• <
urząd_morski_gdynia_2021

Prezydent Duda i emir Kataru rozmawiali o współpracy przemysłów obronnych

pc

05.05.2017 14:46 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Prezydent Duda i emir Kataru rozmawiali o współpracy przemysłów obronnych
Prezydent Duda i emir Kataru rozmawiali o współpracy przemysłów obronnych - GospodarkaMorska.pl

O możliwości rozwoju współpracy gospodarczej i inwestycyjnej, w tym współpracy przemysłów obronnych, rozmawiali w piątek w Warszawie prezydent Andrzej Duda i emir Kataru Tamim ibn Hamad Al-Thani. Emir wyraził wolę zainteresowania się „bardzo dobrą ofertą” sprzętu wojskowego Polski.

Emir Kataru szejk Tamim ibn Hamad Al-Thani składa w piątek w Warszawie oficjalną wizytę. Po rozmowach w cztery oczy oraz spotkaniu delegacji obu krajów prezydent Duda i emir spotkali się z  mediami.

Duda zaznaczył, że wizyta emira Kataru ma charakter historyczny. – Stosunki polsko-katarskie, stosunki dyplomatyczne, liczą sobie 28 lat. W ciągu ostatnich, można już powiedzieć 8 lat, następuje intensyfikacja relacji gospodarczych – mówił prezydent.

Jak zauważył, Katar jest dzisiaj największym dostawcą gazu do polskiego gazoportu w Świnoujściu. – Umowa, która została zawarta w roku 2009, w tym roku w marcu doczekała się rozszerzenia i dostawy na podstawie zawartego w tym roku porozumienia zostaną zwiększone dwukrotnie w stosunku do tego, co było do tej pory, a więc następuje w tym zakresie intensyfikacja współpracy – powiedział Duda.

Wyraził nadzieję, że wizyta emira Kataru przełoży się „w sposób, bardzo wymierny” na poszerzenie relacji polsko-katarskich. – I to zarówno relacji gospodarczych, jak i relacji kulturalnych, jak i współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia – podkreślił prezydent.

Jak poinformował, w piątek odbyło się polsko-katarskie forum gospodarcze. – Dyskutowano o różnych formułach współpracy gospodarczej, są prowadzone rozmowy dotyczące współpracy, jeżeli chodzi o przemysł produkcji żywności. Są prowadzone rozmowy jeżeli chodzi o współpracę w zakresie przemysłu farmaceutycznego – mówił prezydent.

Poinformował też, że zostały zawarte cztery umowy międzyrządowe, w tym umowa dotycząca szeroko pojętej współpracy gospodarczej. – Nie będę ukrywał, liczymy również na to, że polskie firmy, przede wszystkim budowlane, będą mogły wziąć udział w wielkim rozwoju inwestycyjnym, jaki jest w tej chwili realizowany w Katarze – powiedział prezydent Duda. Jak mówił, chodzi zarówno o przygotowania do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2022 roku, jak i o „szeroko pojęte plany rozwoju infrastrukturalnego Kataru do roku 2030”.

Jak dodał, rozmowa z emirem Kataru dotyczyła także kwestii związanych z procesami pokojowymi na Bliskim Wschodzie. – Mówiliśmy dużo na ten temat, zarówno o relacjach izraelsko-palestyńskich, jak i o problemie toczącej się wojny w Syrii. Dziękowałem Jego Wysokości za to, że Katar zajmuje absolutnie jednoznaczną postawę, jeśli chodzi o walkę z terroryzmem, że jest członkiem globalnej koalicji – powiedział prezydent.

Zaznaczył, że rozmowa dotyczyła także współpracy przemysłów obronnych. – Mam nadzieję, że Katar będzie zainteresowany ofertą polskiego przemysłu zbrojeniowego. Podjęliśmy w tym zakresie z Jego Wysokością takie wstępne ustalenia co do tego, ze przedstawiciele armii katarskiej i przemysłu obronnego Kataru zjawią się w Polsce i będą się zapoznawali z polską ofertą – powiedział prezydent.

Szejk Tamim ibn Hamad Al-Thani podkreślił, że relacje Polski i Kataru są bardzo dobre, a między oboma krajami nie ma żadnych nieporozumień. Jak zaznaczył, rozmowy z prezydentem Dudą dotyczyły m.in. możliwości poszerzenia współpracy gospodarczej i inwestycyjnej. Jak mówił, Katar dostarcza Polsce gaz skroplony, a w ciągu ostatnich paru tygodni podpisano aneks do tej umowy.

Poinformował, że „będą wyznaczone odpowiednie organy, fundusze po obydwu stronach, które mają przyjrzeć się bliżej możliwościom inwestycji w infrastrukturę, również w turystykę”.

Emir Kataru zaznaczył, że rozmowy w Warszawie dotyczyły także współpracy kulturalnej, oświatowej oraz w dziedzinie obronności. – Polska słynie od lat z bardzo dobrej oferty sprzętu wojskowego. Chcemy się nią zainteresować – oświadczył.

Kolejnym tematem rozmowy, dodał, były konflikt izraelsko-palestyński oraz kwestia terroryzmu. Wyraził przekonanie, że ONZ „nie jest dostatecznie zaangażowana w możliwość szybkiego rozwiązania niektórych kryzysów”. – Opowiadamy się cały czas za sprawiedliwym, uczciwym rozwiązaniem kwestii palestyńskiej, wraz z Izraelczykami – powiedział.

Podkreślił, że najbardziej poszkodowani przez terroryzm są Arabowie i muzułmanie, a sam terroryzm to – zdaniem emira – „pokłosie dziesięcioleci nieodpowiedniego traktowania przez rządzących na Bliskim Wschodzie swoich obywateli”. – Musimy walczyć z terroryzmem, również poprzez wykorzenienie jego przyczyn – wskazał.

Emir Kataru podkreślił, że relacje jego kraju i Polski układają się bardzo dobrze i wyraził przekonanie, że "”będą one dalej się dobrze rozwijać w różnych dziedzinach”.

Wcześniej w Pałacu Prezydenckim w obecności prezydenta Polski i emira Kataru podpisane zostało „Memorandum o Porozumieniu pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Katar o Powołaniu Wspólnego Komitetu do spraw Współpracy”. Podpisali je szefowie MSZ Polski i Kataru Witold Waszczykowski oraz szejk Mohammed ibn Abdulrahman ibn Jassim Al-Thani.

Szef katarskiego MSZ oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisali z kolei „Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Katar o współpracy w dziedzinie kultury”.

Ministrowie zdrowia Polski i Kataru Konstanty Radziwiłł oraz pani Hanan Mohamed Al-Kuwari podpisali „Porozumienie miedzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Katar o współpracy w dziedzinie nauk medycznych i ochrony zdrowia”.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.