• <
KONGSBERG_2023

Indie dalej nic nie robią w sprawie rozbierania statków na plaży Alang

PMK

06.02.2018 20:07 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Indie dalej nic nie robią w sprawie rozbierania statków na plaży Alang

Partnerzy portalu

Indie dalej nic nie robią w sprawie rozbierania statków na plaży Alang - GospodarkaMorska.pl

Zarząd Morski Stanu Gudżarat dalej nie odpowiada na żądania organizacji ekologicznej NGO Shipbreaking Platform, by ten zwizytował stocznie złomujące na plaży Alang.

Według NGO przez ostatnie dwa miesiące władze hinduskiego stanu odrzucały te żądania i nie zamierzają w najbliższej przyszłości sprawdzić w jakich warunkach pracują tamtejsi pracownicy.

- Odrzucając nasze żądania GMB pokazuje, że akceptuje straszne warunki, w jakich pracuje się na plaży Alang – twierdzi NGO Shipping Platform. - Jesteśmy zawiedzeni ich postawą. To spowoduje, że złomowanie statków w Indiach dalej będzie na poziomie ciemnych wieków – dodali przedstawiciele organizacji.

Zjawisko rozbierania statków to duży problem, który można zaobserwować w Południowej Azji. Aż 469 statków było zezłomowanych w tym regionie w zeszłym roku. Sposób w jaki to się dzieje nie ma wiele wspólnego z cywilizacją XXI wieku i ochroną środowiska. Przykładowo, stary tankowiec czy wycieczkowiec po prostu wpływa taranem na plażę, po czym jest rozbierany przez półnagich robotników za pomocą prostych, ręcznych narzędzi. W efekcie szkodliwe związki chemiczne dostają się do wód w trakcie przypływu. Złomowanie dużego masowca trwa w ten sposób nawet do 9 miesięcy.

Według europejskich przewoźników stocznia w Alang znajduje się w punkcie zwrotnym w swoim rozwoju i należy ją wspierać zamówieniami, by zachęcać do dalszego poprawiania standardów. Ogółem 70 proc. światowej floty trafia do południowoazjatyckich stoczni.

- Alang i pozostałe miejsca w Azji od lat są krytykowane za słabe standardy złomowanie, zresztą bardzo słusznie. Ale nie można nie zauważyć, że od jakiegoś czasu widać rozwój w tych miejscach. Powinniśmy ten fakt celebrować zamiast podważać ich starania - przekonuje Niels Smedegaard, prezes ECSA. - W cześci stoczni wciąż panują słabe standardy, ale są też inne, które zbliżają w kierunku światowych standardów - przekonuje.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.