• <

Dolnośląskie: Gazociąg Polkowice – Żary oddany do eksploatacji

ew

25.04.2018 10:24 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Dolnośląskie: Gazociąg Polkowice – Żary oddany do eksploatacji

Partnerzy portalu

Dolnośląskie: Gazociąg Polkowice – Żary oddany do eksploatacji - GospodarkaMorska.pl

Gazociąg Polkowice – Żary o długości ok. 64 km oddano w środę do eksploatacji. Inwestycja o wartości 82 mln zł pozwoli m.in. na dostarczenie większej ilości gazu ziemnego do odbiorców przemysłowych.

Gaz-System uzyskał pozwolenie na użytkowanie nowo wybudowanego gazociągu pod koniec 2017 r. W środę w okolicach Polkowic odbyła się uroczystość związana z oddanie gazociągu do eksploatacji.

Gazociąg o długości ok. 64 km i średnicy 300 mm położony jest w województwie dolnośląskim na terenie gmin: Polkowice, Jerzmanowa, Radwanice, Gaworzyce oraz w województwie lubuskim na terenie gmin: Niegosławice, miasta i gminy Szprotawa, Małomice i Żary. Jego budowa trwała 20 miesięcy. Koszt inwestycji to 82 mln zł.

Dyrektor oddziału Gaz-System we Wrocławiu Michał Lipowski podkreślił, że inwestycja pozwoli dostarczyć zwiększone ilości gazu ziemnego do nowych odbiorców przemysłowych, między innymi Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest–Park” a także podstrefy w Żarach.

„Dzięki temu gazociągowi powstał nowy elastyczny system transportu gazu, który umożliwi przesył z dwóch kierunków zasilania tj. od strony Żukowic (poprzez istniejący gazociąg) oraz od strony Polkowic. Daje to gwarancję ciągłości dostaw do odbiorców. W dalszej perspektywie, po zrealizowaniu drugiego etapu inwestycji, stworzymy możliwość przestawienia sieci z gazu zaazotowanego na gaz wysokometanowy” – dodał Lipowski.

Gaz-System jest spółką Skarbu Państwa o znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki. Kluczowym zadaniem spółki jest transport paliw gazowych siecią przesyłową na terenie całego kraju do sieci dystrybucyjnych oraz do odbiorców końcowych, przyłączonych do systemu przesyłowego.

etmal_790x120_gif_2020
pge_baltica_390x100_sg
gryfia_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.