• <

Wynik wyszukiwania - "procesami" - Wiadomości

Wyścig o czysty Bałtyk. Debata nad katalogiem najlepszych praktyk i technologii przy przeładunkach towarów masowych suchych w portach morskich

Morze Bałtyckie, jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie, stanowi pole działania dla organizacji Race For The Baltic. Ich celem jest znalezienie skutecznych rozwiązań na jedno z największych wyzwań stojących przed Bałtykiem - eutrofizację. W ramach projektu, opracowują katalog najlepszych praktyk i technologii dotyczących przeładunków towarów masowych suchych, szczególnie nawozów i fosforytu.
09.05.2024

Paliwo uzyskane z orzechów nerkowca szansą na uczynienie żeglugi bardziej "zieloną"?

Dzięki przełomowej współpracy z gigantami branżowymi, takimi jak morska organizacja doradcza Lloyd’s Register FOBAS, producent silników Wärtsilä i dostawca biopaliw ACT Group, UECC (United European Car Carriers) przewodzi krytycznej ocenie i ewaluacji biopaliwa na bazie cieczy z łupin orzechów nerkowca (Cashew Nut Shell Liquid, CNSL).
27.03.2024

Cyfrowe bliźniaki na statku i w porcie. Logistyka morska pod okiem Wielkiego Brata

"Cyfrowe bliźniaki" i wirtualne społeczności logistyczne mogą pomóc w radzeniu sobie z zakłóceniami w łańcuchu dostaw. Cyfrowe bliźniaki wypłynęły już na szerokie wody i opanowują porty morskie. Zaatakowana przez pandemię Covid-19 logistyka morska na szeroką skalę zaczęła w prowadzać narzędzia informatyczne do obsługi połączeń między kontynentami.
10.03.2024

Atlas Ward zrealizuje inwestycję dla Vestas w Szczecinie

Atlas Ward zrealizuje inwestycję dla Vestas – światowego lidera w produkcji turbin wiatrowych. W Szczecinie, na Wyspie Brdowskiej, powstanie nowoczesne Vestas Assembly Hall – centrum montażu gondoli do turbin wiatrowych. To przełomowa inwestycja, kluczowa dla energetyki wiatrowej.
09.02.2024

PŻB szuka prezesa

Po zeszłotygodniowym odwołaniu z funkcji prezesa Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, spółka opublikowała ogłoszenie o konkursie na to stanowisko.
30.01.2024

Morska Energetyka Wiatrowa - nowy kierunek studiów drugiego stopnia na UMG

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni trwa rekrutacja elektroniczna na studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia na kierunku Morska Energetyka Wiatrowa. To nowy kierunek, otworzony w odpowiedzi na potrzeby europejskiego i globalnego rynku pracy, wynikające z transformacji energetycznej światowej gospodarki.
23.01.2024

Finał wyjątkowego programu dla startupów. Partnerem wydarzenia jest PGZ Stocznia Wojenna

Na terenie gdyńskiej stoczni odbył się Demo Day. Jest to część programu Strefa Akceleracji Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, który ma na celu wspierać rozwój przedsiębiorstw i inicjatyw, zapewniając im szansę na realizację swoich przedsięwzięć i innowacje. W jego trakcie firmy mogły zaprezentować swoje pomysły, jednocześnie była to okazja do zapoznania się z działalnością PGZ Stocznia Wojenna.
14.12.2023

30% portów nie jest gotowych do uruchomienie "Maritime Single Window 2024”. Polskie porty mają PCS od połowy 2023 r.

Prawie jedna trzecia portów na całym świecie jest nieprzygotowana do wprowadzenia zalecenia IMO wprowadzenia obsługi informatycznej klientów w formie "Maritime Single Window 2024” – wynika z badania 200 portów przez New Kale.
04.11.2023

Mostostal Pomorze. 5 podwodnych konstrukcji na pole gazowe popłynęło do Norwegii

Mostostal Pomorze wykonał 5 konstrukcji subsea na potrzeby pola gazowego na Morzu Norweskim.
26.10.2023

SLB, Aker Solutions i Subsea7 ogłaszają zamknięcie spółki oraz ruszenie z nowym projektem

Subsea7 ogłosiła dziś ostateczne zamknięcie wcześniej ogłoszonej spółki joint venture z SLB1 i Aker Solutions2. Nowe przedsięwzięcie, które przyjmie nazwę OneSubsea, ma napędzać innowacje i wydajność w prowadzonych pracach pod wodą w związku z eksploatacją złóż. Jednocześnie pomoże klientom lepiej dysponować zasobami i wyposażeniem w związku z przedsięwzięciami wydobywczymi.
03.10.2023

OceanScore i RWE łączą siły, aby zmniejszyć ryzyko emisji dzięki rozwiązaniu do zarządzania systemem EU ETS w żegludze

Zintegrowane rozwiązanie umożliwiające operatorom statków zarówno zarządzanie zobowiązaniami związanymi z emisjami, jak i handel uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla w ramach nadchodzącego reżimu EU ETS dla żeglugi zostało uruchomione przez firmę OceanScore, specjalizującą się w danych morskich.
31.08.2023

Polska jednym z największych klientów koncernu zbrojeniowego Saab. Największe zamówienie - wyposażenie okrętów

W ubiegłym roku Polska stała się jednym z największych klientów szwedzkiego koncernu zbrojeniowego Saab pod względem liczby przyjmowanych zamówień - pisze w poniedziałek "Svenska Dagbladet".
03.07.2023

Mostostal podpisuje z Aker Solutions kontrakt na 100 mln

Mostostal Pomorze SA, producent wielkogabarytowych konstrukcji stalowych na rynek offshore podpisał we wtorek największy kontrakt w historii działalności spółki (wartości ponad 100 mln zł) z norweską firmą z sektora energetycznego – Aker Solutions.
13.06.2023

Anwil planuje budowę terminalu przeładunkowego w Gdańsku

Anwil z Grupy Orlen zamierza wybudować w Porcie Morskim w Gdańsku terminal przeładunkowy. Spółka prowadzi postępowanie na wybór wykonawcy tej inwestycji. Jej finalizacja planowana jest na trzeci kwartał 2026 r. Zdolność przeładunkowa obiektu ma wynieść minimum 300 tys. ton rocznie - podał Anwil.
04.05.2023

Chocholi taniec polskiej morskiej energetyki wiatrowej

Rok 2022 to z wielu względów bardzo szczególny rok, który przyniósł wojnę na Ukrainie, koniec obostrzeń pandemicznych, kryzys energetyczny, sabotaż Nord Stream 1 i Nord Stream 2, inflację i niepokojącą perspektywę bardzo poważnego kryzysu ekonomicznego w 2023 i 2024.
15.04.2023

Czy pozwolenia lokalizacyjne dla polskich MFW pozostaną w polskich rękach? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Polskie farmy wiatrowe mogą zostać zgodnie z prawem niemal całkowicie przejęte przez podmioty zagraniczne, co już w pewnej części się dzieje - mówi radca prawny Mateusz Romowicz
27.02.2023

Port Gdynia – rosną możliwości transportu towarów koleją

PKP Polskie Linie Kolejowe realizują kolejne etapy rozbudowy i modernizacji układu kolejowego na terenie i na zapleczu Portu Gdynia. Olbrzymia inwestycja ma pomóc w funkcjonowaniu m.in. transportu intermodalnego i znacznie przyspieszyć i ułatwić obsługę pociągów towarowych w porcie.
20.02.2023

O nowoczesnych rozwiązaniach cyfrowych dla polskiego transportu

W dniach 31 stycznia–1 lutego 2023 r. na pokładzie promu morskiego Wawel odbyła się konferencja pt. „Transport, spedycja, logistyka w oparciu o nowoczesne narzędzia informatyczne”, zorganizowana przez spółkę Polski PCS.
01.02.2023

Zyska ma nadzieję, że prąd z Bałtyku popłynie już za 3 lata

Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. OZE., w rozmowie z portalem Wirtualny Nowy Przemysł dokonał podsumowania dotychczasowych inwestycji w sektorze offshore wind i poruszył kwestię perspektyw dalszego jego rozwoju.
28.12.2022

PKN Orlen: aktywa Grupy Lotos zabezpieczone - nie ma możliwości niekontrolowanego ich zbycia

Nie ma możliwości niekontrolowanego zbycia aktywów Grupy Lotos, nie może być mowy o realizacji takiego scenariusza - wynika z piątkowych zapewnień PKN Orlen. Aktywa Grupy Lotos są zabezpieczone - podkreślił koncern.
18.11.2022

Zastępca szefa NATO: w efekcie wojny na Ukrainie rośnie znaczenie państw wschodniej flanki Sojuszu

W rezultacie wybuchu wojny na Ukrainie rośnie znaczenie państw wschodniej flanki NATO, w tym Polski - ocenił w piątek zastępca sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Mircea Geoana. Strategiczny środek ciężkości Europy przesuwa się na wschód - podkreślił.
21.10.2022

Pierwszy w Polsce kierunek zarządzania procesami inwestycyjnymi w morskiej energetyce wiatrowej otwarty

„Morska energetyka wiatrowa: zarządzanie, przygotowanie i realizacja inwestycji” – to nowo otwarty kierunek studiów podyplomowych opracowany wspólnie przez PGE Polską Grupę Energetyczną oraz warszawską Uczelnię Łazarskiego. W sobotę, 15 października br., obyła się uroczysta inauguracja studiów.
18.10.2022

Pierwszy transport zboża przez port Czarnomorsk planowany w tym tygodniu

Pierwszym portem, z którego zostanie wyeksportowane ukraińskie zboże po ustaleniach w sprawie bezpiecznego korytarza będzie Czarnomorsk – powiadomił wiceminister infrastruktury. Pierwsza wysyłka planowana jest jeszcze w tym tygodniu.
25.07.2022

PGE chce stworzyć własne Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej

Podczas pierwszego dnia największego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenia branżowego, poświęconego energetyce wiatrowej oraz rozwojowi rynku energii w aspekcie wdrażania i eksploatacji technologii OZE PSEW 2022 Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Jarosław Tucholski, dyrektor Departamentu Innowacji i Nowych Technologii, PGE Baltica podczas panelu poświęconemu morskiej energetyce wiatrowej i dostępnym technologiom podkreślił istotę konieczności utworzenia Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej.
14.06.2022

Forum Baltic Power 2022. Spotkali się interesariusze projektu z 30 instytucji

Ponad 60 przedstawicieli z 30 instytucji, które są lub będą zaangażowane w procesy administracyjne, związane z przygotowaniem i realizacją morskiej farmy wiatrowej wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym 7 czerwca w Gdańsku. Wydarzenie skierowane było do interesariuszy z sektora administracji publicznej, samorządowej oraz instytucji zaangażowanych w procesy pozyskiwania kluczowych zgód, pozwoleń i decyzji administracyjnych.
09.06.2022

PGE wspólnie z Uczelnią Łazarskiego uruchamia kierunek zarządzania procesami inwestycyjnymi w morskiej energetyce wiatrowej

„Morska energetyka wiatrowa: zarządzanie, przygotowanie i realizacja inwestycji” - to nowy kierunek studiów podyplomowych opracowany wspólnie przez PGE Polską Grupę Energetyczną oraz warszawską Uczelnię Łazarskiego, który zostanie uruchomiony od października 2022 r. Będzie to pierwszy w Polsce kierunek przygotowujący ekspertów do zarządzania procesami inwestycyjnymi w morskiej energetyce wiatrowej.
30.05.2022

Uwierzmy w Bałtyk i jego ogromny potencjał dla morskiej energetyki wiatrowej

Morska energetyka wiatrowa to jeden z głównych filarów polskiej transformacji energetycznej. Przy odpowiednich warunkach oraz wsparciu, wiatr z Bałtyku przyczyni się do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz obniży ceny energii. To też wzmocnienie polskiej gospodarki poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw. Polska może być liderem rozwoju MEW w regionie Morza Bałtyckiego i w Europie – trzeba tylko odpowiednio oszacować, następnie wykorzystać drzemiący w Bałtyku potencjał. Zakładane obecnie 11GW ju
11.05.2022

MFW: Infrastruktura krytyczna a bezpieczeństwo energetyczne RP w obecnych czasach

W niniejszym artykule autorzy przedstawią zagadnienia związane bezpośrednio z bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej, w skład której wchodzi m.in. infrastruktura zapewniająca bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.
25.04.2022

„Ekonomia, zarządzanie i polityka portowa”. Książka z przesłaniem. Polski kontekst

Port morski jest węzłem logistycznym i przemysłowym w globalnych łańcuchach dostaw o silnym charakterze morskim oraz funkcjonalnym i przestrzennym skupieniem działań bezpośrednio lub pośrednio związanych z transportem, transformacją i procesami informacyjnymi w ramach globalnych łańcuchów dostaw – piszą w wydanej w br. najnowszej książce Theo Notteboom, Athanasios Pallis and Jean-Paul Rodrigue pt. „Port Economics, Management and Policy”.
20.03.2022

Seminarium „Fit For 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego” – czy jesteśmy gotowi?

Niepokój związany z terminami, optymizm stoczni i firm technologicznych oraz mnóstwo możliwych wariantów do obrania – takie konkluzje można było wysnuć po pierwszym seminarium „Fit For 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego” zorganizowanym przez PRS w auli Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 10 lutego.
14.02.2022

PGE i Ørsted uruchamiają przetarg na wynajem statków instalacyjnych morskich turbin wiatrowych dla MFW Baltica

PGE i Ørsted rozpoczynają poszukiwania partnera, z którym podpiszą umowę najmu statków instalacyjnych, które wesprą prace przy montażu generatorów turbin wiatrowych dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
30.01.2022

Baltic Power organizuje konferencję dla zainteresowanych współpracą przy projekcie morskiej farmy wiatrowej

Baltic Power, spółka odpowiedzialna za budowę pierwszej morskiej farmy wiatrowej PKN Orlen i Northland Power, organizuje od 30 listopada do 1 grudnia 2021 r. kolejną konferencję dla podmiotów zainteresowanych współpracą w zakresie dostaw potrzebnych do realizacji projektu.
09.11.2021

Potencjał techniczny offshore wind na rynkach wschodzących sięga 16 000 GW

Eksperci działający w ramach „Programu wsparcia zarządzania sektorem energetycznym” (ESMAP), globalnego programu wiedzy i pomocy technicznej administrowanego przez Bank Światowy, opracowali raport na temat morskiej energetyki wiatrowej. Wskazali kilka elementów, które wspomogą skuteczny rozwój tego sektora na rynkach wschodzących.
03.10.2021

ICS proponuje pierwszą globalną opłatę węglową w celu przyspieszenia dekarbonizacji przemysłu

Międzynarodowa Izba Żeglugi (ICS), światowe stowarzyszenie handlowe operatorów statków, przedstawiła kompleksową propozycję globalnej opłaty za emisje dwutlenku węgla ze statków.
07.09.2021

Fundusz pomocowy dla marynarzy dotkniętych koronawirusem przekracza cel 1 mln USD

Międzynarodowy Fundusz Pomocy Marynarzom (SIRF) osiągnął swój cel, jakim jest zebranie 1 miliona dolarów na zapewnienie niezbędnej pomocy marynarzom i ich rodzinom dotkniętym COVID. Suma zebrana przez SIRF wynosi obecnie 1,17 miliona dolarów.
18.08.2021

Morska energetyka wiatrowa - nowy międzyuczelniany kierunek studiów

W piątek, 25 czerwca br., Politechnika Gdańska i Uniwersytet Morski w Gdyni zawarły porozumienie dotyczące wspólnego utworzenia i prowadzenia międzyuczelnianego, unikatowego kierunku studiów II stopnia: morska energetyka wiatrowa.
29.06.2021

Statki 5R dla polskich portów, offshore, żeglugi śródlądowej i na eksport

Już niedługo małe jednostki bezzałogowe będą wykorzystywana we Francji na wybranych akwenach portowych i morskich, a może nawet śródlądowych. Takie rozwiązania można również wdrożyć w Polsce.
23.05.2021

PKN Orlen otworzył Centrum Badawczo-Rozwojowe

W Płocku (Mazowieckie) otwarto w środę Centrum Badawczo-Rozwojowe PKN Orlen wybudowane za ok. 184 mln zł. Jak ocenił wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, PKN Orlen, który buduje największy w historii Polski koncern multienergetyczny, musi rozwijać innowacje i nowe technologie.
19.05.2021

Nieefektywny System Bezpieczeństwa RP w odniesieniu do Morskich Farm Wiatrowych

W poprzednim artykule Morskie farmy wiatrowe jako infrastruktura krytyczna w systemie bezpieczeństwa - ZielonaGospodarka opisującym pokrótce status prawny MFW oraz spojrzenie na te inwestycje przez pryzmat ustaw o zarządzaniu kryzysowym, autorzy zwrócili uwagę na fakt, iż po włączeniu Morskich Farm Wiatrowych do sieci energetycznej Polski, staną się one infrastrukturą krytyczną.
26.04.2021

Połączenie Gaz-Systemu i Polskiego LNG

Operator przesyłowy gazu Gaz-System i jego spółka-córka Polskie LNG - operator gazoportu w Świnoujściu - formalnie połączyły się w środę. Działalność Polskiego LNG będzie kontynuowana przez Gaz-System, jako następcę prawnego.
31.03.2021

PKN ORLEN sfinalizował przejęcie spółki transportowej OTP

PKN ORLEN nabył 100 proc. udziałów spółki transportowej OTP, największego przewoźnika drogowego paliw płynnych w Polsce. Transakcja umożliwi dynamiczny rozwój i optymalizację procesów logistycznych. Odbudowa własnych mocy transportowych w strukturach Koncernu oraz planowana centralizacja zarządzania logistyką drogową korzystnie przełożą się również na wyniki Grupy Kapitałowej ORLEN. W ten sposób Koncern zdecydowanie umocni swoją pozycję na rynku przewozów drogowych.
31.03.2021

Jarosław Baran prezesem Orlen China

Prezesem Orlen China, spółki Grupy Orlen utworzonej w 2020 r., został Jarosław Baran, menadżer, absolwent m.in. Suzhou University, specjalista w obszarze analiz rynkowych działalności gospodarczej w Chinach i w innych państwach azjatyckich - podał w poniedziałek PKN Orlen.
18.01.2021

Hudong-Zhonghua rozpoczęła budowę wartego 2,8 mld dolarów zakładu stoczniowego

Hudong–Zhonghua Shipbuilding, podspółka należąca do China State Shipbuilding Corporation, przeprowadziła ceremonię rozpoczęcia budowy drugiego etapu China Shipbuilding Changxing Shipbuilding Base.
07.01.2021

Port Los Angeles wzmocni swoje zabezpieczenia przed cyberatakami

W Porcie Los Angeles otworzy się niedługo Portowe Centrum Odporności Cybernetycznej (CRC), które zostanie zaprojektowane i potem obsługiwane przez IBM.
11.12.2020

Budowa i zasady działania systemu PCS - seminarium naukowe w AMS

Zasady działania systemu informatycznego: Port Community System były tematem seminarium naukowego, które odbyło się w piątek, 4 grudnia w Akademii Morskiej w Szczecinie.
07.12.2020

Inflacja po pandemii może utrzymywać się na ponadprzeciętnie wysokim poziomie

W najbliższych latach po pandemii inflacja może utrzymywać się na wyższym poziomie niż średnia z ostatnich dwóch dekad - wskazuje w raporcie PKO BP. Przyszłą inflację będą determinowały m.in. demografia, transformacja energetyczna, wojny handlowe, kształt polityki redystrybucyjnej państwa.
25.11.2020

Inteligentny system dla portów - projekt InSecTT

W ogólnoeuropejskim projekcie Intelligent Secure Trustable Things (InSecTT), w ramach programu Horyzont 2020, uczestniczą najbardziej innowacyjne firmy i jednostki badawcze. Wspólnie pracują nad rozwiązaniami łączącymi Internet Rzeczy (IoT) ze sztuczną inteligencją (AI). W tym gronie znalazły się 3 podmioty z Polski. Gdyński start-up ISS RFID, razem z Politechniką Gdańską i firmą Vemco, opracują ważne komponenty tworzące system inteligentnego portu morskiego.
06.11.2020

Gdańska oceanografka z nagrodą PAGES

Dr Alicja Bonk z Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego została laureatką nagrody PAGES dla młodych pracowników naukowych.
03.11.2020

Port Community System w Porcie Gdynia

Od 2016 roku w Porcie Gdynia trwają prace nad systemem optymalizacji, automatyzacji oraz sterowania procesami transportowymi, Port Community System (PCS). Jego celem jest obniżenie kosztów oraz skrócenie czasu obsługi ładunków, poprzez zbieranie i łączenie informacji dotyczących łańcuchów logistycznych, pomiędzy różnymi uczestnikami obrotu towarów.
30.10.2020

Naimski: brak przesłanek, by utrzymywać oddzielną spółkę Polskie LNG

Nie ma przesłanek, by utrzymywać spółkę Polskie LNG, powołaną do budowy terminala LNG, gdy terminal już jest i działa - tak pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski uzasadnił połączenie Polskiego LNG z Gaz - Systemem.
22.10.2020

Gaz-System i Polskie LNG podpisały porozumienie w sprawie planu połączenia spółek

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. oraz Polskie LNG S.A. podpisały 21 października 2020 r. porozumienie w sprawie planu połączenia spółek - poinformował Gaz-System w czwartkowym komunikacie.
22.10.2020

EKF2020: gospodarka nie ruszy z miejsca bez inwestycji sektora prywatnego

W ramach X Europejskiego Kongresu Finansowego dyskutowano o roli inwestycji prywatnych w odbudowie gospodarki po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa. Uczestnicy panelu byli zgodni, że dużą rolę odgrywa w tym stosowna polityka finansowa rządu.
14.10.2020

Andrzej Klimek dołączył do zespołu Fracht FWO Polska

Fracht FWO Polska, operator logistyczny dla przemysłu, stawia na dynamiczny rozwój usług na polskim rynku oraz sukcesywnie wzmacnia i rozbudowuje zespół. Z początkiem października do Fracht FWO dołączył Andrzej Klimek, obejmując stanowisko dyrektora ds. rozwoju biznesu.
13.10.2020

Lodołamacze dla Szczecina coraz bliżej. Jak postępują pracę na nowych jednostkach Wód Polskich?

Dwa lodołamacze liniowe, które powstają dla szczecińskich Wód Polskich coraz bliżej ukończenia. Jednostki przechodzą kolejne prace, w tym próby szczelności czy zbrojenia na zbiornikach. Wiele wskazuje na to, że dotrą one do Szczecina na przełomie roku.
23.09.2020

Oceaniczne drobnoustroje i zanieczyszczenia wspólnie wpływają na klimat

Wzajemne oddziaływanie oceanicznych drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń wpływa na skład atmosfery, tworzenie się chmur i zmiany klimatu – poinformowano podczas wirtualnej sesji American Chemical Society.
24.08.2020

LOTOS zdalnie monitoruje wpływ pracy rafinerii na środowisko

Zakończył się projekt budowy systemu ciągłego monitoringu emisji zanieczyszczeń CEMS (Continuous Emission Monitoring System). System pomaga w analizie pracy rafinerii przy przerobie różnych gatunków rop. Dzięki temu widać, jak produkcja wpływa na środowisko naturalne.
17.08.2020

GALATEA – innowacje w kolorze blue, czyli Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny

GALATEA to jeden z satelitów Neptuna, któremu nadano imię morskiej nimfy znanej z mitologii greckiej. Jej urodę możemy podziwiać na fresku Rafaela Santi, który znajduje się Willi Farnesina (Chigi) w Rzymie.
03.08.2020

Rynek gruntów w czasie pandemii: ceny trzymają się mocno, inwestorzy robią ostrożne zakupy

Rynek gruntów inwestycyjnych, podobnie jak cała gospodarka, poważnie odczuł skutki pandemii COVID-19 i związanego z nią zamknięcia. W II kwartale bieżącego roku sfinalizowano jedynie wcześniej zapoczątkowane transakcje, które musiały zostać domknięte ze względu na istniejące zobowiązania. Część inwestorów – jeśli miała taką możliwość – decydowała się na odsunięcie umowy końcowej w czasie, najczęściej na III lub IV kwartał br.
22.07.2020

Integracja systemów automatyki drogą do zwiększenia bezpieczeństwa na morzu

Cykliczne modernizacje, przeglądy oraz naprawy zainstalowanych systemów na statkach, drogą do zwiększenia bezpieczeństwa żeglugi mimo covid-19.
13.07.2020

Arak: przejęcie inwestycji z Chin lub Azji może dostarczyć impulsu rozwojowego regionowi

Przejęcie części inwestycji z Chin lub Azji Południowo-Wschodniej może dostarczyć potrzebnego impulsu rozwojowego naszemu regionowi - twierdzi w komentarzu dla PAP dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.
25.06.2020

Fracht FWO Polska dynamicznie rozwija transport morski

Fracht FWO Polska, operator logistyczny dla przemysłu, stawia teraz na dynamiczny rozwój transportu morskiego kontenerów. Na początku kwietnia firma uruchomiła nowy oddział w Szczecinie, który organizuje transporty morskie dla różnych grup ładunków. Jednym z nich była dostawa z Polski do Arabii Saudyjskiej kilkudziesięciu kontenerów na zlecenie czołowego polskiego eksportera mebli. Ze względu na krótki „transit time” i konieczność spełnienia wielu wymogów formalnych, wymagało to precyzyjnego zaplanowania w czasie i synchro
22.06.2020

Projekt z udziałem wrocławskich naukowców na liście technologii zmieniających świat

Międzynarodowy projekt „Disire”, współtworzony przez naukowców z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, został wpisany na listę 1000 nowoczesnych technologii zmieniających świat.
16.06.2020

System zarządzania ciągłością działania jako skuteczne narzędzie dla firm w dobie pandemii

W działalności gospodarczej, podobnie jak w życiu, mogą wydarzyć się rzeczy trudne lub niemożliwe do przewidzenia, jak pożar, atak hackerski, utrata kluczowego personelu czy jak teraz - wybuch pandemii koronawirusa, który wstrzymał światową gospodarkę. Zapewnienie ciągłości działania organizacji jest w sytuacji wystąpienia niepożądanych, nieplanowanych zdarzeń jednym z najpoważniejszych wyzwań w zarządzaniu każdą organizacją. Narzędziem, które pomaga w zapewnieniu płynnego reagowania na nieprzewidziane zdarzenia jest sys
28.05.2020

Warszawa: Związkowcy protestowali w obronie Stoczni Remontowej Nauta S.A.

Związkowcy z NSZZ „Solidarność” protestują w obronie Stoczni Remontowej NAUTA S.A. w Gdyni. 12 marca kilkudziesięciu związkowców ze Stoczni „NAUTA”, przy wsparciu kolegów trójmiejskich zakładów pracy (między innymi Stoczni Wojennej, Portu Północnego, Stoczni Gdańsk, Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”) przeprowadzili pikiety pod siedzibami MS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A., biurem Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. oraz pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, gdzie związkowcy przekazali petycję do premiera.
14.03.2020

Dlaczego statki autonomiczne to daleka przyszłość?

Obecnie inżynierowie i naukowcy pracują nad rozwojem statków autonomicznych, które będą pływać z częściową lub nawet bez ingerencji człowieka. Jednostki te, mając na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo życia na morzu oraz ochronę środowiska morskiego, będą uwzględniały rozwiązania o najwyższym poziomie automatyzacji i informatyzacji. I o ile, pod względem technologicznym, z ust projektantów często pada stwierdzenie, że są na to nowe podejście gotowi, to reszta branży podchodzi do tematu ostrożnie. Dlaczego? Przede w
18.12.2019

PERN w 2020 roku: inwestycje i remonty za ponad miliard złotych

Rozbudowa Terminala Naftowego w Gdańsku, rozbudowa nowych pojemności na paliwa i budowa rurociągu Boronów – Trzebinia to największe pozycje w planie inwestycji na 2020 rok, zatwierdzonym już przez Walne Zgromadzenie PERN. Łącznie Spółka wyda na nie w przyszłym roku blisko 550 mln zł. Cały plan inwestycji i remontów oznacza wydatek ponad 1 mld zł. Natomiast zaktualizowane plany nakładów inwestycyjnych w latach 2018 – 2022 (okres obecnej Strategii PERN) wynoszą ok 3,1 mld zł.
12.12.2019

Port w Kłajpedzie stawia na cyfryzację procesów

Usługi związane z działalnością holowników portowych w Porcie w Kłajpedzie stają się coraz szybsze i uproszczone. Jest to możliwe dzięki zmodernizowanemu systemowi zarządzania informacjami o linii żeglugowej (LUVIS).
10.12.2019

Raport: obroty polskich firm z branży transportowej do 2030 r. mogą rosnąć o ok. 4-5 proc. rocznie

W optymistycznym scenariuszu obroty polskich firm z branży transportowo-logistycznej w horyzoncie do 2030 r. mogą rosnąć o ok. 4-5 proc. rocznie - przekonują w najnowszym raporcie o branży transportowej eksperci Banku Pekao. W wariancie pesymistycznym może to być ok. 2-3 proc. rocznie.
28.11.2019

Debata PAN i ONZ o klimacie: neutralność klimatyczna wymaga społecznej akceptacji

Aby zatrzymać globalne ocieplenie, musimy zredukować emisję CO2 - mówili w Warszawie naukowcy podczas debaty PAN i ONZ o klimacie. Wiceminister środowiska Michał Kurtyka odparł, że dojście do neutralności energetycznej byłoby cywilizacyjną zmianą, która wymaga społecznej akceptacji.
23.10.2019

PGNiG przygotowało raport o innowacjach w sektorze gazu, paliw i energii

Jakie innowacje będą kluczowe dla przyszłości sektora, w którym działa Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo? Skąd mogą pochodzić innowacyjne rozwiązania i jakie są najważniejsze wyzwania w tym obszarze? To tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiada specjalny raport pt. „W kierunku energii przyszłości”.
26.09.2019

DB Schenker bada wykorzystanie egzoszkieletów

DB Schenker w kilku swoich magazynach testował zastosowanie egzoszkieletów. Dostawca usług logistycznych dąży do tego, aby odciążyć pracowników magazynów z zadań wymagających wysiłku fizycznego.
28.08.2019

Powstała Zielona Stocznia w Polsce

Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” wraz z Krajową Izbą Gospodarczą zawiązały spółkę celową "Zielona Stocznia w Polsce" - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. To pierwszy w kraju zakład recyklingu jednostek pływających.
01.07.2019

Sea Europe: Rozwój europejskiej technologii morskiej potrzebuje unijnego wsparcia

UE musi inwestować w badania, rozwój i innowacje, aby dalej rozwijać technologie cyfryzacji i bezzałogowej żeglugi - uważają europejscy stoczniowcy.
20.06.2019

Naftoserwis z Grupy PERN z nową usługą wykrywania pęknięć rurociągów

Wykrywanie pęknięć rurociągów za pomocą inteligentnych tłoków ultradźwiękowych to nowa usługa, którą wprowadziła do swojej oferty spółka Naftoserwis, należąca do Grupy PERN. To specjalistyczna, unikalna technologia na świecie.
13.06.2019

Naftoserwis z Grupy PERN zbada stan techniczny rurociągu PKN Orlen

Naftoserwis z Grupy PERN wykona badanie stanu technicznego rurociągu paliwowego relacji Ostrów Wielkopolski – Wrocław o długości ok. 106 km, który należy do PKN Orlen. Do badania Naftoserwis wykorzysta specjalistyczny tłok własnej konstrukcji.
18.04.2019

Alan Aleksandrowicz nowym zastępcą prezydenta Gdańska

Prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz w poniedziałek przedstawiła nowego zastępcę. Został nim Alan Aleksandrowicz, który od wielu lat związany jest z gdańskim samorządem. Aktualnie jest prezesem Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. Obowiązki zastępcy prezydenta pełnić będzie od 6 maja.
15.04.2019

Dachser notuje zrównoważony wzrost

Dostawca logistyczny odnotowuje 5,5-procentowy wzrost, którego głównym motorem pozostaje europejski biznes eksportowy. Nowe rekordy przesyłek, tonażu i zatrudnienia.
02.04.2019

PARP: 1,5 mld zł dla małych i średnich firm na innowacyjne produkty

1,5 mld zł mogą otrzymać małe i średnie firmy, które chcące wdrożyć innowacyjne produkty - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Wnioski o wsparcie przedsiębiorcy mogą składać od 25 marca; nabór potrwa do 8 maja.
22.03.2019

Zatrudniasz w szczególnych warunkach? O tym musisz pamiętać!

Za pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze należy opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Pracodawcy, którzy tak robią muszą do końca marca złożyć do ZUS odpowiednie dokumenty.
20.03.2019

Kwieciński: Zrealizowaliśmy już prawie połowę zadań z planu Morawieckiego

W ciągu dwóch lat zrealizowaliśmy już prawie połowę najważniejszych zadań wytyczonych w planie Morawieckiego - powiedział w piątek PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Zaznaczył, że efektem sprawnej realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju są m.in bardzo dobre wyniki gospodarcze.
26.01.2019

Agility zainwestuje 100 mln USD w cyfrową platformę logistyczną Shipa

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, w ciągu najbliższych trzech lat zainwestuje 100 mln USD w projekt uruchomienia Shipa.com, cyfrowej platformy logistycznej umożliwiającej przedsiębiorcom oraz konsumentom zarządzanie transportem, sprzedażą oraz dostawami przez Internet.
03.01.2019

Shipa Freight, nowa platforma spedycyjna Agility, już zdobywa nagrody

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, w tym roku uruchomił platformę Shipa Freight, pierwszą w pełni zintegrowaną usługę spedycyjną online, dedykowaną małym i średnim firmom. W ciągu zaledwie siedmiu miesięcy jej innowacyjność i funkcjonalność została doceniona zarówno przez klientów jak i ekspertów branży logistycznej. W Polsce platforma Shipa Freight została wyróżniona spośród trzydziestu innowacyjnych rozwiązań zgłoszonych do konkursu Produkt Innowacyjny dla Logistyki, Transportu i Produkcji 2018.
13.12.2018

Polski rynek transportu drogowego jest rynkiem przewoźnika

Sytuacja na rynku transportu drogowego w Polsce zdecydowanie sprzyja przewoźnikom. 45% polskich firm przewozowych, biorących udział w badaniu Grupy Transporeon Dostępność, Stawki & Technologia: Europejskie Badanie Transportu Drogowego 2018, wskazało na ponad 5-procentowy wzrost dochodu w 2017 roku, a 79% prognozowało zwiększenie obrotów do końca br. Załadowcy zmagają się ze zbyt małą dostępnością przewoźników, wysokimi kosztami transportu, a także procesami planowania, które okazują się nieefektywne.
11.12.2018

Maduro: Rosja i Wenezuela podpisały umowy inwestycyjne na ponad 6 mld USD

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił w czwartek w Moskwie, że podpisał z Rosją umowy inwestycyjne na ponad 6 mld dolarów. Przewidują realizację wspólnych projektów w dziedzinie przemysłu (5 mld USD) i górniczego (1 mld dol.).
07.12.2018

Agility Logistics organizuje transporty morskie dla branży kosmetycznej i perfumeryjnej

Agility Logistics, polski oddział Agility, globalnego dostawcy zintegrowanych rozwiązań logistycznych, wzmacnia ofertę skierowaną do firm z branży kosmetycznej i perfumeryjnej. Teraz, oprócz frachtu morskiego, klienci mogą korzystać z ekspresowych usług lotniczych oraz transportów specjalnych. W ostatnim czasie spedytorzy Agility zorganizowali dwa ciekawe transporty kosmetyków: drogą morską do Libanu i lotniczym cargo do Hongkongu.
30.11.2018

CIR: Rząd przyjął projekt ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, która ma się koncentrować na dostosowaniu polskiej gospodarki do wyzwań wynikających z czwartej rewolucji przemysłowej - podało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.
23.10.2018

Obajtek dla Super Expressu: fuzja z Lotosem jest konieczna

Decyzję KE ws. fuzji z Lotosem powinniśmy otrzymać w pierwszej połowie 2019 r.; wówczas w drugiej połowie przyszłego roku proces przejęcia Lotosu przez Orlen powinien być zakończony - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w rozmowie z sobotnim "Super Expressem".
15.09.2018

Rekrutacja do Akademii Morskiej w Szczecinie trwa jeszcze tydzień

Przed nami ostatni tydzień naboru uzupełniającego na wszystkie kierunki studiów stacjonarnych w Akademii Morskiej w Szczecinie. Na kandydatów uczelnia czeka do 14 września 2018 r.
07.09.2018

Paliwo wodorowe z wody i czystsza atmosfera - pracują nad tym naukowcy z Łodzi

Jak skutecznie pozyskiwać paliwo wodorowe z wody czy ograniczyć stężenie dwutlenku węgla w atmosferze, włączając go jednocześnie w proces przemysłowej recyrkulacji np. do produkcji metanu? Pracują nad tym naukowcy z Politechniki Łódzkiej, którzy opracowują nanokatalizatory plazmowe nowej generacji.
24.08.2018

Gdynia: Msza pogrzebowa dziewięciu ofiar zbrodni komunistycznych

Na pokładzie ORP "Błyskawica" odprawiono w piątek uroczystą mszę pogrzebową w intencji dziewięciu oficerów, podoficerów i marynarzy - ofiar zbrodni komunistycznych. Ich prochy spoczną w Kwaterze Pamięci na gdyńskim Cmentarzu Marynarki Wojennej.
30.06.2018

Prezydent Płocka zarzuca PKN Orlen brak współpracy – spółka zapewnia, że stawia na dialog

Prezydent Płocka zarzuca PKN Orlen brak współpracy w przekazywaniu informacji o zdarzeniach na terenie zakładu spółki mogących mieć wpływ na jakość powietrza. PKN Orlen zaprzecza zarzutom i zapewnia, że stawia na dialog z lokalną społecznością i przedstawicielami władz.
28.06.2018

Agility Logistics od 10 lat na polskim rynku

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, w tym roku obchodzi 10-lecie rozpoczęcia działalności na polskim rynku. Z tej okazji firma podsumowała dotychczasowe osiągnięcia i zapowiada kierunki dalszego rozwoju.
26.06.2018

Ostatnie 1400 ton stali wypływa ze Szczecina

Dziś ok. godz. 14 odpłynął ostatni transport fundamentów do morskich elektrowni wiatrowych na Morzu Północnym. Ich producent – firma ST3 Offshore - zakończy tym samym dostawę jacketów dla duńskiego klienta.
12.06.2018

Budowa silnego przemysłu i wsparcie przedsiębiorczości - priorytety zawarte w przyjętym raporcie o SDG

Budowa silnego, nowoczesnego przemysłu i wsparcie przedsiębiorczości to główne priorytety gospodarcze Polski wskazane w raporcie nt. realizacji celów zrównoważonego rozwoju (SDG). Dokument w tej sprawie, w którym podkreślono m.in. kluczową rolę inwestycji w innowacje, przyjął we wtorek rząd.
05.06.2018

Nowa biała księga firmy Eaton o projektowaniu i rozwoju zorientowanych na użytkownika systemów operatorskich w środowiskach produkcyjnych

Firma Eaton opublikowała nową białą księgę zatytułowaną „Interakcja między człowiekiem a maszyną w środowisku produkcyjnym: Projektowanie i opracowywanie systemów sterowania, które rzeczywiście spełniają potrzeby użytkowników”. Autorzy - Simon Sittig, profesor Christian Brecher i Markus Obdenbusch z laboratorium obrabiarek WZL na uczelni technicznej RWTH Aachen - opisują plusy i minusy obecnych systemów operacyjnych, wyjaśniają wytyczne i zalecenia projektowe dotyczące nowoczesnych rozwiązań zorientowanych na operatora mas
11.05.2018

Wild: Na przełomie maja i czerwca wyniki analizy lokalizacyjnej Centralnego Portu Komunikacyjnego

Na przełomie maja i czerwca br. będą znane dokładne wyniki analizy lokalizacyjnej, dzięki której znany będzie obszar przeznaczony pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK dla RP Mikołaj Wild.
09.05.2018

Polski Port Community System oddolnie i odgórnie budowany

O konkurencyjności, a więc możliwości dalszego rozwoju portów morskich i żeglugi zadecydują: digitalizacja i ochrona środowiska. W świecie globalnym nie da się utrzymać konkurencyjności bez innowacyjnych narzędzi wymiany informacji, niezbędnych dla zbudowania sprawnego i bezpiecznego łańcucha dostaw, a ochrona środowiska, jest nieodłącznym, wielopłaszczyznowym efektem ich wykorzystania, niezależnie od „zielonych” technologii specjalnie dedykowanych tym sektorom transportu morskiego.
23.04.2018

Coraz więcej firm zmaga się z niedoborem pracowników. Same podwyżki nie wystarczają, by przyciągnąć najlepszych

Niskie bezrobocie i duża rotacja kadr to obecnie poważne wyzwania dla pracodawców. Zyskują firmy, które dbają o swoich pracowników. Często słyszymy o rynku pracownika, natomiast nazwałbym go raczej rynkiem dobrego pracodawcy – mówi Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska, firmy nagrodzonej tytułem „Pracodawca Roku”. Bycie dobrym pracodawcą zwyczajnie się firmie opłaca – zwiększa efektywność rekrutacji, pomaga w znalezieniu fachowców na bardzo konkurencyjnym rynku pracy i ogranicza koszty związane z rotacją i procesami rekrutacyjnymi.
20.04.2018

Agility uruchamia nową spedycyjną platformę online - Shipa Freight™

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, ogłosił uruchomienie platformy Shipa Freight, pierwszej w pełni zintegrowanej usługi spedycyjnej online, która umożliwia użytkownikom sprawdzanie stawek transportowych, rezerwację, dokonywanie płatności oraz śledzenie przesyłek morskich i lotniczych na całym świecie.
19.04.2018

Powstał raport dotyczący realizacji w Polsce celów zrównoważonego rozwoju

Powstał raport dotyczący realizacji w Polsce celów zrównoważonego rozwoju (SDG), który zostanie zaprezentowany podczas pierwszego przeglądu wdrażania przez nasz kraj SDG w lipcu. Obecnie trwają konsultacje społeczne raportu - poinformował w piątek resort przedsiębiorczości i technologii.
06.04.2018

Konferencja naukowa Porty morskie 2018

Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu Akademii Morskiej w Szczecinie i Zachodniopomorski Klaster Morski po raz kolejny organizuje konferencję "Porty Morskie 2018". Wydarzenie odbędzie się 12 kwietnia w Szczecinie.
04.04.2018

Ceny transferowe – wydłużenie terminu na przygotowanie dokumentacji podatkowej – śniadania podatkowe Deloitte

W tym roku po raz pierwszy firmy dokonujące transakcji z podmiotami powiązanymi muszą składać oświadczenie, podpisane przez zarząd, potwierdzające, że spółka posiada kompletną dokumentację podatkową. W tym kontekście, prace nad dokumentacją nabierają zupełnie nowego znaczenia, które do pory nie było brane pod uwagę przez większość spółek.
18.03.2018

120 mln PLN w ramach Programu sektorowego INNOship

Pierwszy konkurs w ramach nowego programu INNOSHIP - dedykowanego szeroko pojętemu sektorowi stoczniowemu został ogłoszony 5 marca 2018 r. W ramach niego uzyskać można dofinansowanie kosztów związanych z badaniami przemysłowymi i/lub eksperymentalnymi pracami rozwojowymi oraz pracami przedwdrożeniowymi w projektach, które prowadzić będą do innowacji produktowej lub procesowej. Konkurs INNOship ma na celu zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności branży morskiej.
07.03.2018

Z rybami na ty (wideo)

Jesteś maturzystą lub inżynierem i nie wiesz, co dalej? Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (UWM) w Olsztynie prowadzi nabór na kierunku Rybactwo. Sprawdź, być może to studia dla Ciebie.
23.01.2018

D. Sieczkowski: W wojsku też miały miejsce stalinowskie represje

W wojsku też miały miejsce stalinowskie represje, zapadały wyroki śmierci - przypominają autorzy wystawy pt. „Zbrodnie komunistyczne w Marynarce Wojennej w okresie stalinowskim”. Oficerowie byli oskarżani przede wszystkim o dywersję i szpiegostwo - powiedział Daniel Sieczkowski z gdańskiego Oddziału IPN.
15.12.2017

Przygotowania do PCS w Porcie Gdynia

Podczas wczorajszego ( 12 bm.) spotkania w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia S.A. firm i terminali działających w Porcie Gdynia z przedstawicielami placówek administracji państwowej omawiano ważki problem realizacji projektu systemu Polski Port Community System (Polski PCS). Przypomnijmy, iż w połowie września br. w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Warszawie podpisano umowę o powołaniu spółki Polski PCS.
13.12.2017

Agility rozwija globalny system obsługi klientów – Agility Connects

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, rozwija globalny system Agility Connects, który wspomaga klientów w efektywnym zarządzaniu procesami transportowymi oraz operacjami magazynowymi. Jego funkcjonalność została dopasowana do potrzeb i oczekiwań użytkowników, którzy mogą korzystać z trzech, różnych opcji – Visibility, Integration i Collaboration.
22.11.2017

Posłowie PiS na podkomisji krytycznie o projekcie reform uczelni

Posłowie PiS podczas posiedzenia sejmowej podkomisji krytycznie odnieśli się do proponowanego przez resort nauki projektu reform uczelni. Drogi słabszych i silniejszych uczelni będą się coraz silnej rozchodzić - oceniła poseł Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS).
22.11.2017

Nowi Członkowie Zarządu Grupy CTL Logistic

Rada Nadzorcza CTL Logistics powołała Artura Borowicza na stanowisko Członka Zarządu i Dyrektora ds. Operacji i Eksploatacji oraz Marka Tymkiewicza na Członka Zarządu i Dyrektora Finansowego Grupy CTL Logistics.
10.11.2017

Praktyki dla studentów Akademii Marynarki Wojennej w szwedzkiej stoczni Saab Kockums w Karlskronie

Studenci IV roku kierunku Mechanika i Budowa Maszyn na Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Bartłomiej Broniewicz, Jamal Hamoud i Haled Hamoud, odbyli specjalistyczną praktykę stoczniową w stoczni Saab Kockums w Karskronie. Ich pobyt jest wynikiem współpracy pomiędzy grupą Saab a Akademią Marynarki Wojennej.
25.10.2017

Dachser kształci młodych logistyków

Dachser rozwija autorski program stażowy i wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego, przyjmie do oddziałów w całej Polsce kolejną grupę młodych osób. Będą one miały możliwość zapoznania się z zasadami zarządzania procesami logistycznymi i magazynowymi w ramach międzynarodowej organizacji. W programie stażowym Dachser wzięło już udział prawie 50 studentów i absolwentów szkół średnich. Aż 80% z nich dostało propozycję przedłużenia umowy po zakończonym stażu.
06.10.2017

Krężel: Polski Port Community System finansowany prawdopodobnie ze środków RPO

Digitalizacja polskich portów morskich, czyli Port Community System (PCS) będzie prawdopodobnie finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa pomorskiego – zapowiedział w czwartek Paweł Krężel z Departamentu Gospodarki Morskiej MGMiŻŚ.
05.10.2017

Podpisanie umowy o powołaniu spółki Polski PCS Sp.z.o.o

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej uczestniczył w podpisaniu umowy o powołaniu spółki Polski PCS Sp.z.o.o, które miało miejsce w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Warszawie.
15.09.2017

Coraz bliżej połączenia dwóch gigantów sektora naftowo-paliwowego. Sytuacja pracowników obu spółek nie ulegnie pogorszeniu

Połączenie spółek PERN i OLPP od strony formalno-prawne jest już na ostatniej prostej. Zarządy obu spółek zgodnie zapewniają, że zamierzają utrzymać zarówno zatrudnienie, jak i wszystkie dotychczasowe świadczenia. Trwają rozmowy dotyczące porozumień społecznych w obu spółkach.
31.08.2017

Dzień Otwarty w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni

Po raz piąty bramy Bałtyckiego Terminala Kontenerowego w Gdyni zostaną otwarte dla zwiedzających. Dzień Otwarty BCT odbędzie się 15 lipca w godzinach 9:00 – 14:00.
06.07.2017

Shell otwiera nową siedzibę największego centrum usług biznesowych w Europie

Firma Shell właśnie zainaugurowała nowe biuro jednej z największych małopolskich inwestycji – Shell Business Operations. Zatrudnieni w centrum menadżerowie podejmują strategiczne dla firmy decyzje, które mają przełożenie na globalny rynek. Ponad 2,7 tys. specjalistów z dziedziny prawa, zasobów ludzkich, zarządzania projektami, księgowości czy logistyki przeprowadziło się właśnie do najnowocześniejszych w całym regionie biurowców znajdujących się w kompleksie Shell Energy Campus w Krakowie. Jednocześnie koncern zapowiada, ż
05.07.2017

Grupa Mainfreight rozwija autorski system Mainchain

Grupa logistyczna Mainfreight rozwija autorski system Mainchain, służący do zarządzania wszystkimi rodzajami transportu, a także gospodarką magazynową. W roku ubiegłym Grupa Mainferight zainwestowała w infrastukturę i technolgie IT ponad 33,8 mln USD (*46,48 mln ZND).
03.07.2017

Prezydent Duda i emir Kataru rozmawiali o współpracy przemysłów obronnych

O możliwości rozwoju współpracy gospodarczej i inwestycyjnej, w tym współpracy przemysłów obronnych, rozmawiali w piątek w Warszawie prezydent Andrzej Duda i emir Kataru Tamim ibn Hamad Al-Thani. Emir wyraził wolę zainteresowania się „bardzo dobrą ofertą” sprzętu wojskowego Polski.
05.05.2017

Nowa jakość unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych – rozmowa z Pawłem Królem, prezesem Port Service

Od grudnia spółka Port Service, będąca najdłużej działającą i najbardziej doświadczoną na polskim rynku firmą zajmującą się unieszkodliwianiem odpadów niebezpiecznych, ma nowego prezesa. Jego plany zakładają: inwestycje w modernizację infrastruktury, najnowsze technologie oraz podwyższenie jakości kontroli prowadzonych procesów i zarządzania tymi procesami. Sytuacja przedsiębiorstwa jest jednak złożona, a realizacja tych planów zależy między innymi od decyzji instytucji samorządowych.
09.02.2017

Polskie porty coraz bardziej konkurencyjne. W tym roku zapadną kluczowe decyzje (wideo)

Poprawa infrastruktury, kolejne inwestycje oraz usprawnienie regulacji prawnych. To główne zadania, jakie stoją przed polskimi portami na najbliższe lata. O wyzwaniach, zagrożeniach i szansach dla nich rozmawiali w Gdyni przedstawiciele rządu oraz eksperci podczas seminarium „Porty morskie w polityce gospodarczej Polski”. Jak zapowiedzieli, główne zmiany czekają teraz gdyński port.
06.02.2017

Bałtycki Terminal Kontenerowy laureatem prestiżowej nagrody

Bałtycki Terminal Kontenerowy został uhonorowany nagrodą w konkursu Polskiego Towarzystwa Logistycznego. BCT został doceniony za "T-Scale Intermodal - platforma do wymiany informacji o transporcie intermodalnym".
10.06.2016

HELM: czas się przeszkolić

Kwestie bezpieczeństwa i zarządzania zasobami ludzkimi są ściśle ze sobą powiązane. Z tego względu konwencja STCW wprowadza od początku 2017 roku wymóg posiadania przez członków załóg na szczeblach operacyjnym i zarządzania, ściśle określonych kompetencji z zakresu HELM, czyli Human Element Leadership and Management. Szkolenia w tym zakresie oferuje Szkoła Morska w Gdyni.
06.06.2016

HYDRO-NAVAL postawił na rewolucyjny system inteligentnej fabryki

HYDRO-NAVAL jest w trakcie wdrażania nowego systemu zarządzania produkcją – IPOSystem (Intelligent Production Organization System). Jest to innowacyjne rozwiązanie, które samodzielnie zarządza procesami przemysłowymi. Dzięki jego wprowadzeniu wydajność pracy podniesie się o około 30 proc.
13.01.2016

Statki morskie emitują silne zanieczyszczenie powietrza w portach. Rozwiązaniem jest pobór energii z lądu

Nadchodzą duże zmiany dla portów morskich i właścicieli statków, którzy będą musieli przejść na zasilanie z lądu podczas postoju w porcie. Celem wprowadzanych już od kliku lat przepisów jest zmniejszenie emisji tlenków siarki (SOx), tlenków azotu (NOx) i dwutlenku węgla. Eksperci Schneider Electric radzą jak przygotować się do zmian i obniżyć koszty ponoszone przez właścicieli statków poprzez lepsze wykorzystanie energii elektrycznej dzięki odpowiednim urządzeniom zasilającym.
11.10.2015

Sztuczne rafy nie pomogą ochronić wybrzeży Bałtyku

Na polskim wybrzeżu Bałtyku są obecnie prowadzone trzy inwestycje budowy tzw. sztucznych raf, na odcinkach w Łebie, Rowach i Ustce. Prace prowadzone w ramach „polskiej wojny z morzem”, nie stanowią właściwego rozwiązania. Wiążą się za to z wydatkowaniem ogromnych kwot publicznych pieniędzy – uważa organizacja ekologiczna WWF Polska.
27.08.2015

PGNiG ma nową strategię: stawia na wydobycie oraz sprzedaż gazu i prądu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przyjęło strategię na lata 2014-2022. Spółka chce utrzymać pozycję lidera w branży poszukiwawczo-wydobywczej oraz głównego sprzedawcy gazu ziemnego, oferującego również ciepło i energię elektryczną w warunkach zliberalizowanego rynku gazu.
29.12.2014

W parku: tunel, kadłuby, nadbudówki, usługi

Budowa sekcji podmorskiego tunelu, wznowienie produkcji kadłubów, utworzenie centrum obróbki blach i profili oraz produkcja nadbudówek okrętowych i części platform wiertniczych – to ma się dziać na terenie dawnej Stoczni Szczecińskiej. Spółka powołana do zarządzania jej majątkiem pracuje nad wymienionymi projektami.
02.02.2014

Morskie farmy wiatrowe w Polsce są zagrożone?

Ostatnimi czasy istotnym tematem w zakresie problematyki energetyki w Polsce są morskie farmy wiatrowe. Jak się wydaje, polityka energetyczna kraju wiąże z tymi przedsięwzięciami spore nadzieje. Jest to związane z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju jak również z koniecznością osiągnięcia odpowiedniego poziomu udziału energii z OZE w końcowym zużyciu energii brutto.
23.12.2013

J. Piechociński: jest porozumienie co do wydłużenia funkcjonowania stref ekonomicznych

– Mamy wspólne stanowisko w sprawie wydłużenia działalności specjalnych stref ekonomicznych – powiedział Agencji Informacyjnej Newseria Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki. Obecnie trwa ustalanie nowych zasad, na jakich będą funkcjonować. Mają one być impulsem do rozwoju gospodarczego regionów, w których działają, poprzez m.in. ścisłą współpracę z urzędami pracy czy szkołami. Ich dodatkowym zadaniem ma być wspieranie promocji polskich firm, przede wszystkim małych i średnich oraz eksportu.
20.06.2013

Dachser rekrutuje stażystów

Dachser, działający globalnie operator logistyczny, prowadzi rekrutację uczestników do trzeciej edycji swojego programu stażowego. Firma oferuje dwuletnie, płatne staże dla absolwentów szkół średnich, którzy wiążą swoją przyszłość z logistyką. Odbycie takiego stażu daje szansę młodym ludziom na otrzymanie oferty stałego zatrudnienia w firmie.
23.05.2013

Safe Engineering Services- wielka przeprowadzka

Safe od 16 lat budował swoją pozycję na rynku krajowym i zagranicznym. Już wkrótce cała produkcja stoczniowa przedsiębiorstwa zostanie przeniesiona na teren należący do byłej Stoczni Gdańskiej. Poskutkuje to skupieniem produkcji na jednym obszarze, wzrostem możliwości oraz dywersyfikacją produkcji. O wynikających z tego korzyściach opowie Marek Siemaszko- prezes przedsiębiorstwa.
30.09.2012

Konferencja „Uwarunkowania prawne w procesach certyfikacji‟

Polski Rejestr Statków organizuje w dniach 18-22 maja 2012 roku na greckiej wyspie Korfu szkolenie na temat uwarunkowań prawnych związanych z procesami certyfikacji.
28.02.2012

Na styku nauki i biznesu

Dzisiejsze wymogi świata gospodarczego zmuszają do poszukiwania nowych źródeł przewagi konkurencyjnej. Eksperci wskazują, że we współczesnych czasach działalność badawczo-rozwojowa i wdrażania innowacji są głównymi czynnikami rozwoju światowej gospodarki. Żyjemy w czasach, w których największą wartość ma informacja i know-how. Konkurencyjność nowoczesnej gospodarki w coraz mniejszym stopniu zależy od inwestycji w kapitał trwały, a w coraz większym – od inwestycji w uczenie się i tworzenie wiedzy.
21.12.2011

IT dla Transportu Morskiego

Transport morski jest jedną z najbardziej znaczących gałęzi transportu. Rosnące procesy globalizacyjne oraz prace nad ułatwieniami międzynarodowej wymiany towarów drogą morską sprawiają, że rola tej gałęzi transportu systematycznie wzrasta.
20.01.2011

Logistyka odzysku - biznes z przyszłością

Między transportem i ekologią istnieją dwa rodzaje powiązań. Pierwsze związane jest z przewożeniem towarów jak najmniej szkodliwymi dla środowiska środkami transportu. Chodzi tu zarówno o udoskonalenia technologiczne związane przede wszystkim z ograniczeniem emisji CO2, jak i o zastępowanie transportu zatruwającego środowisko bardziej ekologicznym, np. drogowego kolejowym. Tematyką tą zajmiemy się w dalszej części dodatku.
25.11.2010

Europejski przemysł okrętowy przegrywa wyścig z azjatyckim

Ok. 90 proc. produkcji polskiego przemysłu stoczniowego przeznaczane jest na eksport. Dlatego jest on szczególnie wrażliwy na kształtowanie się koniunktury w sektorze okrętowym nie tylko w samej Europie, ale również na świecie.
26.08.2010

Logistyka jako potrzeba i szansa rozwojowa gospodarki polskiej

W różnych okresach rozwoju gospodarczego i społecznego świata odmienne czynniki odgrywały ważną rolę jako podstawowa działalność człowieka, główne źródło utrzymania czy kreowania zysków. W ujęciu historycznym, sięgając do pradawnych czasów, jako najważniejsze działania można wymienić te, które były związane z polowaniem oraz zbieractwem. Udomowienie zwierząt i opanowanie umiejętności uprawy roślin na czoło wiodących działalności wysunęło rolnictwo (koczownicze, później osiadłe).
19.02.2010

Konferencja pod hasłem: Wykorzystanie polskiej przestrzeni morskiej do celów gospodarczych i ekologicznych

W dniach 21-22 października w Gdyni odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona przyszłym formom wykorzystania polskiej przestrzeni morskiej do celów gospodarczych i ekologicznych mająca na celu rozpoczęcie interdyscyplinarnej dyskusji na temat gospodarowania morzem, pogłębienie wiedzy na temat przyszłych form użytkowania przestrzeni morskiej oraz osiągniecie synergii pomiędzy procesami tworzenia KPZK, polskiej polityki morskiej i polityk sektorowych, oddziałujących na przestrzeń morską.
26.10.2009

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.