• <

Wynik wyszukiwania - "bank gospodarstwa krajowego" - Wiadomości

Sejm uchwalił ustawę mającą usprawnić finansowanie inwestycji offshore wind w części pożyczkowej KPO

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy, umożliwiającą rozliczanie w euro inwestycji związanych z budową morskich farm wiatrowych, finansowanych z części pożyczkowej Krajowego Planu Odbudowy.
15.05.2024

Pierwsza faza budowy offshore z półrocznym opóźnieniem

Opóźnienie w realizacji pierwszej fazy budowy morskich farm wiatrowych to "jakieś pół roku" - ocenił w środę w podczas EKG w Katowicach wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Jak wynikało z jego wypowiedzi, resort chce, by procedury zw. z offshore zostały przyspieszone.
08.05.2024

Jak wygląda finansowanie projektów energetyki jądrowej?

Drugi dzień konferencji Baltic Nuclear Energy Forum rozpoczął się debatą dotyczącą finansowania sektora energetyki jądrowej. Jej tytuł to równocześnie śmiało brzmiąca teza „Energetyka jądrowa może produkować tanią energię elektryczną pod warunkiem jej odpowiedniego finansowania”.
22.03.2024

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 – już za 4 dni!

Hasłem tegorocznej edycji jest „ZARAŻAMY PASJĄ DO ZIELONEJ ENERGETYKI!”. Zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie w czasie, którego młodzież spotka się z przyszłymi pracodawcami z sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Drzwi hali AmberExpo w Gdańsku otwierają się dla odwiedzających o godz. 9:00. Oficjalne otwarcie targów w obecności P. Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz P. Aleksandry Dulkiewicz, Prezydentki miasta Gdańska odbędzie się na scenie młodzieżowej o godz. 10:00.
01.03.2024

Beata Daszyńska-Muzyczka odwołana z funkcji prezesa BGK

Beata Daszyńska-Muzyczka została z dniem 11 stycznia odwołana ze stanowiska prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego - poinformował BGK w komunikacie giełdowym. Daszyńska-Muzyczka byłą prezesem BGK od 2016 roku.
11.01.2024

Dymisje członków rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego

Premier Donald Tusk odwołał z funkcji członków rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego Piotra Kielocha oraz Joannę Strzesak-Rochewicz.
02.01.2024

Ponad 2 miliardy finansowania dla polskich przedsiębiorców w ramach programu InvestEU

PKO Leasing podpisał z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym jeden z największych unijnych kontraktów InvestEU – głównego programu wspierania MŚP w Unii Europejskiej. Projekt PKO Leasing dostarczy ponad 2 miliardy finansowania polskim przedsiębiorcom.
11.12.2023

Zaprezentowano raport Prognoza zapotrzebowania na wodór odnawialny w Polsce do 2030 r.

16 listopada podczas trzeciej edycji HYDROGENCONFERENCE.PL odbywającej się na Uniwersytecie Warszawskim zaprezentowano raport: Analiza zapotrzebowania na wodór odnawialny RFNBO w Polsce do 2030 r.
17.11.2023

Ekspert BGK: jesteśmy gotowi oferować finansowanie energetyki jądrowej

Jesteśmy gotowi oferować finansowanie energetyki jądrowej - powiedziała PAP szefowa programu Bezpieczeństwo strategiczne w Banku Gospodarstwa Krajowego Joanna Smolik. Dodała, że chodzi zarówno o SMR-y jak i tzw. duży atom.
30.09.2023

BGK inwestuje w bułgarski port. Dlaczego?

Bank Gospodarstwa Krajowego zainwestował w stosunkowo niewielki i nieco zaniedbany port w Burgas nad bułgarskim Morzem Czarnym. Plany są ambitne i są już w toku.
25.09.2023

Prawnie o cyberbezpieczeństwie MFW na polskich obszarach morskich

Od kilkunastu miesięcy coraz mocniej wybrzmiewa w dyskusjach i na konferencjach kwestia cyberbezpieczeństwa infrastruktury krytycznej na morzu. Z uwagi na powyższe warto przeanalizować, czy inwestycje związane z morską energetyką wiatrową na polskich obszarach morskich, a w szczególności ochrona tych obiektów, przygotowana jest na ewentualne ataki z przestrzeni cybernetycznej.
25.07.2023

I Kaszubsko-Kociewski Kongres Samorządowy z udziałem branży portowej

Pierwsza edycja wydarzenia, które odbyło się 22 lipca br. w Wejherowie, skupiała się na perspektywach rozwoju Pomorza oraz trwających inwestycjach, zarówno sektora prywatnego, jak i rządowego. Podczas trwania kongresu nie zabrakło tematów dotyczących branży morskiej, poruszanych przez jej przedstawicieli.
24.07.2023

Nagrody gospodarcze Forum Wizja Rozwoju

Pierwszy dzień tegorocznego Forum Wizja Rozwoju zakończyła gala, podczas której wręczone zostały Nagrody Gospodarcze. To honorowe wyróżnienia, którymi organizatorzy Forum promują przedsiębiorstwa za znaczące osiągnięcia gospodarcze, wpływające na rozwój narodowej gospodarki. Gościem specjalnym wydarzenia był szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
20.06.2023

Wystartowało VI Forum Wizja Rozwoju

W poniedziałek 19 czerwca rozpoczęła się szósta edycja Forum Wizja Rozwoju. Forum zorganizowane w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej to szereg debat, dziesiątki ekspertów i dziennikarzy, tysiące gości. Wśród prelegentów są przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, naukowcy oraz przedstawiciele biznesu. Podczas otwarcia konferencji wystąpił Premier Mateusz Morawiecki, który wydarzenie objął honorowym patronatem.
19.06.2023

Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro

Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest tematem, który od początku istnienia Forum Wizja Rozwoju zajmuje szczególne miejsce wśród bloków tematycznych. Nie inaczej było w tym roku, gdzie o kwestiach zagrożeń i wzywań, z jakimi w tym sektorze musi mierzyć się polski rząd i biznes oraz perspektywach, jakie czekają nas w następnych latach dyskutowali czołowi eksperci z branży.
19.06.2023

Forum Wizja Rozwoju już od poniedziałku

Już w poniedziałek, 19 czerwca w Gdyni rozpocznie się dwudniowe VI Forum Wizja Rozwoju, które obecnie jest jednym z najważniejszych miejsc dyskusji o przyszłości polskiej gospodarki. Uczestnicy 50 paneli podejmą się omówienia najważniejszych zagadnień dotyczących praktycznie każdej dziedziny życia społeczno-ekonomicznego kraju. Swój udział w wydarzeniu zapowiedział także premier Mateusz Morawiecki.
16.06.2023

VI Forum Wizja Rozwoju startuje 19 czerwca w Gdyni

19 i 20 czerwca br. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń konferencyjnych, w którym udział weźmie 200 ekspertów, przedstawicieli świata biznesu i władz państwowych. Uczestnicy Forum w zaplanowanych 50 panelach dyskusyjnych poruszą kwestie z obszaru energetyki, e-gospodarki, innowacji, inwestycji oraz zdrowia czy obecności seniorów na rynku pracy.
15.06.2023

Odnawialne źródła energii przedmiotem dyskusji podczas Forum Wizja Rozwoju

Transformacja polskiej energetyki to potężne wyzwanie, przed którym stoi zarówno administracja państwowa, jak też firmy uczestniczące w tym procesie. W polskim miksie energetycznym rośnie udział odnawialnych źródeł energii, postępują prace związane z energią atomową oraz wykorzystaniem wodoru w energetyce. O transformacji energetycznej Polski porozmawiają eksperci podczas VI Forum Wizja Rozwoju, które odbędzie się w Gdyni już 19 i 20 czerwca.
12.06.2023

Kongres Srebrnej Gospodarki ponownie będzie towarzyszył Forum Wizja Rozwoju

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się inicjatywy wspierające seniorów. Osoby zainteresowane tą tematyką już niedługo będą miały okazję do uczestnictwa w Kongresie Srebrnej Gospodarki, który odbędzie się w ramach VI edycji Forum Wizja Rozwoju. To wszystko już 19 i 20 czerwca 2023 r. w Gdyni.
05.06.2023

Przyznano Nagrody Gospodarcze Polskiego Radia 2023

Nagrody zostały przyznane w pięciu kategoriach – „Przełomowe Rozwiązanie”, „Filantrop Polski”, „Skarb Narodowy”, „Ambasador Biznesu RP” i „Dobry Zarząd”. Laureaci siódmej edycji Nagród Gospodarczych zostali ogłoszeni podczas specjalnego, piątkowego wydania audycji "Winien i Ma" na antenie Trójki Polskiego Radia.
02.06.2023

Siła polskiej nauki, czyli projekty kół naukowych na VI edycji Forum Wizja Rozwoju

Na przyszłość polskiej gospodarki z całą pewnością wpływ będą miały innowacje i osiągnięcia polskich naukowców – tak cenionych w środowiskach akademickich, ale i na rynku pacy na całym świecie. Podczas VI edycji Forum uczestnicy będą mogli zapoznać się z rodzimą myślą technologiczną i innowacyjnymi projektami powstającymi w kołach naukowych renomowanych polskich uczelni.
31.05.2023

Nagroda Gospodarcza Forum Wizja Rozwoju

Forum Wizja Rozwoju to nie tylko przestrzeń spotkań i dialogu, ale także wydarzenie, podczas którego polskie przedsiębiorstwa wyróżnia się za znaczące osiągnięcia gospodarcze, wpływające na rozwój narodowej gospodarki. Także w tym roku w czasie uroczystej gali wręczone zostaną Nagrody Gospodarcze Forum Wizja Rozwoju. Zapraszamy już 19-20 czerwca 2023 r. do Gdyni.
22.05.2023

O finansach na VI Forum Wizji Rozwoju

Pieniądz jest jedną z głównych sił napędzających rozwój państwa, dlatego rozmawiając o przyszłości naszej gospodarki nie sposób pominąć tego narzędzia rynkowego. Podczas tegorocznej edycji, która odbędzie 19 i 20 czerwca w Gdyni, zostaną poruszone również tematy z dziedziny finansów, które mają zasadnicze znaczenie teraz oraz dla przyszłości Polski i Polaków.
19.05.2023

Porozmawiajmy o teraźniejszości i zmieńmy naszą przyszłość – VI Forum Wizja Rozwoju

Podczas VI edycji Forum Wizja Rozwoju uczestnicy poruszą tematy kluczowe dla teraźniejszości i przyszłości naszego kraju. Wpływ nowych technologii na rozwój medycyny, przyszłość seniorów na rynku pracy, rozwój energetyki jądrowej czy reparacje od Niemiec to tylko niektóre kwestie, które zostaną poruszone w dniach 19-20 czerwca 2023 r. w Gdyni.
17.05.2023

Obronność jako odpowiedzialność za los ojczyzny - Forum Wizja Rozwoju

Konflikt rosyjsko-ukraiński przewartościował dotychczasowy światowy ład. Podczas Forum Wizja Rozwoju eksperci zaprezentują, jak istotne jest tworzenie innowacyjnych systemów zabezpieczeń przed współczesnymi zagrożeniami oraz podyskutują o przyszłości polskiej armii. Polska od wielu lat alarmowała o zagrożeniach ze strony Rosji, a śp. Prezydent Lech Kaczyński wyraźnie podkreślał, że Putin będzie parł w kierunku zachodniej Europy i poszerzał swoje wpływy. Wszyscy doświadczamy jak prorocze były to słowa.
16.05.2023

Baltic Business Forum dla odbudowy Ukrainy

W dniach 15-17 maja 2023 roku pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, odbędzie się 15. Baltic Business Forum „Energia dla odbudowy Ukrainy". Podczas konferencji omówione zostaną zagadnienia dotyczące odbudowy Ukrainy, bezpieczeństwa regionalnego i energetycznego, rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz europejskiej i NATO-owskiej perspektyw Ukrainy.
12.05.2023

Wystartowała rejestracja na VI edycję Forum Wizja Rozwoju

19 i 20 czerwca w Gdyni odbędzie się VI edycja Forum Wizja Rozwoju, czyli najważniejsza konferencja gospodarcza w północnej Polsce. W wydarzeniu można wziąć udział korzystając z bezpłatnej rejestracji na oficjalnej stronie internetowej Forum. Impreza od lat gromadzi znamienitych ekspertów ze świata biznesu, nauki i polityki. Rejestracja jest bezpłatna.
09.05.2023

Prezes BGK: koncepcja 3W przewiduje współpracę nauki, biznesu i administracji

Rozwój nowych technologii w oparciu o 3W - wodę, wodór i węgiel zakłada współpracę nauki, biznesu i administracji - mówiła w środę prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka. Wartość sektora 3W w Polsce do 2030 r. wzrośnie do 5,6 mld dol. z 4,86 mld obecnie - wynika z przedstawionego raportu.
07.12.2022

Odpowiedź sektora na wyzwania kryzysu energetycznego podczas 36. EuroPOWER i 6. OZE POWER

7-8 listopada 2022 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 6. OZE POWER. Wydarzenie, na którego program składały się wystąpienia i debaty kluczowych przedstawicieli polskiego sektora energetycznego, zgromadziło ponad pół tysiąca uczestników.
14.11.2022

BGK i japoński bank JBIC nawiązały współpracę w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy

Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Japan Bank for International Cooperation (JBIC) nawiązały współpracę w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy - poinformował w środę BGK. Zamierzeniem partnerów jest też wsparcie odbudowy Ukrainy - dodał BGK.
21.09.2022

Wodór jednym z głównych tematów konferencji energetycznej w Rzeszowie

W jakim kierunku i na jaką skalę jest szansa na rozwój technologii wodorowych w Polsce? Jak będzie kształtował się udział wodoru w strukturze bilansu energetycznego? Czy koszty związane z jego wytwarzaniem nie przesądzą o jego przyszłości? Czy zasadna jest specjalizacja w ramach dolin wodorowych w kontekście Polski czy lepiej skoncentrować się na działaniach, które będą wyróżniały Polskę na tle pozostałych państw Unii Europejskiej, aby budować konkurencyjność na poziomie europejskim? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć ucz
16.08.2022

Bank Gospodarstwa Krajowego buduje ekosystem 3W z polskimi firmami z obszaru wody, wodoru i węgla

Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach inicjatywy 3W rozwija współpracę z polskimi firmami, które prowadzą działalność w obszarze wody, wodoru i węgla pierwiastkowego. Do świata 3W dołączyło pięć firm: Food4Future Technologies, Nanoseen, Smart Nanotechnologies, Ścieki Polskie oraz WTT. Współpraca będzie koncentrować się na upowszechnianiu idei 3W, w szczególności przez współdziałanie zespołów eksperckich i inicjowanie projektów w organizacjach i instytucjach związanych z wodą, technologiami wodorowymi i węglowymi.
17.07.2022

Bezpieczeństwo, energetyka, gospodarka morska – tematami Forum Wizja Rozwoju

Tematami wiodącymi największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce będą bezpieczeństwo, energetyka i gospodarka morska, ale także troska o tożsamość i rozwój społeczności lokalnych. Piąta edycja Forum Wizja Rozwoju odbędzie się 20-21 czerwca 2022 r. w Gdyni.
15.06.2022

Potencjał wodoru drogą do autonomizacji i neutralności emisyjnej polskiej energetyki. V Forum Wizja Rozwoju

Ogromny potencjał wodoru będzie jednym z kluczowych tematów poruszanych przez ekspertów V Forum Wizja Rozwoju – największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Wzrost cen paliw kopalnych oraz uniezależnianie się od rosyjskich surowców mogą znacznie przyspieszyć drogę Polski w kierunku wodorowego paliwa przyszłości. – To krok w stronę prawdziwej rewolucji energetycznej – mówi dr Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju.
14.06.2022

Prezydent: Trójmorze to siła, która może dać nowy impuls Europie

Razem stanowimy siłę, która może dać nowy impuls Europie, razem możemy zbudować pomyślną przyszłość dla naszego regionu; widać to zwłaszcza dziś, gdy solidaryzujemy się z walczącymi Ukraińcami - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników konferencji banków centralnych państw Trójmorza.
10.06.2022

Banki finansują polski przemysł stoczniowy

Konsorcjum banków podpisało z Gdańską Stocznią „Remontowa” im. J. Piłsudskiego S.A. umowę linii na gwarancje i akredytywy, której celem jest wsparcie kluczowego projektu stoczni w najbliższych latach, związanego z budową promów typu Ro-Pax. Będą to jedne z najbardziej przyjaznych środowisku promów samochodowo - pasażerskich, zasilanych skroplonym gazem ziemnym w układzie hybrydowym, jakie mają pływać po Morzu Bałtyckim.
22.05.2022

BGK i KUKE rozszerzają współpracę. Chcą wspierać eksporterów

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i KUKE podpisały umowę o rozszerzeniu współpracy. Przedsiębiorcy będą mieli teraz więcej możliwości finansowania swojego eksportu i rozwoju.
16.02.2022

BGK wspiera pomorskich eksporterów. Wywiad z Iwoną Kasperowicz, dyrektor Regionu Pomorskiego Banku Gospodarstwa Krajowego

BGK wspiera eksport niezależnie od jego kierunku. - Nasze instrumenty są uniwersalne i stosowane na całym świecie - mówi Iwona Kasperowicz, dyrektor Regionu Pomorskiego Banku Gospodarstwa Krajowego.
27.01.2022

Baltexpo po raz dwudziesty pierwszy. Przed nami targi i konferencje sektora morskiego w Gdańsku

To już 6 września, jak co dwa lata, dźwięki dzwonu okrętowego, ogłoszą otwarcie XXI Targów Morskich i Konferencji Baltexpo w Gdańsku. Przed nami najważniejsze wydarzenie w branży poświęcone gospodarce morskiej i przemysłowi stoczniowemu w Europie Środkowo-Wschodniej. Targi Baltexpo 2021 odbywają się w hali AmberExpo i potrwają do 8 września.
25.08.2021

BGK podsumowuje dwuletnią działalność Funduszu Trójmorza

Dziesięciu inwestorów, prawie miliard euro zgromadzonego kapitału i trzy inwestycje infrastrukturalne to bilans dwóch lat działalności Funduszu Trójmorza - podsumował w środę Bank Gospodarstwa Krajowego. Podkreślił, że celem transgranicznych inwestycji jest poprawa infrastruktury na osi północ-południe.
21.07.2021

BGK: Potrzeba 600 mld euro na infrastrukturę w regionie Trójmorza

600 mld euro to kwota, którą należy zainwestować do 2030 roku w infrastrukturę Trójmorza, aby wyrównać różnice między Europą Środkowo-Wschodnią i Zachodnią – powiedziała, cytowana w środowym komunikacie, Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK i przewodnicząca rady nadzorczej Funduszu Trójmorza.
19.05.2021

Premier Morawiecki o konieczności większego zaangażowania USA w Inicjatywę Trójmorza

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w czwartek na konferencji think tanku Atlantic Council konieczność mocniejszego zaangażowania się USA w Inicjatywę Trójmorza. Ocenił, że projekt ten "jest wciąż niedoceniany" przez stronę amerykańską.
06.05.2021

Prezes BGK: widzimy potencjał Japonii do inwestowania w Fundusz Trójmorza

Widzimy potencjał do zainwestowania w Fundusz Trójmorza przez prywatne instytucje z Japonii - poinformowała PAP prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka i przewodnicząca rady nadzorczej funduszu.
04.02.2021

Wydarzenia gospodarcze 2020 roku - kalendarium

Tarcze antykryzysowe i finansowe rządu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, wygrana PGNiG z Gazpromem w wieloletnim arbitrażu ws. ceny gazu, zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych, nowelizacja budżetu - to kilka spośród najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2020 r.
30.12.2020

Puls Biznesu: 200 firm skorzysta z dużej tarczy

Do Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) wpłynęło 360 wniosków, do końca roku będzie jeszcze 40. Pożyczki dostanie najwyżej połowa chętnych. Tarcza okazała się wyzwaniem – informuje w czwartek "Puls Biznesu".
19.11.2020

Fundusz Trójmorza inwestuje w transport towarów w Europie

Cargounit z taboru Cargounit korzystają głównie przewoźnicy z branży petrochemicznej, chemicznej, metalurgicznej, podmioty odpowiedzialne za transport intermodalny oraz przewóz kruszyw. Spółka ma flotę 175 lokomotyw, w tym 96 elektrycznych. Działa od 17 lat.
23.10.2020

Fundusz Trójmorza do końca roku powinien dysponować 1 mld euro

Do końca roku, założony przez BGK i rumuński Exim Bank, Fundusz Trójmorza powinien dysponować 1 mld euro - poinformowała PAP prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka i przewodnicząca rady nadzorczej funduszu.
21.10.2020

Pół wieku temu zaczął się „Rejs” statku „Feliks Dzierżyński”, wcześniej nazwanego „Polską”

19 października mija 50 lat od premiery filmu „Rejs”, który Marek Piwowski wyreżyserował na podstawie scenariusza, napisanego wspólnie z Januszem Głowackim. Film powstał na pokładzie statku „Feliks Dzierżyński”, który wcześniej nazywał się „Polska”.
19.10.2020

Tańsze gwarancje kredytowe dla przedsiębiorców w ramach pomocy na czas pandemii

Przedsiębiorcy mogą korzystać z tańszych gwarancji kredytowych z programu Cosme - poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego. Chodzi o obniżenie prowizji do 0,7 proc., wydłużenie gwarancji do 39 miesięcy i okresu odnawiania spłat kredytów do 9 lat - w ramach pomocy dla firm na czas Covid-19.
09.10.2020

Fundusz Trójmorza szansą na rozwój gospodarczy Polski i całego regionu

Zwiększa się rola Funduszu Trójmorza, dzięki któremu kluczowe inwestycje w obszarze transportu, energetyki i infrastruktury cyfrowej mają szansę na finansowanie – stwierdzono podczas III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Fundusz został powołany do życia w ubiegłym roku.
31.08.2020

Projekt Portu Zewnętrznego ekonomicznie uzasadniony. Budowa już w 2024 roku? (wideo)

Drugiego dnia III edycji Forum Wizja Rozwoju, odbywającego się na terenie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, zorganizowana została konferencja i debata dotycząca Portu Zewnętrznego w Gdyni. Niezależni eksperci ocenili efektywność inwestycji a władze ZMPG poinformowały, iż już na przełomie września i października tego roku wystąpią o pozwolenie środowiskowe na budowę.
26.08.2020

Przed nami III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni - m.in. o gospodarce morskiej

Trzecia edycja Forum Wizja Rozwoju - największego wydarzenia gospodarczego północnej Polski odbędzie się w terminie 24-25 sierpnia. Tradycyjnie na miejsce konferencji obrana została siedziba Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Organizatorzy zaplanowali kilkadziesiąt paneli poruszających szerokie spektrum zagadnień kluczowych z punktu widzenia rozwoju rodzimej gospodarki. W związku z sytuacją spowodowaną stanem epidemii nie zabraknie również dyskusji na temat znaczenia polskiego kapitału w sytuacjach kr
23.08.2020

Środki ostrożność na III edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

III edycja Forum Wizja Rozwoju - największego wydarzenia gospodarczego północnej Polski odbędzie się już 24-25 sierpnia w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. W celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby w czasie konferencji przestrzegane były nadzwyczajne środki ostrożności związane ze stanem epidemiologicznym.
20.08.2020

Transeuropejska sieć transportowa (TEN-T),współpraca gospodarcza z krajami europejskimi tematami rozmów III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

W dniach 24-25 sierpnia odbędzie się trzecia edycja Forum Wizja Rozwoju, największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Na miejsce konferencji tradycyjnie obrana została Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. Jeden z bloków tematycznych konferencji poświęcony będzie problematyce związanej ze współpracą gospodarczą Polski z innymi krajami takimi jak Węgry, czy Wielka Brytania. Eksperci omówią również kierunki rozwoju transportu w Polsce z uwzględnieniem sieci TEN-T.
05.08.2020

III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni o wyzwaniach w sytuacjach kryzysowych

Podczas tegorocznej edycji Forum Wizja Rozwoju, która odbędzie się 24-25 sierpnia w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni eksperci wezmą udział w dziesiątkach debat poruszających kluczowe zagadnienia związane z rozwojem rodzimej gospodarki. W związku z sytuacją spowodowaną epidemią Koronawirusa nie zabraknie również rozmów ściśle związanych z obecną sytuacją ekonomiczną Polski. Poruszone zostaną takie kwestie jak: dywersyfikacja produkcji krajowej, działania Spółek Skarbu Państwa w czasie kryzysu, wsparcie MŚP w sytuacjach kryzyso
22.07.2020

25 mld zł dla dużych firm w ramach Tarczy Finansowej PFR

Tarcza Finansowa PFR to łącznie 100 mld zł wsparcia dla przedsiębiorstw, które ucierpiały wskutek obostrzeń związanych z pandemią Covid-19. Z tej puli aż 25 mld zł przeznaczono na wsparcie dużych firm, które mogą pozyskać środki poprzez indywidualnie dopasowane narzędzia finansowania.
16.07.2020

Polskie szanse na zielone finansowanie gospodarki

Nowy raport opublikowany przez Climate Action Network (CAN) Europe oraz CEE Bankwatch Network wskazuje konkretne inwestycje wymienione krajowym planie na rzecz energii i klimatu (NECP) Polski, które dają szansę na zieloną odbudowę gospodarczą po pandemii oraz są dla niej zagrożeniem.
16.07.2020

Gospodarka rynkowa na III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

W dniach 24-25 sierpnia odbędzie się trzecia edycja Forum Wizja Rozwoju, największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Jeden z bloków tematycznych konferencji poświęcony będzie szeroko pojętej ekonomii w kontekście rynku pracy. Eksperci pochylą się między innymi nad takimi tematami jak: wpływ demografii na rynek pracy, partycypacja pracowników w CSR na gruncie polskim, programy osłonowe w czasie kryzysu, wyzwania dla pracodawców na zmieniającym się rynku pracy, czy finansowanie rozwoju gospodarczego.
14.07.2020

Badanie BGK: ponad 80 proc. MŚP korzysta lub zamierza skorzystać z tarczy antykryzysowej

Coraz więcej firm z sektora MŚP działa na taką samą lub większą skalę, jak przed pandemią - wynika z badania BGK. Jak dodano, 81,9 proc. firm z sektora MŚP korzysta lub zamierza skorzystać z tarczy antykryzysowej.
08.07.2020

Czy Polska jest atrakcyjnym miejscem dla zagranicznych inwestorów?

Między innymi na to pytanie będą szukać odpowiedzi eksperci w czasie III edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Zaproszeni goście porozmawiają o najważniejszych i najbardziej aktualnych zagadnieniach i trendach w ramach jednego z bloków tematycznych.
08.07.2020

GAZ SYSTEM pozyskał finansowanie m.in. na rozwój Baltic Pipe i rozbudowę Terminala LNG w Świnoujściu

W dniu 7 lipca 2020 GAZ-SYSTEM podpisał umowę kredytową z konsorcjum złożonym z 10 banków, w ramach której zapewnił Spółce zewnętrzne finansowanie do maksymalnej wartości 5,5 mld zł. Środki pozyskane z kredytu zostaną przeznaczone na realizację strategii inwestycyjnej w latach 2020-2025.
07.07.2020

BGK: eksport do Rosji z możliwością rozliczania w rublach

Rozliczenie transakcji eksportowych do Rosji możliwe jest w rublach - poinformował w poniedziałek Bank Gospodarstwa Krajowego. Bank przypomniał też, że wprowadzone w ramach Tarczy Antykryzysowej zmiany legislacyjne poszerzyły możliwości działania Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).
06.07.2020

III Forum Wizja Rozwoju o gospodarce morskiej

Sztandarowym blokiem tematycznego Forum Wizja Rozwoju w Gdyni będzie szeroko pojęta gospodarka morska. W dniach 24-25 sierpień 2020 w siedzibie Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte grono wybitnych ekspertów weźmie udział w dyskusjach poruszających zagadnienia związane z rozwojem polskich portów, potencjałem morskich autostrad oraz perspektywami przemysłu stoczniowego.
23.06.2020

Forum Wizja Rozwoju o srebrnej gospodarce

Znamy termin III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. W tym roku edycja najważniejszego wydarzenia północnej Polsce odbędzie się w dniach 24 i 25 sierpnia w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej. Wzorem ubiegłych lat organizatorzy zaplanowali oddzielny blok dyskusyjny ujmujący szeroko pojętą problematykę polityki senioralnej zwanej zamiennie „srebrną” gospodarką.
18.06.2020

Zmiana terminu III edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Tegoroczna odsłona Forum Wizja Rozwoju odbędzie się 24-25 sierpnia w siedzibie Akademii Marynarki Wojennej.
17.06.2020

Ponad 6 mld zł kredytów dla przedsiębiorców dzięki wsparciu BGK [wideo]

Pakiet pomocowy Banku Gospodarstwa Krajowego oferowany z rządowej tarczy antykryzysowej pozwolił pozyskać ponad 6 mld zł kredytów przedsiębiorstwom borykającym się ze skutkami pandemii. Z gwarancji de minimis (pomocy publicznej) i Funduszu Gwarancji Płynnościowych BGK skorzystało do tej pory ponad 11 tys. firm.
03.06.2020

Ministerstwo Rozwoju: nowe prawo powinno pobudzić zainteresowanie zamówieniami publicznymi

1 stycznia 2021 r. wchodzi w życie nowe Prawo zamówień publicznych, które reguluje zasady funkcjonowania rynku zamówień publicznych w naszym kraju. „Zawiera ono cały szereg rozwiązań, które sprawią, że rynek ten będzie mógł dać impuls dla gospodarki i stanie się dobrym narzędziem do rozwoju dla przedsiębiorców” – powiedział ekspert Ministerstwa Rozwoju Przemysław Grosfeld na trzecim webinarium Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwa Rozwoju w ramach cyklu „Tarcza antykryzysowa dla biznesu”.
01.06.2020

MFiPR: Ruszył nabór wniosków o premię technologiczną na nowych zasadach

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) uruchomił 1 czerwca nabór wniosków o premię technologiczną na korzystniejszych zasadach, wprowadzonych w ramach funduszowego pakietu antywirusowego i tarczy antykryzysowej. Premia technologiczna to dotacja, która spłaca do 70 proc. kredytu technologicznego zaciągniętego przez firmę w banku komercyjnym. Innowacyjni przedsiębiorcy mogą starać się o wsparcie do 30 grudnia 2020 r. Zmiany zapowiadało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
01.06.2020

Podpisano umowę na kredytowanie projektu Polimery Police

Grupa Azoty Polyolefins podpisała umowę kredytową, której celem jest pozyskanie finansowania niezbędnego do realizacji przez Polyolefins projektu "Polimery Police" - poinformowała spółka w komunikacie.
01.06.2020

Sejm zajmie się tzw. projektem tarczy 4.0

Sejm w środę rozpocznie posiedzenie; posłowie mają zająć się projektem ustawy ws. tzw. tarczy antykryzysowej 4.0. Projekt oprócz przepisów ws. pomocy w spłacie kredytów przewiduje zmiany np. w kwestii urlopów. Izba ma się też zająć wnioskiem o odwołanie wicepremiera Jacka Sasina.
26.05.2020

MR: we wtorek rusza cykl wideokonferencji „Tarcza antykryzysowa dla biznesu”

We wtorek odbędzie się pierwsze z 20 zaplanowanych webinariów z cyklu "Tarcza antykryzysowa dla biznesu" - poinformował w poniedziałek resort rozwoju. Pierwsza wideokonferencja poświęcona będzie wsparciu branży turystycznej w dobie koronawirusa.
25.05.2020

Kolejna nowela Tarczy antykryzysowej to koszt dla finansów publicznych ok. 2,7 mld zł

Zmiany zawarte w przyjętym przez rząd w środę projekcie noweli Tarczy antykryzysowej będą w 2020 r. kosztować finanse publiczne 2 mld 675 mln zł - wynika z OSR projektu o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych firmom dotkniętym skutkami pandemii.
22.05.2020

MR: ruszają wideokonferencje dla biznesu nt. tarczy antykryzysowej

W przyszłym tygodniu rozpoczyna się cykl wideokonferencji edukacyjnych skierowanych dla biznesu na temat instrumentów i rozwiązań znajdujących się w tarczy antykryzysowej - poinformował we wtorek resort rozwoju.
19.05.2020

Zbliża się Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Trzecia edycja największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce odbędzie się już 22-23 czerwca. Organizatorzy zaplanowali kilkadziesiąt paneli poruszających szerokie spektrum zagadnień kluczowych z punktu widzenia rozwoju gospodarki oraz wyzwań, przed jakimi staniemy w obliczu sytuacji kryzysowej spowodowanej pandemią.
19.05.2020

Tegoroczne Forum Wizja Rozwoju w obliczu wyzwań, przed jakimi stanie gospodarka w związku z epidemią

Trzecia edycja największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce przed nami. Organizatorzy zaplanowali kilkadziesiąt paneli poruszających szerokie spektrum zagadnień kluczowych z punktu widzenia rozwoju oraz wyzwań, przed jakimi staje rodzima gospodarka w obliczu sytuacji kryzysowej spowodowaniej perspektywą zastoju ekonomicznego na całym świecie. Wśród nich wymienć należy: gospodarkę morską, energetykę wiatrową, inwestycje, technologie innowacyjne, gospodarkę narodową, ekonomię i rynek pracy, zdrowie, politykę seni
27.04.2020

UE jako całość odpowiada na kryzys kwotą 3,4 biliona euro

Odpowiedź UE i wszystkich państw członkowskich na kryzys wywołany pandemią koronawirusa przekracza kwotę 3 bilionów euro, z czego największa część to środki krajowe mające zapewnić płynność przedsiębiorstwom - wynika z szacunków Komisji Europejskiej.
20.04.2020

Tarcza Antykryzysowa 1.0 i 2.0

Publikacja zawiera zmiany uchwalone przez Sejm w dniu 16.04.2020 r. (tzw. Tarcza 2.0, ustawa opublikowana 17.04.2020 r. Dz. U. Poz. 695) oraz projekt rządowego programu tzw. Tarczy Finansowej.
19.04.2020

Podatkowe rozwiązania pomocowe dla przedsiębiorców i pracowników

Z uwagi na pandemię COVID-19 wiele firm nie może normalnie funkcjonować. Część z przedsiębiorców ma możliwość pracy zdalnej, jednak nie wszyscy i część z nich, zawiesza lub zamyka swoją działalność. W innych przypadkach działalność przedsiębiorstw zostaje znacząco ograniczona. Przedsiębiorcy tracą źródło przychodów, spadają obroty, zaburzona zostaje płynność finansowa, która jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania firmy i gospodarki. Koronawirus przyczynia się do absencji części pracowników, a konieczność izolacji ca
08.04.2020

Kościński: przygotowaliśmy pakiet wspierający podmioty publiczne, prywatne i uczestników rynku finansowego

Pakiet najnowszych propozycji resortu finansów, mający przeciwdziałać negatywnym skutkom gospodarczym epidemii koronawirusa, zakłada m.in. wsparcie podmiotów publicznych i prywatnych oraz uczestników rynku finansowego – poinformował minister finansów Tadeusz Kościński.
08.04.2020

Morawiecki: KE zatwierdziła nasz program pomocy przedsiębiorcom, który zapewni im wystarczającą płynność do dalszej działalności

Komisja Europejska zatwierdziła nasz program pomocy przedsiębiorcom - 22 mld zł na walkę z koronawirusem; środki te pomogą przedsiębiorstwom pokryć potrzeby w zakresie kapitału obrotowego i zapewnią wystarczającą płynność do dalszej działalności - napisał w sobotę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
04.04.2020

Gwarancja pomocy de minimis zwiększona do 80 proc.

Gwarancja pomocy de minimis dla przedsiębiorstw będzie zwiększona z 60 do 80 proc., zwiększy się też maksymalna kwota pomocy z 200 tys. do 800 tys. euro. - powiedziała w piątek w sejmie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
27.03.2020

MF: Tarcza antykryzysowa wydłuży zapłatę CIT do końca maja i lipca

Termin złożenia zeznania CIT8 i zapłaty podatku za ub.r. dla płatników CIT będzie wydłużony do końca maja br. - poinformował w środę wieczorem resort finansów. W przypadku organizacji pozarządowych będzie to koniec lipca br.
25.03.2020

Tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców w związku z COVID-19 (stan na 23.03.2020 rok)

Pandemia koronawirusa COVID – 19 to nie jedynie zagrożenie dla zdrowia i życia setek tysięcy ludzi, ale silne uderzenie w gospodarkę na poziomie zarówno krajowym, jak i światowym. Nie sposób bowiem nie zauważyć, że zamknięcie sklepów, punktów usługowych czy instytucji użyteczności publicznej oraz zataczająca coraz szersze kręgi kwarantanna społeczna, przy jednoczesnym narastaniu zobowiązań o charakterze prywatno, jak i publicznoprawnym, pomniejszają uzyskiwane przez przedsiębiorców dochody, co grozi utratą płynności, a naw
25.03.2020

MFiPR proponuje do specustawy uproszczenia dot. kredytu na innowacje technologiczne

Wyższa premia technologiczna, możliwość pokrycia wkładu własnego i więcej wydatków podlegających refundacji – takie zmiany w tzw. kredycie technologicznym przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
24.03.2020

Do 100 proc. ubezpieczenia dla projektów eksportowych m.in. w przemyśle stoczniowym

KUKE rozszerza do 100 proc. zakres ochrony ubezpieczeniowej dla projektów eksportowych o charakterze inwestycyjnym. Korporacja podała, że to efekt znacznego pogorszenia się sytuacji w handlu międzynarodowym i rosnącego w wielu krajach ryzyka recesji w konsekwencji pandemii koronawirusa.
20.03.2020

Emilewicz: od początku kwietnia powinny działać rozwiązania Tarczy Antykryzysowej

Niektóre z rządowych propozycji zawartych w Tarczy Antykryzysowej powinny "skutkować niemalże już od dzisiaj", a te, które wymagają zmian legislacyjnych - od 1 kwietnia - poinformowała w czwartek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
19.03.2020

Ministerstwo Finansów z pomocą dla MŚP

Minister Finansów podpisał rozporządzenie w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego gwarancji spłaty kredytów w formule pomocy de minimis dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców (MŚP).
16.03.2020

Specjalne rozwiązania dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem. BGK zapowiada wsparcie

Według wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego epidemia koronawirusa w scenariuszu podstawowym obniży wzrost PKB Polski o 0,4 proc., zaś w scenariuszu pesymistycznym o 1,3 proc. Dla mniejszych firm jego dalsze rozprzestrzenianie się może zaś znacznie utrudnić dalszą działalność. Bank Gospodarstwa Krajowego szykuje dodatkowe wsparcie dla polskich przedsiębiorstw. Prawdopodobnie już w tym tygodniu maksymalna wysokość gwarancji de minimis wzrośnie z 60 do 80 proc. kwoty kredytu. Bank zapowiada też wprowadzenie mechanizmu dopłat d
16.03.2020

BGK: Polska powinna zwiększyć eksport do Afryki

Powinniśmy dążyć do zwiększania eksportu polskich towarów do Afryki - wskazał główny ekonomista Bank Gospodarstwa Krajowego Mateusz Walewski. Budowanie przez polskie firmy rozpoznawalności na tamtejszym rynku może przełożyć się na wzrost wymiany handlowej - ocenił.
18.02.2020

Rzecznik rządu: w Pomorskiem jako pierwsza powstanie obwodnica Brzezia

Obwodnica omijająca Brzezie będzie pierwszą w Pomorskiem z planowanych pięciu, które mają powstać w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic w całym kraju. W ciągu dwóch lat ten 5-kilometrowy odcinek będzie zrealizowany – mówił w Słupsku rzecznik rządu Piotr Müller.
10.02.2020

BGK: Po brexicie możliwe mocne ograniczenie polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii

Po Brexicie możemy spodziewać się mocnego ograniczenia polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii, do której trafia ok. 8 proc. naszych towarów i usług - wskazują eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego. Wymianę handlową mogą ograniczać m.in. kontrole celne, sanitarne, fitosanitarne.
20.01.2020

Rumunia/ Aurescu: będziemy współpracowali z innymi państwami Inicjatywy Trójmorza

Rumunia respektuje swoje poświęcenie wobec zadań Inicjatywy - zapewnił przedstawicieli Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza minister spraw zagranicznych Rumunii Bogdan Aurescu.
28.11.2019

BGK podpisał umowę z KE na realizację programu finansowego m.in dla paliw alternatywnych

We wtorek w Gdyni BGK - jako pierwsza w UE instytucja narodowa - podpisał z KE umowę na realizację programu "CEF Blending Facility". To europejski program finansowania projektów dotyczących paliw alternatywnych i Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym.
26.11.2019

Nowa ustawa obowiązująca armatorów śródlądowych

Nowa ustawa przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej daje możliwość wsparcia finansowego dla armatorów śródlądowych w postaci kredytów preferencyjnych na zakup, modernizację lub remont statków śródlądowych - mowa o ustawie o wsparciu finansowym armatorów śródlądowych, Funduszu Żeglugi Śródlądowej i Funduszu Rezerwowym (Dz.U 2019 poz. 1901), która wchodzi w życie 9 listopada.
09.11.2019

UE domaga się by Europejski Bank Inwestycyjny przestał finansować projekty dot. paliw kopalnych

Unijni ministrowie finansów wezwą Europejski Bank Inwestycyjny do zaprzestania finansowania projektów związanych z paliwami kopalnymi - wynika z nieoficjalnych informacji z Brukseli. Apel ma pojawić się w przeddzień decyzji ws. polityki kredytowej Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
06.11.2019

Kwieciński: transport, energetyka, cyfryzacja będą finansowane z Funduszu Trójmorza

Transport, energetyka, cyfryzacja - to kluczowe obszary dla rozwoju gospodarczego, które będą finansowane z Funduszu Trójmorza - powiedział w czwartek minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński na spotkaniu w Warszawie przedstawicieli państw Trójmorza.
26.09.2019

Prezydent podpisał ustawę określającą zasady wsparcia armatorów śródlądowych

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wsparciu finansowym armatorów śródlądowych, Funduszu Żeglugi Śródlądowej i Funduszu Rezerwowym - poinformowała w czwartek w komunikacie Kancelaria Prezydenta.
19.09.2019

BGK: Fundusz Trójmorza dysponować będzie 3-5 mld euro

Fundusz Trójmorza, z którego finansowane będą inwestycje infrastrukturalne w Krajach Europy Środkowo - Wschodniej docelowo dysponować będzie 3-5 mld euro - powiedziała w czwartek prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka. Zaznaczyła, że pierwsze projekty mogą ruszyć w I kw. 2020 r.
19.09.2019

We wtorek rząd m.in. o wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2020 r.

Rząd zajmie się wtorek m.in. projektem rozporządzenia ws. minimalnego wynagrodzenia oraz minimalnej stawki godzinowej w 2020 r. Inwestycje w zwiększenie retencji wody w Polsce, powstrzymanie degradacji infrastruktury kolejowej i docieplenie budynków z wielkiej płyty - to kolejne tematy obrad.
09.09.2019

W Gdyni zakończyło się II Forum Wizja Rozwoju (foto, wideo)

W Gdyni zakończył się drugi, ostatni dzień II edycji Forum Wizja Rozwoju. Największe wydarzenie gospodarcze w Polsce północnej miało miejsce w dniach 24-25 czerwca w Akademii Marynarki Wojennej. We wtorek odbyły się kolejne panele z ekspertami z różnych dziedzin w ramach 16 bloków tematycznych.
26.06.2019

W Gdyni rozpoczęło się II Forum Wizja Rozwoju

Za nami pierwszy dzień II Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w poniedziałek odbyło się 48 paneli uporządkowanych w 15 bloków tematycznych. W ramach dwudniowego wydarzenia organizatorzy zaplanowali łącznie 100 debat upamiętniających stulecie odzyskania niepodległości z udziałem aż pięciuset ekspertów. Przedsięwzięcie odbywa się pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego, który wygłosił przemówienie w czasie Forum oraz na równoległym wydarzeniu – obchodach 35-lecia Solidarności Walczą
25.06.2019

II edycja Forum Wizja Rozwoju już w najbliższy poniedziałek

Sto debat upamiętniających stulecie odzyskania niepodległości, pięć tysięcy uczestników i pięćset autorytetów uczestniczących w kilkunastu blokach tematycznych – to najkrótsza zapowiedź drugiej edycji Forum Wizja Rozwoju. Wydarzenie, które po sukcesie ubiegłorocznej odsłony znalazło miejsce w kalendarzu najważniejszych polskich spotkań gospodarczych, odbędzie się w dniach 24-25 czerwca br. W tym roku w obiektach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
19.06.2019

Borys: grupa PFR do 2021 r. chce zainwestować 24 mld zł

Celem grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) jest zainwestowanie 24 mld zł do 2021 r. w ramach 15 strategii inwestycyjnych - poinformował prezes PFR Paweł Borys. Dodał, że skumulowany zysk netto PFR za lata 2016-2018 wyniósł 403 mln zł, a średni zwrot na kapitale własnym 7 proc.
13.06.2019

Polski transport rozwija tempo (wideo)

Liczba towarów przewożonych przez polskie firmy transportowe wzrosła o około 18%. Wiąże się to głównie z eksportem na Zachód. W porównaniu do wyników innych państw Unii Europejskiej jest to znacząca zmiana.
12.06.2019

Jaka jest sytuacja polskiej gospodarki morskiej?

Położenie Polski nad Morzem Bałtyckim stwarza możliwości rozwoju dla polskiej gospodarki. Jak inwestować w jednostki pływające? Jak realizować projekty szybciej i taniej? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzą eksperci II Forum Wizja Rozwoju.
10.06.2019

BGK: W Lublanie ogłoszono założenie Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza

Uzupełnienie funduszy unijnych w realizacji inwestycji drogowych, kolejowych, energetycznych i cyfrowych w regionie Trójmorza - to cel Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza, którego założenie oficjalnie ogłosili w czwartek w Lublanie prezesi BGK i rumuńskiego EximBanku.
07.06.2019

BGK podpisał z EBI umowę na 300 mln euro kredytu na fragment autostrady A1

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) umowę na 300 mln euro kredytu - na współfinansowanie budowy ostatniego z brakujących fragmentów autostrady A1 między Tuszynem a Częstochową, o łącznej długości ok. 81 km.
23.05.2019

PGNiG chce pozyskać do 10 mld zł kredytu odnawialnego od konsorcjum banków

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce pozyskać od konsorcjum banków do 10 mld zł kredytu odnawialnego, które zamierza wykorzystać między innymi na finansowanie bieżącej działalności oraz wydatków inwestycyjnych - poinformowała spółka w komunikacie.
21.05.2019

PŻM złożyła wniosek do UOKiK w sprawie Funduszu Rozwoju Spółek

Polska Żegluga Morska złożyła wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia kontroli nad Funduszem Rozwoju Spółek – poinformował UOKiK. Wniosek wpłynął 25 kwietnia. Sprawa jest w toku.
09.05.2019

Druga tura konferencji dla przedsiębiorców nt. probiznesowych zmian w prawie

Rusza druga tura konferencji dla przedsiębiorców na temat probiznesowych zmian w prawie, takich jak np. Konstytucja Biznesu, Pakiet MŚP czy Mały ZUS - poinformowało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
07.05.2019

ARP: Budujemy instytucję szeroko wspierającą sektor MŚP

Agencja Rozwoju Przemysłu buduje instytucję wspierającą małych i średnich przedsiębiorców nie tylko podczas koniunktury, ale też która nie zamknie się na ich potrzeby w ciężkich czasach – zapewnił w piątek dyrektor zarządzający ARP ds. rozwoju biznesu Konrad Trzonkowski.
26.04.2019

Paweł Brzezicki pokieruje Funduszem Rozwoju Spółek

Fundusz Rozwoju Spółek ma nowego prezesa. Jak podała spółka w komunikacie, został nim Paweł Brzezicki. Funkcje tę zacznie pełnić od 1 maja tego roku. Głównym zadaniem Funduszu Rozwoju Spółek jest wspieranie przedsiębiorstw, głównie z obszaru gospodarki morskiej, w prowadzeniu i rozwijaniu działalności gospodarczej, a także w realizacji procesów restrukturyzacji.
17.04.2019

Gaz w górę – ropa w dół? BGK analizuje rynek

Popyt na ropę i gaz ziemny w skali światowej będzie rósł i osiągnie szczyt zużycia w okolicy 2030 r. Z analiz przeprowadzonych przez ekspertów Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) wynika, że w dłuższej perspektywie rola ropy będzie jednak malała, wzrośnie natomiast zapotrzebowanie na gaz.
04.04.2019

OT Logistics S.A. ma umowę z największymi wierzycielami dotyczącą restrukturyzacji zadłużenia o wartości 175 mln zł

Spółka OT Logistics S.A. podpisała z konsorcjum banków kredytujących Grupę umowę wspólnych warunków zadłużenia Grupy, kończąc z sukcesem rozmowy rozpoczęte w czerwcu 2018 r. Umowa przewiduje, po spełnieniu przez Spółkę określonych wymogów, m. in. ujednolicenie warunków finansowania, częściowe obniżenie oprocentowania, warunkowe przedłużenie terminów zapadalności finansowań o co najmniej 12 miesięcy, ustanowienie nowych zabezpieczeń, a także warunkowe udzielenie nowego finansowania.
01.04.2019

Senat za nowelą ustawy rozszerzającą kompetencje premiera w zarządzaniu spółkami SP

Senat przyjął we wtorek bez poprawek nowelizację ustawy zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy zakładają rozszerzenie kompetencji premiera w zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa.
27.02.2019

Promy z Remontowej dla norweskiego armatora ze wsparciem BGK i KUKE

Oferowane wspólnie przez KUKE i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) rozwiązania służące wsparciu polskiego eksportu okazują się atrakcyjne również dla importerów z krajów rozwiniętych, dając im i ich bankom dostęp do finansowania nawet na lepszych warunkach niż dostępne na rodzimym rynku. Z jednego z takich instrumentów skorzystał ostatnio norweski armator zamawiający w polskiej stoczni promy warte 350 mln zł
19.02.2019

OT Logistics uzgodniła wstępne warunki umowy restrukturyzacyjnej z wierzycielami finansowymi

Spółka OT Logistics S.A. wraz z głównym akcjonariuszem uzgodniła treść wstępnych założeń porozumienia restrukturyzacyjnego z bankami kredytującymi oraz jednym z uprawnionych obligatariuszy. Porozumienie będzie zakładało m.in. wydłużenie terminów i zmianę warunków spłaty zobowiązań, wdrożenie planu naprawczego dla Grupy Kapitałowej oraz refinansowanie obligacji.
18.02.2019

KUKE: Ewentualność twardego Brexitu może być zagrożeniem dla polskich przedsiębiorców

Groźba nadchodzącego twardego Brexit’u czy gwałtowne osłabienie tureckiej liry mogą zachwiać wymianą handlową i stanowić realne zagrożenie dla polskich przedsiębiorców - ocenia we wtorkowym komentarzu Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
21.11.2018

Ruszył pilotażowy program polsko-izraelskich innowacji

Ruszył program polsko-izraelskich koinnowacji, którego celem jest znalezienie dużych korporacji i zaproszenie ich do współpracy z młodymi innowatorami z Polski i Izraela. Zdaniem minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz to nowe forum, które umożliwi młodym firmom start na globalnym rynku.
24.10.2018

Emilewicz: Przedsiębiorcy są dla administracji partnerem a nie petentem

Konstytucja dla biznesu wprowadziła nową pozycję ustrojową przedsiębiorcy w państwie polskim. Po raz pierwszy zapisano, że przedsiębiorcy są partnerem dla administracji, a nie petentem - mówiła w poniedziałek w Radomiu minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
11.10.2018

Emilewicz o Konstytucji Biznesu: Co nie jest zakazane prawem, jest dozwolone

Konstytucja Biznesu w istotny sposób zmienia pozycję ustrojową przedsiębiorcy w Polsce - mówiła w poniedziałek w Białymstoku minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i podkreśliła, że wprowadza ona szereg rozwiązań realnie ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej, m.in. co nie jest zakazane prawem, jest dozwolone.
01.10.2018

Emilewicz: Jesteśmy gotowi wprowadzać kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców

Konstytucja Biznesu to akt prawny naprawdę uwzględniający małych i średnich przedsiębiorców; jesteśmy gotowi wprowadzać kolejne ułatwienia - mówiła w środę w Kielcach minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
27.09.2018

Emilewicz: Konstytucja Biznesu nie zamyka spraw udogodnień dla przedsiębiorców

Konstytucja Biznesu nie zamyka spraw udogodnień dla przedsiębiorców; przed nami projekty ustaw w sprawie zatorów płatniczych i zamówień publicznych – mówiła w piątek w Legnicy minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
21.09.2018

Podkarpackie: Spotkanie dla przedsiębiorców ws. zmian w Konstytucji Biznesu

Propozycje zawarte w Konstytucji Biznesu będą realnie pomagać przedsiębiorcom – mówiła w poniedziałek w Rzeszowie na spotkaniu z przedsiębiorcami wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz.
10.09.2018

KUKE: Branża jachtowa promuje Polskę za granicą

Polska jest drugim światowym producentem łodzi motorowych do 9 metrów - podała we wtorek Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. KUKE we wzroście eksportu jachtów widzi szanse do promowania polskich produktów z sektora premium.
04.09.2018

Pekao podpisało z EFI umowę o wsparciu MŚP na 1,2 mld zł z Planu Junckera

Małe i średnie firmy będą mogły uzyskać wsparcie w sumie w kwocie 1,2 mld zł w ramach preferencyjnych kredytów z puli tzw. Planu Junckera - zakłada umowa gwarancyjna, podpisana w czwartek przez przedstawicieli Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego i Pekao SA.
12.07.2018

Krotoszyn: Spotkanie z przedsiębiorcami i samorządowcami na temat Konstytucji Biznesu

"Po raz pierwszy za rządów PiS w Polsce urzędnicy z Warszawy wyjeżdżają ze stolicy, by spotykać się z lokalnymi przedsiębiorcami" - powiedziała w piątek w Krotoszynie pełnomocnik rządu do spraw małych i średnich przedsiębiorstw Andżelika Możdżanowska. Zapoiedziała, że "nie jest to pierwsze i ostatnie spotkanie".
30.06.2018

Łapiński: Umowa z konsorcjum banków zabezpiecza program inwestycyjny Grupy Azoty do 2026 r.

Umowa z bankami PKO BP, BGK, BZ WBK i ING BSK zapewni Grupie Azoty bezpieczeństwo bieżącego finansowania oraz inwestycyjnej działalności - powiedział w piątek wiceprezes Grupy Azoty Paweł Łapiński. Dodał, że dodatkowe pieniądze finansowo zabezpieczą program inwestycyjny do 2026 r.
30.06.2018

BGK weźmie udział w finansowaniu infrastruktury w krajach Trójmorza

Bank Gospodarstwa Krajowego weźmie udział w programie finansowania inwestycji infrastrukturalnych w krajach Trójmorza, których koszt szacowany jest na ok. 100 mld euro - poinformowała PAP prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.
27.06.2018

Kwieciński: Chcemy, by efekty wzrostu gospodarczego były odczuwalne dla społeczeństwa

Chcemy, by efekty wzrostu gospodarczego były odczuwalne dla społeczeństwa – podkreślił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński w poniedziałek na spotkaniu z przedsiębiorcami w Wieluniu (Łódzkie).
18.06.2018

Wiceszefowa PARP na spotkaniu o Konstytucji Biznesu: Chcemy kontynuować dialog z przedsiębiorcami

Konstytucja Biznesu powstawała w długim dialogu z przedsiębiorcami; myślimy o kolejnych zmianach, dlatego chcemy ten dialog kontynuować – podkreśliła we wtorek na spotkaniu z przedsiębiorcami w Przemyślu (Podkarpackie) wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Małgorzata Oleszczuk.
05.06.2018

Mazurek do przedsiębiorców: Wierzę, że Konstytucja Biznesu ułatwi wam prowadzenie działalności

Wierzę, że Konstytucja Biznesu ułatwi wam prowadzenie działalności i będzie stymulować dalszy rozwój oraz powstawanie nowych firm – mówiła podczas spotkania z przedsiębiorcami w poniedziałek w Chełmie (Lubelskie) wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek (PiS).
04.06.2018

Morawiecki: Zależy nam na polskim kapitale i polskich przedsiębiorcach

Zależy nam na polskiej własności, polskim kapitale, polskich przedsiębiorcach, a dzięki wprowadzanym zmianom małe i średnie firmy oszczędzają rocznie 2 mld zł - mówił premier Mateusz Morawiecki w środę w Przygodzicach (Wielkopolskie).
23.05.2018

Strefa ekonomiczna w każdej gminie

Cała Polska stanie się specjalną strefą ekonomiczną - zakłada ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, którą przyjął już Sejm i Senat. Nowe przepisy znoszą granice stref, stwarzają szanse na rozwój małych i średnich firm oraz innowacyjnych projektów. Założenia ustawy przedstawiono we wtorek w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym na konferencji, którą pod patronatem Wojewody Pomorskiego zorganizowała Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.
23.05.2018

BGK: Zwiększamy siłę polskiej gospodarki

Bank Gospodarstwa Krajowego "wykreował finansowanie gospodarki" w wysokości 68 mld zł i wypracował niemal 518 mln zł jednostkowego zysku netto - poinformował w poniedziałek BGK, podsumowując swoją działalność w 2017 r.
30.04.2018

KUKE: Azja coraz ważniejsza dla Polskich eksporterów

Potencjał Azji wynikający m.in. z szybkiego rozwoju gospodarczego daje duże możliwości rozwoju na tym kontynencie. Polscy przedsiębiorcy dostrzegli jego potencjał. W 2017 r. udział państw azjatyckich w całości naszego eksportu sięgnął, według szacunków, ok. 5,7 proc. - ocenił prezes KUKE Janusz Władyczak.
18.04.2018

PKP SA mają umowę na 700 mln zł kredytu

Polskie Koleje Państwowe SA zawarły umowę kredytową na 700 mln zł, z czego 250 mln zł zostanie przeznaczonych na inwestycje, a około 450 mln zł na spłatę wcześniej pozyskanego finansowania - poinformował w piątek dziennikarzy prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.
13.04.2018

PZFP: Rozdysponowano już ponad 2 mld zł na instrumenty pożyczkowe wspierające rozwój MŚP

Rozdysponowano już ponad 2 mld zł na instrumenty pożyczkowe wspierające rozwój sektora MŚP w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 - poinformował we wtorek w komunikacie Polski Związek Funduszy Pożyczkowych (PZFP).
27.03.2018

Gróbarczyk dla PAP: Kończymy prace nad ustawą o funduszu dla portów i armatorów

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kończy prace nad ustawą, która będzie regulowała działanie funduszu wspomagającego armatorów oraz funduszu wspierającego rozwój portów - poinformował PAP w wywiadzie minister gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk.
05.03.2018

Pieniądze na inwestycje i technologie. Na Pomorzu pożyczki nawet do 5 mln zł

Na przedsiębiorców z Pomorza czekają pożyczki od 200 tys. zł do nawet 5 mln zł. O tym, jak mogą się o nie ubiegać, dowiedzą się podczas spotkania w Europejskim Centrum Solidarności, w którym weźmie udział m.in. marszałek Mieczysław Struk.
16.01.2018

Pomorskie: 60 mln zł dla firm na pożyczki na badania i rozwój

Małe i średnie przedsiębiorstwa z województwa pomorskiego mogą ubiegać się o pożyczki w wysokości od 200 tys. zł do 5 mln zł na innowacje. Wcześniej pomorskim firmom zaoferowano też Pożyczkę Rozwojową i Mikropożyczki.
05.01.2018

Kurs EUR/PLN powinien wrócić do 4,20; osłabienie franka może się pogłębić

Bieżące, niskie poziomy kursu EUR/PLN zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia korekty wzrostowej - oceniają eksperci. Dodają, że CHF/PLN może jeszcze pogłębić spadki. Na rynku długu spodziewają się utrzymania niższych rentowności SPW.
04.01.2018

Haładyj: Projekt dot. systemu instytucji rozwoju w pierwszym półroczu 2018 r. pod obrady rządu

Pogłębienie współpracy pomiędzy instytucjami rozwoju oraz możliwość współdziałania pod marką Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju zakłada projekt ustawy o systemie instytucji rozwoju, który ma trafić pod obrady rządu w pierwszym półroczu 2018 r. - powiedział PAP wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj.
27.12.2017

60 mln zł z Pomorskiego Funduszu Rozwoju 2020+ na działalność badawczo-rozwojową pomorskich firm

Towarzystwo Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych S.A. otrzymało 60 mln zł - środki te posłużą dystrybucji nowego produktu: Pożyczki na innowacje. To kolejne środki z ogólnej puli 600 mln zł, które Samorząd Województwa Pomorskiego przeznaczył na instrumenty zwrotne dla firm.
21.12.2017

„Puls Biznesu”: Rząd chce zmienić godziny pracy inspekcji drogowej i powierzyć jej system e-myta

Rząd chce zmienić godziny pracy inspekcji drogowej - kontrolę mają być prowadzone także w nocy - i powierzyć jej system e-myta. Zarządzanie i rozbudowa systemu opłat finansowane mają być z Krajowego Funduszu Drogowego - podaje wtorkowy "Puls Biznesu".
21.11.2017

Podmioty objęte krajowym systemem cyberbezpieczeństwa

Instytucje i przedsiębiorstwa finansowe, energetyczne, lotnicze, kolejowe, wodno-kanalizacyjne, także porty oraz dostawcy usług cyfrowych - to przykłady podmiotów, które zostaną objęte krajowym systemem cyberbezpieczeństwa. Budowany system obejmie też m.in. sądy, trybunały, samorządy.
02.11.2017

BGK: 66 mln zł na rozwój firm MŚP

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowy z pośrednikami finansowymi na łączną kwotę 66 mln zł. Pieniądze, m.in. w formie preferencyjnych pożyczek, posłużą wzmocnieniu innowacyjności i konkurencyjności firm na lokalnych rynkach - wskazał bank w czwartkowym komunikacie.
19.10.2017

39 mln zł dla małych i średnich firm w Zachodniopomorskiem

Przedsiębiorcy z sektora MŚP w województwie zachodniopomorskim mogą skorzystać z niskoprocentowych pożyczek z projektu „Jeremie 2”, który dysponuje budżetem 39 mln zł na rozwój i innowacje - poinformował w poniedziałek Bank Gospodarstwa Krajowego.
09.10.2017

Kolejne zmiany w sytuacji Vistalu. Kolejna spółka wycofuje wniosek o upadłość

Vistal Gdynia złożył kolejny wniosek o cofnięciu wniosku o upadłość spółki zależnej, tym razem Vistal Offshore.
19.09.2017

OT Logistics przejmie kontrolę operacyjno-finansową nad chorwackim portem dzięki porozumieniu akcjonariuszy

OT Logistics dzięki porozumieniu z innymi akcjonariuszami Luka Rijeka, będzie mogła operacyjnie kierować chorwackim portem. Po tym jak OT Logistics zwiększyła swój udział w kapitale Luka Rijeka do 32,56% zawarto umowę współpracy z chorwackimi funduszami emerytalnymi Allianz ZB d.o.o. oraz ERSTE d.o.o. Łącznie akcjonariusze podpisujący porozumienie kontrolują 56,56% akcji Luka Rijeka.
15.09.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.