• <
smartre_2023

Rozpoczęły się próby morskie olbrzymiej barki w stoczni Crist (wideo)

Paweł Kuś

03.03.2016 17:45 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Rozpoczęły się próby morskie olbrzymiej barki w stoczni Crist (wideo)

Partnerzy portalu

Rozpoczęły się próby morskie olbrzymiej barki w stoczni Crist (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Wczoraj w nocy w stoczni Crist rozpoczęły się próby morskie barki samopodnośnej o symbolu 105, która będzie używana do budowy nowej drogi przebiegającej na odcinku około 5,5 km wzdłuż wybrzeża francuskiej wyspy La Reunion na Oceanie Indyjskim.

- Wyspę okala autostrada i na jednym z odcinków jest ona bardzo często zasypywana przez kamienie i skały. W związku z czym zapadła decyzja, żeby ominąć ten odcinek i puścić część autostrady nad wodą. Barka, którą zbudowaliśmy posadowi elementy autostrady na dnie morza – mówi Krzysztof Kulczycki, współwłaściciel Crist SA.

Specjalistyczna barka typu HLJB (Heavy Lift Jack-up Barge) to duża jednostka, ma 107 metrów długości i 40 szerokości. Bardzo ważne są dwie suwnice ulokowane na jej pokładzie, które mają po 2500 ton udźwigu każda, co daje w sumie 5 tysięcy ton. Zamawiającym jednostkę jest konsorcjum francuskich firm specjalizujących się w inżynierii lądowej oraz budownictwie, a na lidera grupy powołano Bouygues Travaux Publics.

Budowa jednostki jest już w końcowej fazie. Obecnie przejdzie ona 5 dni prób nautycznych, gdzie sprawdzana będzie manewrowość prędkość i inne parametry barki. Następnie będą próby podnoszenia jednostki.

Przekazanie jednostki klientowi zaplanowane jest na przyszły tydzień. Przewożona będzie na pokładzie specjalistycznego półzanurzalnego statku ciężarowego.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.