• <
nauta_2024

Szalony pomysł! Powstał projekt sztucznej wyspy na Morzu Północnym, która ma zasilać 80 mln ludzi w Europie w energię odnawialną

PMK

04.01.2018 17:02 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Szalony pomysł! Powstał projekt sztucznej wyspy na Morzu Północnym, która ma zasilać 80 mln ludzi w Europie w energię odnawialną

Partnerzy portalu

Szalony pomysł! Powstał projekt sztucznej wyspy na Morzu Północnym, która ma zasilać 80 mln ludzi w Europie w energię odnawialną - GospodarkaMorska.pl

"Szalona" sztuczna wyspa na Morzu Północnym, która mogłaby dostarczyć energię odnawialną do 80 milionów ludzi w Europie, ma zostać otwarta w 2027 roku.

Plany wyspy o powierzchni 2,3 mil kwadratowych (6 km kw.) zakładają, że będzie ona otoczona polami przybrzeżnych turbin wiatrowych i będzie posiadała własny pas startowy i port.

"North Sea Wind Power Hub", który będzie domem dla niewielkiego zespołu stałego personelu, będzie przesyłał energię elektryczną za pośrednictwem kabli dalekiego zasięgu do Wielkiej Brytanii i Holandii, a następnie do Danii, Niemiec, Norwegii i Belgii.

Ławica Dogger Bank, 78 mil (125 km) od wybrzeży East Yorkshire, została wybrana jako potencjalnie płytki i wietrzny plac budowy inwestycji o wartości 1,3 miliarda funtów (1,75 miliarda dolarów). Na terenie znajdowałyby się budynki mieszkalne dla personelu, lotnisko, mała sieć dróg, tereny zielone, a nawet sztuczne jezioro.

Holenderski operator sieci energetycznej TenneT, autor projektu, opublikował niedawno raport, w którym twierdzi, że wyspa będzie o miliardy euro tańsza niż konwencjonalne farmy wiatrowe i międzynarodowe kable energetyczne.

Zwolennicy projektu twierdzą, że jest to innowacyjny sposób, aby uczynić morską energię wiatrową tańszą, ponieważ dostępna przestrzeń wokół wybrzeża wypełnia się, a turbiny są wypychane do droższych miejsc dalej na morzu.

Rob van der Hage, który zarządza programem rozwoju przybrzeżnej sieci wiatrowej TenneT, powiedział dla portalu Guardian: "Dla branży ważne jest, aby kontynuować ścieżkę redukcji kosztów. Wielkim wyzwaniem, przed którym stoimy w latach 2030 - 2050, jest znalezienie odpowiedniego miejsca dla kolejnych projektów. Logiczne jest, że patrzymy na obszary położone dalej od brzegu. "


Plany wyspy zostały opracowane przez szereg firm energetycznych z Danii, Holandii i Niemiec, w tym Energinet, duński państwowy operator energii. Trwają rozmowy z innymi firmami energetycznymi i partnerami przemysłowymi, którzy wspólnie zapłacą za projekt. Prezes Energinet.dk  Peder Østermark Andreasen powiedział, że projekt może doprowadzić do "dalszej obniżki cen połączeń sieciowych i połączeń międzysystemowych".

TenneT ogłosił w zeszłym roku, że zainwestuje 21 miliardów funtów (26 miliardów dolarów) w nadchodzącym dziesięcioleciu, aby wesprzeć szereg przybrzeżnych projektów wiatrowych i lądowych odnawialnych, które są obecnie w przygotowaniu. Firma chce także usprawnić połączenia między Holandią i Niemcami.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.