• <
BOTA_2023

Inwestujemy szkoląc - rozmowa z Anną Cieślak z Muehlhan Polska

Marek Nowak

07.08.2015 13:34 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Inwestujemy szkoląc - rozmowa z Anną Cieślak z Muehlhan Polska

Partnerzy portalu

Inwestujemy szkoląc - rozmowa z Anną Cieślak z Muehlhan Polska - GospodarkaMorska.pl

- Najważniejsze jest odpowiednie podejście do pracowników - zasobów ludzkich, bo to przecież oni są najważniejszym kapitałem naszej firmy - przekonuje w rozmowie z nami Anna Cieślak z firmy Muehlhan Polska SP. z o.o.

Muehlhan Polska od lat działa w Polsce w kilku obszarach związanych z przemysłem morskim. Główna siedziba firmy wraz z Zakładem Stalowym znajduje się w Szczecinie, a w Gdańsku zlokalizowany jest jej oddział - Zakład Antykorozji.

Gospodarka Morska: - Już sama lokalizacja należących do spółki Zakładów sugeruje silne związki z branżą morską. Proszę scharakteryzować specyfikę ich działalności.

Anna Cieślak: - Zakład Stalowy specjalizuje się głównie w budowie konstrukcji stalowych dla branży okrętowej. Są to zarówno nowe budowy, między innymi kadłuby statków i jachtów, sekcji, bloków, konstrukcji typu offshore. Zlokalizowany w gdańskim oddziale firmy Zakład Antykorozji oferuje natomiast kompleksowe usługi konserwacyjno-malarskie dla stoczni remontowych i budowlanych, przemysłu wydobywczego gazu i ropy naftowej, przemysłu lądowego oraz energetyki wiatrowej. Chodzi tu w szczególności o piaskowanie, czyli czyszczenie strumieniowo-ścierne i mechaniczne powierzchni stalowych, mycie wysokociśnieniowe z zastosowaniem technologii opatentowanej przez Muehlhan Group  UHPAB µ-jet, a następnie aplikację specjalistycznych powłok malarskich, w tym również IMO PSPC, Passive Fire Protection, Chartek. Mamy także Dział Rusztowań, który zajmuje się doradztwem technicznym, projektowaniem, dzierżawą, montażem i demontażem systemów rusztowań, systemów plandekowania, namiotów przemysłowych i konstrukcji specjalnych. Dodatkowo prowadzimy kursy i szkolenia zawodowe poprzez Instytucję Szkoleniową Muehlhan Polska Sp. z o.o., jak również świadczymy usługi inspektorskie i doradztwa technicznego, konsultacje przez Agencję Zatrudnienia Muehlhan Polska Sp. z o.o.

- Jesteście dużym, liczącym się na rynku przedsiębiorstwem. Ilu pracowników obecnie zatrudniacie?

- Łącznie w Polsce są to 572 osoby. Z jednej strony to faktycznie dość dużo, z drugiej jednak, głównie ze względu na rosnący portfel zamówień, poszukujemy wykwalifikowanych osób w zawodzie  piaskarz i malarz konstrukcji stalowych. Należy stwierdzić, iż pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem wcale nie jest łatwo pozyskać.

- Analizowaliśmy w naszym portalu rynek pracy branży morskiej. Z jednej strony przedsiębiorcy sygnalizują braki kadrowe, a z drugiej wciąż spotkać można niemałą grupę bezrobotnych fachowców, którzy nie mają gdzie nabyć odpowiedniego doświadczenia. Czy podobnie zdefiniowałaby Pani ten problem?

- Tak, chociaż okres letni pokazuje, że nawet ta niemała grupa bezrobotnych jednak zatrudnienie znalazła. Nasza firma  już od 2012 roku podjęła działania zmierzające do pozyskania odpowiednio wykwalifikowanych pracowników poprzez ich wyszkolenie. Nasze Centrum Szkoleniowe w okresie ostatnich dwóch i pół roku przeszkoliło 55 osób przy bardzo dobrej współpracy z  Powiatowym Urzędem Pracy, OHP i PARR. Część kosztów szkoleń została sfinansowana ze środków unijnych. Znaczna część osób przez nas wyszkolonych nadal u nas pracuje. Podwyższamy też kwalifikacje osób już zatrudnionych w naszej firmie. Pracownicy zaangażowani w prace związane z branżą offshore przechodzą specjalistyczne szkolenia związane ze standardami BOSIET (Basic Offshore Safety Induction ang Emengency Response Training), IRATA – czyli szkolenia alpinistyczne uprawniające do pracy na dużych wysokościach, OGUK (branżowy certyfikat medyczny), a także szkolenia językowe, tak by mogli realizować zlecaniami poza granicami kraju. Pracowników nadzoru kierujemy na szkolenia realizowane przez Frosio, NACE International, IBDM.

- Nie obawiacie się, że tak przeszkolonym pracownikom agencje pracy zaoferują lepsze warunki pracy za granicą?

- To ryzyko istnieje zawsze. Ważne jest więc oferowanie pracownikom odpowiednich warunków zatrudnienia, nie tylko na zadaniach realizowanych za granicą ale również w kraju. Wysokokwalifikowani pracownicy mieli już możliwość realizacji prac na projektach specjalistycznych, na bardzo dobrych warunkach zatrudnienia, w bardzo odległych zakątkach świata np.: Antyle Holenderskie, Bahama, Chiny itp.

- Przedstawiciele Związku Pracodawców zwracali także uwagę na problem wykluczenia komunikacyjnego. Zatrudniacie pracowników spoza aglomeracji trójmiejskiej?

- Coraz częściej. W takim przypadku, w większości, decydujemy się na ponoszenie kosztów związanych z ich zakwaterowaniem. Mam jednak nadzieję, że projekt Pomorskiej Kolei Metropolitarnej stopniowo zredukuje ten problem.

- Co wyróżnia Muehlhan na tle konkurencji jako pracodawcę i wykonawcę zleceń?

- Stabilizacja miejsc pracy i dobre warunki zatrudnienia pracowników. Najważniejsze jest odpowiednie podejście do pracowników - zasobów ludzkich, bo to przecież oni są najważniejszym kapitałem naszej firmy. Działania i prace przez nich wykonywane stanowią o dzisiejszej pozycji na rynku oraz możliwości podejmowania nowych wyzwań.Klientom znane są natomiast wykonane przez Muehlhan nie tylko duże projekty z rynku morskiego i offshore. Jadąc do naszej firmy widzą słynną PGE Arenę, gdzie pracowaliśmy przy malowaniu dźwigarów tego obiektu, most na ulicy Uczniowskiej, to dość dobrze służy za naszą reklamę.

-----------------

Muehlhan Polska Sp. z o.o. jest stałym podwykonawcą Gdańskiej Stoczni Remontowej S.A., Stoczni Remontowej Nauta i Stoczni Remontowej Shipbuilding S.A. oraz Stocznią Orskov w Danii Utrzymujemy też kontakty biznesowe z firmami Vistal i Energomontaż. Współpracujemy także między innymi ze zlokalizowaną w Papenburgu w Niemczech Stocznią Meyer Werft, szczycącą się produkcją potężnych promów pasażerskich. Muehlhan Polska Sp. z o.o. obecna jest także w branży offshore; realizujemy prace na platformach wiertniczych oraz farmach wiatrowych głównie w obszarze Morza Północnego.

Dziękujemy za wysłane grafiki.