• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Baltexpo po raz dwudziesty pierwszy. Przed nami targi i konferencje sektora morskiego w Gdańsku

25.08.2021 05:15 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Baltexpo po raz dwudziesty pierwszy. Przed nami targi i konferencje sektora morskiego w Gdańsku

Partnerzy portalu

Baltexpo po raz dwudziesty pierwszy. Przed nami targi i konferencje sektora morskiego w Gdańsku - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

To już 6 września, jak co dwa lata, dźwięki dzwonu okrętowego, ogłoszą otwarcie XXI Targów Morskich  i Konferencji Baltexpo w Gdańsku. Przed nami najważniejsze wydarzenie w branży poświęcone gospodarce morskiej i przemysłowi stoczniowemu w Europie Środkowo-Wschodniej. Targi Baltexpo 2021 odbywają się w hali AmberExpo i potrwają do 8 września. 

Tegoroczne Baltexpo ma charakter szczególny: to pierwsze wydarzenie gospodarcze w Europie, organizowane po okresie pandemii. Stąd szczególne zainteresowanie biznesu, administracji, ekspertów pierwszą możliwością osobistych spotkań i rozmów. Baltexpo 2021 jest tez dowodem żywotności, rozmachu inwestycyjnego, poszukiwania nowych form działalności i źródeł finansowania polskich przemysłów morskich.

- Współpracujemy ze ekspertami oraz całym środowiskiem morskim po to aby targi były interesujące, poruszały wszystkie kwestie kluczowe dla branży, oraz by przedstawiały nowatorskie rozwiązania - mówi Grażyna Karłowska, prezes zarządu Targów Warszawskich, organizatora Baltexpo.

- Dociera do nas wiele głosów mówiących, że targi są szczególnie wyczekiwane przez środowiska gospodarcze. 

Najważniejsze grupy wystawców na tegorocznych targach to stocznie i producenci wyposażenia okrętowego, porty i terminale, producenci sprzętu do rozładunku i przeładunku, transport intermodalny, energetyka wiatrowa. Mimo krótkiego czasu na zgłaszanie udziału od momentu zawieszenia ograniczeń, BALTEXPO 2021 zgromadzi aż 116 wystawców z 8 krajów.

Ponad 60 godzin konferencji i debat

Baltexpo to w tym roku także ponad 60 godzin konferencji i debat publicznych.  Tematyka tych dziesięciu konferencji oddaje złożoność i kompleksowość problematyki, związanej z sektorem morskim. 

Uczestnicy Baltexpo dyskutować będą podczas Debaty Otwarcia o inicjatywie Trójmorza rozumianej jako nowy impuls rozwoju regionu portów Europy Środkowo-Wschodniej. Współorganizatorem tej Debaty jest rządowy Ośrodek Studiów Wschodnich (OSW), zaś patronem medialnym portal Trójmorze.

Elektryzującemu stocznie i dostawców wyposażenia Programowi „Miecznik” poświęcona jest konferencja, której partnerem jest PGZ Stocznia Wojenna. W sektorze targów i w konferencji, poświęconej temu największemu w historii kontraktowi polskiego przemysłu obronnego zapowiedzieli udział czołowi przedstawiciele sił zbrojnych i przemysłu zbrojeniowego z kraju i zagranicy.

Budzącą wiele nadziei i kontrowersji chińska inicjatywa Morskiego Jedwabnego Szlaku i szans Polski na styku Azji i Europy będzie przedmiotem obrad kolejnej konferencji w międzynarodowej  obsadzie.

Projektowi morskiej energetyki wiatrowej, na który w najbliższych latach przeznaczone będą poważne środki z Krajowego Programu Odbudowy, udziałowi portów i firm - kooperantów poświęcona jest kolejna dwusesyjna konferencja. Chodzi o zwiększenie udziału polskich firm w dostawach komponentów i materiałów na rzecz morskiej energetyki wiatrowej.

Należy się spodziewać, ze uczestnicy Morskiego Forum Inwestycji Infrastrukturalnych omówią strategie rozwoju portów morskich,  portowych i około portowych inwestycji infrastrukturalnych i upomną się o inwestycje intermodalne i ułatwiające dostęp do polskich portów. Przedmiotem oddzielnych konferencji będą także m. in. inwestycje kolejowe w kontekście transportu intermodalnego, dekarbonizacja żeglugi, zeroemisyjne statki i technologie.

Tradycyjnie podczas wydarzenia zbierze się Związek Pracodawców Forum Okrętowe. Patronat nad Baltexpo 2021 objęli m. in. ministrowie: Infrastruktury, Spraw Zagranicznych, Rozwoju i Technologii, Klimatu i Środowiska, Aktywów Państwowych, marszałkowie województw pomorskiego i zachodniopomorskiego, wojewoda pomorski, prezydenci Gdańska, Gdyni i Szczecina. Partnerami są: Bank Gospodarstwa Krajowego i Invest in Pomerania.

Organizatorem Baltexpo jest jak zawsze Zarząd Targów Warszawskich.

Portal GospodarkaMorska.pl objął XXI Międzynarodowe Targi Morskie Baltexpo patronatem medialnym.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.