• <
nauta_2024

Thesta współtworzy system T-BWSS dla statków pływających po stałej trasie

rk

20.06.2023 09:29 Źródło: Thesta
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Thesta współtworzy system T-BWSS dla statków pływających po stałej trasie

Partnerzy portalu

Thesta

Mająca swoją siedzibę w Szczecinie firma Thesta prezentuje w swojej ofercie  system i oprogramowanie, który jest unikalną częścią Planu Zarządzania Wodami Balastowymi (Ballast Water Management Plan) wdrażanego dla jednostek nawodnych pływających po stałej trasie.

W oparciu o zintegrowaną budowę system ma być łatwy do zainstalowania na każdej jednostce nawodnej, który wymaga monitorowania zaworów balastowych. Nie ma przy tym ograniczeń co do liczby zaworów, które mogą być zintegrowane z T-BWSS. Sprzęt wpisuje się w ofertę firmy skierowaną dla zamawiających z branży morskiej, w tym i sektora obronnego, a głównym obszarem działań spółki są systemy nawigacji i łączności okrętowej oparte na najnowszej technologii czołowych producentów.

- Jedną z najważniejszych części systemu jest odbiornik GNSS (GNSS - Global Navigation Satellite Systems) o dokładności do czterech metrów. Ta precyzja pozwala monitorować, czy statek jest zlokalizowany wewnątrz lub na zewnątrz obszarów, w których woda balastowa może lub nie może być wymieniana. T-BWSS monitoruje stan zaworów balastowych, czy są otwarte lub zamknięte oraz czy operacja została wykonana w dozwolonym obszarze lub poza nim. Jeśli któryś z zaworów kulowych został otwarty w niedozwolonym obszarze, wówczas uruchomione zostaną alarmy dźwiękowe i wizualne. Ponieważ program był zaprojektowany w oparciu o Plan Zarządzania Wodami Balastowymi, rejestruje każdą niedozwoloną akcję zaworów systemu balastowego w bazie danych systemu - podkreślił w mediach społecznościowych prezes zarządu Thesta Marcin Ryngwelski.



Zawarta w oprogramowaniu baza danych gromadzi również stany niezaalarmowane systemu. Rejestruje okresowo oraz monitoruje stan zaworu i odbiornika GNSS. Pozwala w ten sposób sprawdzić zapisy historyczne, aby zweryfikować, czy wystąpił alarm lub operacje dozwolone, bądź niedozwolone. Odbiornik GNSS dostarcza także współrzędne, które są następnie gromadzone w systemie bazy danych. Współrzędne są pomocne w weryfikacji pozycji statku bądź okrętu w celu dalszej analizy operacji jego balastowania. Wykorzystywany sprzęt ma wpisywać się w tworzenie bezpiecznej i efektywnej infrastruktury dla statków i okrętów pływających po stałych trasach. W przeszłości firma zajmowała się m.in. dostawą sprzętu dla jednostek cywilnych, a także sił morskich polskiej Marynarki Wojennej, w tym holowników proj. B860 i niszczycieli min proj. 258.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.