• <
mewo_2022

Odwrót gazowy Europy od Rosji może doprowadzić do hossy na rynku LNG w USA

05.03.2022 16:20
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Odwrót gazowy Europy od Rosji może doprowadzić do hossy na rynku LNG w USA

Partnerzy portalu

Odwrót gazowy Europy od Rosji może doprowadzić do hossy na rynku LNG w USA - GospodarkaMorska.pl

W miarę jak Europa Zachodnia stara się uniezależnić od rosyjskiego gazu ziemnego, zwrot w kierunku dostaw z USA może zwiastować hossę na rynku krajowym – wskazuje S&PGlobal Platts.

W lutym prawie 75 proc. ładunków LNG eksportowanych z USA było przeznaczonych do Europy, do czego zachęcają wysokie ceny surowca. Na holenderskim rynku kontraktów terminowych (TTF), będącym punktem odniesienia dla Europy, obawy związane z podażą spowodowały wzrost cen gazu na rynku spot do ponad 26 dolarów/MMBtu w tym miesiącu. W dniu 24 lutego, kiedy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, ceny gazu wzrosły do ponad 37 USD/MMBtu – wynika z danych S&P Global Platts.

Wysokie ceny i ograniczona podaż na świecie sprawiły, że terminale eksportowe LNG w USA pracują w tym roku pełną parą. Od początku stycznia 2022 roku zapotrzebowanie na gaz zasilający w amerykańskich terminalach osiągnęło rekordowy poziom 12,4 Bcf/d (mld stóp sześciennych dziennie), do czego przyczyniły się nowe moce produkcyjne w należącym do Cheniere Energy terminalu Sabine Pass Train 6 oraz Venture Global w Calcasieu Pass.

Analitycy twierdzą, że przy maksymalnym wykorzystaniu obecnych zdolności eksportowych Europa niewiele może zrobić, aby przyciągnąć więcej dostaw gazu z USA w krótkim terminie. Jednak w dłuższej perspektywie rosnące obawy o bezpieczeństwo i dostawy w Europie mogą wywołać większe zainteresowanie USA jako alternatywnym dostawcą.

Europa nie patrzyła przychylnym okiem na LNG ze względu na jego duży ślad węglowy, ale to może się zmienić w następstwie obecnego kryzysu – ocenia Ross Wyeno, główny analityk S&P Global Platts Analytics ds. LNG Americas.

Eksperci spodziewają się, że w 2022 roku inwestorzy w USA podejmą ostateczną decyzję inwestycyjną (FID) dotyczącą 3-5 obiektów produkcyjnych. Biorąc pod uwagę konflikt, który skłania odbiorców gazu do poszukiwania dostaw poza Rosją, perspektywa zadeklarowania FID-ów w tym rokuj jeszcze bardziej wzrasta. 

Nowe wymagania dotyczące dostaw w Europie mogą zmienić otoczenie rynkowe dla krajowych producentów w perspektywie długoterminowej, zwłaszcza że rynek globalny zwiększa zapotrzebowanie na elastycznych dostawców, takich jak USA.

Źródło: S&PGlobal Platts 
Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.