• <
nauta_2024

Minister Kurtyka na konferencji online WindEnergy Hamburg

06.12.2020 21:16 Źródło: Ministerstwo Klimatu
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Minister Kurtyka na konferencji online WindEnergy Hamburg

Partnerzy portalu

Minister Kurtyka na konferencji online WindEnergy Hamburg - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Celem konferencji, zorganizowanej przez WindEurope, była dyskusja dotycząca możliwości rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Europie w kontekście osiągnięcia celu neutralności klimatycznej.

- Morskie farmy wiatrowe - które będą eksploatowane w Polsce od 2025 roku - odegrają jedną z kluczowych ról w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Ich moc zainstalowana wyniesie ok. 5,9 GW w 2030 r. i ok. 8-11 GW w 2040 r. - powiedział podczas konferencji minister Kurtyka.

Jak podkreślił szef resortu klimatu i środowiska, rozwój offshore stwarza możliwości wspierania lokalnych przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych zaangażowanych w łańcuch dostaw. Tworzy nowoczesne i wysoko wykwalifikowane miejsca pracy, a także wzmocni pozycję polskich przedsiębiorców w regionalnym, europejskim i globalnym łańcuchu wartości morskiej energetyki wiatrowej. Szacuje się, że morska energetyka wiatrowa stworzy w Polsce 77 000 nowych miejsc pracy. Największymi beneficjentami rozwoju offshore w kraju będą stocznie, przemysł stalowy i metalowy. Rozwój sektora przyniesie również korzyści portom, firmom usługowym i instalacyjnym, spośród których wiele już dziś jest zaangażowanych w zagraniczne projekty budowy morskich farm wiatrowych,  a kolejne planują pozyskiwać kompetencje w tym sektorze.

- Wymiana doświadczeń w zakresie morskiej energetyki wiatrowej jest ważna dla krajów, takich jak Polska, które dopiero zaczynają realizację projektów offshore. Współpraca międzynarodowa jest niezbędna do wdrażania najnowszych technologii i rozwiązań w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. – powiedział minister Michał Kurtyka.

Ponadto w trakcie konferencji minister poruszył tez kwestie rozwoju technologii wodorowych. Zgodnie z Polską Strategią Wodorową, na wiosnę przyszłego roku planowane jest zawarcie umowy sektorowej - polskiej umowy wodorowej. Celem niniejszej Umowy byłoby określenie listy długoterminowych działań na rzecz rozwoju branży wodorowej realizowanych zarówno przez podmioty publiczne, jak i prywatne.

Gospodarka Morska
fot. MK
etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.