• <
gryfia_70lat

Inteligentny system dla portów - projekt InSecTT

ew

06.11.2020 11:21 Źródło: mat. prasowe
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Inteligentny system dla portów - projekt InSecTT

Partnerzy portalu

Inteligentny system dla portów - projekt InSecTT - GospodarkaMorska.pl
fot. mat. prasowe

W ogólnoeuropejskim projekcie Intelligent Secure Trustable Things (InSecTT), w ramach programu Horyzont 2020, uczestniczą najbardziej innowacyjne firmy i jednostki badawcze. Wspólnie pracują nad rozwiązaniami łączącymi Internet Rzeczy (IoT) ze sztuczną inteligencją (AI). W tym gronie znalazły się 3 podmioty z Polski. Gdyński start-up ISS RFID, razem z Politechniką Gdańską i firmą Vemco, opracują ważne komponenty tworzące system  inteligentnego portu morskiego.

Ideą projektu InSecTT jest zapewnienie kompletnych i ekonomicznych rozwiązań, charakteryzujących się inteligentnymi, bezpiecznymi i niezawodnymi połączeniami oraz możliwością współdziałania z innymi systemami. Dzięki dostępowi do najnowszych osiągnięć technologii radiowej, wymianie doświadczeń w międzynarodowym gronie i współpracy ze światem nauki, ISS RFID będzie mógł wdrażać w Polsce zaawansowane rozwiązania technologiczne w różnych branżach.

Przemysł 4.0 rozwija się w Polsce

Zadaniem ISS RFID i partnerów będzie stworzenie zunifikowanego systemu dla portów i jednostek pływających przy wykorzystaniu aktywnych technologii radiowych i sztucznej inteligencji. Jego celem będzie lokalizowanie przedmiotów i członków załogi, a także usprawnienie komunikacji, w tym wymiana i analiza danych, dzięki czemu statki wychodzące z portów, kapitanaty i służby ratownicze, będą dysponować informacjami o stanie wyposażenia na jednostce i bezpieczeństwie załogi.

– Koncepcja systemu, nad którym pracujemy, opiera się na połączeniu wszystkich elementów, wymianie danych z sensorów, analizie parametrów i podejmowaniu decyzji ze wsparciem sztucznej inteligencji. Takie rozwiązania znajdą też zastosowanie w innych gałęziach Przemysłu 4.0. W przyszłości będziemy wprowadzać je u naszych klientów. Stale też się rozwijamy, dlatego ciągle szukamy inżynierów i programistów, a udział w projektach takich jak InSecTT to szansa na dynamiczny rozwój uczestników – mówi Jakub Kownacki, dyrektor techniczny ISS RFID.

Współpraca biznesu z nauką

Politechnika Gdańska, która koordynuje zadania polskiej części konsorcjum w projekcie, jest przekonana, że wyposażenie portów w Polsce w tak innowacyjne rozwiązania przełoży się nie tylko na zwiększenie efektywności pracy i podniesienie poziomu bezpieczeństwa, ale też pozwoli skutecznie konkurować z zagranicznymi odpowiednikami.  

Zdaniem profesora Politechniki Gdańskiej, dra hab. inż. Łukasza Kulasa, z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej, Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, polskie firmy uczestniczące w projekcie, Vemco i ISS RFID, to elita wśród małych i średnich przedsiębiorstw.

– To dynamicznie rozwijające się firmy, opierające swój wzrost i konkurencyjność w długim okresie o rozwój nowatorskich rozwiązań. Będą rozwijać bardzo praktyczne systemy dla Przemysłu 4.0, wykorzystując prawdziwe innowacje do integracji danych, zarządzania procesami i szeroko rozumianej kontroli dostępu, m.in. w oparciu o technologię RFID oraz IoT. Tymi produktami już teraz zainteresowane są firmy zagraniczne – podsumowuje.

InSecTT to rozpisany na 3 lata międzynarodowy projekt, w którym bierze udział 52 partnerów, z 12 krajów Unii Europejskiej i Turcji, a jego budżet wynosi ponad 44 mln euro. Zakłada on współpracę pomiędzy dużymi firmami przemysłowymi, innowacyjnymi firmami z sektora MSP i najnowocześniejszymi organizacjami badawczymi i uniwersytetami.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na www.insectt.eu

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.