• <
kongsberg_mega_2020

„Puls Biznesu”: Start-upy ciężko pracują na sukces

Strona główna Stocznie, offshore „Puls Biznesu”: Start-upy ciężko pracują na sukces
„Puls Biznesu”: Start-upy ciężko pracują na sukces - GospodarkaMorska.pl

pc/PAP

05.09.2017 Źródło: własne

Polski sektor startupowy nie może jeszcze równać się kalifornijskiemu pierwowzorowi, ale powoli dojrzewa, profesjonalizuje się i zaczyna zarabiać - czytamy we wtorkowym "Pulsie Biznesu".

Prowadzenie start-upu jest ryzykowym przedsięwzięciem - bazuje na testach nowych technologii i modeli biznesowych. Wiąże się jednak z nadzieją szybkiego wzrostu i globalnego sukcesu. Ta wizja kusi również Polaków. Fundacja startup Poland, reprezentująca krajową młodą, technologiczną przedsiębiorczość, po raz kolejny sprawdziła, kto u nas podejmuje wyzwanie zbudowania firmy na miarę Skype'a czy Facebooka i puka do drzwi inwestorów z Doliny Krzemowej - czytamy w dzienniku.

Przeciętny polski starupowiec odbiega jednak od kalifornijskiego obrazu znanego np. z popularnego również u nas serialu HBO "Silicon Valley" (Dolina Krzemowa). "Nie nosi klapek, jest po trzydziestce, z wyższym wykształceniem i ma już na koncie bagaż zawodowych doświadczeń z prywatnej firmy lub korporacji" - czytamy "Polskie Startupy. Raport 2017", który premierę ma dzisiaj na Forum Ekonomicznym w Krynicy. W badaniu wzięło udział 621 firm.

W Polsce środowisko startupowe skupione jest głównie wokół pięciu aglomeracji - najintensywniej rozwija się w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Trójmieście.

Innowacyjne biznesy zakładają najczęściej osoby, które wcześniej prowadziły inną firmę, pomagały w rozwoju rodzinnych biznesów bądź pracowały w korporacjach. Start-up bezpośrednio po studiach założyło 15 proc. respondentów. Modelowy start-up tworzy oprogramowanie do analityki big data i sprzedaje je innym, głównie małym firmom. Chętnie pracuje też nad rozwojem systemów internetu rzeczy. Wynikać to może m.in. z łatwego dostępu do wykształconych programistów i inżynierów, jak informuje gazeta.

Morskie startupy rosną w siłę

Inkubator morski, czyli unikalny program wsparcia startupów z branży transportu morskiego, został uruchomiony w Gdańsku w listopadzie ubiegłego roku. Firmy biorące udział w inkubacji otrzymują wsparcie konkretnych mentorów, dopasowane do ich potrzeb. Ponadto uczestnicy dostają dostęp do dedykowanej Inkubatorowi Morskiemu przestrzeni w Gdańsku, gdzie młode firmy mogą korzystać z pomieszczeń biurowych i coworkingu.

Proponowane przez morskie startupy pomysły wykorzystują potencjał polskiej branży morsko-logistycznej, a ponadto pomagają w integracji firm. Dodatkowo patrzą na ich problemy z nowej perspektywy. Odpowiednio poprowadzone mają szansę zaistnieć nie tylko na lokalnym, ale i globalnym rynku.

Źródło:
własne
 Ropa brent 44,41 $ baryłka  0,18% 05:55
 Cyna 17880,00 $ tona -0,22% 31 lip
 Cynk 2299,00 $ tona 1,05% 31 lip
 Aluminium 1685,00 $ tona 0,24% 31 lip
 Pallad 2172,10 $ uncja  -0,38% 05:40
 Platyna 954,90 $ uncja  -0,63% 05:55
 Srebro 25,98 $ uncja  -1,03% 05:55
 Złoto 2018,30 $ uncja  -0,32% 05:55

Dziękujemy za wysłane grafiki.