• <
siemens_gamesa_2022

Pierwszy na świecie wodorowiec wyruszył w dziewiczy rejs [WIDEO]

01.01.2022 20:49
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Pierwszy na świecie wodorowiec wyruszył w dziewiczy rejs [WIDEO]

Partnerzy portalu

Pierwszy na świecie wodorowiec wyruszył w dziewiczy rejs [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. KHI

Wodorowiec Suiso Frontier, czyli pierwszy w historii statek do transportu skroplonego wodoru, opuścił stocznie i wyruszył do Australii po surowiec do transportu.

Suiso Frontier opuścił stocznię Kawasaki Heavy Industries i popłynął po wodór do Australii. Do Japonii powróci w drugiej połowie lutego.

Jego budowa to pilotażowy projekt prowadzony przez Kawasaki i wspierany przez rządy Japonii i Australii. Statek miał być gotowy już w zeszłym roku – pierwotnie pierwszy ładunek Suiso Frontier miał podjąć jeszcze wiosną 2021 – ale prace przeciągały się ze względu na problemy powodowane przez ograniczenia pandemiczne. Finalnie jego ukończenie zostało przesunięte na drugą połowę roku rozliczeniowego Kawasaki, która przypadała między październikiem 2021 a marcem 2022.

Rzecznik Kawasaki poinformował, że statek jest spodziewany w Australii w połowie stycznia, choć jego rejs może się wydłużyć w przypadku niekorzystnych warunków. Do Japonii z surowcem jednostka ma wrócić w drugiej połowie lutego. Rejs w jedną stronę ma trwać około 16 dni.

Dzięki Suiso Frontier Kawasaki chce upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – odegrać znaczącą rolę w procesie dekarbonizacji żeglugi poprzez oferowanie pierwszego statku do transportu wodoru, jednego z wiodących zielonych paliw, ale także odnieść sukces komercyjny, porównywalny do tego, kiedy stocznia wprowadziła na rynek tankowce do LNG.

Suiso Frontier może przewieźć 75 ton skroplonego wodoru. Skraplanie odbywa się poprzez schłodzenie wodoru w postaci gazowej do minus 253 stopni Celsjusza, co pozwala na zmniejszenie jego objętości do 1/800.


Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.