• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Indonezja: Prezydent polecił wszczęcie śledztwa ws. katastrofy samolotu

pc

29.10.2018 22:58 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Indonezja: Prezydent polecił wszczęcie śledztwa ws. katastrofy samolotu

Partnerzy portalu

Indonezja: Prezydent polecił wszczęcie śledztwa ws. katastrofy samolotu - GospodarkaMorska.pl

Prezydent i szef rządu Indonezji Joko Widodo polecił w poniedziałek komisji ds. bezpieczeństwa transportu wszczęcie śledztwa w sprawie katastrofy samolotu linii lotniczych Lion Air, który spadł tego dnia do morza na północ od wyspy Jawa.

Według ratowników są znikome szanse, by ktoś ze 189 osób na pokładzie przeżył katastrofę.

Prezydent podkreślił jednak, że ratownicy robią wszystko, co w ich mocy, żeby odnaleźć ewentualnych ocalałych z katastrofy. Wezwał Indonezyjczyków, żeby się modlili.

Widodo, przemawiając na Bali, gdzie uczestniczył w konferencji, powiedział, że odczuwa niepokój rodzin osób, które leciały feralnym lotem. Ale wyraził nadzieję, że zachowają spokój w sytuacji, gdy ratownicy ciężko pracują na miejscu katastrofy na morzu na północny wschód od Dżakarty.

Ekipy poszukiwawczo-ratunkowe znalazły na powierzchni morza szczątki ludzkie, części samolotu, a także kamizelki ratunkowe, telefony komórkowe i książki. Wrak maszyny spoczywa na głębokości około 35 metrów.

Tymczasem szef linii lotniczych Lion Air Edward Sirait oświadczył, że samolot, który się rozbił, miał problem techniczny podczas poprzedniego lotu, ale został on rozwiązany zgodnie z procedurami producenta. Sirait nie podał więcej szczegółów, ale wskazał, że problem z poprzedniego lotu maszyny będzie elementem śledztwa w sprawie poniedziałkowej katastrofy.

Boeing 737 MAX 8, który wystartował w poniedziałek rano czasu lokalnego z lotniska w Dżakarcie, spadł do Morza Jawajskiego. Maszyna leciała do miasta Pangkal Pinang na wyspie Bangka, w pobliżu Sumatry. Samolot zniknął z ekranów radarów około 13 minut po starcie. Utracono także kontakt radiowy z jego załogą.

Jak poinformował rzecznik indonezyjskich służb żeglugi powietrznej Yohanes Sirait, tuż przed utratą kontaktu załoga samolotu prosiła o powrót na lotnisko. "Kontrola ruchu lotniczego zezwoliła na to, ale zaraz potem utraciła kontakt z maszyną" - powiedział.

Linie lotnicze Lion Air poinformowały, że samolot był sprawny i od sierpnia br. był wyłącznie wykorzystywany przez tego przewoźnika.

Producent samolotu, firma Boeing, poinformowała, że wie o doniesieniach na temat katastrofy i "uważnie monitoruje" sytuację.

Lion Air to tanie indonezyjskie linie lotnicze, założone w 1999 roku. Przewoźnik ten dysponuje nowoczesnymi maszynami Boeinga i Airbusa. Samoloty linii Lion Air obsługują głównie połączenia krajowe.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.