• <
nauta_2024

Polenergia chce dostarczyć energię z morskich farm wiatrowych najpóźniej w 2025 r.

pc

15.11.2018 19:10 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Polenergia chce dostarczyć energię z morskich farm wiatrowych najpóźniej w 2025 r.

Partnerzy portalu

Polenergia chce dostarczyć energię z morskich farm wiatrowych najpóźniej w 2025 r. - GospodarkaMorska.pl

Zgodnie z nowym harmonogramem prac, pierwsza dostawa energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej nastąpi najpóźniej w 2025 roku, tj. w czasie nie dłuższym niż 120 miesięcy od dnia wejścia w życie Ustawy OZE, co miało miejsce 4 maja 2015 roku – poinformowała w komunikacie Polenergia. To jeden z czołowych deweloperów, zaangażowanych w projekt morskich farm wiatrowych zlokalizowanych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim. Jak podaje spółka, termin rozpoczęcia budowy morskich farm uzależniony jest od wejścia w życie stosownego systemu regulacyjnego.

Obecnie strategicznym projektem realizowanym przez Polenergię jest budowa na Morzu Bałtyckim dwóch morskich farm wiatrowych (MFW Bałtyk II Sp. z o.o. i MFW Bałtyk III Sp. z o.o.) o łącznej mocy do 1200 MWe. Jak podaje spółka, odbiór energii elektrycznej zostanie zabezpieczony na 15 lat przez obowiązek zakupu i kontrakt na mechanizm różnicy w ramach systemu licytacji. Morskie farmy wiatrowe mają być zlokalizowane w województwie pomorskim, na wysokości gmin Łeba oraz Smołdzino.

Polenergia dysponuje już pozwoleniami na posadowienie sztucznych wysp oraz warunkami przyłączenia, które umożliwiają podłączenie się do krajowego systemu transmisji energii w dwóch etapach w okresie 2020-2025. Spółka posiada także pozwolenia lokalizacyjne dla całej trasy morskiej kabla przyłączeniowego.

W lipcu 2016 r. Polenergia uzyskała pierwszą w Polsce decyzje środowiskową dla farmy wiatrowej Bałtyk Środkowy III. Jej planowana moc to 600 MW. W kwietniu ubiegłego roku natomiast spółka otrzymała decyzję środowiskową dla farmy wiatrowej Bałtyk Środkowy II, także o mocy 600 MW.

50% udziałów w realizowanych przez Polenergię projektach przejął koncern Statoil/Equinor. Spółka widzi szansę na realizację nowych inwestycji w aukcjach dla nowych farm wiatrowych.

– Konsekwentne przekształcanie Polenergii w nowoczesną, efektywną spółkę energetyczną przynosi wymierne rezultaty. Widać to szczególnie po wynikach segmentu energetyki konwencjonalnej i wiatrowej. Przed nami najważniejsze wydarzenia tego roku, które zdecydują o inwestycjach Grupy. Czekamy na wyniki listopadowej aukcji projektów elektrowni wiatrowych na lądzie, w której Polenergia zgłosiła gotowość realizacji czterech inwestycji o łącznej mocy 199 MW. Jeszcze w listopadzie ma odbyć się kolejna aukcja, w której zgłosimy 8 MW w projektach elektrowni fotowoltaicznych. Natomiast w segmencie energetyki konwencjonalnej przygotowujemy się do udziału w trzech tegorocznych aukcjach na rynku mocy z okresami dostaw przypadającymi na lata 2021, 2022 i 2023. To, co jest również ważne, to fakt, że ceny zielonych certyfikatów mają najwyższe poziomy od blisko czterech lat, a trend wzrostowy cen energii elektrycznej pozwala optymistycznie patrzeć na perspektywę istotnej poprawy rentowności aktywów wytwórczych. Z uwagi na przyjętą w Grupie politykę zabezpieczania cen sprzedaży energii elektrycznej i zielonych certyfikatów z odpowiednim wyprzedzeniem w stosunku do planowanych terminów produkcji, w wynikach spółki nie widać jeszcze w całości efektu poprawy cen na rynku. Niemniej będzie to widoczne w przyszłości szczególnie wtedy, jeżeli wysoki poziom cen rynkowych będzie mieć trwały charakter – mówi Jacek Głowacki, prezes Polenergii.

Polenergia to polska prywatna grupa energetyczna, która składa się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, konwencjonalnych oraz dystrybucji i obrotu energią elektryczną. Po trzech kwartałach 2018 roku spółka osiągnęła blisko 2,6 mld PLN przychodów ze sprzedaży. Skorygowana EBITDA wyniosła blisko 122 mln PLN, a skorygowany zysk netto 8,5 mln PLN.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.