• <
nauta_2024

Miesiąc po wybuchu tankowca stocznia Gadani wraca do pracy

PMK

07.12.2016 14:34 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Miesiąc po wybuchu tankowca stocznia Gadani wraca do pracy

Partnerzy portalu

Miesiąc po wybuchu tankowca stocznia Gadani wraca do pracy - GospodarkaMorska.pl

Pakistańska stocznia Gadani już niedługo ponownie zostania otwarta - tak zdecydował tamtejszy sąd. Na taką decyzje naciskał pakistański związek stoczniowców.

- Zamykanie na chwilę zakładów po poważnym wypadku to standard w tamtym regionie. Najgorszy jest fakt, że nie doszło tam do żadnej znaczącej poprawy warunków bezpieczeństwa. Dojdzie więc niestety do kolejnych wypadków - powiedział przedstawiciel NGO Shipbreaking Platform, organizacji walczącej z nieprawidłowościami w stoczniach złomujących.

Stocznia w Gadani została zamknięta po eksplozji tankowca, do której doszło 30 października. Wskutek eksplozji 11 osób zginęło, a ponad 50 zostało rannych.

Pracownicy stoczni demontowali tankowiec, kiedy wybuchła butla z gazem. Statek stanął w płomieniach. 59 osób zostało ciężko poparzonych. Wiele osób skakało za burtę, by uciec przed płomieniami.

NGO od dawna walczy z procederem rozbiórki statków na plażach, co jest niebezpieczne dla pracowników i szkodlie dla środowiska. Ta organizacja chce, by Unia wprowadziła ustawę o złomowaniu statków w myśl zasady "zanieczyszczający płaci". Oznacza to, że armatorzy musieliby płacić za wszystkie szkody, które spowoduje nieprawidłowe złomowanie przez nich swoich jednostek.

- Członkowie sektora żeglugowe od 15 lat starają się zablokować wszelkie regulacje, które nałożyłyby na nich odpowiedzialność za niebezpieczne praktyki złomowania statków. Teraz jest czas, by z tym skończyć – twierdzi Patrizia Heidegger, dyrektor NGO Shipbreaking Platform.

Zjawisko niebezpiecznego rozbierania statków to duży problem, który można zaobserwować w Południowej Azji. Aż 469 statków było zezłomowanych w tym regionie w zeszłym roku. Sposób w jaki to się dzieje nie ma wiele wspólnego z cywilizacją XXI wieku i ochroną środowiska.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.