• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Zjawa IV wróciła do Polski (wideo)

pc

25.03.2017 12:37 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Zjawa IV wróciła do Polski (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Zjawa IV już w Darłowie. Zakończyła się operacja transportowania jachtu z duńskiego portu Dragør do Polski. Teraz na jednostce rozpoczną się prace porządkowe oraz wycena kosztów naprawy.

Holownik Ikar, który holował Zjawę IV na specjalnym pontonie, dotarł do portu w Darłowie w piątek o 11:00. Ponton PNHB 223, na którym holowany był jacht, ma 30 m długości, 12 m szerokości oraz 1,5 m zanurzenia. Zjawa IV została przymocowana do specjalnych przyspawanych do pontonu elementów, tak by bezpiecznie mogła wrócić do kraju. Za załadunek odpowiedzialna była firma UMS Marbalco Co Ltd.

Zjawa IV weszła na mieliznę 5 grudnia ubiegłego roku niedaleko przylądka Falsterbo u wybrzeży Szwecji. W wyniku tego zdarzenia uszkodzone zostało prawie 70 % poszycia lewej burty, a załogę jachtu ewakuował szwedzki SAR.

Zjawa IV została podniesiona z mielizny 16 grudnia i przetransportowana do duńskiego portu Dragør koło Kopenhagi. Armator jachtu, czyli Centrum Wychowania Morskiego ZHP, początkowo chciał go sprowadzić do Polski drogą lądową, jednak remont kilku mostów na drodze do kraju skutecznie to uniemożliwił. Zdecydowano się zatem na transport morski, jednak, aż do teraz, uniemożliwiały go warunki pogodowe.

Wypadek Zjawy IV badają Szwedzka Komisja Badania Wypadków (Statens haverikommission – SHK) oraz Izba Morska w Gdyni.

Zjawa IV to kecz bermudzki. Ma 18,7 m długości, 5,64 m szerokości oraz 2 m zanurzenia. Został zbudowany w 1949 r. w Szwecji i początkowo pełnił funkcję kutra ratowniczego. W latach 70. trafił do Centrum Wychowania Morskiego ZHP i zaczął pływać jako harcerski jacht szkolny.

Zjawa IV jest kontynuatorką jachtów o tej samej nazwie. W latach 1932-1939 Władysław Wagner, jako pierwszy Polak, opłynął nimi kulę ziemską.

Zjawa IV:
Port macierzysty: Gdynia
Data budowy: 1949 r. jako Szkwał, przebudowana w 1956 r. na kecz Zjawa IV
Materiał: drewno
Typ ożaglowania: kecz bermudzki
Powierzchnia ożaglowania: 162 m²
Liczba masztów: 2
Długość całkowita: 18,7 m
Szerokość: 5,64 m
Zanurzenie: 2 m
Armator: CWM ZHP 

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.