• <
nauta_christmas_2021

Największy wykonany w Polsce moduł platformy Johan Sverdrup powstał w Gdyni. Waży 1 000 t (foto, wideo)

Patrycja Cybulska

05.06.2017 00:45 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Największy wykonany w Polsce moduł platformy Johan Sverdrup powstał w Gdyni. Waży 1 000 t (foto, wideo)
Największy wykonany w Polsce moduł platformy Johan Sverdrup powstał w Gdyni. Waży 1 000 t (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Trzeci moduł platformy Johan Sverdrup, wykonany przez Energomontaż Północ Gdynia, gotowy. Typowo mieszkalna część tego projektu w sobotę została nasunięta na statek i popłynęła do Norwegii. Konstrukcja waży aż 1 000 t.

– Jest to największy moduł wykonany w Polsce na tę platformę. Składa się z dwóch poziomów: na dole będą miejsca przeznaczone na przygotowywanie posiłków i organizację życia pracowników platformy, a na górnym poziomie – kabiny i pomieszczenia, w których będą mogli wypoczywać i spędzać czas – tłumaczy Bartłomiej Kwiatek, kierownik projektu EPG.

Operacja nasuwania konstrukcji o wymiarach 40 m x 50 m x 20 m trwała dwa dni. Wykorzystano do tego specjalistyczny hydrauliczny system poślizgowy, która dostarczyła firma ELPO. Specjalizuje się ona w przeładunkach wielkogabarytowych. 

Tak jak w przypadku pozostałych modułów, i ten został nasunięty na statek Meri. To jednostka wynajęta specjalnie na potrzeby tego projektu. Statek został zbudowany w 2012 r. Ma 105,4 m długości, 18,8 m szerokości oraz 4,9 m maksymalnego zanurzenia. Powierzchnia jego pokładu to 1 610 m2. To jednostka przyjazna dla środowiska – zapewniają to innowacyjne technologie zastosowane do jej budowy.

EPG wykonał łącznie 3 moduły na platformę Johan Sverdrup. Pierwszy wypłynął z Gdyni na początku lutego, a drugi – w połowie marca. Obecnie trwają prace nad mniejszymi pokładami i rurociągami. Zakończenie tego projektu spółka planuje za półtora miesiąca.

– Moduł mieszkalny Johan Sverdrup będzie największym „living quarter” na Morzu Północnym i najprawdopodobniej na świecie – dodaje Kwiatek.

Udział w tym przedsięwzięciu to dla EPG duży prestiż oraz możliwość współpracy z największymi koncernami w branży offshore oil & gas. Platforma Johan Sverdrup to bowiem obecnie największy projekt prowadzony w tym segmencie.

Pole wydobywcze Johan Sverdrup położone jest na Morzu Północnym, w odległości około 140 kilometrów na zachód od Stavanger. W pierwszym etapie ma być ono eksploatowane przy użyciu czterech platform, ale w planach jest też zbudowanie piątej platformy. Według wstępnych szacunków, możliwości produkcyjne pola wynoszą około 550-650 tys. baryłek dziennie, co odpowiada 40 % łącznego wydobycia ropy na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Energomontaż-Północ Gdynia to wiodący polski producent wysoko wyspecjalizowanych w pełni wyposażonych konstrukcji stalowych dla: sektora offshore, energetyki konwencjonalnej, odnawialnej i nuklearnej, przemysłu chemicznego i petrochemicznego, przemysłu okrętowego. Spółka realizuje również przebudowy specjalistycznych jednostek obsługujących morskie farmy wiatrowe oraz morski przemysł wydobywczy.

Firma posiada uprawnienia do spawania wszystkich typów konstrukcji stalowych (w tym ciśnieniowych i próżniowych, dźwigów, mostów i konstrukcji, zarówno morskich jak i okrętowych), wśród nich m.in. certyfikaty: TÜV – CERT dla Systemów Zarządzania Jakością (Niemcy), DnV –  Det norske Veritas (Norwegia), PRS – Polski Rejestr Statków (Polska), BV – Bureau Veritas (Francja) czy ABS – American Bureau of Shipping (USA).

Energomontaż-Północ Gdynia ma w swym portfolio szereg działań związanych z wykonywaniem konstrukcji służących do wydobycia surowców z dna morskiego. EPG dostarczał konstrukcje na takie projekty jak: Moho Nord (podwodne konstrukcje do eksploatacji złoża ropy położonego 75 km od wybrzeży Konga), Helix Q5000 (prefabrykacja wieży na platformę interwencyjną do obsługi podwodnych odwiertów) czy Aasta Hansteen (prefabrykacja urządzeń do zamocowania platformy wydobywczej do pola gazowego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym).

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39897,00 $ tona 1,27% 7 gru
 Cynk 3287,00 $ tona 1,95% 7 gru
 Aluminium 2624,00 $ tona 0,92% 7 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.