• <

Wynik wyszukiwania - "mycie" - Wiadomości

Brytyjska Partia Pracy utworzy nową formację do walki z nielegalną imigracją

Przyszły rząd Partii Pracy utworzy nową specjalną jednostkę do walki z nielegalną imigracją, która będzie miała uprawnienia takie jak oddziały antyterrorystyczne, za to nie będzie kontynuował programu deportacji do Rwandy - zapowiedział w piątek jej lider Keir Starmer.
10.05.2024

Odpady rybne to mit. Przetwórstwa dostarczają jakościowy surowiec w procesie tworzenia kolagenu

Skóra ryb, często traktowana jako odpad uboczny przemysłu rybnego, skrywa w sobie ogromny potencjał i staje się coraz bardziej cennym surowcem w wielu branżach. Przetwarzanie skór z ryb to ciekawy proces, który przekształca pozornie bezużyteczny materiał w wartościowe produkty o szerokim zastosowaniu.
10.04.2024

CEVA Logistics zbuduje park logistyczny w Porcie Dunkierka

Na terenie o powierzchni 9,5 ha, położonym we wschodniej części portu Dunkierka, CEVA uruchomi nowy park logistyczny dedykowany obsłudze pojazdów eksportowanych i importowanych. Zawarta w tym celu umowa o dzierżawę ma umożliwić CEVA wzrost efektywności i zwiększenie odporności łańcuchów dostaw jej klientów z branży samochodową.
25.03.2024

Na Morzu Karaibskim przechwycono 1,3 tony kokainy

Władze Hondurasu przechwyciły w niedzielę na Morzu Karaibskim ponad 1,3 tony kokainy – poinformowała honduraska prokuratura. Zatrzymano co najmniej 10 podejrzanych o przemyt narkotyku, który pochodził prawdopodobnie z Kolumbii.
25.03.2024

Portugalia. Policja przejęła 1,3 tony kokainy ukrytej w mrożonych rybach

Funkcjonariusze portugalskiej policji rozbili grupę mafijną, która od dłuższego czasu przerzucała z Ameryki Południowej kokainę ukrytą w mrożonych rybach. Służby przejęły 1,3 tony narkotyków.
05.03.2024

W wyniku sztormu ucierpiał klif w Gdyni Orłowie

Służby Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni szacują straty, które powstały po sztormie na Bałtyku. W Lubiatowie woda zabrała kilkanaście metrów plaży. Z klifu w Gdyni Orłowie spadło kilka drzew.
27.12.2023

Fiński port punktem przerzutowym luksusowych aut z Ameryki Płn do Rosji, na Syberię

Wbrew sankcjom UE drogie, warte nawet 100 tys. euro samochody przewożone są przez Finlandię do Rosji. Śledzony Lexus pochodził z Kanady i przybył przez Atlantyk do Europy kontenerowcem. Z Niemiec trafił do portu nad Zatoką Fińską. Stamtąd na lawecie pokonał około 5 tys. km i znalazł się w salonie na Syberii – wynika z reportażu stacji Yle.
02.10.2023

Gdynia: 440 kg kokainy w kontenerze z deskami podłogowymi

Straż Graniczna udaremniła próbę przemytu 440 kg kokainy. Narkotyki ukryte były wewnątrz desek podłogowych w kontenerach, które przypłynęły do Portu Gdynia z Ameryki Południowej.
24.08.2023

Grecja. Straż przybrzeżna uratowała na Morzu Egejskim około 60 migrantów

Grecka straż przybrzeżna w dwóch oddzielnych incydentach uratowała w sobotę około 60 migrantów, którzy na małych łodziach usiłowali przedostać się z Turcji przez Morze Egejskie na teren Unii Europejskiej - poinformowały władze.
19.08.2023

Kubańskie tankowce coraz częstszymi gośćmi w meksykańskich portach

W obliczu sankcji nałożonych na Rosję i ceny kluczowych surowców z niej importowanych oraz przyjmowanych, Meksyk urósł w II kwartale tego roku do jednego z kluczowych dostawców ropy naftowej. To chce wykorzystać Kuba, znajdująca się od dekad pod ciężarem ograniczeń handlu. Zwiększa wykorzystanie własnych tankowców celem zwiększenia importu tego surowca od południowego sąsiada USA, w związku z czym zacieśnia z nim więzi gospodarcze.
11.08.2023

Tunel pod Martwą Wisłą będzie zamknięty z soboty na niedzielę

W nocy z soboty na niedzielę, od godz. 22.00 do godz. 6.00, zamknięte będą obie nitki tunelu pod Martwą Wisłą – poinformowała rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Magdalena Kiljan.
15.07.2023

Aresztowano handlarzy ludźmi powiązanych z wypadkiem łodzi u wybrzeży Grecji, w którym zginęły setki osób

W Pakistanie aresztowano 10 osób podejrzanych o handel ludźmi, mogących uczestniczyć w przemycie migrantów, którzy zginęli w środowej tragedii łodzi u wybrzeży Grecji - poinformowała w niedzielę telewizja Al-Dżazira.
18.06.2023

Gdańsk. Nadzwyczajna sesja rady miasta w sprawie pyłu węglowego z portu

Gdańscy radni, w trakcie czwartkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, wystosowali apel do premiera, ministra skarbu i aktywów państwowych o podjęcie działań w sprawie przywrócenia należytej jakości środowiska naturalnego i czystości na terenie działania gdańskiego portu i przyległych dzielnic.
01.06.2023

Kontrola poselska w Porcie Gdańsk w sprawie pyłu węglowego

Koło parlamentarne Polska 2050 poinformowało o konferencji, jaka odbyła się w Gdańsku w sprawie pyłu węglowego rozwiewanego z Portu Gdańska na sąsiadujące dzielnice. Podczas niej swoje postulaty zgłosili mieszkańcy Nowego Portu oraz poseł Michał Gramatyka.
17.05.2023

Miasto przypomina, że "śmieci nad Wartą to wspólny problem" i apeluje o segregację odpadów

Co roku nad największą poznańską rzeką wypoczywają tysiące osób. Niestety nie wszyscy pamiętają o posprzątaniu po sobie i segregacji śmieci przed ich wyrzuceniem. Źle posegregowane odpady mogą zwiększać koszty utrzymania porządku nad Wartą, a także utrudniają ich recykling.
06.05.2023

Rojam. Od 15 lat staje na wysokości każdego zadania

Ekipa Rojam już od 15 lat zapewnia swoim klientom profesjonalne usługi z zakresu alpinizmu przemysłowego. Doświadczona kadra jest gotowa podejść do każdego zadania, niezależnie od stopnia jego trudności, co czyni firmę liderem na rynku usług wysokościowych. O dotychczasowych osiągnięciach oraz perspektywach na przyszłość rozmawiamy z prezesem zarządu – Krzysztofem Major.
03.05.2023

Port Gdańsk. Kolejne spotkanie z miejskimi urzędnikami w sprawie zapylenia miasta

Urząd Miejski w Gdańsku poinformował, że 2 maja odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli miejskich władz z zarządem Portu Gdańsk w sprawie spowodowanego działalnością portową zapylenia sąsiednich dzielnic.
03.05.2023

Od początku roku zatrzymano ponad sto osób podczas próby wydobycia narkotyków z kontenerów w porcie w Rotterdamie

W bieżącym roku w rotterdamskim porcie zatrzymano już przeszło sto osób, przy próbie zabrania narkotyków znajdujących się w kontenerach, które przypłynęły do Niderlandów, informuje prokuratura. Funkcjonariusze zatrzymują nawet 14-letnie dzieci, które są zatrudniane w tym celu przez narkotykowe mafie.
03.05.2023

Problem zanieczyszczeń i zapylenia wyzwaniem dla Portu Gdańsk

W związku z pojawiającymi się w mediach społecznościowych zarzutami dotyczącymi zaniechań działań ze strony Zarządu Morskiego Portu Gdańsk w związku z uciążliwym dla mieszkańców zapyleniem, spółka wystosowała komunikat odnoszący się do krytyki pod jej adresem.
28.04.2023

Port Gdańsk inicjuje kolejną akcję czyszczenia ulic dojazdowych do terminali portowych

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. wychodzi z inicjatywą sfinansowania czyszczenia ulic i chodników oraz infrastruktury z tym związanej, w tym znaków drogowych i barierek, prowadzących do terminali portowych. Zlecił również prace związane z budową kolejnych punktów buforowych dla samochodów ciężarowych. Wszystko po to, by zminimalizować uciążliwości związane ze wzmożonym ruchem tirów.
26.04.2023

Zmiana terminu prac na Moście Solidarności przez Wisłę i związanych z tym utrudnień w ruchu pojazdów

Zmienił się termin robót konserwacyjnych, które prowadzone będą na Moście Solidarności, łączącym położone na obu brzegach Wisły dzielnice Płocka (Mazowieckie). Jak podał we wtorek Urząd Miasta, prace prowadzone będą od 4 do 18 maja. W tym czasie występować będą tam utrudnienia w ruchu pojazdów.
25.04.2023

Porty są skorumpowane i infiltrowane przez przestępców? Tak twierdzi Europol

Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania (Europol) odpowiedzialna za zapobieganie i zwalczanie przestępczości międzynarodowej i zorganizowanej, opublikowała swój pierwszy raport na temat tego, jak przestępczość zorganizowana przenika do portów na Starym Kontynencie. Przedstawiając swoje ustalenia w 24-stronicowym sprawozdaniu, Europol przekazał, że jego zdaniem sieci przestępcze stale rozwijają swoje techniki, ponieważ coraz częściej dążą do infiltracji i kontroli głównych punktów logistycznych w branży morskiej.
10.04.2023

Zielone i niebieskie innowacje tematem konferencji Norway Grants Innovation Day

Green industry innovation i Blue Growth to obszary objęte programem wsparcia Funduszy Norweskich. Już w przyszłym tygodniu to one będą istotnym zagadnieniem poruszanym w trakcie konferencji Norway Grants Innovation Day. O tym, czym są zielone i niebieskie innowacje, można przekonać się na przykładzie projektów zrealizowanych przy wsparciu i dofinansowaniu przez rząd Norwegii.
23.03.2023

Tunel pod Martwą Wisłą będzie zamknięty z soboty na niedzielę

W nocy z soboty na niedzielę zamknięty będzie tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku. W tym czasie zostaną prowadzone prace serwisowe.
04.02.2023

Gdańsk. W weekend zostanie zamknięty Tunel pod Martwą Wisłą

Z uwagi na prace serwisowe w najbliższy weekend, w nocy od godz. 22. w sobotę do godz. 6. w niedzielę, zostanie zamknięty Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku - poinformował Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.
31.01.2023

Port Gdańsk współpracuje z miastem w kwestii wzmożonego ruchu ciężarówek

Jak informowaliśmy na portalu GospodarkaMorska.pl wcześniej, 11 stycznia 2023 roku miało miejsce spotkanie w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, w którym udział wzięli m. in. urzędnicy miejscy, przedstawiciele Portu Gdańsk, Policji i Straży Miejskiej. Spotkanie miało na celu analizę problemu i wypracowanie rozwiązań, które pomogą zlikwidować zatory generowane przez samochody ciężarowe w tym rejonie. Port Gdańsk przedstawił szczegóły proponowanych rozwiązań.
25.01.2023

W rotterdamskim porcie w ciągu tygodnia udaremniono przemyt prawie pięciu ton kokainy i zatrzymano 34 osoby

W ciągu ostatniego tygodnia w rotterdamskim porcie przechwycono 4726 kg kokainy i zatrzymano 34 osoby - poinformowała w sobotę holenderska prokuratura. Wartość czarnorynkowa udaremnionego przemytu wynosi 354 mln euro.
08.01.2023

Kiedyś ruda żelaza, dziś zboże do Azji. Masowce zmieniają ładunki

Masowce, które jeszcze niedawno przewoziły rudy żelaza czy węgiel, są myte, by móc załadować zboże przeznaczone na rynek azjatycki. Zmianę spowodowało pogorszenie się koniunktury na chińskim rynku budowlanym.
03.12.2022

Amerykański desantowiec w Porcie Gdańsk. Jutro jeszcze większy w Porcie Gdynia [GALERIA]

Amerykański okręt desantowy USS Gunston Hall, który w zeszłym tygodniu przypłynął do Portu Gdynia, cumuje obecnie przy nabrzeżu Wolnego Obszaru Celnego w Porcie Gdańsk. W Gdyni jutro rano pojawi się za to kolejny okręt US Navy – jeszcze większy desantowiec USS Kearsarge.
13.09.2022

Koreańczycy opracowali robota do czyszczenia kadłubów

Koreańska firma Tas Global poinformowała, że pracuje nad komercjalizacją swojego nowego wynalazku – robota do czyszczenia kadłubów statków.
08.07.2022

Kontenery za burtą! [WIDEO]

26 maja we wczesnych godzinach porannych, indonezyjski holownik ciągnący barkę kontenerową natrafił niespodziewanie silne fale, co w konsekwencji spowodowało jej wywrócenie i utratę części ładunku. Indonezyjska marynarka wojenna i inne agencje rządowe zareagowały, zapewniając bezpieczeństwo 10 członkom załogi obsługującym holownik, ale poinformowano, że część kontenerów zostały zmiecione, a innym grozi zmycie z barki.
28.05.2022

Australia. Martwy nurek i kokaina w porcie

Z zagadkową sytuacją mierzą się policja, straż graniczna i służba celna w porcie Newcastle w Australii. Główni bohaterowie historii to pakunki z kokainą, martwy nurek oraz masowiec z soją.
15.05.2022

W. Brytania. Media: przemytnicy otwarcie oferują na Facebooku przeprawę przez La Manche

Przemytnicy, którzy wysyłają nielegalnych imigrantów w niebezpieczną podróż do Wielkiej Brytanii małymi łodziami lub pontonami przez kanał La Manche, otwarcie reklamują swoje usługi na Facebooku - ujawniła w czwartek stacja Sky News.
25.11.2021

Muehlhan współpracuje ze stocznią Karstensen przy malowaniu statków [WIDEO, ZDJĘCIA]

Wiosną tego roku firma Muehlhan Polska rozpoczęła współpracę ze stocznią Karstensen Shipyard Polska w zakresie malowania "na gotowo" statków rybackich.
19.10.2021

Mierzeja Wiślana. Rozpoczęło się pogłębianie kanału [WIDEO, ZDJĘCIA]

Rozpoczęło się pogłębianie kanału żeglugowego, który połączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Prace wykonuje jedna z najnowocześniejszych w Europie pogłębiarek. Nie mniej dzieje się w rejonie sztucznej wyspy, której obwód został już zamknięty. Zintensyfikowano także prace na lądzie.
02.08.2021

Portrezerwa. Specjaliści od kompleksowych przeładunków z Trójmiasta

Portrezerwa z Gdańska zapewnia swoim klientom kompleksową obsługę przeładunków. Na rynku są od siedmiu lat i nie ma dla nich przeładunków niemożliwych. - Nasz zespół tworzą doświadczeni i świetnie wyszkoleni pracownicy. Cel to skuteczna usługa, oszczędność czasu i pieniędzy kontrahenta - mówią szefowie firmy.
19.07.2021

W Świnoujściu. Wydrążyli już połowę tunelu pod dnem Świny

Dzisiaj 13 lipca 2021 roku maszyna drążąca TBM Wyspiarka minęła 742 metr tunelu, który na stałe połączy wyspy Uznam i Wolin, a samo Świnoujście z resztą kraju. W tej chwili TBM znajduje się w najgłębszym miejscu, czyli niemal 40 metrów pod lustrem wody.
13.07.2021

Celnicy przejęli 520 kg kokainy na lotnisku Schiphol i w porcie w Rotterdamie

Służby celne udaremniły przemyt 300 kg kokainy na lotnisku Schiphol w Amsterdamie oraz 220 kg tego narkotyku w rotterdamskim porcie.
24.05.2021

150 osób dziennie przy malowaniu. Jakie prace wykonał Muehlhan przy trafostacji na Morze Bałtyckie? [wideo]

Ważąca ponad 1000 ton trafostacja powstaje w Mostostalu Pomorze i trafi na farmę wiatrową na Bałtyku. Przy zabezpieczeniu antykorozyjnym 17.900 m2 tej konstrukcji pracował sztab ekspertów Muehlhan Polska. Zobacz, jak przebiegały prace.
13.05.2021

MSZ: Polski kapitan statku Andrzej Lasota jest już pod opieką konsula

Kapitan Andrzej Lasota osadzony w 2019 r. w Meksyku w związku z oskarżeniami o rzekomy udział w przemycie kokainy został uniewinniony przez sąd w Ciudad Victoria, na północnym wschodzie tego kraju, poinformował w piątek wieczorem PAP polski resort spraw zagranicznych.
20.03.2021

Polski kapitan w walce z meksykańskim wymiarem sprawiedliwości

Polski kapitan, Andrzej Lasota już od ponad półtorej roku przebywa w meksykańskim więzieniu. Jest oskarżany o wwiezienie na terytorium Meksyku znacznej ilości narkotyków. Grozi mu 10 lat więzienia.
13.03.2021

Włochy: Koło Portofino do morza runęła część cmentarza z trumnami

Część cmentarza w miejscowości Camogli koło Portofino na północy Włoch runęła do morza z trumnami. Do zdarzenia doszło w poniedziałek z nieznanych powodów. Widok trumien unoszących się na wodzie wywołał konsternację wśród turystów i mieszkańców.
22.02.2021

25. rocznica powrotu ORP „Iskra" z rejsu dookoła świata

10 lutego 2021 roku mija 25 lat od powrotu ORP „Iskra" z rejsu dookoła świata. Okręt wrócił na 70. urodziny Gdyni. Rejs trwał 300 dni (301 licząc linię zmiany daty). W tym czasie przebył 37 739,9 mil morskich. Na pokładzie było 58 osób załogi, w tym 34 podchorążych, 18 osób załogi stałej, 5 wykładowców i lekarz. To doskonała okazja aby powspominać. A jak to widzą po 25 latach ówczesny dowódca okrętu i jego zastępca, a także podchorążowie, którzy brali udział w rejsie, znajdziecie poniżej.
11.02.2021

Podmiany załóg w dobie pandemii COVID-19 – nowy protokół IMO

W związku z panującą na świecie pandemią COVID-19, sytuacja zarówno marynarzy, jak i pracodawców/armatorów nie należy do najłatwiejszych. Krajowe przepisy dotyczące zasad przemieszczania się bardzo często ulegają zmianie, w zależności od wprowadzanych w danym regionie obostrzeń. Międzynarodowe organizacje próbują wyjść branży morskiej naprzeciw, tworząc publikacje, mające na celu uporządkowanie przepisów dotyczących bezpiecznych warunków pracy w dobie koronawirusa. W tym celu, Międzynarodowa Organizacja Morska (International Mari
03.12.2020

Ryzyko pełnego lockdownu na razie słabnie

– COVID-19 ma duży wpływ nie tylko na zdrowie, ale również na życie społeczne i gospodarkę. W poszukiwaniu strategii powinniśmy brać pod uwagę wszystkie te aspekty, ponieważ dobrostan społeczeństwa również jest bardzo istotny – mówi dr Paloma Cuchi, przedstawicielka WHO w Polsce. Jak podkreśla, pełny lockdown powinien być ostatecznością i jest to tylko jedno z wielu narzędzi w walce z koronawirusem.
23.11.2020

Szczątki siedmiu migrantów w kontenerze w Paragwaju. Aresztowano dwóch mężczyzn

Serbska policja aresztowała w czwartek dwóch cudzoziemców podejrzanych o pomoc w przemycie siedmiu nielegalnych migrantów, których szczątki znaleziono w kontenerze z nawozem sztucznym w porcie w Asuncion, stolicy Paragwaju.
29.10.2020

Muehlhan Polska: kompleksowe remonty powłok malarskich w ekologicznym wydaniu (foto, wideo)

W Gdańsku, przy Nabrzeżu Trawlerowym na terenie PSSE Media Operator, na przełomie miesięcy wrzesień – październik firma Muehlhan Polska Sp. z o.o. przeprowadziła prace konserwacyjno-malarskie zbiorników ładunkowych na jednostce M/T Oraholm (chemikaliowiec).
26.10.2020

W Świnoujściu trwa rozładunek wielkiego „kreta”

Gigant, w środę wieczorem na statku Da Chang przypłynął z portu Nansha w Chinach. To on wydrąży tunel pomiędzy wyspami Wolin i Uznam. Po złożeniu jego tarcza będzie mieć średnicę 13,46 metra. Całkowita długość TBM (Tunnel Boring Machine) to około 100 metrów, a waga 2740 ton.
09.10.2020

Ostrogi na żuławskim odcinku Wisły zmodernizowane

Wody Polskie ukończyły modernizację 19 ostróg na żuławskim odcinku Wisły. Remont wpłynie na usprawnienie warunków żeglugowych, zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego i ułatwi prowadzenie akcji lodołamania na tym odcinku Wisły.
01.10.2020

Muehlhan remontuje chemikaliowiec Oraholm

Przy Nabrzeżu Trawlerowym na terenie PSSE Media Operator, firma Muehlhan Polska Sp. z o.o. prowadzi prace konserwacyjno-malarskie zbiorników ładunkowych na jednostce M/T Oraholm (chemikaliowiec).
21.09.2020

Minister Środowiska na uczelni Tadeusza Rydzyka o klimacie i jego ochronie

Michał Woś – obecny minister środowiska – jest częstym gościem konferencji organizowanych w Toruniu przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej, której mecenasem i założycielem jest o. Tadeusz Rydzyk. Przyjrzeliśmy się wypowiedziom ministra z lipcowej konferencji „Europejski Zielony Ład a interes Polski” oraz wcześniejszej styczniowej „Człowiek a ekologia”. Przebieg konferencji jest udostępniany przez media, m.in. TV Trwam oraz Radio Maryja.
17.08.2020

Mandat od Wód Polskich za mycie auta w rzece lub grodzenie działki przy wodzie? W życie wchodzą nowe przepisy

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie uprawniające pracowników PGW Wody Polskie do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Uprawnienia będzie wydawał Prezes Wód Polskich. Podlegające grzywnie wykroczenia określa Prawo wodne.
29.07.2020

Grupa Lotos przeznaczy 100 mln zł na remonty i modernizację

Blisko 100 mln zł trafi łącznie do 6 głównych wykonawców prac remontowych i modernizacyjnych, jakie w 2021 oraz 2022 roku zostaną przeprowadzone na terenie rafinerii w Gdańsku. To polskie firmy, a co druga zlokalizowana jest na terenie województwa pomorskiego.
10.07.2020

W Ustce umywalki przy każdym zejściu na plażę - mają ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, władze Ustki postanowiły rozmieścić umywalki z płynem dezynfekcyjnym w kluczowych punktach miasta, w tym przede wszystkim przy zejściach na plaże.
18.06.2020

Napis wizytówka „Port Szczecin-Świnoujście” zyska nowy blask

Charakterystyczny widziany z góry napis "Port Szczecin-Świnoujście" oraz logo widniejące na dachu magazynu nr 3 przy nabrzeżu Czeskim w szczecińskim porcie będą odnowione.
28.05.2020

Ograniczenie działalności przedsiębiorstwa w dobie epidemii na własnych warunkach

Stan epidemii związany z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 wywołuje negatywne skutki wobec wszystkich sfer życia, również gospodarczych, stanowiących fundament funkcjonowania całego państwa. Od kondycji gospodarki w dobie koronawirusa uzależniona jest kondycja społeczeństwa. Dlatego też, na szczególną uwagę zasługują rekomendacje związane z prowadzeniem działalności każdego przedsiębiorstwa oraz ich rzeczywiste wdrożenie. Ma to znaczenie nie tylko dla powszechnego poziomu zdrowia, czy zdrowia pracowników, ale i w ogóle możl
26.03.2020

Koronawirus jako siła wyższa dla marynarzy- rosnąca niepewność

W chwili obecnej świat został pochłonięty tematyką koronawirusa COVID-19. Szybko rozprzestrzeniający się wirus, zbierający swoje rezultaty rządzi się swoimi prawami, tym samym ograniczając podstawowe prawa jednostek. Nie tylko osoby przebywające na lądzie są narażone na potencjalne zakażenie wirusem, ale również świat morski. Czy świat ten nie jest nawet bardziej zdominowany przez nowego wirusa niż osoby przebywające na lądzie?
20.03.2020

Ministerstwo Rozwoju: zalecenia dla przedsiębiorców z branży transportowej i logistycznej

Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowało zalecenia dla przedsiębiorców z branży transportowej i logistycznej w związku z epidemią koronawirusa.
13.03.2020

Komunikat Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na temat sytuacji związanej z koronawirusem

Postępując według zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dbając bezpieczeństwo w obiektach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, z uwagą i troską patrzymy na rozwój sytuacji związanej z koronowirusem w Polsce.
12.03.2020

Polak podejrzany o przemyt m.in. 275 kg heroiny nie przyznaje się do winy

37-letni Marcin K., który został aresztowany w sprawie przemytu m.in. 275 kg heroiny, nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Spółka, do której przyszły kontenery z narkotykami, zajmowała się importem-eksportem, ma siedzibę w Gdańsku.
09.03.2020

W gdyńskim porcie udaremniono przemyt heroiny wartej 61 mln zł (foto, wideo)

Na terenie portu w Gdyni udaremniono przemyt dużej ilości heroiny o szacunkowej wartości 61 mln złotych. Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji oraz przy udziale Krajowej Administracji Skarbowej śledztwo dotyczące międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków z Ameryki Południowej i Bliskiego Wschodu na teren Unii Europejskiej. Akcję w gdyńskim porcie przeprowadziły służby CBŚP i KAS.
08.03.2020

Dar Młodzieży przygotowywany do sezonu

Dar Młodzieży po intensywnym Rejsie Niepodległości dookoła świata trwającym 313 dni zawinął do stoczni Nauta gdzie przez dwa tygodnie będzie przygotowywany do kolejnego sezonu.
28.01.2020

Dar Młodzieży przygotowywany do sezonu w stoczni Nauta (wideo,foto)

Dar Młodzieży po intensywnym Rejsie Niepodległości dookoła świata trwającym 313 dni zawinął do stoczni Nauta gdzie przez dwa tygodnie będzie przygotowywany do kolejnego sezonu.
27.01.2020

Etmal: dwadzieścia lat specjalistów od zadań specjalnych (wywiad)

Pracują na statkach praktycznie w całej Europie, na Alasce, w Australii czy na Bahamach. Nie boją się dużych i wymagających projektów, ratują z opresji nawet w pozornie podbramkowych sytuacjach. Ich siłą są specjaliści z olbrzymią wiedzą praktyczną i teoretyczną, którzy za punkt honoru przyjmują brak reklamacji. Poznajcie Etmal, firmę o ponad dwudziestoletniej tradycji.
24.10.2019

Trzaskowski: Problemy w czasie budowy możliwą przyczyną awarii kolektora

Problemy przy budowie mogły być przyczyną rozszczepienia kolektora, przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" - przekazał prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. W czasie budowy tego rurociągu, doszło do problemów z łączeniem ze sobą poszczególnych elementów - podał.
03.09.2019

Trzaskowski: w wyniku ozonowania usuwamy większość bakterii i natleniamy wodę

W wyniku ozonowania ścieków udaje nam się usuwać 90 proc. wszystkich bakterii - poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak podał, w wyniku tego procesu zawartość tlenu w wodzie zwiększyła się o 300 proc., co przyspiesza samooczyszczanie się rzeki.
03.09.2019

Bałtyk znów wyrzucił parafinę. Tym razem ponad pół tony

Parafina znów na polskich plażach. Tym razem Morze Bałtyckie wyrzuciło ponad pół tony tej substancji na obszarze od Półwyspu Helskiego do Jastrzębiej Góry. Białe bryłki zauważyli spacerowicze.
07.08.2019

Morze Bałtyckie wyrzuciło na plaże białe bryłki

Białe bryłki na bałtyckich plażach. Spacerowiczka zauważyła je w okolicach Chałup. Jak poinformowała TVN Meteo Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni, to parafina.
01.08.2019

Międzynarodowe ćwiczenie pk. Sea Breeze 2019 na Ukrainie

Dwóch oficerów Marynarki Wojennej, reprezentujących świnoujską 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża oraz gdyńską 3. Flotyllę Okrętów, uczestniczyło w dniach 1 - 12 lipca 2019 r. w ćwiczeniu pk. "Sea Breeze 2019" na Ukrainie.
17.07.2019

74. sesja MEPC – podsumowanie

74. sesja Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego odbyła się w Londynie w dniach 13-17 maja.
12.06.2019

Malta: Kapitan statku ratującego migrantów ukarany grzywną

Niemiecki kapitan statku ratującego migrantów został we wtorek ukarany przez sąd na Malcie grzywną w wysokości 10 tys. euro za wpłynięcie 11 miesięcy temu na maltańskie wody terytorialne jednostką bez odpowiedniej rejestracji.
14.05.2019

Czerwińska o działalności KAS: Bohaterowie uszczelniania systemu podatkowego

Ograniczenie szarej strefy obrotu papierosami i tytoniem, walka z przestępczością w obrocie paliwami - to niektóre działania KAS związane z ochroną granicy państwowej. W ocenie szefowej resortu finansów Teresy Czerwińskiej, Krajowa Administracja Skarbowa działa tam skutecznie i efektywnie.
10.05.2019

Tunel pod Martwą Wisłą. Zobacz, co dzieje się w zamkniętej nitce (wideo)

Od soboty 6 kwietnia do niedzieli 14 kwietnia 2019 r. w Tunelu pod Martwą Wisłą przeprowadzane są prace gwarancyjne oraz serwisowe. Co dzieje się w zamkniętej obecnie nitce i na czym polegają prowadzone tam prace? Zobacz relację wideo.
09.04.2019

Hiszpania: Rozbito andaluzyjską mafię narkotykową (foto)

Hiszpańska żandarmeria (Guardia Civil) rozbiła działającą w Andaluzji, na południu kraju, mafię narkotykową. Do godzin popołudniowych we wtorek zatrzymano 66 członków grupy przestępczej, przemycającej haszysz z Maroka do Hiszpanii.
19.02.2019

Hiszpania: Policja przechwytuje rekordowe ilości kokainy

Hiszpańska policja przechwytuje rekordowe ilości przemycanej kokainy, o ponad 50 razy więcej w porównaniu z 1987 r., od kiedy prowadzone są szczegółowe statystyki.
21.01.2019

Sześciu chętnych na przebudowę nabrzeża Polski Hak w Gdańsku. Wszystkie oferty ponad planowany budżet

Urząd Morski w Gdyni otworzył oferty w przetargu pn. „Przebudowa nabrzeża Polski Hak w Gdańsku w ramach Projektu: „Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego (w Gdańsku). Etap IIIA”. Zgłosiło się sześciu chętnych wykonawców. Wszystkie oferty przekroczyły jednak budżet zamawiającego, czyli 11,986 mln zł.
11.01.2019

Najwyższa jakość i ochrona środowiska czyli specjalistyczna chemia okrętowa w Chemtec (wywiad)

Utrzymanie czystości i prace serwisowe mają ogromny wpływ na wydłużenie okresu eksploatacyjnego każdego urządzenia, w szczególności tych pracujących w warunkach morskich. Doświadczenie w dziedzinie specjalistycznej chemii okrętowej pozwala dobrać odpowiednie środki bardzo szybko dlatego tak ważne jest korzystanie ze sprawdzonych źródeł. O trendach w branży okrętowej, szwedzkiej jakości i planach na przyszłość opowiedział nam Mirosław Mirynowski, właściciel firmy Chemtec.
07.01.2019

Próba przemytu na wielką skalę - 21 mln nielegalnych papierosów w gdańskim porcie [foto]

Funkcjonariusze gdańskiego CBŚP i pomorskiej KAS udaremnili przemyt 21 mln nielegalnych papierosów. Ukryte były one w kontenerach, które przepłynęły z Wietnamu do Gdańska i – według deklaracji - miały zawierać włókna kokosowe i zupki błyskawiczne.
12.12.2018

Hiszpańska policja zamknęła nielegalną fermę żółwi zagrożonych wyginięciem (wideo)

Hiszpańska policja zamknęła na Majorce prawdopodobnie największą w Europie nielegalną fermę żółwi - poinformował w czwartek Europol. Okazy żółwi z gatunków zagrożonych wyginięciem przestępcy sprzedawali nawet za 10 tys. euro.
24.08.2018

Włochy/Premier: Hiszpania i Portugalia przyjmą po 50 migrantów

Hiszpania i Portugalia to dwa kolejne kraje UE, które zadeklarowały gotowość przyjęcia po 50 migrantów z dwóch jednostek, które stoją na wodach koło brzegów Sycylii. O decyzji władz w Madrycie i Lizbonie poinformował w niedzielę premier Włoch Giuseppe Conte.
16.07.2018

Włochy: Zażegnany impas wokół statku z migrantami, wszyscy zeszli z pokładu

Po kilku dniach impasu wokół statku włoskiej Straży Przybrzeżnej z jego pokładu w porcie na Sycylii zeszli w nocy z czwartku na piątek wszyscy uratowani na morzu migranci; łącznie 67 osób. Kryzys został rozwiązany po interwencji prezydenta Sergio Mattarelli.
13.07.2018

GEFCO i BERGÉ łączą siły w Hiszpanii

Grupa GEFCO oraz BERGÉ, wiodący gracz w obszarze multimodalnych usług logistycznych w Hiszpanii, podjęły decyzję o fuzji na tamtejszym rynku. Spółki zawarły porozumienie o połączeniu swoich działów logistyki pojazdów gotowych, w wyniku którego powstanie nowa firma BERGÉ GEFCO posiadająca wiodącą pozycję na hiszpańskim rynku. Operacja wymaga zatwierdzenia przez Komisję Europejską.
11.07.2018

Włochy: Nakaz konfiskaty statku, który uratował migrantów

Prokuratura na Sycylii wydała nakaz konfiskaty statku hiszpańskiej organizacji pozarządowej, który zabrał z morza 218 migrantów. Prokuratura twierdzi, że jednostka uciekła libijskiej straży przybrzeżnej, która chciała odesłać tych ludzi do swego kraju.
19.03.2018

Niesamowite rysunki na holenderskich plażach (foto, wideo)

Znikają dużo szybciej niż powstają, dlatego, aby je zobaczyć, trzeba mieć szczęście. Mowa o rysunkach, które pojawiają się na plażach wzdłuż holenderskiego wybrzeża. Na nagraniu zarejestrowano je tuż przed zmyciem przez fale.
04.09.2017

Pomorskie: Funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt 2 ton melasy tytoniowej

Ukryte pod workami z ryżem dwie tony melasy tytoniowej do fajek wodnych znaleźli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w jednym z kontenerów na statku, który przypłynął do Gdańska z Bliskiego Wschodu. Skarb Państwo mógł stracić na przemycie prawie 2,2 mln zł.
18.08.2017

Włochy: Władze zajęły statek NGO ratujący migrantów

Statek ratującej migrantów na Morzu Śródziemnym niemieckiej organizacji Jugend Rettet został w środę zajęty na wniosek włoskiego sądu z powodu podejrzeń o pomoc w przemycie ludzi - podały władze. Wcześniej został on zablokowany w porcie na Lampedusie.
02.08.2017

Europa wzbogaciła się o ponad 6 GW czystej energii

W pierwszej połowie tego roku w Europie przyłączono nowe farmy wiatrowe o mocy 6,1 GW. Na ten wynik złożyły się inwestycje w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. Polska wynik był stosunkowo mały, przyłączono bowiem tam tylko kilka turbin.
29.07.2017

Polenergia szuka inwestorów dla farm wiatrowych na Bałtyku

Polenergia będzie szukać inwestorów zainteresowanych ich projektami morskich farm wiatrowych. Wśród nich mogą znaleźć się nawet największe europejskiej firmy z sektora energetyki. Do sprzedaży części udziałów w projektach Polenergii może dojść jeszcze w tym roku.
15.07.2017

Polenergia uzyskała decyzję środowiskową dla drugiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Grupa Polenergia uzyskała decyzję środowiskową dla – drugiej już - farmy wiatrowej, które chce zbudować na Bałtyku. Na początku obie mają liczyć w sumie 120 turbin o łącznej mocy do 1200 MW. Budowa może ruszyć w 2019 r. Będą to pierwsze polskie morskie farmy wiatrowe.
25.04.2017

Wielkie mycie tunelu pod Martwą Wisłą

Było to pierwsze gruntowne mycie tunelu w jego krótkiej historii - obiekt oddano do użytku dokładnie 11 miesięcy temu. Do wykonania tej pracy wybrano noc z 25 na 26 marca oraz z 1 i 2 kwietnia. Ekipa pracowników miała zadanie tym trudniejsze, że do mycia korzystano wyłącznie z wody
04.04.2017

Wielkie mycie tunelu pod Martwą Wisłą (zdjęcia)

Było to pierwsze gruntowne mycie tunelu w jego krótkiej historii - obiekt oddano do użytku dokładnie 11 miesięcy temu. Do wykonania tej pracy wybrano noc z 25 na 26 marca oraz z 1 i 2 kwietnia. Ekipa pracowników miała zadanie tym trudniejsze, że do mycia korzystano wyłącznie z wody pod ciśnieniem, bez dodania detergentów.
04.04.2017

Zamknięcie kładek na Cyplu Helskim

Urząd Morski w Gdyni informuje o tymczasowym zamknięciu części kładek spacerowych w rejonie cypla Helu.
19.12.2016

Remonty dwóch jednostek w Stoczni Marynarki Wojennej

W ubiegłym tygodniu do Stoczni Marynarki Wojennej zawinęły dwie jednostki. Przejdą prace remontowe.
05.12.2016

Remont odnowienia klasy jednostki Flinterbirka

22 czerwca 2016 r. Stocznia Marynarki Wojennej S.A. przyjęła na remont odnowienia klasy statek bandery holenderskiej "FLINTERBIRKA". Statek zacumował przy nabrzeżu Południowym, gdzie zostały zdjęte pokrywy ładowni.
28.06.2016

Kolejne remonty w SMW

W ubiegłym tygodniu do Stoczni Marynarki Wojennej zawinęły dwie jednostki, które przejdą remont.
23.05.2016

Remont statku Gomera w SMW

W Stoczni Marynarki Wojennej S.A. trwa remont odnowienia klasy kolejnego statku armatora Strahlmann Reederei " m/v Gomera."
18.05.2016

Remont odnowienia klasy drobnicowca Bramau w SMW

Od stycznia trwa remont drobnicowca „Bramau” armatora Erwin Strahlman w Stocznii Marynarki Wojennej S.A.
02.02.2016

W Muehlhan Polska Sp. z o. o. mają ręce pełne roboty

Muehlhan Polska Sp. z o. o. z powodzeniem prowadzi aktywną działalność w branży zabezpieczeń antykorozyjnych na lądzie, realizując zlecenia zarówno na terenie kraju, jak i innych państw europejskich
27.01.2016

W Muehlhan Polska mają ręce pełne roboty

Muehlhan Polska Sp. z o. o. z powodzeniem prowadzi aktywną działalność w branży zabezpieczeń antykorozyjnych na lądzie, realizując zlecenia zarówno na terenie kraju, jak i innych państw europejskich
27.01.2016

Kolejny remont drobnicowca w SMW

W czwartek 8 października 2015 roku do Stoczni Marynarki Wojennej S.A. przypłynął kolejny statek armatora Kopervik, drobnicowiec „Lill”. Po wstępnych pracach przy nabrzeżu jednostka została ustawiona na stanowisku lądowym, gdzie rozpoczęto realizację dalszych działań remontowych.
20.10.2015

Remont jednostki KREMPERTOR

3 października 2015 r. do Stoczni Marynarki Wojennej S.A. przypłynął statek zarządzany przez niemieckiego Armatora Reederei Strahlmann, masowiec „Krempertor”.
13.10.2015

Inwestujemy szkoląc - rozmowa z Anną Cieślak z Muehlhan Polska

- Najważniejsze jest odpowiednie podejście do pracowników - zasobów ludzkich, bo to przecież oni są najważniejszym kapitałem naszej firmy - przekonuje w rozmowie z nami Anna Cieślak z firmy Muehlhan Polska SP. z o.o.
07.08.2015

Remont statku rybackiego HEL 150 w Stoczni Marynarki Wojennej

W Stoczni Marynarki Wojennej S.A. trwa remont statku rybackiego „Hel 150”. Jednostka zacumowała 14 lipca, renowacja potrwa około 10 dni.
21.07.2015

Pierwszy remont klasowy drobnicowca „BUTES”

Pod koniec maja zawinął do Stoczni Marynarki Wojennej S.A. drobnicowiec „Butes” niemieckiego armatora Wessels Reederei GmbH & Co KG na remont pierwszego odnowienia klasy.
08.06.2015

Dźwig D15 zawinął do Stoczni Marynarki Wojennej

Pod koniec ubiegłego tygodnia zawinął do Stoczni Marynarki Wojennej S.A. na remont dźwig pływający DP 15 gdańskiego armatora WUŻ Gdańsk. Odnawianie jednostki potrwa 14 dni.
15.05.2015

Na początku maja ze Stoczni Marynarki Wojennej wychodzą cztery odnowione jednostki

Przegląd prac w Stoczni Marynarki Wojennej. Do 8 maja planowane jest zdanie czterech jednostek.
05.05.2015

Brytyjska marynarka udarmniła próbę przemytu 2 ton narkotyków na holowniku

Około dwóch ton kokainy zostało znalezionych na holowniku przechwyconym w czwartek przez statek brytyjskiej marynarki wojennej (HMS Somerset) i straży granicznej tego kraju (Valiant). Jednostka przemytników została zatrzymana na Morzu północnym, około 100 mil morskich na wschód od wybrzeża szkockiego Aberdeen.
27.04.2015

Umyją Ewę

Dość widowiskowe prace odbędą się wkrótce na elewatorze „Ewa”, stojącym na nabrzeżu Zbożowym w szczecińskim porcie. Budynek zostanie umyty i wyczyszczony przy użyciu techniki alpinistycznej. Środkowa część charakterystycznego obiektu ma 17 kondygnacji, a dwie boczne – po 11.
16.03.2015

Remont klasowy jednostki Green Magic

W Stoczni Marynarki Wojennej S.A. trwa remont klasowy jednostki „Green Magic” norweskiego armatora. Prace remontowe obejmują przede wszystkim zmycie HP i konserwację kadłuba z wymianą anod, przegląd i pomiary linii wału, jak również przegląd i sprawdzenie maszynki sterowej.
12.03.2015

Wciąż odkładane przekopanie mierzei

W propagowanie przekopania Mierzei Wiślanej, w ramach opracowywanej Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego, zaangażowała się Pomorska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Gdańsku. Rada wyraża przekonanie, że zbudowany na mierzei kanał żeglowny umożliwi statkom handlowym czy jachtom swobodne wpływanie na Zalew Wiślany i docieranie do portu w Elblągu i portów nadzalewowych.
10.03.2015

Remont drobnicowca FRI STAR

W dniu 12 lutego 2015 r. do Stoczni Marynarki Wojennej zawinął na remont kolejny statek norweskiego armatora Kopervik.
13.02.2015

Zakończenie realizacji kolejnego projektu unijnego

Dobiega końca realizacja projektu pn. „Modernizacja i budowa umocnień brzegowych zachodniego wybrzeża”, współfinansowanego ze środków UE, w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2007 - 2013.
11.12.2014

Remont jednostki do obsługi wież wiatrowych GLOMAR WAVE

W czwartek 21 sierpnia Stocznia Marynarki Wojennej przyjęła do remontu statek „Glomar Wave”, jednostkę wykorzystywaną do obsługi wież wiatrowych.
03.09.2014

Remont masowca „HORST B” w Stoczni Marynarki Wojennej S.A.

Stocznia Marynarki Wojennej S.A. rozpoczęła remont masowca Horst-B, którego armatorem jest Lubeca Marine GmbH.
17.01.2014

Remont cypryjskiego masowca „PARAMAR” w SMW S.A.

W poniedziałek 9 grudnia 2013r. w Stoczni Marynarki Wojennej S.A. rozpoczął się remont masowca „Paramar” niemieckiego Armatora Marship Management GmbH.
12.12.2013

Stocznia Marynarki Wojennej S.A rozpoczyna remont masowca „KREMPERTOR”

Stocznia Marynarki Wojennej S.A. rozpoczyna remont masowca „Krempertor” niemieckiego Armatora Reederei Erwin Strahlman.
06.09.2013

Balticon rozszerza współpracę z Grupą Maersk

Balticon SA – lider w Polsce oraz znaczący w regionie Bałtyku operator ruchu kontenerowego – podpisał list intencyjny z duńską centralą A.P. Møller–Maersk A/S w sprawie zawarcia umowy na serwis kontenerów przeznaczonych pod załadunek w regionie Morza Bałtyckiego. Wedle porozumienia gdański warsztat spółki będzie na początku działalności obsługiwać dziennie 80 kontenerów chłodniczych tego największego na świecie armatora.
04.09.2012

Liquid Cargo Handling - Akademia Morska stawia na realizm szkoleń

Jeszcze 10-15 lat temu każdy symulator będący w posiadaniu szkoły morskiej był unikatem. Obecnie szkolenie studentów jak i zawodowych oficerów w coraz większym stopniu opiera się na ćwiczeniach na symulatorach. Akademia Morska w Gdyni zakupiła ostatnio symulator Liquid Cargo Handling produkcji Kansberg odwzorowujący ze 100% realizmem w czasie rzeczywistym wyładunek i załadunek masowców i gazowców. Tym samym edukacja w Akademii Morskiej dostosowuje się do trendów panujących na rynku załogowym, gdzie armatorzy kładą coraz większy n
21.06.2012

Port Północny- odpowiedzialny optymizm

Port Północny Sp. z o.o. jest jednym z największych punktów przeładunkowych na Morzu Bałtyckim. Gdy w 2008r. Port Północny" Sp. z o. o. weszła w skład belgijskiej grupy Sea-Invest nowy właściciel spółki zaproponował powiększenie terminalu o kierunek importowy węgla i innych suchych towarów masowych. W ten sposób narodził się projekt inwestycji, która umożliwi przeładunek suchych towarów masowych na niespotykaną w naszym kraju skalę.
11.04.2012

Muehlhan - utrzymamy tempo rozwoju

Duże przedsiębiorstwa realizujące zlecenia na obszarze Europy, Rosji , Stanów Zjednoczonych, Bliskiego Wschodu oraz Chin zazwyczaj kojarzą się z gwałtownym rozwojem i skupianiem wszystkich sił na opanowaniu branży. Jednak biznes nie kończy się na doraźnych sukcesach. Międzynarodowa działalność musi siłą rzeczy łączyć się z tworzeniem rozbudowanej sieci kontaktów i opierać się na niezmiennych standardach jakości przyjętych przez wszystkie oddziały firmy. Wie o tym dobrze Muehlhan Polska Sp. z o.o.- firma, która mimo niekorzystne
02.04.2012

Chroni się morze, a nie nadmorskie miejscowości

Wniosek o ustanowienie stanu klęski żywiołowej po sztormie był krzykiem rozpaczy. - By ktoś dostrzegł wreszcie ogromne problemy gmin na wybrzeżu - mówi Anna Sobczuk-Jodłowska, wójt gminy wiejskiej Ustka.
31.01.2012

Groźne lodowe zatory

W okolicy Zatoni po stronie niemieckiej nie wytrzymał wał, woda zalewa pola. Zatory lodu cały czas stanowią zagrożenie dla Gryfina i okolic.
03.01.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.