• <
Nauta_top_1100x200

W grudniu otwarcie bazy badawczo-rozwojowej PKN Orlen

09.09.2020 15:05 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki W grudniu otwarcie bazy badawczo-rozwojowej PKN Orlen
W grudniu otwarcie bazy badawczo-rozwojowej PKN Orlen - GospodarkaMorska.pl
fot. Daniel Obajtek/Twitter

W grudniu br. PKN Orlen otworzy bazę badawczo-rozwojową, gdzie m.in. testowane będą rozwiązania i technologie wypracowane wspólnie ze środowiskiem naukowym – zapowiedział wczoraj prezes spółki, Daniel Obajtek.

„Pierwsze, na co postawiłem w Orlenie - to była najszybsza inwestycja - to jest budowa bazy badawczo-rozwojowej. Ta baza powstaje w ciągu 18 miesięcy. Budowa już się kończy, w grudniu ją otwieramy” – powiedział prezes, uczestniczący we wtorek w Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

„To jest jedna z najbardziej nowoczesnych baz badawczo-rozwojowych w Polsce i w tej części Europy. Tam weźmiemy wszystkie badania z politechnik i będziemy je testować już pod kątem biznesu, pod kątem wdrażania w instalacje. Biznes musi iść z nauką, nauka jest dla biznesu” – przekonywał Obajtek, oceniając, iż przemysł petrochemiczny wymaga obecnie przedsięwzięć w dziedzinie badań i rozwoju wartych setki milionów złotych.

Połączenie wysiłków badawczych będzie również – w ocenie prezesa - walorem przygotowywanej fuzji PKN Orlen z Grupą Lotos, która samodzielnie – według Obajtka – nie byłaby w stanie rozwijać się oraz inwestować w badania dotyczące technologii petrochemicznych czy wodorowych.

„Ta fuzja musi być doprowadzona do końca, tak jak doprowadziliśmy do końca wiele procesów w Orlenie (…), np. akwizycję Unipetrolu. W międzyczasie kupiliśmy grupę Energa; teraz restrukturyzujemy - robimy połączenia komplementarne, by pozapinać pewne wartości, uzyskać z tego tytułu jak największe profity i dalej inwestować” – wyliczał szef paliwowej spółki.

Jego zdaniem, w obecnych realiach makroekonomicznych, przy obciążeniu przemysłu rafineryjnego różnymi regulacjami, Lotos nie byłby w stanie samodzielnie przetrwać i rozwijać się.

„Już wcześniej zdawano sobie sprawę, że Lotos w dłuższej perspektywie - jako grupa - nie ma możliwości rozwoju, jeżeli nie wejdzie w szerzej pojęty przemysł petrochemiczny, rafineryjny – mamy wzory takiego biznesu w całej Europie, wiemy jak te konsolidacje wyglądały” – tłumaczył Obajtek, według którego możliwość szerszego zaangażowania w petrochemię, w ramach fuzji z Orlenem, to właściwy kierunek rozwoju Lotosu.

„Uważam, że to jest jedyny kierunek dla Lotosu. Lotos uzyska odpowiedniego partnera, możliwość rozwoju, możliwość wejścia w petrochemię – to jest bardzo ważne. Dziś tak naprawdę przyszłość nie jest ukryta w rafinerii - rafinerie będą kiedyś powoli wygaszane w Europie” – ocenił Obajtek.

„Dziś przyszłość jest w petrochemii, w rozwoju gałęzi petrochemicznych, chemicznych. Tu upatrujemy przyszłość i tu musimy szybko się skonsolidować, połączyć, musimy wyzwolić środki poprzez procesy optymalizacji - byśmy mogli nie tylko prowadzić transformację energetyczną w kraju i inwestować, ale też byśmy mogli wewnętrznie robić transformację naszych spółek” – dodał prezes PKN Orlen.

Podkreślił, że efektem połączenia Orlenu i Lotosu będzie firma o dużych możliwościach inwestycyjnych, zdolna do udziału w transformacji energetycznej w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. „Jeżeli to (fuzję – PAP) zrealizujemy, powstanie firma o przychodach 200 mld zł, która będzie miała zupełnie inne oddziaływanie” – podsumował Daniel Obajtek.(PAP)

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34725,00 $ tona -1,80% 20 wrz
 Cynk 3017,00 $ tona -2,96% 20 wrz
 Aluminium 2846,00 $ tona -2,33% 20 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.