• <
HARTWIG SZCZECIN

Krężel: Polski Port Community System finansowany prawdopodobnie ze środków RPO

pc

05.10.2017 15:45 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Krężel: Polski Port Community System finansowany prawdopodobnie ze środków RPO
Krężel: Polski Port Community System finansowany prawdopodobnie ze środków RPO - GospodarkaMorska.pl

Digitalizacja polskich portów morskich, czyli Port Community System (PCS) będzie prawdopodobnie finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa pomorskiego – zapowiedział w czwartek Paweł Krężel z Departamentu Gospodarki Morskiej MGMiŻŚ.

W Szczecinie odbyło się wyjazdowe posiedzenie sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, które dotyczyło m.in. wykorzystania nowoczesnych technologii w gospodarce morskiej i śródlądowej.

Paweł Krężel zaprezentował podstawowe informacje dotyczące spółki Polski PCS. Spółka ta została powołana we wrześniu br. przez zarządy portów w Gdańsku, Szczecinie i Świnoujściu oraz PGZ System Sp. z o.o w Radomiu.

Podstawowym zadaniem systemu PCS jest automatyzacja sterowania procesami transportowymi, poprzez gromadzenie informacji dotyczących działań logistycznych zachodzących w portach morskich. "PCS jest systemem, który ma umożliwić wymianę informacji głównie pomiędzy prywatnymi operatorami, którzy uczestnicą w obrocie portowo-morskim" - zaznaczył Paweł Krężel.

Dodał, że w Hamburgu system PCS został założony przez operatorów logistycznych terminali kontenerowych. Stworzyli oni spółkę, która ma system niezależny od państwa federalnego, jak i rządu landowego. "W Polsce od kilku lat trwały prace analityczne nad PCS w dwóch ośrodkach: w Instytucie Logistyki i Magazynowania w Poznaniu oraz w spółce HTPCS w Gdyni, ale nie wiele z ich prac wynikło” - ocenił Krężel.

Jak wyjaśnił, decyzja o stworzeniu spółki PCS wyniknęła z faktu, że „minister gospodarki morskiej stracił cierpliwość i zdecydował, że musimy zrobić to sami z zarządami portów”. „Polskie PCS zostało wpisane do Programu Rozwoju Portów, a także wpisane zostanie do strategii rozwoju transportu, która jest w tej chwili aktualizowana” - dodał.

„Nie planujemy budowy systemu PCS ze środków z Programu Polska Cyfrowa. Obecnie analizowane są źródła finansowania. Wydaje nam się, że źródłem finansowania, z którego możemy korzystać, będzie Regionalny Program Operacyjny województwa pomorskiego” - powiedział przedstawiciel Departamentu Gospodarki Morskiej.

Pytany przez komisję, na jakim etapie jest budowa spółki, odpowiedział, że "planowane jest wykonanie studium wykonalności". "Przy tworzeniu systemu będziemy współpracowali z radami interesantów portów oraz z zarządami". "Nie możemy stworzyć sobie coś, a później zaprosić innych do korzystania z naszego systemu" - zaznaczył.

Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_deepwater_2021_390x100

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.