• <

Wynik wyszukiwania - "waza" - Wiadomości

Zdaniem mediów Turcja nie zrezygnowała z podważania suwerenności Grecji nad częścią Morza Egejskiego

Tureckie samoloty w ostatnich miesiącach nie naruszają greckiej przestrzeni powietrznej, ale działania Ankary na szczeblu dyplomatycznym sugerują, że Turcja nie zrezygnowała z podważania greckiej suwerenności nad częścią Morza Egejskiego - pisze w poniedziałek grecki portal eKathimerini.
22.04.2024

Rybak popłynął po makrele, złapał ważącego 102 kg granika

O wyjątkowym szczęściu może mówić rybak, który u wybrzeży południowego Tajwanu złowił ważącego 102 kg granika wielkiego – podała w środę tajwański nadawca TVBS. To jak wygrana na loterii i świetna premia na koniec roku – powiedział rybak z wyspy Xiaoliuqiu, który sprzedał okaz za niemal 70 tys. dolarów tajwańskich (9 tys. złotych).
07.02.2024

"WSJ": europejscy śledczy uważają, że polskie władze utrudniały dochodzenie w sprawie sabotażu gazociągów Nord Stream

Europejscy śledczy, prowadzący dochodzenie w sprawie sabotażu gazociągów Nord Stream, uważają, że polskie władze opierały się przed współpracą i odmawiały przekazania kluczowych dowodów w sprawie - informuje w poniedziałek "Wall Street Journal". Cytowani śledczy stwierdzili, że nasuwa to podejrzenia o współudział Polski w operacji. Mieli też wyrazić nadzieję na zmianę podejścia przez nowe władze w Warszawie.
08.01.2024

Razem dla Bałtyku. Invest in Pomerania i Race for the Baltic rozważają współpracę

Przedstawiciele Race For The Baltic, szwedzkiej organizacji non-profit dążącej do poprawy ekosystemu Morza Bałtyckiego, rozmawiali z Mikołajem Truninem, zastępcą dyrektora Invest in Pomerania, o potencjalnej współpracy obu stron w celu wspierania działań na rzecz ochrony środowiska morskiego oraz rozwoju zrównoważonych inwestycji biznesowych w regionie.
29.12.2023

Szwedzki rząd rozważa umieszczenie osób skazanych na nieużywanych statkach

Wraz z zaostrzeniem kar w walce z gangami Szwecja musi w ciągu najbliższych 10 lat potroić liczbę miejsc w więzieniach. Rząd w Sztokholmie szuka alternatywnych rozwiązań, dlatego rozważa m.in. wynajęcie cel za granicą oraz umieszczenie osób skazanych na statkach.
15.12.2023

SeaData zauważa spadek jakości powietrza z nadejściem zimy

Z początkiem zimy obserwuje się znaczący spadek jakości powietrza zarówno w miastach, jak i na obszarach przemysłowych. Ten trend, rejestrowany przez urządzenia firmy SeaData, staje się bardziej zauważalny wraz z nadejściem chłodniejszych temperatur. Głównymi czynnikami przyczyniającymi się do pogorszenia jakości powietrza jest wzrost zapotrzebowania na ogrzewanie związany z niższymi temperaturami. Zimowe warunki sprzyjają również zwiększonemu ruchu pojazdów w mieście.
04.12.2023

38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER i rozważania na temat przyszłości polskiego sektora energii

Już 8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbędzie się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. Przedstawiciele zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, administracji rządowej, politycy, eksperci, przedstawiciele świata nauki oraz członkowie izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych po raz drugi w tym roku spotkają się, aby tym razem przeanalizować priorytety i wyzwania sektora energetycznego w Polsce po jesiennych wyborach.
26.10.2023

Ewakuacja w Baltic Hub. Z kontenera zaczął ulatniać się gaz

Z jednego z kontenerów na statku Majestic Maersk w terminalu kontenerowym w Gdańsku zaczął ulatniać się gaz. Strażacy ewakuowali 19 osób z jednostki i obsługi terminala.
11.10.2023

Belgia rozważa wykorzystywanie dronów do ochrony portów i infrastruktury na Morzu Północnym

Władze Belgii badają możliwości wykorzystywania dronów do ochrony portów i infrastruktury na Morzu Północnym - poinformował w czwartek wicepremier i minister sprawiedliwości Vincent Van Quickenborne.
28.09.2023

Rosja domaga się kontroli statków na Morzu Czarnym pod zarzutem przewozu na nich broni

Podczas konferencji prasowej wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Wierszynin wygłosił oświadczenie, że jednostki transportowe w rejonie czarnomorskim powinny być poddawane kontroli w związku z przewozem uzbrojenia dla walczących stron. Wskazał, że chodzi tu przede wszystkim o przewożące transporty dla broniącej się Ukrainy.
24.07.2023

W. Brytania. Władze archipelagu Orkadów rozważą odłączenie się od Wielkiej Brytanii i przejście pod zwierzchnictwo Norwegii

Władze szkockiego archipelagu Orkadów będą we wtorek debatować nad wnioskiem o "zbadanie alternatywnych form zarządzania", co może obejmować zmianę statusu w ramach Wielkiej Brytanii, a nawet przejście pod zwierzchnictwo Norwegii - podała w niedzielę stacja BBC.
03.07.2023

Ratowniczka wodna: także w rzekach uważanych za bezpieczne czyhają niebezpieczeństwa

Nawet w rzekach uważanych za stosunkowo bezpieczne są miejsca, które stwarzają duże zagrożenia dla życia ludzi. Niektóre z nich już są oznaczone jako tzw. czarne punkty, ale wiele jest lokalizacji jeszcze nieoznakowanych – podkreśliła w rozmowie z PAP ratowniczka wodna Marta Tomczyńska.
02.07.2023

Skyborn Renewables rozważa wejście jako partner do polskiego offshore

Skyborn Renewables, należąca do amerykańskiego funduszu Global Infrastructure Partners firma działająca w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, rozważa wejście, także kapitałowe do polskich projektów offshore - powiedział PAP szef Skyborn na Polskę Maciej Wagner.
12.06.2023

Ważąca ponad 850 ton kolumna dotrze na plac budowy w PKN Orlen – największy transport w Polsce

W Płocku we wtorek wieczorem rozpocznie się dwudniowa operacja przewiezienia z nabrzeża Wisły do zakładu głównego PKN Orlen ważącej ponad 850 ton kolumny Wash Tower dla budowanego tam kompleksu Olefin III. To największy transport realizowany dotąd w Polsce.
09.05.2023

Mazurscy ratownicy: podczas majówki przeważały akcje techniczne

Wyciąganie jachtów i hauseboatów z mielizn i trzcinowisk oraz podjęcie z wody dryfujących po zatonięciu motorówki osób - to akcje ratowników Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podczas kilkudniowej majówki na mazurskich jeziorach.
03.05.2023

Minister obrony Korei Północnej uważa, że "broń atomowa to twarda rzeczywistość"

Minister obrony Korei Północnej Choe Son Hui nazwała w piątek Grupę Siedmiu "narzędziem do zapewnienia hegemonii Stanów Zjednoczonych", krytykując niedawne wezwanie G7 do denuklearyzacji Północy. Zapowiedziała "zdecydowane przeciwdziałanie" w przypadku naruszeniu interesów władz w Pjongjangu.
21.04.2023

Portugalia. Media: stan wojska zatrważający, a rosyjskie okręty coraz częściej u naszych wybrzeży

Stan sił zbrojnych Portugalii jest zatrważający, a w obliczu coraz częstszego pojawiania się u wybrzeży kraju rosyjskich okrętów wojennych niezbędne są pilne zakupy systemów obrony przeciwrakietowej - twierdzą w poniedziałek lizbońskie media.
27.03.2023

USA rozważają zakończenie operacji zwiadowczych przy użyciu dronów, realizowanych nad Morzem Czarnym

Zniszczenie amerykańskiego drona przez rosyjski myśliwiec, do którego doszło we wtorek nad Morzem Czarnym, skłoniło Waszyngton do analizy potencjalnych korzyści i zagrożeń związanych z kontynuacją takich operacji; nie jest wykluczone, że USA zrezygnują z tych misji z uwagi na duże ryzyko konfrontacji z Rosją - powiadomiła w czwartek wieczorem stacja CNN.
17.03.2023

Straty podważają elitarny status rosyjskiej piechoty morskiej

Oddziały rosyjskiej piechoty morskiej, uważane za elitarne, poniosły duże straty na Ukrainie, a ich zwiększone możliwości zostały ograniczone przez uzupełnianie ich składu osobowego niedoświadczonym, zmobilizowanym personelem - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.
26.02.2023

Japoński sektor gazowy rozważa inwestycje w pływające farmy wiatrowe

Japońska spółka Tokyo Gas wraz z drugą spółką Shinobuyama Fukushima Electric Power rozpoczęła analizy projektu inwestycyjnego uwzględniającego budowę pływającej morskiej elektrowni wiatrowej.
19.02.2023

Brytyjska armia uważa, że marynarka i lotnictwo powinny bardziej pomagać Ukrainie

Brytyjska Armia ma poczucie, że bierze na siebie niemal cały ciężar brytyjskiej pomocy dla Ukrainy i uważa, że Royal Navy i RAF, czyli marynarka i siły powietrzne, powinny w większym stopniu w niej uczestniczyć - pisze w sobotę dziennik "Daily Telegraph".
28.01.2023

Japoński okręt patrolowy utknął na mieliźnie [WIDEO]

Nawodne jednostki sił zbrojnych Japonii prześladuje ostatnio pech. Po ostatnim wypadku korwety, tym razem w kłopoty wpadł okręt straży przybrzeżnej, który osiadł na mieliźnie.
20.01.2023

Brytyjski rząd rozważa rezygnację z budowy fregat

Czarne chmury zawisły nad projektem fregat typu 32 dla Royal Navy. Rząd nowego premiera Wielkiej Brytanii Rishi Sunaka chce zawiesić plany jego sfinansowania.
17.01.2023

Planetarium Morskiego Centrum Nauki zostało ukończone

Planetarium w Morskim Centrum Nauki jest już ukończone. To rozpięta na trzech kondygnacjach "lewitująca" kula, w której odbywać się będą pokazy związane m.in. z astronomią, fizyką, chemią i biologią.
12.01.2023

Limity cen rosyjskiej ropy? Zachód rozważa rozwiązanie

USA i zachodni sojusznicy rozważają ustanowienie limitu ceny rosyjskiej ropy naftowej na poziomie 60 dol. za baryłkę, a decyzja w tej sprawie może zapaść już w środę - podał we wtorek "Wall Street Journal". Według dziennika, Polska opowiadała się za znacznie niższą kwotą ok. 20 dolarów.
22.11.2022

Arabia Saudyjska i OPEC+ rozważają zwiększenie wydobycia ropy naftowej

Arabia Saudyjska i OPEC+ rozważają zwiększenie wydobycia ropy naftowej o pół miliona baryłek dziennie - podał w poniedziałek dziennik "Wall Street Journal". Doniesieniom zaprzeczył jednak saudyjski minister energii książę Abdulaziz ibn Salman.
21.11.2022

Niemiecki rząd uważa, że transport gazu przez uszkodzony Nord Stream 2 nie jest obecnie możliwy

Rząd Niemiec - wbrew ocenie Moskwy - nie zakłada, że jedna z dwóch rur gazociągu Nord Stream 2 pozostała nienaruszona po wybuchach we wrześniu. Tymczasem według Putina w NS2 "wystarczy tylko odkręcić kurek", aby popłynął gaz.
27.10.2022

Portugalia. Media: ekspert podważa możliwość przesyłu zielonego wodoru gazociągiem BarMar

Transport zielonego wodoru planowanym gazociągiem BarMar z Barcelony do Marsylii jest nierealnym przedsięwzięciem - uważa cytowany w środę przez portugalskie media koordynator niezależnego Iberyjskiego Obserwatorium ds. Energii (OIE) Antonio Eloy.
26.10.2022

Szwecja. Odnaleziono wrak galeonu Jabłko, siostrzanej jednostki okrętu Waza

Szwedzcy archeolodzy poinformowali w poniedziałek o odnalezieniu na dnie Bałtyku wraku galeonu Jabłko z 1629 roku. Według naukowców jest to siostrzana jednostka słynnego okrętu Waza, który po wydobyciu w latach 60. stał się atrakcją Sztokholmu.
24.10.2022

MKiŚ: zużycie gazu w sezonie zimowym 2022/23 będzie zauważalnie niższe

Zużycie gazu ziemnego w sezonie zimowym 2022/23 będzie zauważalnie niższe niż rok temu - wynika z odpowiedzi resortu klimatu i środowiska na interpelację poselską. Dodano, że zużycie gazu w sezonie zimowym 2021/22 wyniosło ponad 11,6 mld m sześc.
19.10.2022

Japonia w obliczu napięć wokół Tajwanu rozważa budowę schronu na wyspie Okinawa

Japonia rozważa budowę schronu ewakuacyjnego dla mieszkańców na wyspie Okinawa na wypadek zagrożenia militarnego wokół łańcucha Wysp Nansei (Riukiu) lub Tajwanu.
15.09.2022

Polska i Ukraina rozważają budowę rurociągu na olej spożywczy z Ukrainy do Portu Gdańsk

Z inicjatywy ukraińskiej podpisaliśmy wstępne porozumienie dot. ewentualnej budowy rurociągu łączącego Polskę i Ukrainę, którym miałby być przesyłany olej spożywczy do Gdańska – poinformował we wtorek PAP wicepremier Henryk Kowalczyk.
06.09.2022

Francja blokuje budowę gazociągu MidCat. Hiszpania rozważa gazociąg podmorski do Włoch

Hiszpania tak jak inne kraje Unii Europejskiej poszukują sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego w kraju i w Europie po wybuchu wojny na Ukrainie. Jednym z rozwiązań może być instalacja morskiego gazociągu łączącego Hiszpanię z Włochami. Francja w dalszym ciągu blokuje reaktywację projektu połączenia gazowego, Midcat.
01.09.2022

Japonia. Media: rząd rozważa rozmieszczenie pocisków dalekiego zasięgu, by wzmocnić obronę przed Chinami

Rząd Japonii rozważa rozmieszczenie pocisków manewrujących o zasięgu 1000 kilometrów w celu zwiększenia zdolności do kontrataku przeciwko Chinom - podała gazeta "Yomiuri Shimbun", na którą w poniedziałek powołuje się CNN.
22.08.2022

Norweskie władze rozważają uśmiercenie morsa z powodu zainteresowania gapiów

Norweskie władze rozważają uśmiercenie morsa, nazywanego Freya, który od kilku tygodni przebywa w okolicach Oslo. Powodem jest nadmierne zainteresowanie gapiów; obawa, że zwierzę może wyrządzić ludziom krzywdę.
12.08.2022

Siemens Gamesa rozważa zwolnienia. Pracę może stracić 2500 osób

Siemens Gamesa Renewable Energy, globalny lider produkcji komponentów wiatrowych, rozważa rezygnację z nawet 2500 etatów.
08.08.2022

Szefowie MSZ państw G7: rozważamy wszelkie metody, by nie pozwolić Rosji korzystać z wysokich cen ropy

Ministrowie spraw zagranicznych państw G7 wydali we wtorek oświadczenie, w którym zapewniają, że biorą pod uwagę wykorzystanie wszelkich metod, by nie pozwolić Rosji na uzyskiwanie wyjątkowo dużych dochodów dzięki wysokim cenom ropy.
02.08.2022

MSZ: poprzez ostrzał portu w Odessie Rosja podważa porozumienie ze Stambułu

Rosja armia zaatakowała pociskami port handlowy w Odessie na południu Ukrainy - poinformował w sobotę rzecznik administracji obwodu odeskiego Serhij Bratczuk. Tym atakiem Rosja podważa podpisane w Stambule porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża - oświadczyło MSZ Ukrainy.
23.07.2022

Spółki naftowe rozważają wspólną budowę pływającej farmy wiatrowej o mocy 1 GW

Norweski gigant energetyczny Equinor oraz partnerzy - Petoro, TotalEnergies, Shell i ConocoPhillips – rozważają budowę pływającej morskiej farmy wiatrowej o mocy 1 GW u wybrzeży zachodniej Norwegii.
30.06.2022

Ukrainian Cargo. Port Gdańsk uruchomił formularz dedykowany firmom z Ukrainy

Porty morskie stanowią koło zamachowe gospodarki kraju. W obecnej sytuacji geopolitycznej strategiczna rola portów zyskuje jeszcze bardziej na znaczeniu. Porty to nie tylko zabezpieczenie dostaw produktów służących do produkcji na terenie danego kraju, to również konieczność sprostania wymaganiom aktualnej sytuacji związanej z blokadą portów ukraińskich i potrzebą poszukiwania alternatywnych dróg transportu towarów z kierunku ukraińskiego.
01.06.2022

PKN Orlen rozważa inwestycje w energetykę wiatrową na Litwie

PKN Orlen zamierza wystartować na Litwie w aukcji na koncesje na morskie farmy wiatrowej, analizuje także możliwość budowy lądowych mocy wiatrowych wokół rafinerii w Możejkach - poinformował w poniedziałek w Wilnie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
25.04.2022

Zamówienia na statki zasilane paliwami alternatywnymi przeważają

Według danych Clarksons Research ponad połowa z zamówionych w I kwartale tego roku statków ma być napędzana paliwami alternatywnymi.
15.04.2022

Belgia odnotowuje rekordy produkcji w offshore wind, rozważa przyspieszenie rozwoju OZE

Belgia cieszy się z wyników produkcji energii w farmach morskich na Morzu Północnym. W lutym osiągnęły kolejny rekord produkcji. W związku z inwazją Rosji na Ukrainie, Belgia zachęca Komisję Europejską do przyspieszenia rozwoju OZE. Sam kraj widzi w OZE szansę na niezależność energetyczną. Rząd rozważa także wydłużenie działania dwóch elektrowni jądrowej.
27.03.2022

Norwegia rozważa przyznanie więcej koncesji na Morzu Barentsa

Norweskie ministerstwo ropy i energii skierowało do konsultacji pomysł udostępnienia dla poszukiwań węglowodorów nowych obszarów na Morzu Barentsa. Nowe bloki koncesji miałyby być włączone do rozstrzyganej w styczniu 2023 r. rundy koncesyjnej APA.
18.03.2022

Niemcy rozważają powrót do odwiertów ropy i gazu na Morzu Północnym

Z związku z rosyjską agresją na Ukrainie, Niemcy powinny ponownie przemyśleć swój zakaz prowadzenia nowych odwiertów ropy i gazu na Morzu Północnym - powiedział w niedzielę minister finansów Christian Lindner.
16.03.2022

Rosja uważa, że decyzja Niemiec o zamrożeniu certyfikacji NS2 jest nie do przyjęcia

Rosyjskie MSZ oświadczyło w środę, że decyzja Niemiec o zamrożeniu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 jest nie do przyjęcia i doprowadzi do nieodwracalnych szkód w stosunkach dwustronnych.
02.03.2022

Sondaż: 47 proc. Niemców nadal uważa za słuszne zbudowanie gazociągu Nord Stream 2

W związku z konfliktem rosyjsko-ukraińskim 53 proc. Niemców boi się wybuchu wojny - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND). Niemniej 47 proc. Niemców nadal uważa za słuszne zbudowanie gazociągu Nord Stream 2.
03.02.2022

USA rozważają zaproponowanie Rosji wzajemnej redukcji sił w Europie Wschodniej, w tym w Polsce i na Bałtyku

Administracja USA jest gotowa zaproponować podczas przyszłotygodniowych rozmów z Rosją wzajemną redukcję obecności wojskowej i ćwiczeń militarnych w Europie Wschodniej, w tym w Polsce i obwodzie kaliningradzkim - informuje w piątek stacja NBC News, opierając się na źródłach w rządzie USA.
07.01.2022

Norwegia rozważa zastosowanie projektów hybrydowych w sektorze offshore wind

Norwegia jest jednym z największych światowych eksporterów surowców energetycznych. Swój sukces ekonomiczny zawdzięcza przede wszystkim wydobyciu ropy naftowej i gazu ziemnego. Naturalnym kierunkiem zainteresowań Norwegów jest rozwój morskiej energetyki wiatrowej, którzy posiadają duże doświadczenie w usługach offshore wind. Energetyka wiatrowa może wesprzeć ten kraj w dobie rosnącego zapotrzebowania na energię.
20.12.2021

Saudyjczycy chcą podnieść XVIII-wieczny wrak

Saudyjska Agencja Turystyki opracowuje plan wydobycia z dna Morza Czerwonego wraku XVIII-wiecznego statku.
01.12.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

BP rozważa wejście w polski offshore, oczekuje jasnych regulacji

Polski sektor morskiej energetyki wiatrowej jest wysoko na liście priorytetów BP – zapowiadają przedstawiciele koncernu i podkreślają, że rozważane są inwestycje w tym obszarze. Warunkiem jest jednak stabilne otoczenie regulacyjne, kluczowe przy wielomiliardowych nakładach i 25–30-letnim okresie zwrotu.
09.09.2021

Ważący 7 ton silnik okrętowy przetransportują ulicami Szczecina

Na poniedziałek 30 sierpnia zaplanowano transport silnika okrętowego, który waży aż... 7 ton. Silnik zostanie przetransportowany z Muzeum Narodowego do Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie.
29.08.2021

TotalEnergies rozważa zakup udziałów w farmie Dogger Bank na Morzu Północnym

Francuski koncern naftowy TotalEnergies chce rozbudować niskoemisyjne portfolio inwestycyjne. Na celowniku jest morska energetyka wiatrowa, a dokładniej jedna z największych farm na Morzu Północnym. TotalEnergies SE rozważa objęcie 20 proc. udziałów w trzecim etapie budowy farmy Dogger Bank.
10.08.2021

Rozwój offshore wind na Atlantyku. USA rozważają wypłatę rekompensat dla rybaków

Administracja prezydenta Joe Bidena analizuje możliwości zapewnienia systemu rekompensat dla amerykańskiego sektora rybołówstwa komercyjnego w związku z planowanym rozwojem morskiej energetyki wiatrowej na Oceanie Atlantyckim.
02.08.2021

Putin rozważa wykorzystanie żeglugi bliskiego zasięgu, aby ominąć Kanał Sueski

W tym tygodniu rosyjski prezydent Władimir Putin spotkał się z kierownictwem krajowego przemysłu stoczniowego, aby dokonać przeglądu planów priorytetowych dla żeglugi morskiej bliskiego zasięgu z nadzieją na ominięcie Kanału Sueskiego.
26.07.2021

Samsung Heavy Industries rozważa wejście na rynek energii odnawialnej dzięki pływającej konstrukcji turbiny wiatrowej

Południowokoreańska stocznia Samsung Heavy Industries (SHI) ogłosiła plany wejścia na rynek energii odnawialnej wraz z rozwojem pływających turbin wiatrowych na dużą skalę.
21.07.2021

Nowe konsorcjum rozważa budowę stacji bunkrowania na Bornholmie

Bornholm Bunker Hub, nowe międzynarodowe konsorcjum żeglugowe, zostało uruchomione w celu zbadania możliwości stworzenia na Bornholmie stacji bunkrowania z ekologicznym paliwem żeglugowym.
15.06.2021

Wiceszef MSZ: uważamy, że nie jest za późno na zatrzymanie Nord Stream 2 mimo jego zaawansowania

Uważamy, że nie jest za późno na zatrzymanie Nord Stream 2 mimo jego zaawansowania - oświadczył w piątek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, który przedstawił sejmowej komisji spraw zagranicznych informację na temat obecnej sytuacji w związku z budową tego gazociągu.
11.06.2021

Ukraina: naiwnością byłoby uważać, że Rosja nie wykorzysta NS2 w celach politycznych

Naiwnością byłoby uważać, że gdy Rosja weźmie w ręce tak potężny instrument jak Nord Stream 2, nie będzie wykorzystywać go w celach politycznych - ocenił ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki w opublikowanej w czwartek rozmowie z ukraińskim portalem glavcom.ua.
03.06.2021

USA: Rząd rozważa, czy zachować wymóg przewożenia paliwa amerykańskimi statkami

Ministerstwo transportu USA rozważa, czy tymczasowe zwolnienie z Jones Act z roku 1920 jest potrzebne dla dostaw paliw po cyberataku na Colonial Pipeline. Zgodnie z tym prawem towary między portami w USA mogą przewozić statki zbudowane w kraju z amerykańską załogą.
12.05.2021

Hiszpania: Akcja ratunkowa na plaży - śmigłowiec zabrał ważącego tonę byka

Hiszpańska obrona cywilna przeprowadziła w środę udaną operację uwolnienia byka z jednej z plaż na północy kraju. Ważące prawie tonę zwierzę zostało zabrane przez śmigłowiec.
28.04.2021

Władze Korei Południowej rozważają zaskarżenie decyzji Japonii o uwolnieniu wody z Fukushimy

Władze Korei Płd. rozważają wniesienie do Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza (ITLOS) skargi na decyzję rządu Japonii o uwolnieniu ponad miliona ton wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie do oceanu – ogłosił w środę pałac prezydencki w Seulu.
14.04.2021

Niemcy uważają sankcje wobec Nord Stream 2 za ingerencję w suwerenność UE

Rząd Niemiec uważa sankcje USA wobec gazociągu Nord Stream 2 za ingerencję w suwerenność Unii Europejskiej i ma zamiar dążyć do dialogu na ten temat z administracją prezydenta Joe Bidena - głosi odpowiedź rządu na interpelację partii Sojusz 90/Zieloni.
02.03.2021

Prezydent Biden uważa, że Nord Stream 2 to "zły interes" dla Europy

Prezydent USA Joe Biden uważa, że gazociąg Nord Stream 2 to "zły interes" dla Europy i zadecyduje, czy sankcje są odpowiednie, żeby powstrzymać dokończenie realizacji projektu - powiedziała we wtorek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki
17.02.2021

USA sprzeciwiają się NS2 i wszelkim próbom podważania bezpieczeństwa energetycznego Europy przez Rosję

USA z pełną stanowczością podtrzymują swoje stanowisko w sprawie gazociągu Nord Stream 2; sprzeciwiamy się wszelkim próbom podważania bezpieczeństwa energetycznego Europy przez Rosję - oświadczył w czwartek chargé d'affaires, a.i. USA w Polsce Bix Aliu.
04.02.2021

69,1 proc. badanych uważa, że obecna sytuacja stanowi duże zagrożenie dla gospodarki w Polsce

69,1 proc. badanych, wobec 70,3 proc. przed miesiącem, uważa, że obecna sytuacja epidemiologiczna stanowi duże zagrożenie dla gospodarki w Polsce - podał GUS.
21.01.2021

102. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

W sobotę, 28 listopada br., mija 102 lata odkąd marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu.
28.11.2020

Port Hamburg - zauważalny zwrot w przeładunkach

Spadek w przeładunkach morskich w największym porcie uniwersalnym Niemiec w trzecim kwartale na poziomie 8 procent był znacznie niższy niż w drugim kwartale - wówczas port w Hamburgu zanotował spadek o 16,2 procent. Negatywne skutki pandemii koronawirusa, które mogą być odczuwalne na całym świecie, są zatem nadal widoczne w wynikach hamburskiego portu.
24.11.2020

USA wysłały niszczyciel rakietowy na akwen, który Rosja uważa za swe wody terytorialne

W trakcie rejsu po Morzu Japońskim amerykański niszczyciel rakietowy USS John S. McCain wszedł we wtorek na uważany przez Rosję za własne wody terytorialne akwen w pobliżu Zatoki Piotra Wielkiego, by potwierdzić jego międzynarodowy status - poinformowało dowództwo VII Floty USA z siedzibą w Jokosuce w Japonii
24.11.2020

Rząd rozważa podniesienie progu dla estońskiego CIT

Rozważamy podniesienie progu przychodowego, do którego będzie można stosować estoński CIT, powyżej 50 mln zł, a informacja w tej sprawie będzie podana wkrótce - powiedział premier Mateusz Morawiecki, otwierając dziś Kongres Impact'20 Connected Edition.
23.09.2020

Szetlandy rozważają oderwanie się od Szkocji

Radni z Szetlandów – szkockiego archipelagu na Morzu Północnym – zdecydowaną większością głosów poparli w piątek wniosek o zbadanie możliwości oderwania się wysp od Szkocji.
13.09.2020

Ważą się też losy 750 mld euro na ratowanie europejskiej gospodarki

17 lipca w Brukseli rozpocznie się nadzwyczajny szczyt dotyczący unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy. Oba instrumenty opiewają łącznie na rekordową sumę 1,85 bln euro. Dwudniowy szczyt będzie pierwszym bezpośrednim spotkaniem głów państw od wybuchu pandemii SARS-CoV-2, a największe spory budzi wart 750 mld euro Fundusz Odbudowy Next Generation EU, który Bruksela chce rozdzielić w formie grantów i bezzwrotnych pożyczek. Jak informował premier Mateusz Morawiecki, z łącznej puli do Polski w latach 2021–2027 może trafić w sumie aż 7
16.07.2020

Przez koronawirusa Polki obawiają się o swoją zawodową przyszłość. Co trzecia rozważa wyjazd do pracy za granicę

Pandemia koronawirusa ma wpływ na życie zawodowe niemal 70 proc. Polek, głównie młodych. Dla wielu z nich jest to wpływ negatywny – pracę już straciło 15 proc., a 18 proc. pracuje w mniejszym wymiarze czasu – wynika z badania IQS na zlecenie Promedica24. W związku z tym coraz więcej kobiet szuka pracy za granicą. Co trzecia przyznaje, że rozważa emigrację zarobkową, przede wszystkim do Niemiec. Ponad 20 proc. z nich chciałoby podjąć pracę przy opiece nad seniorami.
07.07.2020

Merkel rozważa wspólne retorsje UE wobec USA w sprawie Nord Stream 2

Rząd Angeli Merkel rozważa nakłonienie krajów UE do zastosowania wspólnych retorsji wobec USA, jeśli prezydent Donald Trump zrealizuje groźbę storpedowania budowy gazociągu Nord Stream 2 poprzez kolejne sankcje - informuje agencja Bloomberga.
26.06.2020

USA rozważa cła na towary z Niemiec, Francji, W. Brytanii i Hiszpanii

Administracja USA rozważa nałożenie wartych 3,1 mld dol. ceł na dobra importowe z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii - informuje w środę agencja Bloomberg, powołując się na dokument przygotowany przez przedstawiciela USA ds. handlu Roberta Lighthizera
24.06.2020

Ważą się losy niemieckich stoczni nad Bałtykiem

Rząd landowy Meklemburgii – Pomorza Przedniego wzmaga wysiłki na rzecz wsparcia stoczni Genting Group. W przyszłym tygodniu ma przyjąć plan ratunkowy dla tych przedsiębiorstw. Następnie powinien on zostać zatwierdzony przez komisję finansów parlamentu landowego. Przedstawiciele władz wyrażają optymizm, że negocjacje z bankami, rządem federalnym i odbiorcami wsparcia będą udane.
15.06.2020

GUS: 15,1 proc. firm przemysłowych uważa, że konsekwencje pandemii mogą zagrażać ich stabilności

15,1 proc. firm z sekcji przetwórstwo przemysłowe uważa, że konsekwencje pandemii mogą zagrażać ich stabilności - wynika z badania GUS. Miesiąc temu sądziło tak 13 proc. badanych.
22.05.2020

Paryż ostrzega przed skutkiem niskich cen ropy, Rijad rozważa zmniejszenie produkcji

Minister finansów i gospodarki Francji Bruno le Maire ostrzegł we wtorek, że rekordowe spadki cen ropy są groźne dla globalnej gospodarki. Arabia Saudyjska rozważa kolejną obniżkę wydobycia surowca, którego wywołana pandemią nadpodaż spowodowała spadek cen do wartości ujemnych.
21.04.2020

USA rozważają sankcje przeciwko Rosji za kryzys na rynku ropy

Pod presją swoich firm naftowych Waszyngton rozważa wywarcie dyplomatycznej presji na Rijad i Moskwę; wobec Rosji przygotowywane są ewentualne sankcje - piszą na łamach "Wall Street Journal" Timothy Puko i Rebecca Elliot.
20.03.2020

USA rozważają dalsze sankcje wobec Nord Stream 2

Stany Zjednoczone wprowadzą dodatkowe sankcje wobec Nord Stream 2, gdyby Rosja chciała spróbować na własną rękę dokończyć gazociąg - podał we wtorek na stronie internetowej niemiecki ekonomiczny dziennik "Handelsblatt", powołując się na źródła dyplomatyczne w Waszyngtonie.
04.02.2020

PKN Orlen rozważa budowę innowacyjnej instalacji do produkcji biopali

PKN Orlen rozważa budowę instalacji uwodornienia olejów roślinnych HVO – Hydrotreated Vegetable Oil i zużytych tłuszczów UCO – Used Cooking Oil. Produkt końcowy, czyli biopaliwo, byłby stosowany jako dodatek do oleju napędowego lub paliwa lotniczego JET - podał koncern.
18.12.2019

KE rozważa interwencję ws. przepisów dotyczących przewoźników drogowych

Komisja Europejska nie wyklucza, że będzie interweniować ws. pakietu mobilności, czyli propozycji przepisów dotyczących przewoźników drogowych. To dobra informacja dla Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które wskazują na protekcjonistyczny charakter przepisów.
17.12.2019

101. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

28 listopada 1918 roku marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie przez 101 lat, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu. W najbliższy czwartek (28 listopada) w Porcie Wojennym Gdynia odbędą się uroczystości upamiętniające odtworzenie sił morskich naszego państwa po odzyskaniu niepodległości.
27.11.2019

Japonia: Rząd rozważa wysłanie sił morskich na Bliski Wschód

Rząd Japonii poinformował w piątek, że rozważa wysłanie okrętów swych Sił Samoobrony na Bliski Wschód, ale działałyby one niezależnie od dowodzonej przez USA koalicji, która ma operować w rejonie cieśniny Ormuz.
18.10.2019

Drony „zważą” wieloryby

Dzięki pomiarom długości, szerokości i wysokości waleni południowych, wykonanym na podstawie zdjęć z dronów - naukowcy opracowali metodę, która umożliwia poznanie wagi i objętości ciał wielorybów. Opisują ją w magazynie "Methods in Ecology and Evolution".
03.10.2019

Góra lodowa ważąca 315 miliardów ton oderwała się od lodowca Antarktydy

Największa od 50 lat góra lodowa, ważąca 315 mld ton, oderwała się od lodowca szelfowego Amery we wschodniej części Antarktydy. Całkowita powierzchnia bloku lodu wynosi1636 km kw., co oznacza, że jest ponad trzykrotnie większa niż powierzchnia Warszawy.
01.10.2019

Trump rozważa usunięcie chińskich firm z amerykańskiej giełdy

Prezydent USA Donald Trump rozważa usunięcie z Wall Street notowanych tam chińskich firm, aby ograniczyć napływ amerykańskich inwestycji do gospodarki Chin - podał w piątek Bloomberg, co spowodowało spadki indeksów na nowojorskiej giełdzie.
28.09.2019

NBC News: Po ataku na rafinerie Rijadu USA rozważają działania odwetowe wobec Iranu

Cyberatak oraz ataki militarne na irańskie instalacje naftowe i obiekty irańskich Strażników Rewolucji są wśród opcji działań odwetowych, jakie rozważa administracja USA w odpowiedzi na przypisywane Iranowi ataki na dwie saudyjskie rafinerie - podała NBC News.
18.09.2019

Anwil rozważa zwiększenie mocy produkcyjnych EDC w wytwórni chlorku winylu

Anwil z Grupy Orlen rozważa zwiększenie mocy produkcyjnych dwuchloroetanu EDC o 100 tys. ton. Spółka ogłosiła postępowanie na opracowanie do końca stycznia 2020 r. studium wykonalności koncepcji zwiększenia zdolności produkcyjnych EDC w swej wytwórni chlorku winylu.
17.09.2019

Premier: Rozważamy podniesienie płacy minimalnej powyżej 2450 zł brutto

Rząd rozważa możliwość podniesienia płacy minimalnej powyżej 2450 zł brutto na rok 2020 - powiedział w środę w Polsat News premier Mateusz Morawiecki.
05.09.2019

W. Brytania: rząd rozważa skierowanie dronów nad Zatokę Perską

Rząd Wielkiej Brytanii rozważa rozmieszczenie samolotów bezzałogowych Królewskich Sił Powietrznych (RAF) w Zatoce Perskiej z powodu napięć w relacjach z Iranem - poinformowała w poniedziałek stacja Sky News.
02.09.2019

„Handelsblatt”: Berlin uważa bezumowny brexit za „wysoce prawdopodobny”

Rząd Niemiec uważa za "wysoce prawdopodobne", że Wielka Brytania opuści Unię Europejską 31 października bez porozumienia z Brukselą - pisze w czwartek dziennik "Handelsblatt", powołując się na wewnętrzną notatkę niemieckiego ministerstwa finansów.
15.08.2019

Kanada rozważa udział w misji w Zatoce Perskiej, ale woli działania z większą grupą sojuszników

Kanada rozważa ewentualny udział w amerykańskiej misji w cieśninie Ormuz, ale z zasady woli działania prowadzone wspólnie z większą grupą sojuszników - powiedziała w środę szefowa dyplomacji Chrystia Freeland po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem.
14.08.2019

Koniec dużych wycieczkowców pływających po Wenecji? Włoski rząd rozważa wprowadzenie zakazu

Duże wycieczkowce mogą niedługo otrzymać zakaz zawijania do centrum Wenecji. Taki plan zaproponował Danilo Toninelli, włoski minister transportu. Chce on od września przekierowywać większe statki z dala od kanału Guidecca, jednego z największych w tym włoskim mieście.
12.08.2019

Premierzy Bułgarii i Rosji rozmawiali o współpracy w energetyce

Wybór strategicznego inwestora dla elektrowni atomowej w Belene nad Dunajem, powiększenie liczby połączeń gazowych na Bałkanach, możliwości rozwoju połączeń promowych na Morzu Czarnym - to główne tematy poniedziałkowej rozmowy premierów Bułgarii i Rosji.
12.08.2019

Japonia: Silne trzęsienie ziemi w rejonie wyspy Honsiu

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8 nawiedziło we wtorek Japonię. Epicentrum znajdowało się na Morzu Japońskim, w pobliżu wybrzeży prefektury Yamagata na wyspie Honsiu. Nie ma informacji o ofiarach ani o większych zniszczeniach.
19.06.2019

PGZ: By zyskać środki m.in. zabiegamy o podniesienie kapitału zakładowego i rozważamy emisję obligacji

PGZ zabiega o podniesienie kapitału zakładowego, by zyskać środki na inwestycje w modernizację, szuka innych źródeł finansowania, rozmawia z bankami, rozważa emisje obligacji, chce poprawić efektywność i rozwijać produkcję cywilną – mówił w piątek prezes Grupy Witold Słowik.
15.06.2019

FT: rozważa się ograniczenie obowiązywania prawa UE ws. Nord Stream 2

Konsorcjum budujące Nord Stream 2 rozważa przekazanie ostatniego, niemieckiego odcinka gazociągu osobnej spółce, wskutek czego tylko on podlegałby unijnym przepisom energetycznym - pisze w czwartek "Financial Times", powołując się na źródła zbliżone do sprawy.
14.03.2019

Władze Wysp Cooka rozważają zmianę nazwy państwa

Władze Wysp Cooka, państwa stowarzyszonego z Nową Zelandią, rozważają porzucenie dotychczasowej nazwy nadanej w czasach kolonializmu na rzecz takiej, która będzie podkreślała polinezyjskie korzenie.
07.03.2019

Czaputowicz: Polska i Bułgaria uważają, że bezumowny brexit to najgorszy scenariusz

Polska i Bułgaria zgadzają się, że bezumowny brexit to najgorszy scenariusz, który oznaczałby dużą stratę dla UE - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po czwartkowych rozmowach z szefową bułgarskiej dyplomacji Ekateriną Zachariewą w Warszawie.
28.02.2019

USA: Trump uważa, że ceny ropy są zbyt wysokie

Prezydent USA Donald Trump wyraził w poniedziałek opinię, że ceny ropy naftowej na świecie są zbyt wysokie i wezwał państwa OPEC do podjęcia kroków na rzecz ich obniżenia.
26.02.2019

PO: PKP PLK rozważa zakup helikoptera; PKP: analizujemy techniki monitorowania linii kolejowych

Z informacji, jaka została sporządzona dla Rady Nadzorczej PKP PLK wynika, że spółka ta rozważa zakup helikoptera do "monitorowania inwestycji" - powiedział poseł Stanisław Gawłowski (PO). PKP PLK odpowiada, że "na bieżąco analizuje różne techniki monitorowania linii kolejowych".
22.02.2019

Czaputowicz: Uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy dla bezpieczeństwa energetycznego Europy

Podzielamy stanowisko, że Nord Stream 2 nie służy bezpieczeństwu energetycznemu Europy; uważamy, że to przedsięwzięcie nietrafione, a wręcz szkodliwe dla bezpieczeństwa energetycznego Europy - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu w Warszawie z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo.
12.02.2019

W Porcie Gdańsk zważą pojazdy. Wkrótce instalacja 18 wag samochodowych

W Porcie Gdańsk zważą pojazdy. Wkrótce pojawi się tam 18 samochodowych osiowych wag najazdowych przeznaczonych do ważenia aut będących w ruchu. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk zakończył w czwartek nabór ofert w przetargu na wyposażenie w wagi posterunków wartowniczych.
31.01.2019

Ważą się losy sposobu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Twardy brexit może zagrozić polskiemu eksportowi na Wyspy

Na ponad dwa miesiące przed datą wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wciąż nieznany jest jego scenariusz – czy kraj ten czeka tzw. twardy brexit, czy uda się jednak wypracować konsensus, od którego brytyjscy parlamentarzyści wydają się być bardzo dalecy. Niepewność ta powoduje wahania funta i ogranicza eksport do tego ważnego dla Polski partnera handlowego. W razie braku umowy polskie firmy ucierpią jeszcze bardziej.
17.01.2019

Unipetrol z Grupy Orlen rozważa budowę nowego bloku energetycznego w Litvinowie

Unipetrol, czeska spółka z Grupy Orlen, przy wsparciu podmiotu doradczego, chce przygotować studium wykonalności nowego źródła energii w zakładzie Chempark Zaluzi w Litvinowie - poinformował Unipetrol w ogłoszonym zapytaniu ofertowym.
08.01.2019

Japonia: Rekordowa cena 2,7 mln euro za tuńczyka ważącego 278 kg

Ważący 278 kilogramów tuńczyk błękitnopłetwy uzyskał w piątek na noworocznej aukcji w Tokio cenę za 333,6 mln jenów (2,7 mln euro). Nabywcą jest Kiyoshi Kimura właściciel znanej japońskiej sieci restauracji "Sushi Zanmai" oferującej sushi.
05.01.2019

Minister: Węgry uważają cypryjski gaz za alternatywne źródło

Węgry uważają cypryjski gaz za realną alternatywę i zawarły w tej sferze porozumienie energetyczne – oznajmił w piątek na Cyprze szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto, cytowany przez węgierską agencję MTI.
14.12.2018

Ukraina/Sondaż: Większość uważa Rosję za agresora, ale sprzeciwia się stanowi wojennemu

Większość Ukraińców uważa Rosję za agresora i ocenia, że atak na okręty ukraińskiej marynarki wojennej był agresją, nie popierając przy tym ogłoszenia stanu wojennego, który był następstwem tego incydentu – wskazują wyniki opublikowanego we wtorek sondażu.
11.12.2018

Alians ONE wciąż rozważa wybór między LNG a skruberami

Ocean Network Express (ONE) uważa za przejście na niskosiarkowe paliwa jako najbardziej realistyczną i ekonomiczną opcję przed wejściem nowych przepisów IMO 2020. Jest to jednak rozwiązanie na krótki dystans.
05.12.2018

100-lecie utworzenia Marynarki Wojennej (foto, wideo)

Oczekuję decyzji o wzmocnieniu potencjału Marynarki Wojennej; modernizacja jest wymogiem teraźniejszości – napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym w środę w Gdyni przez jego przedstawiciela podczas obchodów stulecia utworzenia Marynarki Wojennej.
28.11.2018

Szczerski: sytuację na Morzu Azowskim uważamy za poważną, jest reakcja polskiego MSZ

Sytuację na Morzu Azowskim uważamy za poważną; może mieć ona daleko idące konsekwencje zarówno dla polityki wewnętrznej Ukrainy, jak i całego regionu; w tej sprawie nie można działać pochopnie - ocenił w rozmowie z PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
26.11.2018

Dziś w Gdańsku 391. rocznica wielkiej bitwy morskiej pod Oliwą

Wykład historyczny oraz pokazy musztry w wykonaniu rekonstruktorów przebranych w stroje wzorowane na XVII-wiecznych ubiorach złożą się m.in. na organizowane w sobotę w Gdańsku obchody 391. rocznicy bitwy pod Oliwą.
24.11.2018

Rosyjski Sovcomflot rozważa nabycie kolejny statków napędzanych LNG

Rosyjski koncern żeglugowy Sovcomflot rozważa zakup statków napędzanych paliwem LNG – przyznał prezes firmy, Sergei Frank.
22.11.2018

Mosbacher i Wilczek w „Rz”: Kongres i Pentagon rozważają zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce

Kongres USA i Pentagon rozważają zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce, a Polska jest gotowa zapewnić znaczące środki, by wesprzeć te wysiłki - piszą we wtorkowej "Rzeczpospolitej" ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher i ambasador Polski w Waszyngtonie Piotr Wilczek.
13.11.2018

Korea Płd./Minister: Nie rozważamy zniesienia sankcji przeciw Korei Płn.

Południowokoreański minister ds. zjednoczenia zaprzeczył w czwartek, jakoby rząd w Seulu rozważał zniesienie sankcji nałożonych na Koreę Płn. po zatopieniu południowokoreańskiego okrętu w 2010 roku. O takich rozważaniach informowała w środę szefowa MSZ.
11.10.2018

W Brukseli ważą się losy elektryfikacji transportu w Europie

EURELECTRIC ze wsparciem Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej zorganizował w Brukseli konferencję poświęconą pakietowi mobilności i przyszłości elektryfikacji transportu. Wszystko to w kluczowym momencie negocjacji prowadzonych między Parlamentem Europejskim a Radą UE. W zeszłym tygodniu eurodeputowani zagłosowali za zaostrzeniem norm emisji CO2 generowanych przez nowe samochody osobowe i dostawcze. Posłowie zadecydowali, że emisje powinny zostać zredukowane o 40% do 2030 roku. Dziś natomiast ministrowie UE przyjmą wsp
09.10.2018

Trump o stałych bazach w Polsce: rozważamy coś takiego; będziemy o tym rozmawiać

Stałe bazy w Polsce to jest coś, o czym będziemy z pewnością rozmawiać; rozważamy coś takiego - powiedział we wtorek w Waszyngtonie prezydent USA Donald Trump podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą. Odnosząc się do kwestii zniesienia wiz dla Polaków powiedział: "przyglądamy się sprawie bardzo poważnie".
19.09.2018

Wiceprezes ARP: Zauważamy tendencję do reinwestowania w Polsce zysków zagranicznych przedsiębiorców

Zauważamy tendencję wskazującą na to, że zagraniczni inwestorzy planują swoją długoterminową obecność na polskim rynku, reinwestując w Polsce osiągnięte tutaj zyski – ocenił w rozmowie z PAP wiceprezes ARP Andrzej Kensbok.
14.09.2018

Erytrea rozważa budowę nowego portu

Erytrea rozważa budowę portu na linii brzegowej Morza Czerwonego, w celu łatwiejszego eksportu potażu ze swoich naturalnych złóż – podało tamtejsze ministerstwo górnictwa.
28.08.2018

Czaputowicz: Uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.
21.08.2018

USA/ Biały Dom: rozważamy odstąpienie od wymiany bezcłowej z Turcją

W reakcji na wprowadzenie przez Turcję odwetowych ceł na wwóz towarów z USA o łącznej wartości 1,78 mld USD Biały Dom nie wyklucza odejścia od wymiany bezcłowej z Turcją i wyłączenie jej z systemu preferencji handlowych GPS (Generalized System of Preferences).
04.08.2018

PKN Orlen rozważa budowę w Jedliczu instalacji bioetanolu drugiej generacji

W ramach rozwoju zakładu w Jedliczu, należącego do spółki Orlen Południe, trwają wstępne prace projektowe nad budową instalacji bioetanolu drugiej generacji. Projekt związany jest z unijnymi wymogami, dotyczącymi stosowania paliw odnawialnych i biokomponentów w transporcie - podał PKN Orlen.
27.07.2018

CMA CGM rozważa fuzję z Hapag-Lloyd. To byłby prawdziwy szok dla rynku kontenerowego

CMA CGM, trzeci największy armator kontenerowy, zaproponował fuzję swojemu niemieckiemu rywalowi – Hapag-Lloyd, zajmującemu piąte miejsce na liście armatorów kontenerowych. Tak przynajmniej podają anonimowe źródła z rynków finansowych.
09.07.2018

Malmstroem: UE rozważa wprowadzenie środków ograniczających import stali

UE może w połowie lipca wprowadzić środki ograniczające sprowadzanie stali do Wspólnoty z powodu nałożenia przez USA dodatkowych ceł na jej import – zapowiedziała we wtorek unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem. Ma to chronić europejski przemysł stalowy.
27.06.2018

Japoński koncern rozważa wycofanie się z branży stoczniowej

Japoński Kawasaki Heavy Industries Ltd rozważa całkowite zrezygnowanie z działalności stoczniowej, ze względu na malejącą zyskowność tego przedsięwzięcia.
20.06.2018

Rodzinny piknik żeglarski zwieńczył Gdynię na fali

Kolejna edycja programu edukacyjnego „Gdynia na fali” dotarła do portu. W wyjątkowej, morskiej przygodzie wzięło udział prawie 2 000 uczniów i przedszkolaków. Jej zwieńczeniem był rodzinny piknik żeglarski, który w niedzielę 10 czerwca odbył się w Marinie Gdynia. Atrakcji nie brakowało!
11.06.2018

Wiceminister nauki: Prezydent uważa, że reforma szkolnictwa wyższego jest konieczna

O planowanej reformie szkolnictwa wyższego rozmawiali w piątek prezydent Andrzej Duda i szef resortu nauki Jarosław Gowin. Prezydent powiedział, że reforma jest konieczna, ale wskazał w projekcie ustawy kwestie, które należałoby uściślić – poinformował PAP wiceminister nauki Piotr Mueller.
12.05.2018

PKN Orlen rozważa zwiększenie przepustowości rurociągu paliwowego Płock – Ostrów Wlkp.

PKN Orlen rozważa zwiększenie do 2020 r. przepustowości rurociągu paliwowego Płock – Ostrów Wlkp. Spółka ogłosiła zapytanie ofertowe RFI, na opracowanie dokumentacji projektowej, wykonanie robót i przeprowadzenie rozruchu technologicznego. Oferty można składać do 7 maja.
30.04.2018

Reuters: Rząd Niemiec uważa, że Nord Stream 2 nie zwiększa uzależnienia od Rosji

Niemcy nie zwiększają swej zależności od Rosji, zgadzając się na gazociąg Nord Stream 2 - cytuje w czwartek agencja Reutera wysokiego rangą przedstawiciela niemieckiego rządu.
26.04.2018

UE rozważa zakaz połowów z rażeniem prądem, Holendrzy przeciwni

UE pracuje nad regulacjami mogącymi doprowadzić do zakazu połowów za pomocą rażenia prądem. Przeciwna jest Holandia, która stosuje tę metodę na Morzu Północnym. Do KE wpłynęły skargi na ten kraj, ale na razie tamtejsi rybacy dostają dotacje na takie działania.
20.04.2018

Maersk rozważa zatrudnienia pierwszej kobiety jako dyrektora finansowego

A.P. Moller-Maersk rozważa zatrudnienie pierwszy raz kobiety na stanowiska dyrektora finansowego. Ma to zaradzić coraz większej nierówności płac kobiet i mężczyzn w kadrze zarządzającej tego stuletniego konglomeratu.
10.04.2018

Brudziński: Uważam, że powinny znaleźć się pieniądze na podwyżki dla funkcjonariuszy służb mundurowych

Popieram głosy strony społecznej i uważam, że powinny znaleźć się pieniądze na wzrost wynagrodzeń dla funkcjonariuszy służby mundurowych; jeżeli środków w budżecie państwa będzie więcej, to będę zabiegał, by trafiły one na podwyżki – powiedział w czwartek we Wrocławiu szef MSWiA Joachim Brudziński.
05.04.2018

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen: rozważamy uruchomienie procesu rozbudowy rafinerii w Możejkach

Klimat biznesowy na Litwie uległ istotnej poprawie; rozważamy uruchomienie procesu rozbudowy rafinerii w Możejkach, by m.in. obniżyć koszty produkcyjne – mówił w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
28.03.2018

PKN Orlen rozważa projekt budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku

PKN Orlen ogłosił postępowanie przetargowe na zakup wstępnej koncepcji technicznej, która określi możliwości przygotowania i realizacji projektu budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Maksymalna moc inwestycji może wynieść 1200 MW - poinformowała w czwartek spółka.
22.03.2018

Gdynia na fali nabrała wiatru w żagle

Minął już miesiąc od rozpoczęcia tegorocznej edycji programu „Gdynia na fali”, który promuje żeglarstwo wśród uczniów i przedszkolaków. Jak dotąd, w zajęciach organizowanych w szkołach podstawowych oraz w Marinie Gdynia, wzięło udział ponad 700 dzieci. Zajęcia odbywać się będą do czerwca, a cały program zwieńczy wielki, żeglarski piknik.
22.03.2018

Szymański: Dyrektywa o pracownikach delegowanych podważa zasady wspólnego rynku

Dyrektywa o pracownikach delegowanych podważa projekt europejski - zasady wspólnego rynku i swobodę świadczenia usług - uważa minister ds. europejskich Konrad Szymański. We wtorek kraje członkowskie i PE porozumiały się ws. kształtu nowego europejskiego prawa.
20.03.2018

Służby prawne Rady UE podważają prawo Unii do regulacji uderzających w Nord Stream 2

Służby prawne Rady UE kwestionują zapisy projektu zmian w dyrektywie gazowej, które miałby dotyczyć morskich odcinków rurociągów, w tym projektu Nord Stream 2 - wynika z zastrzeżonego dokumentu unijnego, z jakim zapoznała się PAP.
05.03.2018

Olbrzymie podstawy nóg specjalistycznej jednostki w drodze z Gdyni do Rotterdamu. Ważą ponad 1 400 t (foto, wideo)

Kolejny projekt Energomonażu-Północ Gdynia zakończony sukcesem. Tym razem spółka wykonała podstawy nóg specjalistycznej jednostki do stawiania morskich farm wiatrowych. Nietypowe konstrukcje o łącznej masie ponad 1 400 t trafią do Rotterdamu. W poniedziałek i wtorek w Gdyni odbył się ich załadunek.
23.02.2018

Premier Morawiecki: USA także uważają Nord Stream 2 za zagrożenie

Zgadzamy się, że gazociąg Nord Stream 2 jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa w regionie - powiedział w środę PAP premier Mateusz Morawiecki, po spotkaniu w Davos z sekretarzem energii USA Rickiem Perry.
25.01.2018

Jakóbik: Nord Stream 2 podważa wiarygodność naszego niemieckiego partnera

Opóźnianie prac nad rewizją dyrektywy gazowej w celu obrony Nord Stream 2 podważa wiarygodność Niemiec, które przekonują Polskę np. do ambitnej polityki klimatycznej, a nie chcą nawet częściowo zrezygnować ze swoich partykularnych interesów – mówi PAP Wojciech Jakóbik.
19.01.2018

Times: NATO rozważa rozbudowę dowództwa sił morskich MARCOM

NATO rozważa rozbudowę dowództwa Sojuszniczych Sił Morskich (MARCOM) w Londynie w obliczu rosnącej aktywności rosyjskich okrętów podwodnych - poinformował w środę brytyjski dziennik "The Times".
10.01.2018

PAIH: 92 proc. inwestorów uważa Polskę za dobre miejsce do inwestowania

92 proc. inwestorów zagranicznych jest zadowolonych z decyzji o zainwestowaniu w Polsce i zrobiłoby to ponownie - poinformowała we wtorek Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
09.01.2018

P&O Ferries rozważa możliwość uruchomienia połączenia promowego pomiędzy Szkocją a Danią

Niewykluczone, że P&O Ferries uruchomi wkrótce nowe połączenie promowe. Brytyjski przewoźnik bierze pod uwagę start linii łączącej Szkocję ze Skandynawią.
08.01.2018

Uroczysty capstrzyk ulicami Gdyni (foto)

W honorowej asyście Kompani i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej w poniedziałek wieczorem odbył się uroczysty capstrzyk. Marynarze przeszli ulicami Gdyni (3. Maja, 10. Lutego, Świętojańską, Pułaskiego, Waszyngtona i Skwer Kościuszki) i złożyli wiązanki kwiatów przy tablicy poświęconej oficerom polskiej Marynarki Wojennej, pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego, a także pod płytą pamiątkową poświęconą śp. admirałowi floty Andrzejowi Karwecie.
28.11.2017

Niemcy rozważają budowę własnego gazoportu, by stłumić zapotrzebowanie na surowiec z Rosji

Według agencji Interfax Energy Niemcy planują zbudować terminal LNG na potrzeby transportu.
27.11.2017

Work Service: 85 proc. Polaków nie rozważa emigracji zarobkowej

14 proc. Polaków rozważa wyjazd do pracy za granicę w ciągu najbliższego roku; jako miejsce wyjazdu ankietowani najczęściej wskazują Niemcy. Jednocześnie 85,5 proc. nie rozważa emigracji - wynika z badania Kantar Millward Brown, na zlecenie Work Service.
15.11.2017

Premier Szydło: Jedność niepodważalną wartością w funkcjonowaniu UE

Niektóre państwa "starej" UE próbują dzielić Europę, by chronić własne interesy; Polska uważa, że wartością niepodważalną w funkcjonowaniu Unii jest jej jedność - mówiła w Sofii w środę premier Beata Szydło.
20.09.2017

USA wysłały niszczyciel na wody uważane przez Chiny za terytorialne

W ramach egzekwowania zasady wolności żeglugi amerykański niszczyciel przepłynął w czwartek na Morzu Południowochińskim przez akwen, który Chiny uważają za swe wody terytorialne - poinformował Reuters, powołując się na przedstawicieli władz USA.
10.08.2017

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.