• <

Wynik wyszukiwania - "koleje" - Wiadomości

Obserwowali porty? Oskarżeni o szpiegostwo na rzecz Rosji stanęli przed sądem

Przed Sądem Okręgowym w Lublinie ruszył w poniedziałek proces Maksyma L. i Uladzislaua P., których prokuratura oskarża o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i szpiegostwo na rzecz Rosji. Członkowie grupy instalowali kamery przy trasach kolejowych, obserwowali lotniska i porty morskie.
20.05.2024

Taka noc zdarza się raz w roku! Narodowe Muzeum Morskie otwiera po zmroku sześć oddziałów

Tajemnicze ślady łap na pokładzie żaglowca, zabytkowe samochody, sekrety szkutniczego rzemiosła i noc w dawnym helskim kościele – oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Gdyni, Tczewie i Helu szykują wyjątkową Noc Muzeów! Wieczorem 18 maja będzie można zwiedzić statek-muzeum „Dar Pomorza”, Centrum Konserwacji Wraków Statków, Muzeum Wisły oraz Muzeum Rybołówstwa.
15.05.2024

Niemieckie porty w kryzysie, a strategia ich ratowania rozczarowuje

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie. Od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, a w ubiegłym roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad. Przez osłabienie konkurencyjności, problemy strukturalne, zaniedbania w zakresie modernizacji i rozbudowy infrastruktury liniowej (głównie kolejowej), a także digitalizacji czy automatyzacji porty RFN tracą klientów – zarówno rodzimych, jak i zagranicznych – na rzecz rywali z państw sąsiednich.
07.05.2024

Przedstawicielka KE: transport jest krwiobiegiem europejskiej gospodarki

Transport to krwiobieg europejskiej gospodarki - podkreśla szefowa dyrekcji generalnej ds. mobilności i transportu (DG MOVE) Komisji Europejskiej Magda Kopczyńska w rozmowie z PAP o znaczeniu tego sektora dla funkcjonowania Europejczyków, a także o Ukrainie i Zielonym Ładzie.
02.05.2024

Normalizacja żeglugi na Kanale Panamskim ma nastąpić do 2025 roku, o ile dopisze pogoda

Z racji na zbliżający koniec pory suchej w Ameryce Środkowej, Zarząd Kanału Panamskiego liczy na normalizacje w kwestii poziomu wody i możliwości zwiększenia liczby statków przemieszczających się przez tę istotną trasę morską. W oparciu o obecny i prognozowany poziom wody w jeziorze Gatun oraz w związku z operacyjną strategią wodną (OWS) wdrożoną przez zarząd oraz władze Panamy, stopniowo ma zwiększać się ilość oferowanych tranzytów. Od 25 marca jest to 27 dziennie, gdy jeszcze w lutym spadła do zaledwie 18.
12.04.2024

Ukraińskie władze podkreślają, że większość eksportu żywności idzie nie przez Polskę, ale Morze Czarne i Dunaj

Polacy nie powinni szukać wroga na Ukrainie, ponieważ naszym wspólnym wrogiem jest Rosja, a ukraińskie produkty rolne nie stanowią żadnego zagrożenia dla polskiego rynku - oznajmił w poniedziałek wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
11.03.2024

Dubaj zainwestuje w pakistańską infrastrukturę logistyczną, w tym w porty i centrum logistyczne

Porozumienia między rządami Dubaju i Pakistanu zostały podpisane na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii. Pakistan reprezentował J.E. Shahid Ashraf Tarar, federalny minister komunikacji, kolei i gospodarki morskiej Islamskiej Republiki Pakistanu, a Dubaj, sułtan Ahmed bin Sulayem, prezes korporacji portów, ceł i wolnego obszaru celnego (PCFC) rządu Dubaju.
24.01.2024

Ministrowi aktywów państwowych bezpośrednio podlegają m.in. KGHM, Orlen, PKO BP

KGHM, Orlen, PKO BP, PZU i Totalizator Sportowy to spółki, które bezpośrednio nadzoruje minister aktywów państwowych Borys Budka - wynika z zarządzenia w sprawie podziału kompetencji w resorcie aktywów, które weszło w życie.
18.01.2024

Skandynawia przygotowuje się na nadejście orkanu Pia

Odwołane promy, pociągi, samoloty, budowa tam przeciwpowodziowych oraz ewakuacja mieszkańców - Dania, południowa Norwegia oraz Szwecja przygotowują się w czwartek na nadejście orkanu Pia.
21.12.2023

Strajk przewoźników wyzwaniem dla gospodarki Polski i Ukrainy. Webinar pod patronatem Polferries

W formie zdalnej odbyło się wydarzenie poświęcone trwających od ponad miesiąca protestom polskich kierowców, co jest efektem trudności w transporcie ciężarowym i samochodowym na granicy polsko-ukraińskiej. Wzięli w nim udział przedstawiciele przedsiębiorców z obu państw, którzy naświetlili problem z perspektywy zarówno Polaków, jak i Ukraińców.
18.12.2023

Pociągi z Pragi nad Bałtyk będą od 2024 r. kursowały częściej i szybciej

W 2024 r. Czechy zyskają nowe, szybsze połączenie kolejowe z wybrzeżem Morza Bałtyckiego - pisze w środę dziennik Mlada Fronta DNES (MFD). Pociągi z Pragi cztery razy dziennie pojadą bezpośrednio do Gdańska i Gdyni. Podróż ma być o trzy godziny szybsza niż z przesiadkami.
08.11.2023

Doradca prezydenta Ukrainy: Polska kluczowym partnerem w transporcie towarowym

Polska pozostaje kluczowym partnerem Ukrainy w transporcie towarowym, dlatego problem blokowania granicy przez jej przewoźników powinien zostać rozwiązany w drodze negocjacji - oświadczył w sobotę w ukraińskiej telewizji Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany przez agencję Ukrinform.
05.11.2023

Inauguracja budowy portu dla offshore w Świnoujściu. Proces transformacji energetycznej spółki skarbu państwa mają kluczową rolę

W procesie transformacji energetycznej spółki skarbu państwa mają kluczową rolę, biorą i będą brały w nim udział - podkreśliła w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podczas inauguracji budowy portu dla offshore w Świnoujściu.
11.10.2023

Nowe koncesje na offshore rozdane. Konferencja Ministerstwa Infrastruktury [wideo]

Podczas poniedziałkowej konferencji, która skupiała się na zakończeniu procedury przyznawania nowych koncesji na budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku, przedstawiono szeroki wachlarz nowych informacji związanych z rozwojem polskiego sektora offshore.
08.10.2023

Nowe koncesje na offshore tylko dla PGE i Orlenu, kolejne porty zaangażowane w energetykę

Nowe koncesje na morskie farmy wiatrowe tylko dla PGE i Orlenu. Ustka ma mieć port instalacyjno-serwisowy, a terminal kontenerowy Baltic Hub w Porcie Gdańsk jest w rozmowach o offshore z PGE.
02.10.2023

We Włoszech ochrzczono nowy kontenerowiec dla MSC

Jedna z czołowych firm w branży żeglugowej na świecie Mediterranean Shipping Company (MSC) zorganizowała ceremonię nadania imienia swojemu nowemu kontenerowcowi, MSC Nicola Mastro we włoskim porcie w Trieście.
06.09.2023

Prezydent Duda przybył do Rumunii; weźmie udział w 8. Szczycie i Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w środę po południu rozpoczął dwudniową wizytę w Rumunii. W Bukareszcie prezydent weźmie udział w 8. Szczycie i Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza, spotka się też z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem i premierem tego kraju Marcelem Ciolacu.
06.09.2023

Tajfun Saola zbliża się do Hongkongu i południowych wybrzeży ChRL

W położonej na południu Chin prowincji Guangdong oraz w Hongkongu odwołano w piątek setki lotów, a także zamknięto szkoły i biura w oczekiwaniu na nadejście tajfunu Saola. Według prognoz chińskiego instytutu meteorologicznego może to być jeden z pięciu najsilniejszych tajfunów, jakie nawiedziły prowincję Guangdong od 1949 roku.
01.09.2023

M. Przydacz: są plany rozszerzenia Inicjatywy Trójmorza

Są plany pewnego rodzaju rozszerzenia Inicjatywy Trójmorza. Jest coraz więcej państw, które chciałyby do niej dołączyć na zasadach bezpośredniego członkostwa lub partnerstwa - mówił w środę w Studiu PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.
30.08.2023

Polska hubem dla dostaw do krajów UE

Polska jest obecnie węzłem transportowym dla wielu ukraińskich firm realizujących dostawy do Unii Europejskiej. Istnieje jednak wiele wyzwań w łańcuchu logistycznym, obejmującym porty i linie kolejowe, które dotyczą między innymi firm metalurgicznych i górniczych. Te firmy do czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie na pełną skalę eksportowały 80 proc. wyrobów stalowych i podobny procent produktów górniczych. Jak wygląda sytuacja dziś?
24.08.2023

ABW zatrzymała osobę podejrzewaną o szpiegostwo na rzecz Rosji. Miała zbierać informację m.in. o portach morskich

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała szesnastą osobę podejrzewaną o szpiegostwo na rzecz Rosji, podał minister koordynator służb specjalnych, szef MSWiA Mariusz Kamiński.
04.08.2023

Chorwacja chce pomóc w eksporcie ukraińskiego zboża

Chorwacja jest gotowa do pomocy w eksporcie ukraińskiego zbóż - oznajmił w poniedziałek przebywający w Kijowie Frano Matuszić, sekretarz stanu w chorwackim ministerstwie spraw zagranicznych, cytowany przez agencję Reutera.
31.07.2023

Nagrody gospodarcze Forum Wizja Rozwoju

Pierwszy dzień tegorocznego Forum Wizja Rozwoju zakończyła gala, podczas której wręczone zostały Nagrody Gospodarcze. To honorowe wyróżnienia, którymi organizatorzy Forum promują przedsiębiorstwa za znaczące osiągnięcia gospodarcze, wpływające na rozwój narodowej gospodarki. Gościem specjalnym wydarzenia był szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
20.06.2023

Wystartowało VI Forum Wizja Rozwoju

W poniedziałek 19 czerwca rozpoczęła się szósta edycja Forum Wizja Rozwoju. Forum zorganizowane w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej to szereg debat, dziesiątki ekspertów i dziennikarzy, tysiące gości. Wśród prelegentów są przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, naukowcy oraz przedstawiciele biznesu. Podczas otwarcia konferencji wystąpił Premier Mateusz Morawiecki, który wydarzenie objął honorowym patronatem.
19.06.2023

Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro

Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest tematem, który od początku istnienia Forum Wizja Rozwoju zajmuje szczególne miejsce wśród bloków tematycznych. Nie inaczej było w tym roku, gdzie o kwestiach zagrożeń i wzywań, z jakimi w tym sektorze musi mierzyć się polski rząd i biznes oraz perspektywach, jakie czekają nas w następnych latach dyskutowali czołowi eksperci z branży.
19.06.2023

Forum Wizja Rozwoju już od poniedziałku

Już w poniedziałek, 19 czerwca w Gdyni rozpocznie się dwudniowe VI Forum Wizja Rozwoju, które obecnie jest jednym z najważniejszych miejsc dyskusji o przyszłości polskiej gospodarki. Uczestnicy 50 paneli podejmą się omówienia najważniejszych zagadnień dotyczących praktycznie każdej dziedziny życia społeczno-ekonomicznego kraju. Swój udział w wydarzeniu zapowiedział także premier Mateusz Morawiecki.
16.06.2023

VI Forum Wizja Rozwoju startuje 19 czerwca w Gdyni

19 i 20 czerwca br. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń konferencyjnych, w którym udział weźmie 200 ekspertów, przedstawicieli świata biznesu i władz państwowych. Uczestnicy Forum w zaplanowanych 50 panelach dyskusyjnych poruszą kwestie z obszaru energetyki, e-gospodarki, innowacji, inwestycji oraz zdrowia czy obecności seniorów na rynku pracy.
15.06.2023

Odnawialne źródła energii przedmiotem dyskusji podczas Forum Wizja Rozwoju

Transformacja polskiej energetyki to potężne wyzwanie, przed którym stoi zarówno administracja państwowa, jak też firmy uczestniczące w tym procesie. W polskim miksie energetycznym rośnie udział odnawialnych źródeł energii, postępują prace związane z energią atomową oraz wykorzystaniem wodoru w energetyce. O transformacji energetycznej Polski porozmawiają eksperci podczas VI Forum Wizja Rozwoju, które odbędzie się w Gdyni już 19 i 20 czerwca.
12.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Powodziowa klęska na Ukrainie (ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY)

Władze lokalne donoszą, że w Nowej Kachowce są już podtopienia. Ludność lokalna opuszcza swoje domy, bądź jest ewakuowana. Pojawiła się groźba skażenia niebezpiecznymi substancjami. Nowe informacje będą podawane na bieżąco.
06.06.2023

Kongres Srebrnej Gospodarki ponownie będzie towarzyszył Forum Wizja Rozwoju

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się inicjatywy wspierające seniorów. Osoby zainteresowane tą tematyką już niedługo będą miały okazję do uczestnictwa w Kongresie Srebrnej Gospodarki, który odbędzie się w ramach VI edycji Forum Wizja Rozwoju. To wszystko już 19 i 20 czerwca 2023 r. w Gdyni.
05.06.2023

Siła polskiej nauki, czyli projekty kół naukowych na VI edycji Forum Wizja Rozwoju

Na przyszłość polskiej gospodarki z całą pewnością wpływ będą miały innowacje i osiągnięcia polskich naukowców – tak cenionych w środowiskach akademickich, ale i na rynku pacy na całym świecie. Podczas VI edycji Forum uczestnicy będą mogli zapoznać się z rodzimą myślą technologiczną i innowacyjnymi projektami powstającymi w kołach naukowych renomowanych polskich uczelni.
31.05.2023

Ekspert: ukraińskie ataki na Krym zmusiły Rosję do ukrycia okrętów Floty Czarnomorskiej

Ukraińskie ataki na okupowany Krym poważnie ograniczyły możliwości operacyjne wojsk Rosji i zmusiły ją do ukrycia okrętów Floty Czarnomorskiej z dala od półwyspu - powiedział PAP Andrij Kłymenko, redaktor naczelny ukraińskiego portalu analitycznego BlackSeaNews.
21.05.2023

Regulacje prawne UE dotyczące procedur OOŚ

Procedura OOŚ wprowadzona została do systemu prawnego UE w 1985 roku. Zgodnie z tą procedurą duże projekty budowlane i/lub rozwoje, muszą przed rozpoczęciem realizacji zostać ocenione pod kątem wpływu, jaki mogą wywierać na środowisko, zarówno przyrodnicze, jak i na zdrowie i życie ludzi.
12.05.2023

Drugi dzień IX Forum FRACHT „W cieniu konfliktu w Ukrainie – korytarze transportowe. Współpraca pomiędzy polskimi a ukraińskim przewoźnikami”

Infrastruktura kolejowa, co widać na tle konfliktu zbrojonego w Ukrainie, ma nie tylko olbrzymie znaczenie gospodarcze, ale także stanowi istotny element obronności i bezpieczeństwa państw. Wojna w Ukrainie pokazała z całą mocą problemy spowodowane niedoborem energii, a także konieczność inwestowania w nowe kierunki pozyskiwania surowców energetycznych, gdy w wyniku sankcji został zamknięty dostęp do rosyjskich złóż.
24.04.2023

Dla Litwy eksport ukraińskiego zboża przez Kłajpedę to wielka szansa

W środę minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis oświadczył, że Litwa powinna wykorzystać okazję i po dokonaniu pewnych inwestycji eksportować więcej ukraińskiego zboża przez Kłajpedę. Szef resortu nazwał eksport ukraińskiego zboża przez Kłajpedę "wielką szansą".
19.04.2023

Słowacja otwiera się na polskie porty. Już 15 marca konferencja o współpracy z branżą morską

Już po raz kolejny w Bratysławie odbędzie się sympozjum, podczas którego zostanie przedstawiona oferta biznesowa polskich portów morskich i terminali dla słowackiego biznesu. Konferencja jest zaplanowana na 15 marca 2023 roku. Wydarzenie organizuje Ambasada RP w Słowacji.
13.03.2023

Premier Morawiecki: Razem ze Szwecją i Finlandią NATO będzie silniejsze

Jestem przekonany, że razem ze Szwecją i Finlandią jako członkami, NATO będzie silniejsze, a oba te kraje będą uczestniczyły w zapewnieniu bezpieczeństwa także na wschodniej flance NATO - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem.
13.02.2023

Rafinerie zapowiadają strajki przeciw reformie emerytalnej we Francji

Francuska centrala związkowa CGT wezwała w czwartek do strajku rafinerie, które mają stanąć 26 stycznia na 48 godzin i 6 lutego na 72 godziny. Protesty przeciw reformie emerytalnej zapowiadają pracownicy kolei, metra, transportu miejskiego i drogowego, a nawet ministerstwa spraw zagranicznych.
12.01.2023

Koleje Litewskie rozpoczęły transportowanie węgla do Polski z portu w Kłajpedzie

LTG Cargo, spółka transportu towarowego Grupy Kolei Litewskich (LTG), rozpoczęła transportowanie węgla do Polski z portu w Kłajpedzie. Pierwszy pociąg już wyruszył – informuje w poniedziałek LTG. Zakłada się, że miesięcznie do Polski nową trasą będzie przewożone około 5 tys. ton węgla.
09.01.2023

PKP zainteresowane rozwojem przewozu ładunków przez porty Łotwy

Polskie Koleje Państwowe są zainteresowane rozwojem przewozów ładunków przez porty łotewskie i poszukują możliwości zwiększenia tych wolumenów - poinformował cytowany w czwartkowym komunikacie prezes PKP Krzysztof Mamiński.
10.11.2022

[WIDEO] Wybuch na rosyjskim moście na Krym

Na zbudowanym przez Rosję moście prowadzącym na anektowany Krym wybuchł pożar - informuje w sobotę portal Ukraińska Prawda. Na most nie są wpuszczane pojazdy. Część przeprawy zawaliła się.
08.10.2022

DB wspomaga niemieckie porty i uruchamia pociągi ze zbożem z Ukrainy

Niemieckie koleje państwowe Deutsche Bahn zapowiedziały uruchomienie kilku pociągów tygodniowo w celu dowozu ukraińskich zbóż do niemieckich portów. Zboża będą dostarczane między innymi do Rostocku, Hamburga i Brake, informuje DB.
09.08.2022

Ruszyła przebudowa dwóch dworców kolejowych na Półwyspie Helskim

Polskie Koleje Państwowe podpisały umowy na przebudowę dwóch dworców kolejowych na Półwyspie Helskim i przekazały wykonawcy plac budowy - poinformowała firma w przesłanym w czwartek komunikacie. Koszt remontów wyniesie ponad 16 mln zł - dodała.
04.08.2022

Dworczyk: jesteśmy głównym szlakiem transportowym dla ukraińskich produktów

Po zamknięciu portów na Morzu Czarnym jesteśmy głównym szlakiem transportowym dla ukraińskich produktów - powiedział we wtorek Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
21.06.2022

Powstanie korytarz do portów bałtyckich dla towarów z Ukrainy?

Podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza oraz Forum Gospodarczego, które odbyło się w Lublinie w dniach 6-7 czerwca, dyskutowano o rozwoju korytarzy transportowych w nowym kontekście geopolitycznym. Pojawiła się opcja rozszerzenia korytarza o terytorium Ukrainy. Polska i Bułgaria nawiążą współpracę na rzecz rozwoju Europejskich Korytarzy Transportowych „Bałtyk – Morze Czarne/Egejskie” i „Bałkany Zachodnie”.
20.06.2022

Blokada ukraińskich portów. Wąskie gardła w eksporcie ukraińskiego zboża przez Polskę i Rumunię

Ponieważ wywóz zboża z Ukrainy drogą morską jest niemożliwy z powodu rosyjskiej inwazji, zorganizowano dwie trasy lądowe - przez Polskę i Rumunią, by eksportować zboże i zapobiec globalnemu kryzysowi żywnościowemu, ale wąskie gardła spowolniły te dostawy - powiedział w niedzielę agencji Reutera wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytryj Senyk.
12.06.2022

Akademia Morska w Szczecinie świętuje jubileusz

30 i 31 maja oraz 1 czerwca Akademia Morska w Szczecinie, a wraz z nią cała społeczność akademicka i morska regionu, świętować będzie 75-lecie Szkolnictwa Morskiego na Pomorzu Zachodnim.
30.05.2022

Niemcy pomogą Ukrainie w transporcie zboża? Chcą połączeń z Morzem Północnym, Morzem Czarnym i Morzem Śródziemnym

Niemieckie koleje Deutsche Bahn (DB) chcą zwiększyć wsparcie dla Ukrainy w eksporcie zbóż. "Celem jest stworzenie realnych połączeń z portami morskimi Morza Północnego, Morza Czarnego i Morza Śródziemnego" - powiedziała w czwartek portalowi RND szefowa DB Cargo Sigrid Nikutta.
26.05.2022

Będzie intermodalne połączenie między DCT i Kownem

Litewska firma LTG Cargo uruchamia nowe połączenie intermodalne między Kownem a DCT w Gdańsku.
14.04.2022

Australia nakłada kolejne sankcje na Rosję, m.in. na okrętobudownictwo

W czwartek Australia nałożyła ukierunkowane sankcje finansowe na 14 rosyjskich przedsiębiorstw państwowych, w tym na podmioty związane z obronnością, takie jak producent ciężarówek Kamaz oraz firmę transportową SEVMASH i koncern stoczniowy United Shipbuilding Corp.
14.04.2022

Raport: gospodarka Chin będzie silniejsza w drugim półroczu tego roku

Chińska gospodarka stanie się silniejsza w drugim półroczu br. dzięki dalszym obniżkom stóp procentowych oraz inwestycjom publicznym w infrastrukturę - wynika z opublikowanego w czwartek raportu opracowanego przez ekonomistów Grupy Allianz i Euler Hermes.
10.03.2022

Rosyjski eksport kolejowy przez porty morskie wzrósł o 5,8% r/r w 2021 roku

Transport towarów koleją przeznaczonych na eksport przez rosyjskie porty morskie wyniósł w 2021 r. 351,1 mln ton. To oznacza wzrost o 5,8% rok do roku. To rekord wszechczasów – informują Koleje Rosyjskie.
17.02.2022

[WIDEO] Sztorm uszkodził falochron w Ustce

W weekend podczas sztormu uszkodzeniu uległ fragment falochronu w Ustce.
31.01.2022

Dofinansowanie budowy Parku Logistycznego Małaszewicze. Wniosek złożony

19 stycznia 2022 r. spółka Cargotor złożyła do CINEA (Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska) wniosek o dofinansowanie z funduszu CEF 2 budowy Parku Logistycznego Małaszewicze. Inwestycja ta ma strategiczne znaczenie dla polskiej gospodarki.
20.01.2022

Polsko-koreańskie rozmowy o współpracy transportowej i wzroście potencjału polskich portów

8 grudnia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się z ministrem gruntów, infrastruktury i transportu Republiki Korei, Hyeong Ouk NOH. Tematem rozmowy był rozwój współpracy infrastrukturalnej między oboma państwami.
08.12.2021

W ostatnim sezonie ze śluz Guzianka I i II skorzystało 20 tys. jednostek

W minionym sezonie żeglugowym, czyli od maja do końca października, przez system dwóch śluz Guzianka I i Guzianka II przepłynęło blisko 20 tys. jachtów i statków - poinformowały Wody Polskie.
24.11.2021

Kanał Węgorzewski do remontu. Rusza wielka inwestycja za 21 mln zł na Mazurach

W poniedziałek (22 listopada) rozpoczął się remont Kanału Węgorzewskiego w systemie Wielkich Jezior Mazurskich. Koszt remontu Kanału Węgorzewskiego to blisko 21 milionów złotych, a prace potrwają do października 2022 roku.
22.11.2021

Świnoujście. Powstaje tunel pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. Co nowego na budowie? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Lada dzień rozpocznie się demontaż maszyny TBM Wyspiarka, która wydrążyła tunel pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. W tej chwili trwa wypompowywanie wody z komory odbiorczej, do której weszła TBM. Może potrwać jeszcze kilkadziesiąt godzin.
23.09.2021

Obyś żył w ciekawych czasach. Globalne zatory portowe zakłócają łańcuchy dostaw

Globalna sieć portów, kontenerowców i firm żeglugowych jest zaplątana niczym węzeł gordyjski. Restrykcje koronawirusowe, kryzys kontenerowy, problemy z logistyką sprawiają, że jesteśmy świadkami globalnych zatorów portowych, zakłócających łańcuchy dostaw.
21.09.2021

Z Portu Gdynia będzie pływał nowy operator promowy [Podsumowanie tygodnia 28/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o tym, że Stena Line nie będzie już jedynym przewoźnikiem promowym w Gdyni.
13.07.2021

Prezydent: Inicjatywa Trójmorza ma olbrzymi potencjał

Inicjatywa Trójmorza ma olbrzymi potencjał; kraje członkowskie Inicjatywy są coraz częściej postrzegane jako motor napędowy gospodarki europejskiej oraz atrakcyjne miejsce do inwestowania - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając we wtorek w Lublinie II Forum Regionów Trójmorza.
29.06.2021

UTK: w transporcie intermodalnym masa przewiezionych towarów wzrosła o ponad 15 proc.

Masa towarów w kolejowych przewozach intermodalnych wzrosła w pierwszym kwartale tego roku do 6,2 mln ton, czyli o ponad 15 proc. więcej w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy rok wcześniej – poinformował w piątek Urząd Transportu Kolejowego (UTK).
19.06.2021

Spotkanie ministrów transportu V4 zakończone - w planach udrożnienie żeglugi na Odrze

Zakończyło się dwudniowe spotkanie ministrów ds. transportu państw Grupy Wyszehradzkiej. Odbyło się ono w Krakowie. Ministrowie odnieśli się do najważniejszych wspólnych wyzwań w obszarze infrastruktury i transportu.
18.06.2021

USA. Nowe dyrektywy bezpieczeństwa dla rurociągów po cyberataku na Colonial Pipeline

W następstwie cyberataku na sieć rurociągów Colonial Pipeline ministerstwo bezpieczeństwa krajowego (DHS) wydało dyrektywy, skierowane do właścicieli i operatorów rurociągów. Uderzenie hakerów sparaliżowało działanie firmy i zakłóciło dostawy paliwa w części USA.
27.05.2021

Ruch jednostek na Kanale Elbląskim wznowiony od soboty

Od soboty wznowiony zostanie ruch jednostek na Kanale Elbląskim. Ruch był wstrzymany przez tydzień po awarii na pochylni w Kątach - podał w piątek Bogusław Pinkiewicz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
07.05.2021

Na Kanale Elbląskim usunięto awarię; ruch jednostek zostanie wkrótce przywrócony

Na Kanale Elbląskim usunięto awarię, do jakiej doszło na pochylni w Kątach, która spowodowała całkowite wstrzymanie ruchu jednostek. Wody Polskie czekają na decyzję o dopuszczeniu pochylni do ruchu - poinformował PAP w czwartek rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Bogusław Pinkiewicz.
07.05.2021

Uroczyste otwarcie sezonu żeglarskiego przez Covid-19 odwołane, ale majówka z imprezami

Od lat 1 maja uroczyście, na moście obrotowym w Giżycku, otwierano na Mazurach sezon żeglarski. W tym roku otwarcie sezonu ze względów pandemicznych zostało odwołane. Mimo to jeziora będą pełne żagli, a w małych portach odbędą się koncerty, jarmarki czy warsztaty.
25.04.2021

Za nami drugie Forum 590, dotyczące morskiej energetyki wiatrowej

100 miliardów złotych na inwestycje w offshore, 11 GW mocy zainstalowanej z energii wiatrowej do 2040 roku, 79 tysięcy nowych miejsc pracy w sektorze offshore. To zapowiedź przedstawicieli administracji publicznej dotycząca polskiego sektora energetyki wiatrowej. Czy polskim firmom uda się wykorzystać tę szansę i wygrają wyścig o zyski z energii wiatrowej na Bałtyku?
16.04.2021

Budowa Nord Stream 2 postępuje, ale projekt wciąż może być powstrzymany przez USA

Mimo wycofania się 22 firm w obawie przed sankcjami USA trwa budowa gazociągu Nord Stream 2. Sukces przedsięwzięcia nadal stoi jednak pod znakiem zapytania. Najwięcej zależy od kolejnego ruchu Waszyngtonu w sprawie nowych sankcji.
04.04.2021

Ruszyły prace polsko-brytyjskiej grupy roboczej do spraw CPK

Wspólne działania w ramach inwestycji lotniskowych i kolejowych były tematem inauguracyjnego spotkania polsko-brytyjskiej grupy roboczej do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformowała w czwartek spółka CPK.
22.01.2021

Premier: nowy polski ład pozwoli szybko wrócić na ścieżkę wzrostu

Nowy polski ład pozwoli nam szybko wrócić na ścieżkę wzrostu; rząd w ramach nowego polskiego ładu, czyli wielkiego planu inwestycyjnego po epidemii, zaproponuje szereg projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych - napisał we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
19.01.2021

Inwestycje infrastrukturalne w województwie kujawsko-pomorskim

Budowa drogi ekspresowej S5 i S10, budowa terminalu intermodalnego w Emilianowie oraz walka z wykluczeniem komunikacyjnym były tematami wizyty roboczej ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka w województwie kujawsko-pomorskim.
14.01.2021

Do UOKiK wpłynął wniosek o zgodę na utworzenie terminalu intermodalnego

Wpłynął wniosek o zgodę na utworzenie Terminala Intermodalnego Bydgoszczy Emilianowo - poinformował w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Inwestycja ma być zapleczem logistycznym dla portów morskich, gdzie byłyby gromadzone np. duże partie zboża.
01.01.2021

PKP rozpoczęło budowę pierwszych mazowieckich dworców na Rail Baltica

Polskie Koleje Państwowe rozpoczęły budowę pierwszych dwóch mazowieckich dworców na trasie Rail Baltica, które będą zlokalizowane w w Barchowie i Dobczynie - poinformowała kolejowa spółka w poniedziałkowym komunikacie.
14.12.2020

Mazurskie kanały w remoncie. Poprawi się jakość żeglugi!

Po sezonie na Mazurach praca wre. Trwa przebudowa trzech kanałów: Grunwaldzkiego, Mioduńskiego i Tałckiego, a na wybór wykonawcy czeka remont Kanału Szymońskiego. Opóźnią się za to prace przy modernizacji Kanału Łuczańskiego.
14.12.2020

Śluzy Guzianka I i Guzianka II obsłużyły latem rekordową liczbę statków i jachtów

Śluzy Guzianka I i Guzianka II obsłużyły latem rekordową liczbę 22 tys. statków i jachtów. To pokazuje, jak potrzebną inwestycją było wybudowanie nowej śluzy na Mazurach - mówią Wody Polskie.
08.11.2020

Ukraina: Polska jednym z największych partnerów handlowych w Europie

Tematem wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy na Ukrainie będzie nie tylko polityka i przeszłość historyczna, ale też współpraca gospodarcza - oznajmił wiceszef biura prezydenta Ukrainy ds. międzynarodowych Ihor Żowkwa. Polska to jeden z największych partnerów handlowych Ukrainy w Europie - dodał.
11.10.2020

CPK to inwestycja widmo?

Mamy do czynienia z inwestycją widmo, kosztującą 24 mln zł rocznie - powiedzieli posłowie KO Maciej Lasek i Paweł Poncyljusz po poniedziałkowej wizycie w warszawskiej siedzibie Centralnego Portu Komunikacyjnego.
05.10.2020

Studium wykonalności dla modernizacji linii kolejowej do Świnoujścia

PKP Polskie Linie Kolejowe mają w planach modernizację linii kolejowej na odcinku od Rzepina do Szczecina Podjuch i dalej do Świnoujścia. Spółka podpisała dwie umowy na opracowanie studium wykonalności.
25.09.2020

Ruszają nowe połączenia multimodalne z Chin do Hamburga

Rosyjskie koleje państwowe uruchamiają projekt przewozów multimodalnych (łączących różne środki transportu) pomiędzy granicą z Chinami, poprzez Kaliningrad, do Hamburga w Niemczech. Trasą tą, drogą kolejową i morską, transportowane będą kontenery z Chin do UE.
24.09.2020

Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów - Kolosy Gdynia w nowej formule

Prezydent Miasta Gdyni podjął trudną decyzję. 22. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów odbędą się wyjątkowo bez udziału publiczności, 3 października 2020 roku. Tym razem to najważniejsze w świecie podróżniczym wydarzenie, które ze względu na panującą epidemię nie będzie dostępne dla publiczności, zostanie ograniczone do jednego dnia. Wypełnią go prelekcje autorów największych polskich dokonań eksploracyjnych minionego roku. Całe wydarzenie będzie transmitowane on-line.
10.09.2020

40 dużych projektów kolejowych w Polsce

Pod kątem nowej europejskiej perspektywy finansowej spółka PKP Polskie Linie Kolejowe ma przygotowanych ponad 40 nowych, dużych projektów; trwają też prace przygotowawcze dotyczące sieci drogowej – mówił w czwartek w Katowicach minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
03.09.2020

Premier: kryzys gospodarczy, z którym zmaga się świat, dopiero się rozpoczyna

Kryzys gospodarczy, z którym zmaga się świat, dopiero się rozpoczyna. Jednoczesne uderzenie w popyt, podaż i płynność ma charakter bezprecedensowy – mówi w poniedziałkowym wydaniu tygodnika "Sieci" premier Mateusz Morawiecki.
02.08.2020

Horała: wkrótce ruszą prace przygotowawcze dla Drogi Czerwonej w Gdyni

W połowie sierpnia powinien być ogłoszony przetarg na obwodnicę metropolitalną Trójmiasta. Później również na odcinek trasy S6 Lębork-Słupsk – poinformował w poniedziałek Marcin Horała - wiceminister infrastruktury.
13.07.2020

Globalny dług publiczny w 2020 roku będzie rekordowo wysoki

W związku z pandemią koronawirusa Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przewiduje, że globalny dług publiczny w tym roku osiągnie najwyższy w historii poziom 101 proc. PKB i będzie wyższy nawet od zadłużenia po II wojnie światowej - głosi komunikat zamieszczony w piątek na stronach MFW.
10.07.2020

Sankcje wobec kapitanów irańskich tankowców, które przybyły do Wenezueli

USA nałożyły sankcje na kapitanów pięciu tankowców z irańską ropą, które przybyły w ostatnich dniach do Wenezueli. Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo, który ogłosił ich wprowadzenie w środę, potwierdził poparcie USA dla lidera wenezuelskiej opozycji.
25.06.2020

Prezydent: CPK to wielka inwestycja, która będzie służyła całemu krajowi

Centralny Port Komunikacyjny to wielka inwestycja, która będzie służyła całemu krajowi - powiedział w poniedziałek w Tarnowie (woj. małopolskie) prezydent Andrzej Duda. Według niego należy realizować zarówno małe inwestycje, jak i duże.
22.06.2020

„Syberyjski Czarnobyl”. Katastrofa w Norylsku (wideo)

Najpierw sam wyciek, a następnie zbyt późne podjęcie szeroko zakrojonych działań ratunkowych. I w jednym, i w drugim przypadku zawinili ludzie. Dokładnie zaś, właściciele pechowej elektrociepłowni w Norylsku oraz lokalna administracja. Choć właściwie to jedno, bo od dawna lokalni urzędnicy i politycy siedzą w kieszeni potężnego koncernu Nornikiel. Skutki są dla przyrody w tej części Syberii opłakane. To największa tego typu ekologiczna katastrofa w Arktyce.
15.06.2020

Prezydent: inwestycje przemysłowe wyznaczają rytm rozwoju kraju; wierzę, że ten rytm przyspieszy

Wielkie inwestycje przemysłowe wyznaczają rytm rozwoju kraju i wierzę w to, że w najbliższych latach ten rytm bardzo znacząco przyspieszy - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w należącym do Grupy Orlen zakładzie spółki Anwil we Włocławku.
09.06.2020

Po pandemii potrzebne będą inwestycje publiczne i prywatne

Wyciągnęliśmy wnioski z poprzednich kryzysów, szybko wdrożyliśmy fiskalno-monetarne rozwiązania. Po pandemii potrzebne będą kolejny inwestycje w gospodarkę, zarówno publiczne, jak i prywatne - mówili w środę uczestnicy konferencji Impact re:action.
03.06.2020

Prof. Piątkowski: czeka nas duża zmiana w globalnych łańcuchach produkcji i Polska na tym wygra

Czeka nas duża zmiana w globalnych łańcuchach produkcji. Polska na tym wygra - ocenił w wywiadzie opublikowanym w środę na portalu Forsal.pl ekonomista, prof. Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie Marcin Piątkowski.
03.06.2020

Rozwój Portu Gdynia w kierunku Smart Port

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. wychodzi naprzeciw swoim partnerom oraz mieszkańcom Gdyni i podejmuje wyzwanie w kierunku usprawnienia płynności ruchu w dostępie drogowym do i z Portu, co pozwoli zapewnić terminowość dostarczania i odwozu ładunków. „Studium wykonalności wraz z dokumentacją techniczną inteligentnego systemu zarządzania ruchem samochodów ciężarowych w Porcie Gdynia”- to pierwszy projekt ZMPG S.A., który otrzymał dofinansowanie ze środków instrumentu finansowego CEF Transport 2018 „Łącząc Europę”. W wy
02.06.2020

Prezes PKP zaapelował do KE o wsparcie inwestycji kolejowych

Prezes PKP S.A. zaapelował do Komisji Europejskiej o wsparcie dla inwestycji kolejowych, które pomogą skutecznie pobudzić gospodarkę w ramach unijnego planu odbudowy gospodarczej - poinformowała kolejowa spółka w przesłanym PAP komunikacie.
14.05.2020

Pracownicy zaczynają chorować w najbardziej uczęszczanym porcie w Brazylii

Pandemia koronawirusa dotarła już do jednego z najbardziej ruchliwych węzłów żeglugowych w Ameryce Łacińskiej.
13.05.2020

Spółki z grupy PKP przeznaczą około 5 mln zł na walkę z koronawirusem

Spółki z Grupy PKP za pośrednictwem Fundacji Grupy PKP przeznaczą ok. 5 mln zł na walkę z koronawirusem. Środki zostaną przeznaczone m.in. na zakup specjalistycznego sprzętu do badań laboratoryjnych - poinformowały w piątek w komunikacie Polskie Koleje Państwowe.
03.04.2020

Południowoafrykańskie porty pozostaną otwarte pomimo wprowadzonej blokady

Porty Republiki Południowej Afryki pozostają otwarte na wszystkie rodzaje ładunków pomimo 21-dniowej blokady w całym kraju, chociaż najważniejsze towary powinny być traktowane priorytetowo - poinformował w komunikacie Departament Transportu.
01.04.2020

KE zatwierdziła 6 mln euro wsparcia na działanie „tiry na tory” na Podkarpaciu

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że zatwierdziła wsparcie publiczne w wysokości 6 mln euro, które ma zachęcić do przenoszenia transportu towarowego z dróg na koleje w województwie podkarpackim.
31.03.2020

Kolejne kroki w integracji branży logistycznej

Podczas spotkania przedstawicieli Porozumienia o współpracy Operatorów Terminali Przeładunkowych i Centrów Logistycznych Europy Środkowo-Wschodniej, które odbyło się Szczecinie 5 marca br., do grona sygnatariuszy dokumentu dołączył kolejny podmiot: Terminal Promowy w Świnoujściu sp. z o. o.
05.03.2020

Otwarto trasę kolejową z litewskiej rafinerii w Możejkach na Łotwę

Pierwszy transport produktów z rafinerii PKN Orlen w Możejkach na Litwie wyruszył w sobotę na Łotwę odbudowanym torem w kierunku Renge na Łotwie. Nowy szlak ma skrócić trasę dostaw paliw z rafinerii na północ - do Łotwy i Estonii.
15.02.2020

Sztorm Ciara i orkan Sabine uderzyły w północną Europę

Sztorm Ciara, nazywany w Niemczech orkanem Sabine, uderzył w Wielką Brytanię i północną Europę; odwołano wiele lotów, w Niemczech zawieszono też część długodystansowych połączeń kolejowych. W wielu miejscach odwołano imprezy i zawody sportowe.
09.02.2020

UTK: w 2019 r. koleje przewiozły ponad 335 mln osób i 236 mln ton ładunków

Z usług kolei w Polsce w 2019 r. skorzystało 335,4 mln pasażerów, czyli o 8 proc. więcej niż rok wcześniej; to najwięcej od 2001 r. - podał w piątek Urząd Transportu Kolejowego. W ub.r. koleją przewieziono ponad 236 mln ton towarów, co oznacza spadek o 5 proc.
31.01.2020

Bezpieczeństwo cybernetyczne kluczowe dla bezpiecznej żeglugi - konferencja PRS (foto, wideo)

21 stycznia w siedzibie PRS w Gdańsku odbyło się seminarium "Cyberbezpieczeństwo jako element bezpiecznej eksploatacji statku". Celem spotkania było przybliżenie koncepcji cyberbezpieczeństwa oraz konieczności wprowadzenia i stosowania odpowiednich procedur w celu sprostania nowym wymaganiom IMO.
21.01.2020

Białoruś kupiła 80 tys. ton norweskiej ropy. Jutro dotrze do litewskiego portu w Kłajpedzie

Białoruś kupiła w Norwegii 80 tys. ton ropy naftowej – poinformował w poniedziałek wieczorem koncern państwowy Biełnaftachim. W związku z brakiem kontraktów na zakupy ropy z Rosji Mińsk szuka alternatywnych źródeł dostaw.
21.01.2020

Rozwój Smart Port Gdynia

Zapewnienie płynnego dostępu drogowego do Portu Gdynia oraz terminowość dostarczania i odwozu ładunków są niezbędne dla dalszego rozwoju portu. Nad tym wyzwaniem Port Gdynia współpracuje z ekspertami z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Logistyki i Magazynowania. Inteligentne zarządzanie ciężarowym transportem drogowym, zgodnie z potrzebami przeładunkowych terminali w porcie, wpłynie pozytywnie na efektywność i wydajność pracy terminali, eliminację kolejek na drogach dojazdowych oraz skrócenie czasu rozładunku i zała
17.01.2020

Rekordowo wysokie przeładunki kontenerów w Porcie Singapur

Przeładunki kontenerów w 2019 roku osiągnęły najwyższy w historii poziom 37,2 mln TEU, mimo trudnej globalnej koniunktury gospodarczej napędzanej przez napięcia geopolityczne i wojny handlowe. To o 1,6% lepszy wynik niż w 2018 roku. Ogółem w 2019 roku port obsłużył 626,2 mln ton ładunku.
15.01.2020

Port w Kłajpedzie i koleje chcą dostarczać ropę na Białoruś

Po przerwaniu przez Rosję dostaw ropy naftowej do białoruskich rafinerii, chęć dostarczania tego surowca zadeklarowały w piątek litewskie koleje i port w Kłajpedzie. Litwa może zapewnić przewóz 3 mln ton ropy rocznie.
04.01.2020

Kazachstan zachęca polskich inwestorów ulgami i… Nowym Jedwabnym Szlakiem

Wymiana handlowa między Polską a Kazachstanem systematycznie rośnie od kilku lat i w 2018 r. osiągnęła wartość ponad 9 mld zł. W pierwszych trzech kwartałach 2019 r. polski eksport na rynek kazachstański wzrósł aż o 28 proc. – wynika z danych udostępnionych przez ambasadę Kazachstanu w Warszawie.
30.12.2019

Litewskie koleje zakończyły odbudowę szlaku kolejowego Możejki-Renge

Litewskie koleje poinformowały w poniedziałek o zakończeniu odbudowy 19 km szlaku kolejowego Możejki-Renge na Łotwie. Ponad 10 lat temu Litwini rozebrali tory na znaczącej dla należącej do PKN Orlen rafinerii w Możejkach trasie przewozów.
30.12.2019

Porozumienie między Orlen Lietuva a Kolejami Litewskimi - przedłużone

Orlen Lietuva, litewska spółka z Grupy Orlen, przedłużyła porozumienie o współpracy z Kolejami Litewskimi. Umowa pozwoli na utrzymanie dotychczasowego wolumenu przewożonych produktów do krajów bałtyckich i przyczyni się do znacznego zwiększenia transportu produktów do Polski - podał PKN Orlen.
20.11.2019

Współpraca PKP PLK i Kolei Litewskich w sprawie bezpieczeństwa na Rail Baltica

PKP Polskie Linie Kolejowe będą współpracować z Kolejami Litewskimi w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa na litewskim odcinku międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica od polsko-litewskiej granicy do Kowna.
13.11.2019

Premier: Dzięki PKP Cargo Terminale powstanie kilkaset nowych miejsc pracy

Dzięki PKP Cargo Terminale powstanie kilkaset nowych miejsc pracy - mówił premier Mateusz Morawiecki we wtorek podczas spotkania na dworcu w Przemyślu. Zapowiedział także rozbudowę terminala kolejowego w tym mieście.
09.10.2019

Raport: brak kierowców i unijny pakiet mobilności problemem branży transportowej

Polska jest liderem transportu międzynarodowego w UE, a udział branży TSL w polskim PKB to już 6 proc. – wynika z opublikowanego w czwartek raportu Polskiego Instytutu Transportu Drogowego. Wśród największych zagrożeń dla rozwoju branży wskazano brak kierowców oraz unijny pakiet mobilności.
03.10.2019

Stan i trendy w morzach i oceanach. W Gdyni zakończyła się II Konferencja Naukowa Polskich Badaczy Morza (wideo)

Mikroplastik w środowisku morskim, zatopiona amunicja, biologia morza czy prawne aspekty morskiego planowania przestrzennego. To tylko niektóre tematy poruszane podczas II Konferencji Naukowej Polskich Badaczy Morza, która w środę zakończyła się w Gdyni. Jej podstawowym celem była konsolidacja środowiska polskich badaczy mórz i oceanów reprezentujących wszystkie aspekty badań oceanograficznych.
26.09.2019

UTK: Od stycznia do lipca 2019 r kolej przewiozła 188,75 mln osób i 138,51 mln ton towarów

Od stycznia do lipca 2019 r. kolej przewiozła 188,75 mln osób i 138,51 mln ton towarów – poinformował w środę w Gdańsku prezes Urzędu Transportu Kolejowego Ignacy Góra.
26.09.2019

PKP podpisały umowę na zakup systemu, który ma usprawnić ruch pociągów przez wschodnią granicę Polski

Polskie Koleje Państwowe podpisały umowę na zakup systemu Polsuw, którego wdrożenie pozwoli usprawnić ruch pociągów przez wschodnią granicę Polski - poinformowała firma w piątkowym komunikacie.
20.09.2019

Powstanie terminal intermodalny w Emilianowie k. Bydgoszczy

Porozumienie o współpracy na rzecz powstania terminala intermodalnego w Emilianowie koło Bydgoszczy zostało we wtorek podpisane w pobliskiej Brzozie. Głównym celem przedsięwzięcia jest usprawnienie transportu pomiędzy portami nad Bałtykiem i resztą kraju.
17.09.2019

Deutsche Bahn zabraknie kilku miliardów euro

Niemieckim kolejom zabraknie w 2019 roku kilku miliardów euro - alarmuje Federalny Trybunał Obrachunkowy (Bundesrechnungshof, BRH - odpowiednik polskiego NIK). Stawia to pod znakiem zapytania inwestycje, zakup wagonów i cyfryzację.
13.09.2019

Gróbarczyk: Budowa ro-paxów to główne zadanie. W Szczecinie zakończył się 7. Międzynarodowy Kongres Morski (foto, wideo)

Nie jest tajemnicą, że projekt, który chcemy uruchomić już od dawna, czyli budowa ro-paxów, to jest to główne zadanie dla nas – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Marek Gróbarczyk. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej był obecny w Szczecinie podczas 7. Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Wydarzenie zakończyło się w miniony piątek.
09.09.2019

Litewsko-polskie ćwiczenia likwidacji awarii na Rail Baltica

Na litewskiej stacji kolejowej Mockawa przy granicy z Polską w piątek po raz pierwszy zostały zorganizowane wspólne litewsko-polskie ćwiczenia likwidacji awarii na linii kolejowej Rail Baltica – poinformowały Litewskie Koleje.
10.08.2019

Miedwiediew wezwał Słowację, by włączyła się do Nord Stream 2

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział w środę, że Moskwa i Bratysława powinny znaleźć punkty wzajemnej współpracy dotyczące włączenia Słowacji do gazociągów Nord Stream 2 i TurkStream. Zaapelował, by Słowacja wzięła udział w tych projektach.
05.06.2019

Litwa: Rozpoczęto odbudowę kolei z Możejek do Renge

Na Litwie rozpoczęto odbudowę linii kolejowej z Możejek do łotewskiego Renge - poinformował w poniedziałek szef przedsiębiorstwa Vitras-S Michaił Lipkin. Odcinek tego połączenia, ważny dla rafinerii Orlen Lietuva, zdemontowały w 2008 roku Litewskie Koleje (LG).
04.06.2019

PKP PLK za ok. 36,6 mln zł modernizują szlak kolejowy pod Płockiem

PKP Polskie Linie Kolejowe remontują tory na odcinku Gostynin – Łąck w ramach rewitalizacji linii kolejowej nr 33 Kutno–Brodnica. Inwestycja za ok. 36,6 mln zł skróci przejazd pociągów pasażerskich relacji Płock-Kutno. Usprawni też przejazd składów towarowych do PKN Orlen.
20.05.2019

Czy to przedsmak brexitu? Olbrzymie kolejki na trasach do Wielkiej Brytanii

Kierowcy pojazdów ciężarowych zmierzający w kierunku Wielkiej Brytanii nie mają ostatnio wygodnego życia. A wszystko przez olbrzymie kolejki oczekujących na przeprawę we Francji. Problemy dotykają też pasażerów.
13.03.2019

O branży morskiej i portach przyszłości na Tranport Week w Gdyni

Jak aktualnie wygląda sytuacja na rynku portowym, na jakie inwestycje w branży morskiej można liczyć w najbliższych latach i w jaki sposób finansować oraz dbać o rozwój portów? To główne tematy konferencji Transport Week, która odbywa się w Gdyni. Biorą w niej udział eksperci z różnych branż sektora morskiego i transportowego. Wspólnie wymieniają doświadczenia i rozmawiają o planach na przyszłość. W środę, 6 marca, odbyło się oficjalne otwarcie konferencji. Zakończy się ona w czwartek, 7 marca.
07.03.2019

Senat za nowelą ustawy rozszerzającą kompetencje premiera w zarządzaniu spółkami SP

Senat przyjął we wtorek bez poprawek nowelizację ustawy zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy zakładają rozszerzenie kompetencji premiera w zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa.
27.02.2019

Eurotunnel wprowadza automatyczny system rozpoznawania twarzy

Eurotunnel przygotowuje się do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Firma podpisała właśnie umowę na implementację systemu rozpoznawania twarzy w obsługiwanych przez siebie terminalach.
15.02.2019

MI: Nie przestaną jeździć pociągi towarowe relacji Polska-Ukraina

Nie przestaną jeździć pociągi towarowe relacji Polska - Ukraina - podało w środę Ministerstwo Infrastruktury. W najbliższych tygodniach spółki kolejowe będą prowadziły negocjacje w zakresie stawek za pobyt ukraińskich wagonów i lokomotyw na terytorium Polski.
06.02.2019

Grupa GEFCO wspiera PSA w Maroku

GEFCO realizuje na zlecenie Grupy PSA transport wagonów z Francji do Maroka. Łącznie dostarczonych zostanie 47 platform do przewozu samochodów, które będą wykorzystywane przez nową fabrykę francuskiego koncernu motoryzacyjnego w mieście Kenitra. Realizacja zlecenia potrwa do końca 2019 roku.
31.01.2019

Prezes Exatela: Polskie firmy są słabo przygotowane na wyzwania cyberbezpieczeństwa

Ogólnie rzecz biorąc instytucje i firmy w Polsce są słabo przygotowane na wyzwania cyberbezpieczeństwa. Prawdziwym sprawdzianem dla części z nich będzie wdrażana teraz ustawa o cyberbezpieczeństwie - mówi Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes Exatel w rozmowie z PAP.
11.01.2019

Wydarzenia gospodarcze roku 2018

Dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, poprawiająca się sytuacja budżetu państwa, dobra pozycja Polski w ratingach, uchwalenie ustawy o PPK, ale także afery GetBack i KNF oraz protesty rolników i pracowników LOT - to niektóre wydarzenia gospodarcze w 2018 roku.
28.12.2018

Europejskie koleje towarowe podwajają wysiłki w walce ze zmianami klimatu

Na konferencji klimatycznej w Katowicach Rail Freight Forward, koalicja firm i federacji kolejowego transportu towarowego z całej Europy, zobowiązała się do pomocy w zmniejszeniu emisji CO2 w sektorze transportowym nawet o 290 mln ton na przestrzeni nadchodzącej dekady.
14.12.2018

Czy Brexit może zachwiać polskim transportem drogowym?

650,7 miliardów £, czyli ponad połowa wartości całego brytyjskiego handlu to towary importowane. Najczęściej transportowane są maszyny, między innymi komputery, pojazdy czy farmaceutyki. Znaczną część nabywanych produktów dostarcza międzynarodowy transport drogowy realizowany przez przewoźników z Polski. Szacuje się, że brytyjską granicę dziennie przekracza około 1200 ciężarówek, które mają polskie rejestracje. Co się stanie, gdy swobodna wymiana handlowa zostanie zachwiana przez zbliżający się Brexit?
06.12.2018

Rząd proponuje rozszerzenie kompetencji premiera w zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa

Rozszerzenie kompetencji premiera do koordynowania wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa w spółkach - m.in. takie rozwiązanie zakłada projekt ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym, przyjęty we wtorek przez rząd.
27.11.2018

Komisja Europejska zatwierdziła sprzedaż niemieckiego HSH Nordbanku

Komisja Europejska zatwierdziła sprzedaż HSH Nordbanku w ręce prywatnych inwestorów. To jeden z największych pożyczkodawców w historii światowej żeglugi.
26.11.2018

Premier: Rząd stara się, by polskie „skarby narodowe” wracały do polskiego państwa

Rząd PiS stara się, by nasze "skarby narodowe" z różnych branż wracały do polskiego państwa - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. W tym kontekście wymienił LOT i Stocznię Gdańsk, a także Polskie Koleje Linowe. Kapitał ma narodowość - podkreślał szef rządu.
10.10.2018

Mazowieckie: 80. rocznica otwarcia mostu im. Legionów Józefa Piłsudskiego w Płocku

Płock obchodził w niedzielę 80. rocznicę otwarcia mostu przez Wisłę im. Legionów Józefa Piłsudskiego. To unikalna konstrukcja. Na prawym przyczółku przeprawy odsłonięto pamiątkowy obelisk, a pobliski skwer otrzymał imię kierownika jej budowy, inż. Aleksandra Witkowskiego.
24.09.2018

Premier: Przystępujemy do wielkiego planu udrożnienia Odry

Mamy program dla Dolnego Śląska, chcemy brać udział w uczciwym sporze na programy, na wiarygodność i skuteczność – mówił premier Mateusz Morawiecki na dolnośląskiej konwencji PiS. Z kolei Prezes Jarosław Kaczyński podkreślił, że partia chce współpracować i w samorządzie warto tworzyć koalicje inne niż w sejmie.
08.09.2018

Wild: CPK ważny dla bezpieczeństwa kraju

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego ma ważny wymiar związany z bezpieczeństwem kraju: może to być m.in. tzw. punkt wejścia dla wojsk NATO w przypadku ew. konliktu – mówił we wtorek w Krynicy wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK, Mikołaj Wild.
05.09.2018

Nowi członkowie Porozumienia o Współpracy Operatorów Terminali Przeładunkowych i Centrów Logistycznych Europy Środkowo-Wschodniej (foto, wideo)

Koleejni członkowie Porozumienia o Współpracy Operatorów Terminali Przeładunkowych i Centrów Logistycznych Europy Środkowo-Wschodniej. W piątek w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia przystąpiło do niego sześć nowych podmiotów. Celem inicjatywy jest promowanie potencjału portów morskich, operatorów kolejowych oraz terminali i centrów logistycznych wśród klientów usług logistycznych w kraju i zagranicą.
26.08.2018

Promy do Anglii: DFDS przygotowuje się na skutki Brexitu

Duński operator promowy DFDS przygotowuje się na nadchodzące skutki Brexitu. Dyrektor zarządzający przedsiębiorstwa, Nils Smedegaard deklaruje, że rozważa połączenia alternatywne do trasy Calais-Dover.
23.08.2018

Eksperci: Zwiększony import diesla z Możejek jak najbardziej wskazany

Plany PKN Orlen zwiększenia importu oleju napędowego z rafinerii w Możejkach na Litwie są racjonalne - oceniają eksperci. Wskazują, ze polski rynek cierpi na niedobór krajowego diesla, więc dla Orlenu import z Możejek jest biznesowo uzasadniony.
14.08.2018

PKN Orlen i Litewskie Koleje rozszerzają współpracę, odbudowa torów do Renge do końca '19

PKN Orlen i Koleje Litewskie podpisały we wtorek porozumienie o rozszerzeniu współpracy. Równocześnie ruszyła odbudowa torów z rafinerii Orlenu w Możejkach do łotewskiego Renge. Orlen zapowiedział budowę w Możejkach nowej instalacji petrochemicznej.
14.08.2018

Bezpieczna podróż Eurotunelem

W związku z rozpoczęciem letnich wakacji i zwiększonym ruchem pasażerskim, obsługa techniczna Eurotunelu przypomina o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w pociągach kursujących pod Kanałem La Manche.
10.07.2018

500 mln zł w konkursie na rozwój transportu kolejowego

Do 28 września tego roku można składać wnioski o dofinansowanie w konkursie dotyczącym rozwoju transportu kolejowego poza siecią TEN-T (Transeuropejska Sieć Transportowa) - poinformowało Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Do wykorzystania jest 500 mln zł.
02.07.2018

BGK weźmie udział w finansowaniu infrastruktury w krajach Trójmorza

Bank Gospodarstwa Krajowego weźmie udział w programie finansowania inwestycji infrastrukturalnych w krajach Trójmorza, których koszt szacowany jest na ok. 100 mld euro - poinformowała PAP prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.
27.06.2018

PKP LHS testuje transport do Chin trasą transkaspijską

Spółka PKP LHS wspólnie z firmą Far East Land Bridge (FELB) organizuje pierwszy przewóz kontenera trasą transkaspijską, ze Sławkowa w woj. śląskim do Urumczi w zachodnich Chinach. Celem projektu jest przetestowanie nowej trasy kolejowej - poinformowały PKP w poniedziałkowym komunikacie.
26.06.2018

Blisko 40 proc. polskich firm zatrudnia pracowników spoza Unii

Obecnie 39 proc. polskich firm zatrudnia obcokrajowców spoza Unii Europejskiej. W średniej wielkości przedsiębiorstwach ten odsetek jest znacząco wyższy i wynosi 65 proc., wśród małych firm na taki krok zdecydowała się blisko połowa. Zdecydowana większość, bo aż 81 proc. firm, rozważa zatrudnienie kolejnych obcokrajowców – wynika z opublikowanego właśnie raportu Stowarzyszenia Interwencji Prawnej (SIP) i Fundacji Konrada Adenauera. Do wzrostu zatrudnienia cudzoziemców niezbędna jest jednak dobrze skonstruowana polityka mig
25.06.2018

Kibice pływają na mundial. W sobotę pierwszy mecz w Kaliningradzie

Na polsko-rosyjskich przejściach granicznych widoczny jest w sobotę zwiększony ruch kibiców jadących na mecze do Kaliningradu, ale jak dotąd nie ma kolejek i podróżni są odprawiani na bieżąco - poinformowała warmińsko-mazurska straż graniczna.
16.06.2018

Przed PE manifestacja związkowców transportowych; żądania niepokoją polski sektor

Setki pracowników firm transportowych z krajów Europy Zachodniej manifestowało we wtorek przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu domagając się lepszych warunków pracy dla kierowców. Polskie firmy z niepokojem patrzą na te żądania.
29.05.2018

Litwa nie wyklucza możliwości zaskarżenia decyzji KE ws. Gazpromu

Premier Litwy Saulius Skvernelis nie wyklucza, że Litwa zaskarży decyzję KE w związku z ugodą z Gazpromem. Premier wskazał, że w kwestii naruszenia konkurencyjności wobec wszystkich powinny być stosowane jednakowe kryteria.
25.05.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.