• <
Proteh GlassDeep_top

Gdynia na fali nabrała wiatru w żagle

ew

22.03.2018 08:21 Źródło: gdynia.pl
Gdynia na fali nabrała wiatru w żagle - GospodarkaMorska.pl

Minął już miesiąc od rozpoczęcia tegorocznej edycji programu „Gdynia na fali”, który promuje żeglarstwo wśród uczniów i przedszkolaków. Jak dotąd, w zajęciach organizowanych w szkołach podstawowych oraz w Marinie Gdynia, wzięło udział ponad 700 dzieci. Zajęcia odbywać się będą do czerwca, a cały program zwieńczy wielki, żeglarski piknik.

Głównym celem programu „Gdynia na fali” jest edukacja najmłodszych mieszkańców w zakresie żeglarstwa morskiego, śródlądowego, budowy i funkcjonowania jednostek pływających, bezpieczeństwa na plaży oraz w wodzie, a także pierwszej pomocy. Do zadań programu należy również wzmocnienie więzi młodych gdynian z miejscem zamieszkania.

– To świetne zajęcia, ponieważ propagują bezpieczeństwo – mówi Bogusław Moszczyński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 33. – Dzieci były zainteresowane, zadowolone i pełne wrażeń. To była naprawdę dobrze przygotowana lekcja o żeglarstwie – dodaje.

Po raz pierwszy w historii program został podzielony na dwa projekty: „Gdynia na fali – edukacja żeglarska” oraz „Gdynia na fali – bezpieczeństwo nad wodą”. W pierwszym biorą udział uczniowie klas I-III publicznych szkół podstawowych oraz, co jest tegoroczną nowością, przedszkolaki. Dla podopiecznych tych placówek jest to nie lada gratka, ponieważ zajęcia odbywają się na terenie Mariny Gdynia. Oprócz podstaw edukacji żeglarskiej, dzieci biorą udział w pokazach rakiet spadochronowych czy pochodni ręcznych, zdobywają umiejętności obsługi pokładowego radia, a także poznają życiorysy najwybitniejszych polskich żeglarzy morskich.

Z kolei zajęcia „Gdynia na fali – bezpieczeństwo nad wodą” skierowane są do uczniów wszystkich klas publicznych szkół podstawowych. Podczas tych spotkań dzieci biorą udział w warsztatach wiązania podstawowych węzłów żeglarskich oraz m. in. dowiadują się, jak powinny zachować się w niebezpiecznej sytauacji nad wodą lub na morzu. Wielką radość sprawiają uczniom wizyty psów ratowniczych czy  zwiedzanie, przycumowanej do brzegu, jednostki ratowniczej „Kwazar”.

– Cieszymy się, że zajęcia spotykają się z tak pozytywnym odbiorem. Ciekawość dzieci jest ogromna, a ich chęć poznawania nowych rzeczy – niezwykła. Pytaniom, zazwyczaj, nie ma końca. Jestem przekonany, że dzieci jeszcze długi czas po wizycie w Marinie Gdynia pamiętają niecodzienną lekcję, w której brali udział – mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu. I dodaje: – Chcemy zaszczepić w młodych ludziach miłość do tego, co mają na wyciągnięcie ręki. Morski charakter naszego miasta, nazywanego żeglarską stolicą Polski, wydaje się do tego miejscem idealnym.

Jak dotąd, program odwiedził sześć szkół podstawowych. Z kolei uczniowie aż szesnastu placówek zjawili się w Marinie Gdynia. Przez niecały miesiąc w „Gdynia na fali” wzięło udział ponad 700 dzieci.

Zwieńczeniem wiosennej edycji programu „Gdynia na fali” będzie piknik żeglarski, który zostanie zorganizowany w maju lub czerwcu. Będzie to doskonała okazja do zobaczenia z bliska sprzętu żeglarskiego, zwiedzenia klubów i zapoznania się z ich ofertą, a nawet wypłynięcia w krótki rejs po Zatoce Gdańskiej.

Źródło:
gdynia.pl
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.