• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kurs EUR/PLN powinien wrócić do 4,20; osłabienie franka może się pogłębić

pc

04.01.2018 18:53 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Kurs EUR/PLN powinien wrócić do 4,20; osłabienie franka może się pogłębić

Partnerzy portalu

Kurs EUR/PLN powinien wrócić do 4,20; osłabienie franka może się pogłębić - GospodarkaMorska.pl

Bieżące, niskie poziomy kursu EUR/PLN zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia korekty wzrostowej - oceniają eksperci. Dodają, że CHF/PLN może jeszcze pogłębić spadki. Na rynku długu spodziewają się utrzymania niższych rentowności SPW.

RYNEK WALUTOWY

"Jeżeli umocnienie złotego faktycznie wynikało z tego, że w końcówce zeszłego roku Bank Gospodarstwa Krajowego przewalutował bardzo dużo środków na złotówki, co pociągnęło kurs EUR/PLN do dołu, to korekta - czyli powrót do poziomu 4,20 - jest bardzo prawdopodobna. Przy takich poziomach, jakie mamy obecnie jest to bardziej realny scenariusz niż pogłębienie spadków" - powiedział PAP Biznes Piotr Popławski, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego.

Zapytany o osłabienie franka szwajcarskiego, ekspert odparł, że bardzo prawdopodobna jest dalsza deprecjacja franka w relacji do złotego.

CHF/PLN w czwartek zszedł w okolice 3,53, czyli najniższego poziomu od 15 stycznia 2015 roku.

Popławski dodał także, że amerykański dolar nie ma perspektyw na umocnienie.

"Osłabienie dolara ma trwały charakter i nie widać perspektyw na rychłe umocnienie amerykańskiej waluty, zaostrzanie polityki przez Fed może jedynie wyhamować spadki, nie odwróci jednak bieżącej tendencji" - powiedział ekonomista.

RYNEK DŁUGU

"Duży popyt na dzisiejszej aukcji spowodował spadek rentowności, moim zdaniem bardzo prawdopodobne jest utrzymanie się na tych niższych poziomach, tym bardziej, że widać zainteresowanie naszymi papierami wśród inwestorów" - powiedział Popławski.

MF sprzedało w czwartek obligacje OK0720, WZ1122, PS0123, WS0428 oraz WZ0528 za łącznie 5 mld zł przy popycie 11,5 mld zł.

Na rynkach bazowych ekspert spodziewa się odwrotnej tendencji, czyli wzrostów rentowności niemieckich papierów. W czwartek około godz. 16.00 dochodowość bunda wynosi 0,44 proc., po wzroście o 1 pb.

"Naszym bazowym założeniem jest zawężenie spreadu polskich dziesięciolatek do bunda, rentowności na rynkach bazowych będą rosnąć, natomiast stosunkowo niskie podaże na krajowych przetargach będą z kolei powstrzymywały wzrosty rentowności polskich papierów" - powiedział ekonomista.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.