• <
gryfia_70lat

Dar Młodzieży przygotowywany do sezonu

28.01.2020 14:16
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Dar Młodzieży przygotowywany do sezonu

Partnerzy portalu

Dar Młodzieży przygotowywany do sezonu - GospodarkaMorska.pl

Dar Młodzieży po intensywnym Rejsie Niepodległości dookoła świata trwającym 313 dni zawinął do stoczni Nauta gdzie przez dwa tygodnie będzie przygotowywany do kolejnego sezonu.

"Dar Młodzieży zawinął do stoczni (Nauta - red.) w dniu wczorajszym (23.01.2020 - red.). Planowany jest remont na 14 dni z opcją do 16 dni. W tej chwili jesteśmy na etapie przygotowania jednostki do prac konserwatorsko-malarskich, czyli odbywa sie mycie jednostki. Jutro rozpoczynamy przygotowanie do powłok malarskich, czyli szlifowania i usunięcia elementów, których nie da sie usunąć w procesie mycia. Następnie jednostka będzie malowana - mówi Andrzej Bancerek, budowniczy jednostki. "Dar Młodzieży jest regularnym klientem stoczni Nauta. W przeciągu 5 lat był już w stoczni trzykrotnie" - dodaje

"Bieżący remont, regularnie to robimy. Będzie odmalowane dno, drobne naprawy, zawory denne (...) Pod koniec marca rozpoczynamy sezon. Pierwszy rejs jak zwykle ze studentami z belgijskiej Akademiii Morskiej z Antwerpii". - mówi Rafał Szymański, komendant jednostki.
 
Remont obejmie wymianę ochrony anodowej kadłuba i czyszczenie zbiorników wody słodkiej. Na doku będą polerowane śruby steru strumieniowego i montaż nowych koszy kingstonowych. Przeprowadzone zostaną również prace na masztach żaglowca
 
W Rejsie Niepodległości na zmiany udział wzięło ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich oraz 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dar Młodzieży odwiedził 23 porty w 18 krajach i przemierzył ponad 36 tysięcy mil morskich. Rejs rozpoczął się 20 maja 2018 roku w Gdyni i jest drugim rejsem dookoła świata jednostki. Pierwszy odbył się w latach 1987/1988.

Dar Młodzieży ma 108,815 metrów długości, 14 metrów szerokości oraz 6,87 m zanurzenia. Powierzchnia ożaglowania podstawowego to 3 015 m kw. Na pokład jednostka zabiera 130 + 6 praktykantów, a stała załoga to 32 osoby. Uroczyste podniesienie bandery na żaglowcu odbyło się 4 lipca 1982 r. przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni.
 
Jednocześnie na podnośniku przy ul. Waszyngtona prowadzone są prace na żaglowcu sts Zawisza Czarny.


Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.