• <
BOTA_2023

Chińczycy odkryli duże złoże gazu, w spornym obszarze

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Chińczycy odkryli duże złoże gazu, w spornym obszarze

Partnerzy portalu

Chińczycy odkryli duże złoże gazu, w spornym obszarze - GospodarkaMorska.pl

Koncern China National Offshore Oil odkrył złoże gazu około 150 kilometrów na południe od wyspy Hajnan. To potwierdzenie, że pod spornym obszarem Morza Południowochińskiego mogą mieścić się olbrzymie złoża węglowodorów.

Złoże gazu zawiera około 100 mld m3 surowca, czyli ilość wystarczającą na pokrycie 6-7 miesięcy zapotrzebowania na gaz Chin.

Choć CNOO nie podał dokładnej lokalizacji nowoodkrytego złoża, to przecieki mówią, że ma to miejsce na północ od Wysp Paracelskich. A to oznaczać może zaostrzenie konfliktu. Obszar ten, choć pozostaje pod kontrolą Chin jest spornym. Roszczą sobie do niego pretensje także Tajwan, Wietnam i Filipiny. Co ważne Chiny zajęły sporne niezamieszkane wyspy dopiero w 1974 roku. Wcześniej należały one do Wietnamu Południowego. Jednak wojna domowa uniemożliwiła kontrolę nad obszarem.

Zdaniem specjalistów pod dnem Morza Południowochińskiego mogą mieścić się olbrzymie złoża węglowodorów, a odkrycie potwierdza tylko te założenia. Eksperci obawiają się, że dalsze odkrycia mogą być przyczyną nawet konfliktów militarnych. Zresztą nie byłby to pierwszy tego typu przypadek. W przeszłości dochodziło bowiem do star ć pomiędzy okrętami chińskimi i wietnamskim w sprawie kontroli nad innym spornym obszarem Wyspami Spratly.

Źródło:
wnp.pl

Dziękujemy za wysłane grafiki.