• <
bulk_cargo_port_szczecin

Wodór może podążyć drogą gazu ziemnego i stać się ważnym surowcem dla całego świata

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Wodór może podążyć drogą gazu ziemnego i stać się ważnym surowcem dla całego świata

Partnerzy portalu

Wodór może podążyć drogą gazu ziemnego i stać się ważnym surowcem dla całego świata  - GospodarkaMorska.pl

Aby rzucić okiem w przyszłość świata napędzanego wodorem, wystarczy spojrzeć na to, jak gaz ziemny w przeszłości przekształcił się w globalny surowiec.

Podążając śladem gazu ziemnego, Japonia przygotowuje się do próbnego importu super-schłodzonego ciekłego wodoru z Australii. Niemiecki zakład energetyczny RWE AG promuje wodór w planowanym terminalu skroplonego gazu ziemnego, podczas gdy brytyjski National Grid Plc bada możliwości tego paliwa w swoim porcie LNG pod Londynem.

- W przyszłości wiele terminali importowych LNG prawie na pewno umożliwi import zarówno LNG, jak i ciekłego wodoru - powiedział Rob Butler, globalny partner projektowy w firmie prawniczej Baker Botts.

Kraje na całym świecie opowiadają się za czystszą energią, a wodór zyskał na popularności, ponieważ związane z nim emisje są znacznie mniejsze niż w przypadku paliw kopalnych. Unia Europejska chce być hubem dla ekologicznych paliw i przyjęła w tym miesiącu mapę drogową dla wodoru, która będzie wymagała inwestycji szacowanej na 500 miliardów dolarów do 2030 roku.

Aby gospodarka wodorowa mogła funkcjonować, prawdopodobnie trzeba będzie wykorzystać istniejące aktywa energetyczne. Ale przejście nie jest proste, ponieważ mniejsze cząsteczki mogą przechodzić przez zawory i uszczelnienia zaprojektowane dla gazu ziemnego, a wodór jest niezmiernie lotny.

Chociaż wodór i gaz ziemny mogą mieszać się jako gaz, ale nie jako płyn, należałoby zbudować nowe magazyny i tankowce, ponieważ modernizacja terminali LNG byłaby zbyt kosztowna, twierdzi Baker Botts.

Europa obserwuje próby w Japonii, gdzie w grudniu wprowadzono pierwszy na świecie nośnik skroplonego wodoru. Statek będzie miał pojemność magazynową mniejszą niż 1% wielkości nośników LNG, ponieważ wodór ma mniejszą ilość energii objętościowo.

Wodór jest również znacznie zimniejszy. LNG jest schładzany do minus 162 stopni Celsjusza (minus 260 Fahrenheita) do transportu na wyspecjalizowanych statkach. Ciekły wodór ma temperaturę minus 253 ° C, co oznacza, że ​​wymagałby jednostek z jeszcze bardziej wyrafinowaną izolacją, aby utrzymać chłód.

Podobnie jak przy pierwszych instalacjach LNG dziesiątki lat temu każdy projekt produkcji wodoru rozpocznie się na małą skalę, a następnie zostanie rozbudowany. Podobnie jak w przypadku gazu ziemnego, tradycyjne rurociągi są nadal najtańszym środkiem transportu wodoru.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.