• <
Baltexpo2023_duży

BP zapłaci ponad 20 mld dolarów za katastrofę w Zatoce Meksykańskiej

06.10.2015 08:26 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki BP zapłaci ponad 20 mld dolarów za katastrofę w Zatoce Meksykańskiej

Partnerzy portalu

BP zapłaci ponad 20 mld dolarów za katastrofę w Zatoce Meksykańskiej - GospodarkaMorska.pl

Koncern BP zapłaci 20,8 mld dolarów w konsekwencji katastrofalnego wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej. Pieniądze trafią do budżetu federalnego oraz do pięciu stanów z regionu zatoki. To największe polubowne porozumienie w historii amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości.

Na taką decyzję duży wpływ miało orzeczenie sądu w Luizjanie dotyczące kwestii poruszonych w drugiej fazie procesu w sprawie Deepwater Horizon, dotyczącego wycieku ropy do Zatoki Meksykańskiej. Chodziło o określenie ilości ropy, która zanieczyściła zatokę oraz wysiłków BP w kwestii ograniczenia skutków katastrofy.

Sąd uznał, że do wód zatoki przedostało się 3,19 mln baryłek ropy, co oznacza, że zgodnie z amerykańską ustawą o ochronie czystości wody (Clean Water Act) koncern jest narażony na kary w wysokości 13,7 mld dolarów. Jednocześnie sąd stwierdził, że BP nie wykazało się całkowitą niedbałością w swoich wysiłkach zmierzających do ograniczenia skutków katastrofy. Stąd kara wzrosła prawie o połowę.

Eksplozja platformy wiertniczej Deepwater Horizon to jedna z największych katastrof ekologicznych w historii świata. Do eksplozji doszło 20 kwietnia 2010 roku w Zatoce Meksykańskiej. W wyniku tych zdarzeń 11 pracowników uważa się za zaginionych lub zabitych wskutek eksplozji, 17 zostało rannych, a platforma zatonęła 2 dni później.

Deepwater Horizon była dynamicznie pozycjonowaną, półzanurzalną platformą wiertniczą, zbudowaną w 2001 w Korei Południowej, zarejestrowaną w Majuro na Wyspach Marshalla i należącą do przedsiębiorstwa Transocean, która wykonywała odwiert Mississpi Canyon 252 na zlecenie koncernu BP (zgodnie z umową ważną do sierpnia 2013).

etmal_790x120_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.