• <

Wynik wyszukiwania - "jawa" - Wiadomości

Prezes Chamera na 100-lecie PZŻ: żeglarstwo to sport, edukacja i patriotyzm

"Żeglarstwo to sport, pasja, edukacja i patriotyzm" – powiedział podczas wernisażu wystawy „100 lat polskiego żeglarstwa” w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. PZŻ został założony 11 maja 1924 roku w Tczewie.
11.05.2024

100 lat polskiego żeglarstwa na wystawie w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku od niedzieli prezentowana będzie wystawa czasowa poświęcona polskiemu żeglarstwu. Przedstawione na niej zostaną m.in. model jachtu "Zjawa" i płetwy stateczników z "Mazurka"
11.05.2024

Polskie żeglarstwo świętuje 100 lat

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje największą w historii wystawę o polskim jachtingu.
07.05.2024

Rząd Indii zapewni 30% dotację na zielone porty i stocznie. Na kursie wodór, ekologiczne paliwa i informatyzacja

Indie intensywnie przekształcają duże i małe porty w centra logistyczne przyjazne dla środowiska. Rząd Indii przedstawił niedawno szereg inicjatyw mających na celu zachęcenie do stosowania ekologicznych technologii w portach. W 2024 r. programy wchodzą w życie przy istotnym wsparciu rządu w Delhi. Jest to szerszy program rozwoju żeglugi Indii ogłoszony przez indyjskie Ministry of Ports, Shipping & Waterways (MoPSW).
06.02.2024

Epidemia na statku wycieczkowym. 140 pasażerów z objawami zatrucia pokarmowego

Odbywający rejs dookoła świata wycieczkowiec Queen Victoria zaliczył wyjątkowo pechowy weekend. Niemal 140 pasażerów zgłosiło problemy zdrowotne. Uruchomione zostały odpowiednie protokoły zdrowia i bezpieczeństwa.
05.02.2024

Terminal kontenerowy w Indiach ma być w 100% zasilany energią odnawialną

PSA Mumbai ma stać się pierwszym w Indiach terminalem kontenerowym, który jest całkowicie zasilany bezemisyjną energią odnawialną. Odpowiada za to farma fotowoltaiczna o moc 7,8 MW, powstała we współpracy z O2 Power. Zdaniem spółki inwestycja pozytywnie wpłynie na ograniczenie emisji CO2 przez branżę portową.
04.01.2024

Navy-San zdobył nowe certyfikaty z zakresu zarządzania środowiskowego

Nadchodzące Narodowe Święto Niepodległości stanowi okazję do refleksji nad patriotyzmem i jego różnymi przejawami. W firmie Navy-San podejście do tej kwestii jest kompleksowe, łącząc symboliczne gesty z codzienną pracą opartą na najwyższych standardach.
09.11.2023

Ośmiu turystów uratowanych na wodach Atlantyku u wybrzeża Wysp Kanaryjskich

Hiszpańskie służby ratownictwa morskiego wydobyły z w niedzielę z wód Atlantyku ośmiu turystów, którzy wpadli do oceanu w różnych miejscach Wysp Kanaryjskich. Przyczyną wypadków było nagłe pogorszenie się pogody na hiszpańskim archipelagu, skutkujące wysokimi falami.
06.11.2023

Premierzy Bułgarii, Grecji i Rumunii omawiali rozszerzenie regionalnych połączeń transportowych i sieci energetycznych

Premierzy Bułgarii Nikołaj Denkow, Grecji Kyriakos Micotakis i Rumunii Marcel Ciolacu omawiali w poniedziałek w Ewksinogradzie koło Warny rozszerzenie połączeń transportowych oraz sieci energetycznych w regionie; podkreślono konieczność objęcia tą siecią Mołdawii.
09.10.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – wrzesień 2023 r.

Kolejny miesiąc roku – wrzesień, nie pozostał bez różnorodnych i niebezpiecznych zdarzeń szkodowych w żegludze. Ponownie dochodziło najczęściej do pożarów i kolizji. Zdarzyły się również wejścia na mieliznę i inne wypadki morskie. Łącznie we wrześniu odnotowano całkiem sporo, bo aż 76 wypadków morskich (w sierpniu odnotowano 65 takich zdarzeń).
06.10.2023

Joseph Conrad – angielski marynista z polskimi korzeniami

3 sierpnia 2023 roku minęło prawie 100 lat, jak na angielskiej ziemi odszedł na wieczną wachtę Joseph Conrad, światowej sławy marynista z polskimi korzeniami. Dla Polaków, to jest od wielu lat Józef Conrad Korzeniowski, choć pod tym nazwiskiem nie jest znany szerzej w świecie.
06.09.2023

Tonie indonezyjska fregata, ale to celowe

Wycofana z eksploatacji fregata ex-KRI Slamet Riyadi służąca w przeszłości w Marynarce Wojennej Indonezji (Tentara Nasional Indonesia Angkatan Laut) rozpadła się na trzy części po trafieniu pociskami przeciwokrętowymi. Był to kulminacyjny moment ćwiczeń SINKEX (Sinking Exercise), w trakcie których okręty ćwiczyły na Morzu Jawajskim pod koniec lipca 2023 roku.
08.08.2023

Śmigłowiec Marynarki Wojennej ewakuował chorego z promu Steny

Wczoraj doszło do kolejnej w przeciągu kilku dni ewakuacji z promu. Załoga śmigłowca W-3WARM podjęła chorego z promu Stena Estelle, znajdującego się ok. 29 mil morskich od Władysławowa. Pasażer, który skarżył się na problemy z oddychaniem został przetransportowany do szpitala w Gdańsku-Zaspie. Lotnikom SAR asystował statek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Bryza z Władysławowa.
06.07.2023

Nocna ewakuacja medyczna pasażera z promu Stena Spirit

W nocy poniedziałku na wtorek załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach przeprowadziła ewakuację medyczną z promu Stena Spirit, który płynął do Szwecji. Pasażer promu z objawami obrzęku płuc został przetransportowany do szpitala.
04.07.2023

Prawie 80 migrantów utonęło w Morzu Śródziemnym po wypadku łodzi

Co najmniej 78 migrantów utonęło w środę, kiedy przewożąca ich łódź rybacka przewróciła się na Morzu Śródziemnym u południowych wybrzeży Grecji - podała straż przybrzeżna tego kraju. Ocalono 104 osoby; uratowanych migrantów przewieziono do schronisk w południowym porcie Kalamata.
14.06.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – maj 2023 r.

W miesiącu maju odnotowano oficjalnie 71 wypadków morskich, a więc o 4 mniej niż miesiąc wcześniej. Nie mniej jednak nie brakowało zdarzeń niebezpiecznych oraz szkodliwych. Ponownie okazało się, że stan techniczny jednostek do przewozu żywego inwentarza pozostaje wiele do życzenia. Odnotowana awaria silnika głównego takiego statku spowodowała potrzebę wyładowania już wcześniej załadowanego licznego bydła. W trakcie miesiąca pojawiło się również wiele niebezpiecznych dla ludzkiego życia i zdrowia pożarów jednostek pływających.
05.06.2023

Ewakuowano pasażerów z promu Flisak. Jednostka utknęła na Wiśle

W sobotę po południu prom Flisak, który od dwóch tygodni pływa po Wiśle między Czarnowem i Solcem Kujawskim, utknął na rzece. Konieczne było ewakuowanie kilkudziesięciu pasażerów. Jednostka uległa awarii. Przed godziną 20. prom udało się uruchomić, a kierowcy odzyskali auta.
14.05.2023

Zderzenie dwóch tankowców. Interweniowała marynarka wojenna

Służby prasowe sił morskich Indonezji (Tentara Nasional Indonesia Angkatan Laut) poinformowały, że wysłano eskortę dla dwóch dwóch statków, które zderzyły się ze sobą nieopodal wyspy Jawa.
14.04.2023

Naukowcy apelują do władz ws. Odry, m.in. o odejście od planów regulacji

Naukowcy zaapelowali do władz "o podjęcie natychmiastowych działań związanych z Odrą i innymi rzekami w Polsce", m.in. o zaprzestanie prac regulacyjnych - na rzecz renaturyzacji. "Bez zmiany sposobu gospodarowania rzekami w Polsce podobne przypadki obserwować będziemy coraz częściej" - czytamy w apelu przedstawicieli uczelni i PAN.
25.08.2022

Airmech poszerza działalność o serwis jachtów

Eksperci specjalizujący się w wyposażeniu jachtów, gdańska firma Airmech, stale rozwijają swój biznes. Przy okazji otwarcia serwisu jachtów, właściciel Paweł Pojawa, mówi nam, dlaczego warto robić przeglądy jednostek i na co zwrócić szczególną uwagę.
30.07.2022

Hydrolog z IMGW: susza zagraża polskim rzekom; pustynnieją obszary kilku regionów

Najbardziej zagrożone suszą są rzeki spływające do środkowej Odry i Wisły. Wysychające warstwy gleby spowodują dalsze pustynnienie obszarów na Kujawach, Pomorzu, w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie. To wynik braku opadów i wyższych temperatur – poinformował hydrolog i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
17.03.2022

Meksyk. Rząd zgodził się przyjąć wszystkie statki wycieczkowe [WIDEO]

Rząd Meksyku poinformował we wtorek, że wpuści do swoich portów wszystkie statki wycieczkowe, które "proszą o dokowanie". Chodzi głównie o statek Carnival Panorama, którego pasażerom nie pozwolono zejść na ląd w porcie w stanie Jalisco po wykryciu 69 przypadków zakażenia koronawirusem wśród członków załogi.
29.12.2021

Warmińsko-Mazurskie. Uratowano mężczyznę, pod którym na jeziorze załamał się lód

Strażacy uratowali w poniedziałek mężczyznę, pod którym załamał się lód na Jeziorze Myśliwskim koło Łukty (woj. warmińsko-mazurskie). Po wydobyciu z wody został z objawami hipotermii odwieziony do szpitala - podała straż pożarna.
27.12.2021

Młodzi okrętowcy z całego świata po raz kolejny zaprezentowali swoje osiągnięcia

W dniach 3 i 4 listopada br. odbyła się druga edycja międzynarodowej konferencji młodych naukowców i inżynierów aktywnych w sektorze technologii morskich i okrętownictwa. Tym razem odbyła się pod nazwą PostGradMarTec 2021 i była kontynuacją konferencji zainicjowanej w zeszłym roku przez polskich okrętowców jako „KORAB CEMT Young 2020”.
22.11.2021

Airmech stawia na rozwój i bierze kurs na statki

Gdańska firma Airmech dała się poznać jako specjaliści od wyposażenia jachtów. – To wciąż podstawa naszej działalności, mamy tu ugruntowaną pozycję. Poszerzamy ofertę i od dwóch lat realizujemy z sukcesami zamówienia na statki – mówi właściciel Paweł Pojawa.
28.09.2021

Heroina w indyjskim porcie. Podejrzewani talibowie

Dwa kontenery podróżujące z Iranu do Mundry, największego portu Indii, zostały skonfiskowane przez indyjskie służby.
18.09.2021

Morze Północne. Kobieta uratowana 10 km od wybrzeży Holandii

Holenderska Straż Przybrzeżna uratowała kobietę na Morzu Północnym. Znajdowała się 10 kilometrów od brzegu w okolicach miejscowości Scheveningen na zachodzie kraju.
08.09.2021

Indonezja. Prom zamieniony w covidową izolatkę

KM Umsini, mieszczący 2 tys. pasażerów prom, został zamieniony w covidowe centrum izolacyjne w indonezyjskim mieście Makassar.
24.08.2021

Conrad – angielski kapitan, światowy marynista z polskimi korzeniami

3 sierpnia od wielu lat pod pomnikiem Józefa Conrada Korzeniowskiego przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, Rady Miasta Gdyni i Biblioteki Miejskiej składają kwiaty, by uczcić pamięć znanego marynisty. Joseph Conrad zmarł 3 sierpnia 1924 roku w Bishopsbourne w Wielkiej Brytanii.
04.08.2021

Bułgaria. 12 zakażonych marynarzy na statku w czarnomorskim porcie Burgas, jeden zmarł

Na redzie w bułgarskim czarnomorskim porcie Burgas od ponad tygodnia stoi statek handlowy, który przypłynął ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wśród jego filipińskiej załogi stwierdzono 12 przypadków zakażeń koronawirusem, jedna osoba zmarła.
20.07.2021

Indonezja: 7 osób utonęło, a 11 zaginęło po zatonięciu promu w pobliżu Bali

Co najmniej siedem osób poniosło śmierć, a 11 jest zaginionych po zatonięciu promu na wzburzonym morzu w pobliżu wyspy Bali - poinformowały w środę indonezyjskie władze.
30.06.2021

Porozumienie sektorowe - Offshore Wind Sector Deal

Tym co mocno interesuje przedsiębiorców jest oczywiście maksymalizacja udziału lokalnych przedsiębiorców w łańcuchu dostaw. A wszystko to na potrzeby realizacji i obsługi morskich farm wiatrowych zlokalizowanych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Doprecyzowania wymaga jednak rozumienie terminu „lokalny przedsiębiorca”, które w obecnej wersji definiuje przedsiębiorców posiadających siedzibę i prowadzących działalność produkcyjną lub usługową na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
15.06.2021

Norwegia: Załoga statku w porcie Narwik ma Covid-19, jedna osoba nie żyje

U 16 z 18 członków załogi statku, który od początku maja czeka na wejście do portu w Narwiku, potwierdzono Covid-19. Jeden z zakażonych marynarzy nie żyje - podały w środę władze miasta Narwik.
12.05.2021

MSC przyznało granty dla projektów naukowo-badawczych wspierających zrównoważone rybołówstwo

Organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) przyznała granty o łącznej wartości 650 tys. GBP na realizację projektów naukowo-badawczych wspierających zrównoważone rybołówstwo oraz ochronę ekosystemów morskich m.in. projekty na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa obserwatorów na statkach czy ograniczenia przyłowu.
28.04.2021

Marynarka wojenna potwierdza: nie ma nadziei na znalezienie ocalałych z okrętu podwodnego

Okręt podwodny, który zaginął w środę u wybrzeży Bali z 53 osobami na pokładzie, zatonął - potwierdził w sobotę szef sztabu indonezyjskiej marynarki wojennej. Znaleziono przedmioty z zaginionego okrętu, co wskazuje na to, że jednostka zatonęła. Nie ma nadziei na znalezienie ocalałych.
24.04.2021

Kolejne kraje dołączają do poszukiwań zaginionego indonezyjskiego okrętu podwodnego

Marynarki wojenne Indii, Singapuru i Malezji połączyły siły w poszukiwaniu zaginionego indonezyjskiego okrętu podwodnego KRI Nangalla. Okręt podwodny zniknął podczas ćwiczeń w środę. Na jego pokładzie znajdowało się 53 marynarzy. Jeśli kadłub pozostał nienaruszony, załodze może wystarczyć powietrza jedynie do weekendu.
23.04.2021

Pacyficzny pierścień ognia - kolejne trzęsienie ziemi z epicentrum na pełnym morzu

W sobotę po południu doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6 koło miasta Malang w indonezyjskiej prowincji Jawa Wschodnia. Epicentrum znajdowało się na pełnym morzu w miejscu oddalonym o 45 km od miasta Malang - podała amerykańska służba geologiczna USGS.
10.04.2021

Indonezja: Co najmniej 500 osób ewakuowano z terenów przy płonącej rafinerii

Co najmniej 500 osób ewakuowano ze wsi Balongan w związku z potężnym pożarem, który wybuchł w nocy z niedzieli na poniedziałek w pobliskiej rafinerii ropy naftowej w prowincji Jawa Zachodnia w Indonezji. Mieszkańcy zostali przeniesieni do dwóch centrów ewakuacyjnych.
29.03.2021

Indonezja: Potężny pożar w rafinerii w prowincji Jawa Zachodnia

W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do potężnego pożaru w rafinerii ropy naftowej Balongan zlokalizowanej w Indramayu w prowincji Jawa Zachodnia - podały w poniedziałek indonezyjskie media. Rafineria należy do państwowego koncernu naftowego Pertamina.
29.03.2021

Drugie życie jachtu Zjawa IV - jest decyzja o remoncie

Zjawa IV doczekała się decyzji co do remontu. Jacht zostanie uratowany i w przyszłości będzie wykorzystywany zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Będzie służył celom wychowania morskiego młodzieży i sławił imię swoich trzech poprzedniczek.
09.03.2021

Indonezja: 45 grindwali utknęło na mieliźnie - przeżyły 3

Udało się przetrwać tylko trzem grindwalom krótkopłetwym z grupy 45 waleni, które utknęły w piątek na mieliźnie w płytkich wodach przybrzeżnych indonezyjskiej wyspy Madura położonej na północny wschód od Jawy - informuje w piątek agencja Associated Press.
19.02.2021

Z morza wydobyto czarną skrzynkę rozbitego Boeinga

Płetwonurkowie indonezyjskiej marynarki wojennej wydobyli z dna morza jedną z czarnych skrzynek rejestrującą parametry lotu samolotu Boeing 737, który rozbił się w sobotę krótko po starcie z Dżakarty - poinformowały we wtorek władze. Na pokładzie maszyny były 62 osoby.
12.01.2021

Trwają poszukiwania w miejscu katastrofy samolotu na Morzu Jawajskim

W poniedziałek (11 stycznia) indonezyjska narodowa agencja poszukiwawczo-ratownicza (Basarnas) kontynuuje poszukiwania w miejscu katastrofy samolotu na Morzu Jawajskim, wyciągając z wody kolejne szczątki ofiar.
11.01.2021

Sukces odtworzenia gatunku – jaki skutek ma zwiększająca się populacja bobrów?

Głównym zadaniem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie jest ochrona mieszkańców Polski przed powodzią i suszą, zrównoważone gospodarowanie wodami dla ochrony krajowych zasobów wodnych oraz zarządzanie środowiskiem wodnym. Wody Polskie - jako największy podmiot zarządzający wodami będącymi własnością Skarbu Państwa - ma obowiązek prawny ich utrzymywania, włączając w to rozbiórkę i modyfikację tam bobrowych, o czym traktuje art. 227 ustawy Prawo wodne.
19.12.2020

Czterdzieści lat pomnika Poległych Stoczniowców 1970. Co się działo w Gdańsku w grudniu 1980 roku

Ostatni ludzie ze zwartego tłumu stali między dworcem kolejowym a Zieleniakiem – na odsłonięcie pomnika Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku przybyły niezliczone rzesze ludzi z całej Polski. 16 grudnia 1980 roku, po zaledwie stu dniach budowy, a po dziesięciu latach od tragicznych wydarzeń, odsłonięto monument. To był pierwszy za żelazną kurtyną pomnik pamięci ofiar komunistycznej władzy i pierwszy, o którego budowie zdecydowali sami obywatele.
16.12.2020

Podmiany załóg w dobie pandemii COVID-19 – nowy protokół IMO

W związku z panującą na świecie pandemią COVID-19, sytuacja zarówno marynarzy, jak i pracodawców/armatorów nie należy do najłatwiejszych. Krajowe przepisy dotyczące zasad przemieszczania się bardzo często ulegają zmianie, w zależności od wprowadzanych w danym regionie obostrzeń. Międzynarodowe organizacje próbują wyjść branży morskiej naprzeciw, tworząc publikacje, mające na celu uporządkowanie przepisów dotyczących bezpiecznych warunków pracy w dobie koronawirusa. W tym celu, Międzynarodowa Organizacja Morska (International Mari
03.12.2020

Ceny ropy w USA mocno spadają po informacji o stanie zdrowia prezydenta Trumpa

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw mocno tanieje w reakcji na informacje, że prezydent USA Donald Trump otrzymał pozytywny wynik testu na obecność COVID-19.
02.10.2020

Głębinowe rafy koralowe zagrożone

Struktury raf, będące siedliskiem wielu organizmów, mogą pękać na skutek zwiększającego się zakwaszenia oceanów, spowodowanego wzrostem poziomu dwutlenku węgla.
22.09.2020

Nagłe załamywanie się ekosystemów - kiedy nastąpi?

Zmiana klimatu prowadzi nie tylko do częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, zmian w cyrkulacji oceanicznej czy topnienia lodowców. Odbija się także na funkcjonowaniu roślin i zwierząt, a także całych ekosystemów. Kiedy zajdzie na tyle daleko, by zagrozić gwałtownym zakłóceniem funkcjonowania biosfery i poważną utratą bioróżnorodności? Omawiamy publikację Trisosa i in., 2020.
07.09.2020

Costa Cruises wprowadza Protokół Bezpieczeństwa Costa - zestaw procedur zapewniających ochronę gości i załogi

Po otrzymaniu zielonego światła od władz, Costa Cruises stopniowo wznowi działalność wprowadzając kompleksowy zestaw procedur zdrowotnych, opracowanych wspólnie przez armatora oraz panel niezależnych ekspertów naukowych. Costa złożyła również wniosek o przyznanie Certyfikatu Bezpieczeństwa Biologicznego RINA, dobrowolnego programu zaprojektowanego dla dużych systemów zarządzających celem zapobiegania rozprzestrzeniania się infekcji.
05.08.2020

Norwegia: 33 członków załogi wycieczkowca zakażonych jest SARS-CoV-2

Spośród 158 członków załogi wycieczkowca Roald Amundsen 33 osoby są zakażone SARS-CoV-2, a u 120 osób wynik testu na obecność koronawirusa jest negatywny - poinformował w sobotę norweski armator Hurtigruten.
01.08.2020

OSW: Twierdza Kaliningrad - istotny element dla państw regionu Morza Bałtyckiego [film]

Bałtyk to polskie okno na Europę, to także przestrzeń, w której Europa spogląda ku Rosji. Dla niej tym oknem jest obwód kaliningradzki – dla wszystkich państw regionu Morza Bałtyckiego bardzo istotny element obecność wielkiego sąsiada ze wschodu. Ośrodek Studiów Wschodnich w materiale filmowym przybliża jego znaczenie i dzisiejszą sytuację.
24.07.2020

Potwierdzono obecność SARS-CoV-2 w cieku wodnym pod Madrytem

Hiszpańskie służby sanitarne potwierdziły obecność wirusa SARS-CoV-2 w cieku wodnym na terenie aglomeracji Madrytu. Zdaniem ekspertów koronawirus obecny w wodzie w dużych ilościach mógł doprowadzić do pojawienia się nowego ogniska infekcji.
10.07.2020

Silne trzęsienie ziemi pod dnem morskim w Indonezji

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,6 st. wystąpiło we wtorek rano pod dnem morskim u wybrzeży indonezyjskiej wyspy Jawa - poinformowała amerykańska Służba Geofizyczna (USGS). Nie ma informacji o ofiarach lub zniszczeniach.
07.07.2020

Marynarze z pozytywnymi wynikami testów na COVID-19 na pokładzie kontenerowca Maersk Idaho

Marynarze na pokładzie MV Maersk Idaho, pod banderą Stanów Zjednoczonych, z pozytywnym wynikiem przeszli testy na COVID-19, co uznano za pierwszy zgłoszony wybuch wirusa na amerykańskim statku komercyjnym.
26.06.2020

Grupa Azoty skupia się na kluczowych inwestycjach, inne projekty na dalszym planie (wywiad)

Grupa Azoty w najbliższych latach będzie skoncentrowana na dwóch kluczowych projektach: Polimerach Police i elektrociepłowni w Puławach - poinformował PAP Biznes prezes Wojciech Wardacki. Zapowiada on, że grupa musi działać ostrożnie, więc inne inwestycje i akwizycje schodzą na dalszy plan.
16.06.2020

Na Bałtyku zatonął jacht; uratowano dwie osoby

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa uratowała dwóch żeglarzy, których jacht zatonął na Morzu Bałtyckim w okolicy Redłowa. W akcji udział brały cztery jednostki MSPiR, dwie WOPR-u oraz śmigłowiec Marynarki Wojennej. Mężczyźni ocaleli dzięki kamizelkom ratunkowym.
23.05.2020

Hiszpania: Na objętym kwarantanną wycieczkowcu jest 26 Polaków

Na wycieczkowcu, który od czwartku cumuje w porcie w Barcelonie z powodu potwierdzonego na pokładzie zakażenia koronawirusem, znajduje się 400 osób, w tym 26 obywateli Polski. Jednostka została objęta obowiązkową kwarantanną.
23.05.2020

Statek szpitalny USNS Comfort zaczął przyjmować pacjentów z COVID-19

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych otworzył statek szpitalny USNS Comfort dla pacjentów z COVID-19 w celu zmniejszenia obłożenia szpitali w Nowym Jorku - ogłosiło we wtorek Dowództwo Północne USA.
08.04.2020

Pasażerowie niewpuszczonego do portu promu chcieli dotrzeć na ląd wpław (wideo)

Prom pasażerski KM LAMBELU nie otrzymał zgody na wejście do portu Maumere na wyspie Flores ze względu na podejrzenie zakażenia koronawirusem u trzech członków załogi. Niektórzy pasażerowie wpadli w panikę i wyskoczyli za burtę w kamizelkach ratunkowych.
08.04.2020

Pasażerowie Coral Princess schodzą na ląd w Miami

W ostatnią sobotę, 4 kwietnia, pasażerowie z wycieczkowca Coral Princess zaczęli schodzić na ląd. Wcześniej, jednostce odmówiono wielokrotnie wstępu do portów, gdy na jej pokładzie potwierdzono kilkanaście zakażeń koronawirusem.
06.04.2020

Wzburzone wody branży wycieczkowców. Statki utknęły na oceanach

Pandemia koronawirusa wywarła olbrzymi wpływ na branżę turystyczną. Armatorzy wycieczkowców odwołują rejsy przynajmniej do maja i nie mają pewności, kiedy będą mogli je przywrócić. W dodatku, co najmniej dziesięć statków wciąż pozostaje na wodach mórz i oceanów w związku z odmowami ich przyjęcia przez kolejne porty. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, tym bardziej, że na niektórych jednostkach stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem.
02.04.2020

Koronawirus utrzymał się 17 dni na różnych powierzchniach w kabinach Diamond Princess

Jak wynika z raportu amerykańskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC), koronawirus utrzymał się do 17 dni na różnych powierzchniach w kabinach zainfekowanych pasażerów wycieczkowca Diamond Princess. Z przeprowadzonych badań nie wynika jednak, czy mogło dojść do przeniesienia choroby z zanieczyszczonych powierzchni.
25.03.2020

Port Gdynia wprowadza specjalne procedury w związku z pandemią koronawirusa

W związku z ogłoszoną przez WHO pandemią koronawirusa w Porcie Gdynia na bieżąco prowadzony jest monitoring osób schodzących na ląd w terminalu promowym przypływających z Szwecji. Terminal OTG od dnia 13.03.2020 roku wdrożył procedurę pomiaru temperatury (w sposób bezdotykowy) u wszystkich osób przekraczających posterunki kontrolne nadzorowane przez OTPG.
17.03.2020

Jak branża promowa radzi sobie z obecnym kryzysem?

Turystyka i powiązana z nią ściśle branża promowa doświadcza obecnie wysokiego spadku popytu. Świat walczy z koronawirusem już kolejny tydzień a błyskawiczne rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 zmusiło do podjęcia radykalnych decyzji wielu armatorów.
17.03.2020

Działania Polskiej Żeglugi Bałtyckiej w związku z koronawirusem

Od niedzieli 15.03.2020 (noc z soboty na niedzielę) Polska wprowadziła nowe obostrzenia w ruchu pasażerskim na granicach w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Pasażerowie, obywatele polscy, którzy wrócą do Polski po tym terminie, będą przechodzić obowiązkową 14- dniową domową kwarantannę.
16.03.2020

Załogi statków wykonujące czynności zawodowe nie będą objęte kwarantanną

Załoga statku, która wykonuje czynności zawodowe, nie będzie objęta kwarantanną – wynika ze zmiany wprowadzonej do rozporządzenia ministra zdrowia ws. ogłoszenia stanu epidemicznego. Kwarantannę będą musieli natomiast przejść polscy marynarze, którzy zejdą ze statku po zakończeniu kontraktu.
15.03.2020

PERN wprowadził specjalne procedury w związku z koronawirusem

PERN, strategiczna spółka zajmująca się tłoczeniem i magazynowaniem ropy naftowej w Polsce, wprowadził - w związku zagrożeniem koronawirusem - ograniczenie wjazdów na teren obiektów chronionych, a także zakaz delegacji i ograniczenia bezpośrednich spotkań służbowych.
12.03.2020

Pasażerowie wycieczkowca z Polakami zaczęli schodzić na ląd

Pasażerowie niewpuszczonego wcześniej do Malezji i Tajlandii wycieczkowca Costa Fortuna, na którym przebywa łącznie 107 Polaków, zaczęli we wtorek schodzić na ląd w Singapurze. Pierwszą grupę zabrano autokarem na lotnisko – podały miejscowe media.
10.03.2020

107 Polaków na pokładzie wycieczkowca Costa Fortuna

Polskie MSZ poinformowało w poniedziałek, że na pokładzie zmierzającego do portu w Singapurze wycieczkowca Costa Fortuna znajduje się 107 Polaków - 105 turystów i dwóch członków załogi. Na statku nie potwierdzono przypadków zakażenia koronawirusem.
09.03.2020

Wycieczkowiec z Polakami zawinie do portu we wtorek, pasażerowie będą badani

Niewpuszczony do Malezji i Tajlandii wycieczkowiec Costa Fortuna zawinie do portu w Singapurze we wtorek, a lekarz sprawdzi stan zdrowia pasażerów przed ich zejściem na ląd – poinformowały w poniedziałek singapurskie władze. Na statku przebywa 105 Polaków.
09.03.2020

Niedobory wody poważnym problemem w Polsce. Kryzys będzie się nasilał

Największe niedobory wody w Polsce notowane są w pasie centralnym – od Ziemi Lubuskiej, poprzez Wielkopolskę i Mazowsze, aż po Lubelszczyznę i część Pojezierza Mazurskiego. Jednak specjaliści alarmują, że obszar ten powiększa się i problem suszy dotyczy okresowo kolejnych miejsc na mapie Polski. – Na ilość opadów nie mamy żadnego wpływu, ale możemy przeciwdziałać skutkom ich braku, np. zbiornikami retencyjnymi – podkreśla Sergiusz Kieruzel z Wód Polskich. Programy wspierające takie inwestycje uruchamiane są przez kolejne s
20.02.2020

Koronawirus, czyli bolączka dla globalnego łańcucha dostaw (analiza)

Pod koniec stycznia 2020 roku świat obiegła informacja o wybuchu epidemii nieznanego dotąd wirusa nazwanego SARS-CoV-2. Śmiertelna choroba, obecnie znana jako COVID-19 swoimi objawami przypomina grypę, atakując przede wszystkim płuca. Przejawia się gorączką, kaszlem, spłyconym oddechem i trudnościami w oddychaniu. Za epicentrum wirusa uznaje się 11-milionowe miasto Wuhan w prowincji Hubei - ogromne krajowego centrum przemysłowe, realizujące globalne zamówienia dla największych firm z branży automotove i elektronicznej. Pos
13.02.2020

Pożar na kontenerowcu COSCO Pacific

4 stycznia (sobota) na pokładzie kontenerowca COSCO Pacific wybuchł pożar. Statek był w trakcie rejsu z Port Klang w Malezji do Port Jawaharlal Nehru (Nhava Sheva) w zachodnich Indiach.
07.01.2020

Znacznie mniej nielegalnych migrantów dociera do Hiszpani drogą morską

Liczba nielegalnych migrantów, docierających drogą morską do wybrzeży Hiszpanii, spadła pięciokrotnie w listopadzie w porównaniu z analogicznym miesiącem w 2018 roku - wynika z opublikowanych w poniedziałek przez hiszpańskie media statystyk.
02.12.2019

Nielegalni imigranci na promie DFDS. Statek musiał zawrócić

Kolejna grupa nielegalnych imigrantów próbowała przedostać się do Wielkiej Brytanii na pokładzie promu. Kilkadziesiąt osób, które nie posiadały uprawnień, odkryto na pokładzie należącej do DFDS jednostki Britannia Seaways.
27.11.2019

14 tysięcy owiec w wodzie. Przewrócił się statek [foto]

Na Morzu Czarnym, u wybrzeży Rumunii, w niedzielę uległ katastrofie - przewrócił się na bok - statek, którym transportowano ponad 14 tys. owiec. Wszystkich członków załogi - 22 Syryjczyków - udało się uratować. Trwa akcja ratowania zwierząt.
24.11.2019

Dar Pomorza płynie na remont do Gdańskiej Stoczni Remontowa

Wymiana blach poszycia, remont sygnalizacji pożarowej, naprawa masztów oraz malowanie ornamentów na dziobie. W poniedziałek, 18 listopada ikona Gdyni i jeden z najpiękniejszych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wybiera się na dwutygodniowy remont do Gdańskiej Stoczni "Remontowej".
16.11.2019

Wizyta wiceministra Marcina Przydacza w Indiach

Rozmowy z ministrem lotnictwa cywilnego Indii przy okazji inauguracji połączenia lotniczego Warszawa-Nowe Delhi, spotkanie z indyjskim wiceministrem spraw zagranicznych i otwarcie Forum Biznesu Polska-Indie były najważniejszymi punktami wizyty podsekretarza stanu Marcina Przydacza w Indiach.
14.09.2019

39 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe

39 lat temu, 31 sierpnia 1980 r., w Gdańsku zostały podpisane porozumienia między komisją rządową a komitetem strajkowym. Porozumienia Sierpniowe i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian 1989 roku: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego.
31.08.2019

Rodzinny biznes z Batorym w tle

Polski przemysł jachtowy rośnie w siłę. Nasze stocznie należą do najnowocześniejszych w Europie, rocznie produkujemy ok. 22 tys. jednostek. Entuzjaści żeglowania cenią sobie komfort i bezpieczeństwo oraz wyposażenie, na którym mogą polegać. O rodzinnej pasji, która zrodziła się na legendarnym Batorym, trudnych początkach, które doprowadziły do współpracy z najważniejszymi stoczniami na polskim rynku i stawianiu na ekologię opowiedział nam Paweł Pojawa z Airmech Marine Equipment.
26.08.2019

Indonezja: Prezydent zapowiedział przeniesienie stolicy z Dżakarty na Borneo

Prezydent Indonezji Joko Widodo oficjalnie poinformował w poniedziałek, że stolica jego kraju zostanie przeniesiona z Dżakarty, na Jawie, na wyspę Borneo, do prowincji Borneo Wschodnie.
26.08.2019

Prezydent Indonezji chce przenieść stolicę z zatłoczonej Jawy na Borneo

Prezydent i szef rządu Indonezji Joko Widodo formalnie zaproponował w piątek w parlamencie, aby stolicę kraju Dżakartę, na zatłoczonej wyspie Jawa, przenieść do regionu Kalimantan na Borneo.
16.08.2019

Indonezja; Ok. 1 tys. osób ewakuowano po silnym trzęsieniu ziemi

Około tysiąca osób ewakuowano po silnym trzęsieniu ziemi, które wystąpiło w piątek u południowo-zachodnich wybrzeży indonezyjskiej wyspy Jawa - poinformowały w sobotę oficjalne źródła. Jedna osoba poniosła śmierć, a cztery zostały ranne.
05.08.2019

Indonezja: Odwołano ostrzeżenie przed tsunami

Indonezyjskie służby ratunkowe odwołały ostrzeżenie przed tsunami wydane po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7, które wystąpiło w piątek u wybrzeży Sumatry na zachodzie Indonezji.
03.08.2019

Indonezja: W pobliżu Borneo zatonęła łódź rybacka; cztery ofiary śmiertelne, 31 zaginionych

Indonezyjska łódź rybacka zatonęła na Morzu Jawajskim, na południe od wyspy Borneo; są co najmniej cztery ofiary śmiertelne, a zaginionych jest 31 osób - informują indonezyjskie władze. Trwa akcja ratunkowa, którą utrudnia silny wiatr.
02.08.2019

Indonezja: 15 ofiar śmiertelnych zatonięcia niewielkiego promu

Co najmniej 15 osób poniosło śmierć wskutek zatonięcia niewielkiego promu u wybrzeży indonezyjskiej wyspy Jawa - poinformowała we wtorek miejscowa policja. Jednostka przewoziła około 50 pasażerów, kiedy wywróciła się w poniedziałek na wzburzonym morzu.
18.06.2019

Obajtek: Trzecia linia produkcji nawozów przedłuży żywotność Anwilu

Trzecia linia produkcji nawozów, której budowę dziś zaczynamy, przedłuży żywotność zakładów Anwil, kluczowych dla naszej grupy - powiedział w środę we Włocławku prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że będzie to duży wkład w bezpieczeństwo żywnościowe kraju i rozwój Włocławka.
23.05.2019

Plażowanie coraz bliżej - jakie nowości w tym sezonie?

O nowej architekturze plażowej gastronomii, pilotażowym otwarciu kąpieliska w Brzeźnie już 1 czerwca, o atrakcjach dla najmłodszych i rozwoju sieci całorocznych toalet rozmawiamy z Łukaszem Iwańskim, który jest kierownikiem kąpielisk i obiektów nadmorskich w Gdańskim Ośrodku Sportu.
29.04.2019

Władysław Wagner zostanie pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta

Informujemy, że kapitan Władysław Wagner zostanie pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta.
17.03.2019

Indonezja: Odnaleziono czarną skrzynkę z Boeinga 737 MAX

Władze Indonezji poinformowały w poniedziałek, że odnaleziona została druga czarna skrzynka samolotu Boeing 737 MAX, należącego do linii Lion Air, który 29 października zeszłego roku rozbił się na Morzu Jawajskim. W katastrofie zginęło wówczas 189 osób.
14.01.2019

Indonezja: Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,8 w prowincji Papua Zachodnia

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,8 nawiedziło w piątek rano słabo zaludnioną prowincję Papua Zachodnia (Papu Barat) w Indonezji - podała amerykańska służba geologiczna USGS. Służby indonezyjskie twierdzą, że trzęsienie miało magnitudę 6,1.
28.12.2018

Indonezja: Co najmniej 429 zabitych, blisko 1,5 tys. rannych po tsunami

Do co najmniej 429 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych tsunami, które w sobotę przeszło Cieśniną Sundajską między indonezyjskimi wyspami Jawa i Sumatra - poinformowały władze. Ponad 1485 osób odniosło obrażenia, a 154 uznaje się za zaginione.
25.12.2018

Bilans tsunami w Indonezji: 373 zabitych i niemal 1,5 tys. rannych

W tsunami w Cieśninie Sundajskiej między Sumatrą a Jawą po sobotnim wybuchu wulkanu Krakatau zginęło 373 ludzi, 128 uznano za zaginionych, a rannych jest niemal 1 460 - podały w poniedziałek indonezyjskie władze.
24.12.2018

Caritas przekaże 100 tys. zł dla poszkodowanych w tsunami w Indonezji

100 tys. zł przekaże Caritas Polska na rzecz poszkodowanych w tsunami w Indonezji – poinformował PAP zespół prasowy tej organizacji. W wyniku kataklizmu zginęło co najmniej 281 osób, ponad tysiąc zostało rannych, a blisko 12 tys. straciło dach nad głową.
24.12.2018

Trzęsienie ziemi w pobliżu wysp Tonga

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 wystąpiło w poniedziałek na południowym Pacyfiku w pobliżu archipelagu wysp Tonga - poinformowała amerykańska służba geologiczna USGS. Nie wydano ostrzeżenia przed tsunami.
24.12.2018

Indonezja: Ponad 280 ofiar śmiertelnych tsunami

Co najmniej 281 osób zginęło, a ponad tysiąc zostało rannych w wyniku fal tsunami, które w sobotę uderzyły w wybrzeża Cieśniny Sundajskiej między wyspami Jawa i Sumatra w Indonezji - podała w poniedziałek agencja ds. zwalczania skutków katastrof w tym kraju.
24.12.2018

MSZ odradza podróże na wybrzeże Cieśniny Sundajskiej w związku z tsunami

W związku z tsunami, które uderzyło w sobotę w Indonezji, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaktualizowało w niedzielę ostrzeżenia dla podróżujących do tego kraju. Resort odradza podróże, które nie są konieczne, na dotknięte kataklizmem zachodnie i wschodnie wybrzeże Cieśniny Sundajskiej.
23.12.2018

Indonezja: 222 ofiary śmiertelne, 843 rannych w wyniku tsunami

Co najmniej 222 osoby zginęły, 843 zostały ranne, a 28 zaginęło w wyniku fal tsunami, które w sobotę uderzyły w wybrzeża nad Cieśniną Sundajską między wyspami Jawa i Sumatra w Indonezji - podała w niedzielę agencja ds. zwalczania skutków katastrof w tym kraju.
23.12.2018

ORLEN inwestuje w rozbudowę mocy produkcyjnych ANWILU

Należąca do Grupy ORLEN spółka ANWIL zwiększy o ok. 50 procent zdolności produkcyjne oraz poszerzy ofertę produktową o cztery rodzaje nawozów. Będzie to możliwe dzięki budowie trzeciej instalacji produkcyjnej nawozów azotowych. Wartość strategicznej dla rozwoju włocławskiej spółki inwestycji szacowana jest na ok. 1,3 mld złotych. Natomiast zysk operacyjny EBITDA ANWILU – po zrealizowaniu projektu - może wzrosnąć o ok. 57 mln EUR rocznie.
14.12.2018

Indonezja: Samolot, który rozbił się na Morzu Jawajskim, był niesprawny już dzień wcześniej

Samolot indonezyjskiej niskokosztowej linii Lion Air, który w październiku rozbił się na Morzu Jawajskim, nie był w pełni sprawny już podczas swojego przedostatniego lotu dzień wcześniej, poinformowali w środę prowadzący śledztwo.
28.11.2018

Rosja: Niewłaściwe zatopienie doku z lotniskowcem Admirał Kuzniecow. Może być uszkodzony

Dok pływający, w którym umieszczono na czas remontu jedyny rosyjski lotniskowiec Admirał Kuzniecow, został zatopiony w niewłaściwy sposób i być może okręt został przy tym uszkodzony - podały we wtorek rosyjskie media.
30.10.2018

Agencja z USA i Boeing pomagają w śledztwie ws. katastrofy samolotu w Indonezji

Amerykański Federalny Urząd Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) oraz firma Boeing poinformowały w poniedziałek, że pomagają indonezyjskim liniom lotniczym Lion Air w śledztwie badającym katastrofę Boeinga 737 MAX 8, który spadł do Morza Jawajskiego.
30.10.2018

Indonezja: Prezydent polecił wszczęcie śledztwa ws. katastrofy samolotu

Prezydent i szef rządu Indonezji Joko Widodo polecił w poniedziałek komisji ds. bezpieczeństwa transportu wszczęcie śledztwa w sprawie katastrofy samolotu linii lotniczych Lion Air, który spadł tego dnia do morza na północ od wyspy Jawa.
29.10.2018

Indonezja: Samolot ze 189 osobami spadł do morza - najpewniej nikt nie przeżył (wideo)

Samolot pasażerski indonezyjskich linii lotniczych Lion Air runął do morza w poniedziałek na północ od indonezyjskiej wyspy Jawa kilkanaście minut po starcie. Na pokładzie było 189 osób. Według ratowników raczej nie ma szans, by ktoś przeżył.
29.10.2018

Liderzy bez zmian po dwóch dniach mistrzostw Polski klas olimpijskich

Minęły dwa dni mistrzostw Polski klas olimpijskich, które odbywają się w Gdańsku-Górkach Zachodnich i potrwają do niedzieli 30 września. W każdej klasie liderzy pozostali na swoich pozycjach. Zawodnicy ścigają się w klasach RS:X, 470, Finn, 49er, 49erFX, Laser Standard, Laser Radial i Nacra 17.
29.09.2018

Za nami pierwszy dzień mistrzostw Polski klas olimpijskich

Za nami pierwszy dzień mistrzostw Polski klas olimpijskich, które odbywają się w Gdańsku-Górkach Zachodnich i potrwają do niedzieli 30 września. Zawodnicy ścigają się w klasach RS:X, 470, Finn, 49er, 49erFX, Laser Standard, Laser Radial i Nacra 17.
28.09.2018

Puchar PZŻ – Tomasz Chamera: Na Zalewie Wiślanym zaroiło się od żagli

419 zawodników rywalizowało w Krynicy Morskiej w drugiej części Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego. „Cieszy bardzo duża liczba uczestników. Od piątku do niedzieli na Zalewie Wiślanym roiło się od żagli” - powiedział prezes PZŻ Tomasz Chamera.
20.05.2018

Indonezja: Trzy osoby zginęły w trzęsieniu ziemi na Jawie

Trzy osoby zginęły, ponad 20 odniosło obrażenia, a kilkaset domów zostało uszkodzonych w trzęsieniu ziemi na wyspie Jawa - poinformowały w czwartek indonezyjskie służby ratunkowe. Na terenach dotkniętych przez kataklizm wprowadzono 14-dniowy stan wyjątkowy.
19.04.2018

Zatopiona w Bałtyku amunicja chemiczna i ryby

Problem wpływu amunicji chemicznej na ekosystem Morza Bałtyckiego, na choroby ryb a nawet na zagrożenie zdrowia konsumentów tych ryb co pewien czas powraca na łamy mediów. W ostatnim czasie pojawiło się wiele alarmistycznych doniesień, przewidujących katastrofę ekologiczną z powodu korodujących beczek i amunicji zawierającej gazy bojowe, zatopionych po II Wojnie Światowej. Wyciekający z nich iperyt i inne środki toksyczne miałyby powodować masowe owrzodzenia u dorszy i zanieczyszczenia ryb zagrażające ludziom, którzy je jedzą. Bu
04.04.2018

Ponad jedna czwarta marynarzy z objawami depresji

16 marca w Londynie odbyła się konferencja angielskiego stowarzyszenia zajmującego się zdrowiem marynarzy. Zaprezentowano wyniki badań dotyczących kondycji psychicznej morskiej grupy zawodowej. Jej wyniki są porażające - ponad jedna czwarta marynarzy ma objawy depresji a większość z nich nie szuka pomocy psychologicznej.
30.03.2018

Złomiarze wyrzucają z wraków statków ciała żołnierzy

Morze Jawajskie w Indonezji jest skupiskiem wraków z czasów drugiej wojny światowej, co oznacza, że ​​jest także rajem dla złodziei złomu. Ostatnio słyszane są głosy, że ​​złomiarze bezczeszczą groby żołnierzy.
30.01.2018

Jest zgoda środowiskowa na budowę stopnia wodnego poniżej Włocławka

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał pozytywną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka. Stopień w Siarzewie ma kosztować ponad 2 mld zł, a budowa zakończyć w 2025 roku.
03.01.2018

Gajda: Prawo wodne nie poskutkuje podwyżkami cen

Nowe Prawo wodne nie poskutkuje podwyżkami cen: dla mieszkańców, dla rolnictwa czy też dla energetyki – zapewnił w czwartek w Sejmie wiceminister środowiska Mariusz Gajda.
07.12.2017

Za ponad 2 mld zł powstanie druga zapora wraz z elektrownią wodną na Wiśle

W Siarzewie na Wiśle poniżej Włocławka w 2020 roku ma ruszyć budowa stopnia wodnego wraz z elektrownią wodną - poinformował PAP resort środowiska. Inwestycja ma zakończyć się w 2025 r. i kosztować ponad 2 mld zł.
01.12.2017

Około 450 gatunków ryb może zmieniać swoją płeć

Zjawisko zmiany płci w ciągu życia osobniczego występuje u ok. 450 gatunków ryb, głównie morskich. W zależności od okoliczności osobnik może stać się raz samicą, a raz samcem by przystąpić do rozrodu, a gdy jest "singlem" nawet sam zaplemnić jaja.
19.11.2017

Co najmniej 16 ofiar śmiertelnych wypadku promu turystycznego

Co najmniej 16 osób zginęło w wypadku promu turystycznego, który wywrócił się na rzece Kryszna w Andhra Pradeś, południowym stanie Indii. Na statku było do 40 osób; dotychczas uratowano 20 pasażerów.
12.11.2017

Prom stanął w płomieniach. Widok był dramatyczny (wideo)

Chwile grozy przeżyli pasażerowie płynący w poniedziałek jednym z promów po Morzu Jawajskim. W pewnym momencie na statku pojawił się ogień, który zaczął się rozprzestrzeniać w błyskawicznym tempie. Na szczęście wszystkim w porę udało się ewakuować.
31.10.2017

Popłynął łodzią, by rozsypać prochy ojca nad jeziorem i sam utonął

59-letni Robert Louis, który w niedzielę wypłynął wraz z sześcioma żałobnikami na wody Jeziora Górnego w stanie Michigan, aby wypełnić wolę swego zmarłego przez dwoma tygodniami ojca i rozsypać tam jego prochy, utonął podczas ceremonii, po wypadnięciu z łodzi.
17.08.2017

37 lat temu rozpoczął się historyczny strajk w Stoczni Gdańskiej

37 lat temu, w Stoczni Gdańskiej rozpoczął się strajk, który doprowadził do podpisania w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. porozumienia między komisją rządową a komitetem strajkowym i powstania NSZZ "Solidarność" - niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.
14.08.2017

Handel przez Morze Południowochińskie o 36 proc. mniejszy niż uważano

Wartość towarów przepływających rocznie przez obszar M. Południowochińskiego jest o 36 proc. niższa niż uważano - informuje w najnowszym raporcie serwis "China Power" amerykańskiego think tanku Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).
05.08.2017

Armada USA wysłana w stronę Półwyspu Koreańskiego popłynęła w drugim kierunku

Wbrew zapowiedziom, amerykańskie okręty z lotniskowcem USS Carl Vinson, które miały zmierzać w stronę Półwyspu Koreańskiego, popłynęły w drugim kierunku. Media amerykańskie i azjatyckie krytykują najnowsze informacje o położeniu armady USA.
19.04.2017

Zjawa IV wróciła do Polski (wideo)

Zjawa IV już w Darłowie. Zakończyła się operacja transportowania jachtu z duńskiego portu Dragør do Polski. Teraz na jednostce rozpoczną się prace porządkowe oraz wycena kosztów naprawy.
25.03.2017

Zjawa IV wkrótce wróci do Polski

Zjawa IV w Darłowie jeszcze w tym tygodniu. Do Danii dotarł już holownik IKAR, którego zadaniem było dostarczenie pontonu, na który został załadowany jacht. Teraz jednostka jest transportowana do Polski.
23.03.2017

Nowe perspektywy w zakresie edukacji dla studentów i nauczycieli akademickich AMW

W obecnych czasach, przy rozwijającej się i innowacyjnej gospodarce, bardzo ważne są dla pracodawców wiedza, umiejętności i kompetencje zawodowe ich przyszłych pracowników. Nowe możliwości rozwijania kompetencji tworzy podpisane w ubiegłym roku porozumienie o współpracy z The Institute of Marine Engineering, Science and Technology (IMarEST), w ramach którego Akademia Marynarki Wojennej stała się jego członkiem instytucjonalnym (Marine Member).
14.03.2017

Konferencja Wychowanie Wodne w ZHP

W ubiegły weekend (17-19.02.2017 roku) w Hotelu Nadmorskim w Gdyni odbyła się Konferencja Wychowanie Wodne w ZHP, w której wzięło udział ponad 100 instruktorów z całej Polski. Było to wydarzenie inaugurujące obchody Stulecia Harcerskiego Ruchu Wodnego w Polsce.
20.02.2017

Odprawa kapitanów s/y Zawisza Czarny

11 lutego 2017 w Sali Kominkowej Hufca ZHP Gdynia po raz czwarty odbyło się spotkanie kapitanów, starszych mechaników i starszych oficerów s/y Zawisza Czarny.
13.02.2017

Zjawa IV wróci do Polski drogą morską

Zielone światło dla powrotu jachtu Zjawa IV do kraju. Jak czytamy na profilu Centrum Wychowania Morskiego ZHP, armatora jachtu, po wielu problemach związanych z wyborem rodzaju transportu, decyzja padła na drogę morską. Wybrane zostały już holownik i ponton, na który zostanie załadowana Zjawa IV. Na przeszkodzie stoi już teraz tylko pogoda.
07.02.2017

Zjawa IV już na lądzie. Zakończyła się operacja ściągania jachtu z mielizny (foto)

Zjawa IV w Dragor pod Kopenhagą. Jednostka została bezpiecznie przetransportowana do tego portu, po tym jak 5 grudnia utknęła na mieliźnie. Obecnie trwa badanie przyczyn wypadku.
18.12.2016

Zjawa IV podniesiona z mielizny

Udało się w końcu ściągnąć jacht Zjawa IV z mielizny i przetransportować na barkę. W piątek rozpocznie się holowanie do Dragor pod Kopenhagą, gdzie Zjawa zostanie przeniesiona na ląd - poinformował armator jednostki.
15.12.2016

Rozpoczęła się operacja wydobycia jachtu Zjawa IV

Po kilku dniach spędzonych na mieliźnie, rozpoczęła się dzisiaj (11.12) operacja wydobycia jachtu Zjawa IV - poinformował armator jednostki, Centrum Wychowania Morskiego ZHP.
10.12.2016

Wypadek polskiego jachtu u wybrzeży Szwecji

Zjawa IV na mieliźnie. Do zdarzenia doszło u wybrzeży Szwecji w okolicach Falsterbo. Polski jacht wracał z transatlantyckiego rejsu.
06.12.2016

Wycieczkowiec Seabourn Encore przekazany armatorowi

Seabourn Encore, pierwszy z dwóch ulraluksusowych wycieczkowców budowanych dla Seabourn Cruise Line, już u armatora. Oficjalne przekazanie odbyło się 30 listopada. Jednostka powstała we włoskiej stoczni Fincantieri.
01.12.2016

Zakończył się główny atlantycki etap wyprawy OdySEA Władka Wagnera

Niemal rok, a dokładnie 294 dni trwała Wyprawa dookoła Atlantyku OdySEA Władka Wagnera organizowana przez Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni. Wyprawa zrodzona ze śmiałych marzeń o dalekich podróżach i z fascynacji postacią Władysława Wagnera, harcerza który jako pierwszy Polak opłynął Świat dookoła.
07.06.2016

Rybka doświadczalna pomaga w poznawaniu ludzkich chorób

Danio pręgowany to niewielka ryba. Obok muszek owocowych, myszy czy szczurów jest popularnym organizmem modelowym stosowanym w nauce. W Międzynarodowym Instytucie Badań Molekularnych i Komórkowych w Warszawie od kilku lat istnieje Pracowania Hodowli Danio Pręgowanego. W 470 zbiornikach hodowanych jest na razie 40 linii tych ryb. Dzięki badaniom na tych zwierzętach można poznawać mechanizmy różnych chorób i opracowywać różnego rodzaju terapie, służące leczeniu ludzi.
01.04.2016

68 sesja Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego IMO pod znakiem Kodeksu Polarnego i ochrony powietrza

68 sesja Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego (MEPC) Międzynarodowej Organizacji Morskiej odbyła się w Londynie dniach 11-15 maja b.r. Polskę reprezentowali przedstawiciele Administracji: Magdalena Wesołowska, Paweł Banaś, Leszek Czerwiński, Edward Tymiński oraz eksperci: Krzysztof Kołwzan – przewodniczący krajowej Sekcji MEPC (PRS S.A.), Marta Barańska (AM Szczecin); Bogdan Pojawa (AMW Gdynia); Maciej Werkowski (IOŚ).
08.06.2015

Akcja ratunkowa na Bałtyku. Polski jacht Zjawa IV nabiera wody - ewakuacja załogi

Trwa akcja ratunkowa na Bałtyku. Jacht Zjawa IV nabiera wody. Na pokładzie było 12 kobiet uczestniczących w Onko-Rejsie z Polski do Szwecji. Wszystkie są już bezpieczne na jednej z jednostek uczestniczących w akcji ratunkowej. Zdarzenie ma miejsce 100 kilometrów na północ od Władysławowa.
01.06.2015

Naukowo o siłowniach okrętowych

W dniach 20-21 listopada 2014 roku miało miejsce XXXV jubileuszowe Sympozjum Naukowe Siłowni Okrętowych organizowane przez Instytut Budowy i Eksploatacji Okrętów Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego Akademii Marynarki Wojennej.
12.12.2014

Zaproszenie na XXXV Sympozjum Siłowni Okrętowych

Serdecznie zapraszamy na organizowane przez Instytut Budowy i Eksploatacji Okrętów Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego Akademii Marynarki Wojennej XXXV Jubileuszowe Sympozjum Naukowe Siłowni Okrętowych, które odbędzie się w dniach 20-21 listopada 2014r we Władysławowie.
17.11.2014

Kozłowska: Żegluga śródlądowa to impuls rozwojowy dla Kujaw i Pomorza

– Inwestycje w Dolinie Dolnej Wisły to potencjalne 20 tys. nowych miejsc pracy tylko w województwie kujawsko-pomorskim – zwraca uwagę, w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl”, Iwona Kozłowska, posłanka PO z tego regionu.
06.05.2014

Kanał Kiloński znowu zamknięty

W nocy z 5 na 6 listopada statkowi „Roseburg” płynącemu przez kanał Kiloński, w wyniku gwałtownego przechyłu, groziło wywrócenie. Z tego powodu stracił część przewożonego ładunku.
07.11.2013

Jachty z „próchna i rdzy” na Zatoce Gdańskiej. „Tworzą tradycję polskiego żeglarstwa”

Tylko stare jachty o klasycznej konstrukcji z drewna lub stali mogą uczestniczyć w zlocie "Próchno i Rdza" w Gdańsku. – Nowe jednostki są lżejsze, szybsze i wygodniejsze, ale w trudnych warunkach tylko ta stara, klasyczna i ciężka konstrukcja da sobie radę – przekonują żeglarze.
15.10.2013

Bałtycka Integracja pod żaglami 2013

Projekt BAŁTYCKA INTEGRACJA POD ŻAGLAMI 2013 jest skierowany do młodych ludzi niepełnosprawnych intelektualnie, uczęszcząjcych do specjalnych ośrodków szkolno- wychowawczych oraz warsztatów terapii zajęciowej z terenu województwa pomorskiego. Do tej pory niepełnosprawni żeglarze pływali po Zatoce Gdańskiej i Morzu Bałtyckim. W ubiegłym roku na jachcie ZJAWA IV dopłyneli do Szczecina i uczestniczyli w Międzynarodowym Zlocie Żaglowców i Oltimerów podczas Dni Morza Sail Szczecin 2012.
16.04.2013

Tomasz Cichocki żeglarzem roku

Tradycyjnie pod koniec roku wybrano laureatów najwyższych polskich trofeów w żeglarstwie morskim. Tytuł Żeglarza Roku 2012, Srebrny Sekstant oraz I nagrodę honorową Rejs Roku otrzymał kpt. Tomasz Cichocki, który na jachcie "Polska Miedź" samotnie opłynął świat.
08.02.2013

Marek Błuś: Trawa ma znaczenie

Bankructwo niemieckich stoczni w Stralsundzie i Wolgaście (P&S Werften) wywołało u nas komentarze, że oto na rynku powstaje miejsce dla polskich zakładów, czyli można planować wznowienie produkcji statków w Szczecinie. Ktoś tu ulega złudzeniom.
21.09.2012

Baltic Sail Gdańsk 2012 – za nami cztery dni żeglarskiego świętowania

Od 5 do 8 lipca trwała XVI edycja Baltic Sail Gdańsk. Na cztery dni Zlotu żeglarze przejęli władzę w Gdańsku, a na odwiedzających Targ Rybny gości czekały liczne atrakcje zarówno na wodzie, jak i na lądzie!
18.07.2012

Pierwsze żaglowce zacumowały już u nabrzeża Motławy przy Targu Rybnym!

Już tylko kilkanaście godzin dzieli nas od rozpoczęcia XVI edycji Baltic Sail Gdańsk! Startujemy o 9 rano!
04.07.2012

Sprawdzą, co jest przyczyną obrażeń dorszy

Dziwnie okaleczone dorsze, które wyławiali od pewnego czasu wędkarze, trafiły do specjalistów. Ci mają wyjaśnić przyczynę niecodziennych obrażeń bałtyckich ryb. Na naszych łamach opisaliśmy i pokazaliśmy dorsze, które mają na ciałach dość niepokojąco wyglądające rany.
19.06.2012

Samotnie na Islandię

W dniu 15 maja br. w asyście żaglowca Zjawa IV rozpoczął się samotny rejs żeglarza Macieja Orczykowskiego. Założeniem rejsu jest samotne dopłyniecie jachtem żaglowym z Gdyni na Islandię. Wydawało by się, że zadanie dość łatwe, jednak jego inicjator i główny bohater postanowił dokonać tego wykorzystując jedynie klasyczne formy nawigacji morskiej.
08.06.2012

Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii- prawda leży na dnie morza?

W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912r. RMS Titanic – należący do towarzystwa okrętowego White Star Line podczas swego dziewiczego rejsu zderzył się z górą lodową. 2 godziny później mit niezatapialnego statku zniknął pod falami Atlantyku wraz z 1500 pasażerami Titanica. Dziennikarze, którzy relacjonowali katastrofę, która w tamtą mroźną noc zachwiała całym dotychczasowym pojęciem bezpieczeństwa na morzu orzekli, że tajemnica poszła na dno w raz ze statkiem MS Titanic. W sto lat po tamtej tragedii Urząd Morski w Gdyni, Akademia Morska,
23.04.2012

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.