• <
Baltexpo2023_duży

Wydobycie ropy w Arktyce może być już teraz opłacalne

PMK

02.05.2018 15:25 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Wydobycie ropy w Arktyce może być już teraz opłacalne

Partnerzy portalu

Wydobycie ropy w Arktyce może być już teraz opłacalne - GospodarkaMorska.pl

Ropa WTI musiałaby kosztować 63 dolary, by wydobycie tego surowca w Arktyce było opłacalne - twierdzą rosyjscy eksperci. Obecnie baryłka kosztuje już 67 dolarów.

- Jeszcze niedawno produkcja w tym regionie globu była nieopłacalna, ale obecnie to się zmieniło. W niedługim czasie możemy zobaczyć więcej inwestycji w Arktyce - stwierdzili rosyjscy eksperci.

Według badań naukowców, Arktyka może kryć w sobie aż 25 proc. światowych zasobów ropy naftowej i gazu. Nie dziwi więc fakt, że wszystkie kraje arktyczne (Rosja, USA, Kanada, Dania, Norwegia) aktywnie walczą o jak największą część tego regionu. Starania tych państw są w szczególności widocznie w ostatnich latach, gdyż systematyczne topnienie lodowców daje możliwość eksploracji i eksploatacji nowych złóż.

Obecnie najwięcej z mroźnego klimatu panującego na północnym biegunie korzystają takie firmy jak Facebook czy Google, które zakładają tam olbrzymie farmy serwerowe, by zapewnić sobie naturalne chłodzenie. Dla branży morskiej Arktyka oznacza około 90 miliardów baryłek ropy oraz 1,7 bilionów m kw. gazu ziemnego do wydobycia. Większość z tych złóż znajduje się pod topniejącymi lodowcami.

Wydobycie i spieniężenie tych surowców jest jednak odległa od nas o dziesiątki lat. Spadające ceny ropy i gazu odstraszają firmy od prób eksploracji Arktyki.

etmal_790x120_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.