• <
nauta_2024

Van Oord zamówił kablowiec nowej generacji w stoczni Vard

PMK

21.12.2020 13:40 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Van Oord zamówił kablowiec nowej generacji w stoczni Vard

Partnerzy portalu

Van Oord zamówił kablowiec nowej generacji w stoczni Vard - GospodarkaMorska.pl
Van Oord

Holenderska firma Van Oord złożyła zamówienie na statek do kładzenia kabli w stoczni Vard, należącej do grupy Fincantieri. Jednostka ma zostać dostarczona w 2023 roku, a jej kadłub powstanie w rumuńskiej stoczni Vard Tulcea.

Statek ma być wyposażony w najnowocześniejsze technologie zmniejszające ślad węglowy, w tym napęd na biopaliwo i inne paliwa przyszłości. Jednostka będzie również elastycznie zasilana ekologicznymi paliwami (np. ogniwami paliwowymi ładowanymi ze źródeł odnawialnych), z dużym pakietem baterii, przyłączem do zasilania lądowego i najnowocześniejszym systemem zarządzania energią.

- Zobowiązaliśmy się do redukcji emisji CO2, tak aby do 2050 roku osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla, zgodnie z porozumieniem paryskim. Ta inwestycja podkreśla nasze zaangażowanie w osiągnięcie zerowej emisji netto - powiedział dyrektor generalny Van Oord, Pieter van Oord.

Jednostka będzie mierzyć 130 metrów długości i 28 metrów szerokości i zostanie drugim kablowcem Van Oorda. Van Oord twierdzi, że statek zostanie zajmie się głównie sieciami międzysystemowymi i kablami eksportowymi morskich projektów wiatrowych, ale będzie również mógł instalować kable wysokiego napięcia prądu stałego. 

- Bardzo doceniamy bliską i doskonałą współpracę, która została nawiązana między zespołami projektowymi Van Oord i Vard, aby umożliwić budowę tego innowacyjnego statku w segmencie energii odnawialnej - powiedział Alberto Maestrini, dyrektor generalny Vard. 

- Naszą ambicją jest przyczynianie się do osiągnięć naszych klientów poprzez przyjazne dla środowiska statki i rozwiązania technologiczne, koncentrujące się na bezpieczeństwie, zrównoważonym rozwoju i wydajności.– dodał Maestrini.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.