• <

Operatorzy systemów przesyłowych Polski i Ukrainy uruchamiają wirtualne połączenie międzysystemowe “GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO”

sons

05.06.2020 13:23 Źródło: GAZ-SYSTEM
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Operatorzy systemów przesyłowych Polski i Ukrainy uruchamiają wirtualne połączenie międzysystemowe “GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO”

Partnerzy portalu

Operatorzy systemów przesyłowych Polski i Ukrainy uruchamiają wirtualne połączenie międzysystemowe “GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO” - GospodarkaMorska.pl

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz LLC  “Gas TSO of  Ukraine” zawarli nowe porozumienie międzyoperatorskie, które umożliwia od 1 lipca 2020 r. zastąpienie dwóch dotychczasowych połączeń międzysystemowych – Drozdowicze i Hermanowice jednym wirtualnym punktem -“GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO”.

Operatorzy systemów przesyłowych Polski i Ukrainy kontynuują w ten sposób wdrażanie wymagań unijnych kodeksów  sieciowych oraz zasad  i  praktyk biznesowych zapewniających przejrzystość i płynność w funkcjonowaniu rynku gazu.

Integracja istniejących fizycznych punktów międzysystemowych stanowi jedno z ostatnich wymagań określonych w kodeksie sieci CAM NC. W przypadku Polski i Ukrainy realizacja tych wymagań była możliwa dopiero  w 2020 r., ponieważ z początkiem tego roku w obu krajach zaczęły obowiązywać jednakowe reguły biznesowe.

Operatorzy zwracają uwagę użytkowników sieci na zmiany w procesie zamawiania przepustowości, w ramach których od godziny 6:00 (CET) 1 lipca 2020 r. wnioski o rezerwację zdolności oraz nominacje / renominacje powinny być składane wyłącznie na punkt „GCP GAZ-SYSTEM / UA TSO”. Użytkownicy sieci nie będą musieli wybierać punktu, przez który powinien być realizowany przesył, a jedynie powinni  określić  kierunek  transportu gazu (w  kierunku Polski lub w kierunku Ukrainy). Dotychczas przydzielone  przepustowości w  punktach Drozdowicze i Hermanowice  zostaną  automatycznie przeniesione na przydział przepustowości w nowym punkcie „GCP GAZ-SYSTEM / UA TSO”.

Po stronie ukraińskiej taryfa za transport gazu w punktach połączeń międzysystemowych nie zmienia się i pozostaje taka sama, jak w wersji zatwierdzonej rozporządzeniem ukraińskiego regulatora nr 3013 z  24.12.2019. Po polskiej stronie stawki taryfowe za realizację przesyłu gazu w punktach połączeń międzysystemowych również pozostają na dotychczasowym poziomie.

Szczegółowe informacje dotyczące dostępnych produktów przepustowości zostaną opublikowane na Platformie GSA.

Zgodnie z umową zawartą między Operatorem Platformy GSA a LLC “GasTSO of Ukraine” uczestnicy rynku będą mogli zarezerwować przepustowość punktu GCP GAZ-SYSTEM / UA TSO na najbliższe lata, biorąc udział w aukcji produktów rocznych zaplanowanej na 6 lipca 2020 r., a także w kolejnych procedurach  aukcyjnych dla produktów kwartalnych, miesięcznych i krótkoterminowych. Terminy i oferty poszczególnych aukcji będą dostępne na stronie Platformy GSA w zakładce Kalendarz Aukcji.

Rezerwacja przepustowości będzie odbywać się w oparciu o zasady opisane w obowiązujących w Polsce i na Ukrainie instrukcjach sieci.


Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.