• <
mewo_2022

TotalEnergies rozważa zakup udziałów w farmie Dogger Bank na Morzu Północnym

10.08.2021 18:18 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore TotalEnergies rozważa zakup udziałów w farmie Dogger Bank na Morzu Północnym

Partnerzy portalu

TotalEnergies rozważa zakup udziałów w farmie Dogger Bank na Morzu Północnym - GospodarkaMorska.pl
Fot. Dogger Bank

Francuski koncern naftowy TotalEnergies chce rozbudować niskoemisyjne portfolio inwestycyjne. Na celowniku jest morska energetyka wiatrowa, a dokładniej jedna z największych farm na Morzu Północnym. TotalEnergies SE rozważa objęcie 20 proc. udziałów w trzecim etapie budowy farmy Dogger Bank.

Według ustaleń agencji Bloomberg, notowana na giełdzie w Paryżu spółka TotalEnergies rozważa zakup 20 proc. udziałów w trzeciej fazie projektu wiatrowego Dogger Bank na Morzu Północnym, który jest realizowany przez brytyjską spółkę SSE i norweską Equinor. Prowadzone są rozmowy, ale nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji. Firma nie komentuje doniesień.

Morskie farmy wiatrowe stały się pożądanymi aktywami wśród inwestorów i firm energetycznych chcących zaangażować się proces odchodzenia od paliw kopalnych. Projekt Dogger Bank o mocy 3,6 GW zapewni wystarczającą ilość energii niskoemisyjnej dla 6 mln gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii, gdy zostanie ukończony do 2030 roku.

SSE i Equinor podzieliły projekt na trzy 1,2 GW-owe etapy. W zeszłym roku sprzedały 2 proc. udziałów w dwóch pierwszych fazach włoskiej firmie naftowej Eni za 405 mln funtów (563 mln dolarów). Oczekuje się, że obie firmy sprzedadzą po 10 proc. udziałów w trzeciej fazie.

Giganci naftowi kupują udziały w dużych projektach wiatrowych

W zeszłym roku TotalEnergies kupił inną morską farmę wiatrową SSE, inwestując 70 milionów funtów w Seagreen 1 w Szkocji, co było jego pierwszym znaczącym wejściem inwestycyjnym w tego rodzaju aktywa. Podobne ruchy wykonali rywale spółki. BP w ubiegłym roku nabył udziały o wartości 1,1 mld dolarów w dwóch farmach wiatrowych w USA, a Royal Dutch Shell wygrał wraz z Eneco NV prawo do realizacji projektu wiatrowego u wybrzeży Holandii.

Gigantyczne farmy wiatrowe są nie tylko atrakcyjnym sposobem na szybkie budowanie niskoemisyjnych portfeli wytwórczych, ale pozwalają również firmom naftowym na wykorzystanie ich wieloletniego doświadczenia w pracy na morzu.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.