• <
nauta_2024

Marynarka francuska ochrzciła okręt, który ma polski kadłub

jk

02.06.2017 10:33 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Marynarka francuska ochrzciła okręt, który ma polski kadłub

Partnerzy portalu

Marynarka francuska ochrzciła okręt, który ma polski kadłub - GospodarkaMorska.pl

W Boulogne-sur-mer we Francji odbyło się uroczyste nadanie imienia „La Resolue”, okrętowi patrolowemu PLG dla Francuskiej Marynarki Wojennej, drugiej tego typu jednostki po „La Confiance”. Kadłub obu statków wybudowała polska firma Naviretech.

W uroczystości, która odbyła się 31 maja tego roku brały udział osobistości z marynarki, załoga, władze miasta i stoczni Socarenam, w której powstała jednostka. Imię nadała Alicia Aylies, tegoroczna miss Francji 2017. Okręt mierzy 61 metrów i 9,5 m szerokości oraz 700 ton wyporności pod obciążeniem. Kadłub okrętu z materiałów przetworzonych i prefabrykowanych w Polsce powstał w Saint Malo.

 

Patrolowiec PLG (Patrouilleur Légers Guyanais) jest specjalnie zaprojektowany do pracy w wodach Gujany Francuskiej. Posiada lekką cienkościenną konstrukcję kadłuba, który został zrobiony ze stali o podwyższonej wytrzymałości oraz alumniową nadbudówkę i sterówkę. Maksymalne zanurzenie okrętu wynosi 3,2 metrów, co pozwala mu operować swobodnie zarówno na pełnym oceanie jak i na płytkich wodach przybrzeżnych nawet w ujściu większych rzek. Okręt napędzany jest dwoma silnikami ABB DZC 12 o mocy do 2900 kW każdy. Osiąga 21 węzłów prędkości. Może pracować 12 dni bez przerwy, jego zasięg wynosi 3500 mil przy 12 węzłach.

 

 W związku z tropikalną strefą działania okrętu, zastosowano w nim klimatyzację z systemem tzw. wody lodowej oraz specjalne filtry na ujęciach wody. Główne uzbrojenie to zdalnie sterowana 20 mm armata Narwhal dostarczona przez Nexter (stosowana na jednostkach FREMM i PCB) oraz karabiny maszynowe (12,7 mm lub 7,62 mm).

Wyposażony jest w trzy łodzie, w tym dwie szybkie, do bezpośrednich interwencji na morzu, spuszczanych za pomocą specjalnej rampy.
Głównym zadaniem PLG jest monitorowanie obszarów rybołówstwa i wybrzeża Gujany oraz asekuracja przy wystrzeliwaniu rakiet przez francuskie centrum kosmiczne na Gujanie. Uniwersalność okrętu czyni go także zdolnymi do wykonywania misji bojowych przeciwko przemytnikom narkotyków.

Załoga okrętu liczy 24 marynarzy, okręt posiada również 14 miejsc dla dodatkowego personelu.

Naviretech powstał w 2013 roku. Głównym przedmiotem działalności firmy są budowy i remonty statków oraz innych konstrukcji offshore lub lądowych.

W swojej ofercie Naviretech posiada m.in. budowę wszystkich rodzajów kadłubów, montaż elementów kadłuba, budowę elementów metalowych, zbrojenia, pokryw, elemetów wyposażenia czy naprawy i renowacje stoczniowe oraz przemysłowe. Stocznia zapewnia doświadczenie w dziedzinie budowy kadłubów oraz innych konstrukcji, wraz z własnym nadzorem we Francji.

 

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.