• <

Nowi członkowie Porozumienia o Współpracy Operatorów Terminali Przeładunkowych i Centrów Logistycznych Europy Środkowo-Wschodniej (foto, wideo)

pc

26.08.2018 22:10 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Nowi członkowie Porozumienia o Współpracy Operatorów Terminali Przeładunkowych i Centrów Logistycznych Europy Środkowo-Wschodniej (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Nowi członkowie Porozumienia o Współpracy Operatorów Terminali Przeładunkowych i Centrów Logistycznych Europy Środkowo-Wschodniej (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Kolejni członkowie Porozumienia o Współpracy Operatorów Terminali Przeładunkowych i Centrów Logistycznych Europy Środkowo-Wschodniej. W piątek w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia przystąpiło do niego sześć nowych podmiotów. Celem inicjatywy jest promowanie potencjału portów morskich, operatorów kolejowych oraz terminali i centrów logistycznych wśród klientów usług logistycznych w kraju i zagranicą.

– Będą powstały terminale intermodalne połączone torami kolejowymi z portami, stąd też dzisiejsza uroczystość rozszerzała ilość członków tego porozumienia. Port Zewnętrzny, który będzie olbrzymim terminalem kontenerowym, na pewno będzie korzystał z tego typu połączeń – mówi Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

W piątek do porozumienia dołączyli: operator logistyczny PKP Cargo Connect Sp. z o.o., Bałtycki Terminal Kontenerowy Sp. z o.o., Advanced World Transport a.s. (Grupa PKP CARGO), Zarządy Portów Morskich w Elblągu i Kołobrzegu oraz w Policach. Członkowie inicjatywy dążą do utworzenia podmiotu pod nazwą „Organizacja operatorów terminali przeładunkowych i centrów logistycznych Europy Środkowo-Wschodniej”. Ma on integrować interesariuszy w zakresie planowania oraz realizacji projektów inwestycyjnych i biznesowych, a także wdrażania najnowszych technologii w procesach logistycznych z wykorzystaniem środków finansowych krajowych i europejskich.

– Chcemy, żeby kolej przyczyniła się do udrożnienia i poprawy dostępu do nawet mniejszych portów w Polsce. Przy wzroście ładunków, szczególnie w Gdyni, rewitalizacja linii 201 i 203, powoli udrożnić wypływ kontenerów do Polski na różne destynacje, m.in. planujemy wybudowanie pierwszego terminalu w Bydgoszczy Emilianowie, na zakolu Wisły, ale także na naszej linii 201 – mówi dr Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A.

Dodał, że PKP pracuje także nad innymi lokalizacjami. Mają to być: Konin, Zduńska Wola Karsznice, Łódź oraz rozszerzenie działalności Euroterminalu Sławków, z którego „mogą być przekierowywane ładunki w różne kierunki Europy, czy to na południe, czy to na zachód, czy to na północ”.

Porty morskie to najważniejsze ogniwa w globalnej logistyce. Konkurencyjna walka między nimi przesunęła się na możliwości organizacji całych łańcuchów transportowych.

– Port morski w Policach to port, który należy do Grupy Azoty, grupy chemicznej. Jesteśmy portem wybitnie branżowym, chemicznym, chcielibyśmy w tym kierunku się rozwijać, do tego są niezbędne pewne inwestycje. No i zakładamy, że dzisiejsze porozumienie pozwoli na to, aby również naszych nowych partnerów zachęcić do tego, aby korzystali z naszych usług – mówi Andrzej Łuc, prezes Zarządu Morskiego Portu Police.

– Bardzo cieszymy się, że wśród tak dużych, potężnych firm, znaleźliśmy się również my jako Port Kołobrzeg. Mam nadzieję, że kredyt zaufania, który został nam udzielony, dzięki naszej współpracy i naszemu wkładowi ciężkiej pracy uda nam się również wpłynąć na rozwój naszego regionu. Wybrzeże Środkowe jest bardzo ubogim terenem, jest to miejsce rolnicze i głównie skupiamy się tutaj na ładunkach agro i chcemy przywrócić te ładunki również do portu – mówi Artur Lijewski, prezes Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg.

– Będą wynikać tylko korzyści i my na te korzyści liczymy, ponieważ port elbląski bardzo intensywnie się rozwija. Obecnie realizowany jest projekt strategiczny dla państwa polskiego, dla elbląskiego portu i innych portów nadzalewowych, czyli budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. W związku z tym w swoich planach rozwojowych portu mamy budowę nowych terminali, jak również modernizację już istniejących, a co się z tym wiąże, połączenia od strony lądu, czyli modernizację istniejących połączeń kolejowych, pozyskanie oraz budowę nowych terminali wraz z bocznicami kolejowymi, tak aby port elbląski stał w pełni portem multimodalnym – mówi Arkadiusz Zgliński, dyrektor Zarządu Portu Morskiego Elbląg.

Większość portów morskich na świecie rywalizuje o terminale w głębi lądu. Walkę wygrywają te, które mają najbardziej konkurencyjne połączenia z zapleczem, także pod względem jakości i ceny transportu. Aby i polskie porty oraz terminale miały szanse na zwycięstwo i coraz więcej ładunków, niezbędna jest zintegrowana współpraca różnych podmiotów, w tym zarządów portów, portowych terminali przeładunkowych, operatorów terminali lądowych, spedytorów i operatorów kolejowych.

– W końcu zaczniemy pracować na nowoczesnych platformach informatycznych, łączących nas od lądu z najważniejszymi, takimi przyszłościowymi przewoźnikami intermodalnymi. Innymi słowy, terminal pracując pomiędzy statkiem a przewoźnikami lądowymi, ma od wielu, wielu lat znakomite platformy informatyczne, natomiast nie ma ich w ogóle po stronie lądowej. Jeżeli chcemy wywozić te coraz bardziej rosnące ilości kontenerów z portu i robić to w sposób konkurencyjny wobec Hamburga, Rotterdamu czy Antwerpii, musimy mieć takie same narzędzia przekazu, transformacji danych dotyczących ładunku i wszystkich elementów – mówi Krzysztof Szymborski, prezes BCT – Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego.

Obecnie znaczna część ładunków z zaplecza portów w Polsce i Europie Środkowej koleją oraz transportem samochodowym dociera bezpośrednio do portów Europy Zachodniej. Tym samym maleją przeładunki oraz wpływy do budżetu, szczególnie z ceł, które trafiają w części do budżetów innych państw, gdzie ładunki przekroczyły granicę UE.

Prezes Morskiego Portu Gdynia Adam Meller powiedział, że w porozumieniu widzi szansę na realizację celów i priorytetów zawartych w Strategii Rozwoju Portu Gdynia do 2027 roku, a także w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 z perspektywą do 2030 r. w zakresie rozwoju infrastruktury wspierającej transport intermodalny poprzez powiązanie portów morskich z kolejową siecią transportową i dalszy rozwój potencjału polskich centrów logistycznych.

Po części konferencyjnej, uczestnicy spotkania odbyli wizytę studyjną w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym. Przedstawiono ukończone oraz planowane inwestycje i bieżącą pracę operacyjną Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego, ze szczególnym uwzględnieniem bocznicy terminalu intermodalnego.

Inicjatorami porozumienia są: Polskie Koleje Państwowe S.A., Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście S.A., a także szereg największych operatorów terminali i centrów logistycznych zlokalizowanych na terenie kraju. W maju podpisało je 11 sygnatariuszy: Euroterminal Sławków sp. z o.o.; Logit T.J. Kowalewski i Wspólnicy sp. j.; PKP CARGO Centrum Logistyczne Małaszewicze sp. z o.o.; PKP CARGO Centrum Logistyczne w Medyka-Żurawica sp. z o.o.; PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa sp. z o.o.; Polskie Koleje Państwowe S.A.; Śląskie Centrum Logistyki S.A.; Terminale Przeładunkowe Sławków-Medyka sp. z o.o.; Wielkopolskie Centrum Logistyczne Konin-Stare Miasto S.A.; Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.; Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.

okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.