine Pass w Luizjanie oraz Corpus Christi w Teksasie, USA.

 

 

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.