• <
Baltexpo2023_duży

Balearia pozyskuje kolejny prom

Partnerzy portalu

Balearia pozyskuje kolejny prom - GospodarkaMorska.pl

Kolejna jednostka dołącza do floty firmy Balearia. Tym razem hiszpański armator pozyskał jednostkę Finnclipper.

Finclipper to prom dobrze znany z operacji wykonywanych na obszarze Bałtyku, gdzie wciąż obsługuje połączenia na trasie Naantali-Kappelskär. Już wkrótce statek przeniesie się w cieplejszy region Europy. Na południu kontynentu będzie służyć firmie Balearia.

Zmiana ta oznacza też pewne przetasowania we flocie Finnlines. Pływający obecnie dla fińskiego przewoźnika prom zacznie pływać dla nowego operatora w maju. Gdy Finnclipper przeniesie się już do Hiszpanii, na obsługiwanej obecnie przez niego trasie pomiędzy Finlandią a Szwecją pojawi się statek Finnswan, który obecnie kursuje pomiędzy Malmo a Travemunde.

Prom Finnclipper to zbudowana w 1999 r. jednostka, która ma 188 metrów długości oraz linię ładunkową o długości przekraczającej 3000 metrów.Balearia pozyskuje ją na zasadzie czarteru.

Finnclipper to już kolejny w ostatnim czasie prom, który dołączą do floty hiszpańskiego przewoźnika. Niedawno hiszpański operator za sumę 75 milionów euro pozyskał trzy inne jednostki – należące do grupy Stena jednostki Napoles i Sicilia oraz statek Jonathan Swift od grupy Irish Continental Group (IGC).


Warto nadmienić, że Balearia działa prężnie nie tylko na rynku wtórnym, ale regularnie wzbogaca swoją flotę o nowe jednostki. Wśród najbardziej imponujących inwestycji znajduje się powstający dla przewoźnika w stoczni LaNaval prom LNG o długości 232 metrów. Przyjmie on na pokład 1700 pasażerów oraz 331 pojazdów. Wartość nakładów (budowa promy oraz infrastruktury służącej do jego obsługi) to blisko 190 milionów euro. Prom ma być gotowy już w przyszłym roku.

etmal_790x120_gif_2020
Źródło:
promyskat.pl

Dziękujemy za wysłane grafiki.